Πάμε Βερολίνο!!!

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Paella έχει καλή??? ;-)
Μπα, δεν εφαγα. Eixa παραγγειλει διαφορα tacos, και μια που στο Βερολνο ολη μερα δεν σταματας να τρως αφου σε καθε γωνια κρυβεται και μια γαστρονομικη εκπληξη, ειχα πιει μπολικη απο αυτη την θεσπεσια σαγκρια που εφτιαχνε ο μπαρμαν.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Επισης θα σου προτεινω με διευθυνσεις και ονοματα: ενα τελειο ινδικο εστιατοριο και το καλυτερο φαλαφελ που κυκλοφορει οταν γυρισω απο Βερολινο.
 

ankouts

Member
Μηνύματα
59
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Να σου πω την αλήθεια δε νομίζω να φάω τίποτα άλλο παρά βερολινέζικη κουζίνα.. είμαι σίγουρος γι αυτο... λάτρης του κρέατος όπως βλέπεις.
Αν έχεις κάποιο Tip για την ευρύτερη περιοχή που βρίσκεται το ξενοδοχείο, είναι ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ πολύ!

Καλή ιδέα ακούγεται το ινδικό ! Βερολίνο είσαι??? ΑΥΤΑ είναι !
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Να σου πω την αλήθεια δε νομίζω να φάω τίποτα άλλο παρά βερολινέζικη κουζίνα.. είμαι σίγουρος γι αυτο... λάτρης του κρέατος όπως βλέπεις.
Αν έχεις κάποιο Tip για την ευρύτερη περιοχή που βρίσκεται το ξενοδοχείο, είναι ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ πολύ!

Καλή ιδέα ακούγεται το ινδικό ! Βερολίνο είσαι??? ΑΥΤΑ είναι !
Οχι θεσσαλονικη. Αλλα εχω φιλη που σπουδαζει εκει και την πρωτη φορα με κατατοπισε πληρως. Τωρα λεω να ξαναπαω για να συμπληρωσω καποια και να επαναλαβω καποια αλλα. Το καλο με το ξενοδοχειο ειναι οτι ειναι σχετικα κεντρικα και με λιγο περπατημα μπορεις να βρεθεις κεντρικοτατα. Επισης ενδεικνυται και για βραδινους περιπατους μεχρι το ποταμι
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
2η μερα μονοημερη στη Δρεσδη, επιστροφη, μπυρες
socratis,μηπως θυμασαι ποση ώρα ειναι η δρέσδη απο βερολίνο και πως πήγατε?

παραμονη πρωτοχρονιας στην πυλη του Βραδεμβουργου - φανταστικα- σαμπανια, μπυρες.

τι ακριβώς γινεται το βράδυ της πρωτοχρονιάς?
και αν ειχατε κλεισει καπου για ρεβεγιόν...
θα ειμαι εκει πρωτοχρονια και ψαχνω να δω τι θα οργανώσω...
Για την διαδρομη Βερολινο - Δρεσδη σου απαντησε ο Τaver. Nα συμπληρωσω μονο οτι επειδη ημασταν μεγαλη παρεα -8 ατομα- πηγαμε στα εκδοτηρια και μας εβγαλαν εισιτηρια πολυ φτηνοτερα απο οσο θα μας κοστιζαν αν τα κλειναμε μεσω ιντερνετ ή απο αυτοματα μηχανηματα.
Παραμονη πρωτοχρονιας στηνεται μια μεγαλη σκηνη μπροστα ακριβως απο την πυλη του Βραδεμβουργου που παιζουν μουσικη διαφορα συγκροτηματα (οχι παραδοσιακη και τετοια βαρετα). Επισης κατα μηκος του Tiergarten με κατευθυνση προς το κοινοβουλιο στηνονται και αλλες μικροτερες σκηνες (1 ή 2 - δεν θυμαμαι) και σε ολο το ενδιαμεσο διαστημα υπαρχουν μεγαλες τεντες που μεσα εχει ζωντανη μουσικη ή cd και ποτο-φαγητο. Δεν ξερω αν για αυτες καποιος επρεπε να κλεισει ή απλα πηγαινε οποιος προλαβαινε. Υπαρχουν επισης πολλα κιοσκια που πουλανε μπυρες, κρασια, λουκανικα κλπ.
O κοσμος συγκεντρωνεται αρκετα πριν τις 11, εμεις που δεν ημασταν τοσο προνοητικοι δεν βρηκαμε θεση κοντα στην κεντρικη σκηνη (που την ειδαμε στην επιστροφη) απο την οποια βλεπεις καλυτερα τα πυροτεχνηματα και ετσι μας κατευθυνανε προς τη σκηνη που βρισκοταν κοντα στο κοινοβουλιο. Παντως η ατμοσφαιρα ηταν πολιτισμενη και πρωτογνορη για μας αν εξαιρεσεις μερικους που ειχαν πιει κατι παραπανω, καμμια σχεση με την καρικατουρα του συνταγματος που μαζευονται ολοι οι αλβανοι. Τα μετρα ασφαλειας ηταν δρακοντεια, παντου αστυνομια, τεντες με μοναδες πρωτων βοηθειων, ακομα και πεζες περιπολιες γιατρων για παν ενδεχομενο. Το μετρο δεν σταματησε να λειτουργει μεχρι τις 4 που φυγαμε και μαλιστα με αυξημενη πυκνοτητα δρομολογιων, το ιδιο και τα λεωφορεια.
Γενικα πολυ καλη μουσικη, χορος, κεφι και παρα το τσουχτερο κρυο περασαμε υπεροχα.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
Δρεσδη το εκανα μονοημερη...Ξεπατωθηκα λιγο αλλα τα ειδα ολα!Για οσους πανε Βερολινο προτεινω στη Savigny Platz το εστιατοριο-μπυραρια Dicke Wirtin!!Απλα πολυ καλο-φιλικο!Στην Kastanienallee 49 το ομωνυμο μπαρακι!Και στα δυο επιτρεπεται το καπνισμα για οσους ενδιαφερονται-στο δευτερο μετα τις 11 το βραδυ!Αυτα προς το παρον και αν θυμηθω τιποτα αλλο θα επιστρεψω!
 

ankouts

Member
Μηνύματα
59
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Δρεσδη το εκανα μονοημερη...Ξεπατωθηκα λιγο αλλα τα ειδα ολα!Για οσους πανε Βερολινο προτεινω στη Savigny Platz το εστιατοριο-μπυραρια Dicke Wirtin!!Απλα πολυ καλο-φιλικο!Στην Kastanienallee 49 το ομωνυμο μπαρακι!Και στα δυο επιτρεπεται το καπνισμα για οσους ενδιαφερονται-στο δευτερο μετα τις 11 το βραδυ!Αυτα προς το παρον και αν θυμηθω τιποτα αλλο θα επιστρεψω!
Θα σου ήμουν υπόχρεος αν μου έκανες μια μικρή αναφορά για την Δρέσδη, διότι κι εμείς για μονοήμερη το βλέπουμε.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Θα σου ήμουν υπόχρεος αν μου έκανες μια μικρή αναφορά για την Δρέσδη, διότι κι εμείς για μονοήμερη το βλέπουμε.
sorry για την παρέμβαση αλά κάπου το ξανάγραψα : Μόλις φτάσετε στον σταθμό της Δρέστης νοικιάσετε ποδήλατα, θα δείτε όλο το πάρκο και ξεκούραστα. Θα μείνει χρόνος και για την πόλη.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
Θα σου ήμουν υπόχρεος αν μου έκανες μια μικρή αναφορά για την Δρέσδη, διότι κι εμείς για μονοήμερη το βλέπουμε.
Η Δρεσδη ειναι μια απο τις ωραιοτερες πολεις τηε Γερμανιας,την οποια και διαρρεει ο Ελβας.Πηγαμε με το τραινο απο το σταθμο του Tiergarden και η διαδρομη ειναι 2-2.30 ωρες!Οντως αν εχα νοικιασει ποδηλατο θα ηταν πολυ πιο ευκολο!Ειδα την Οπερα-ωραιο κτηριο με το αγαλμα του Βασιλια Ιωαννη μπροστα καθως και ενα καστρο μεγαλο με πολλες πτερυγες το οποιο εχει ενα παρα πολυ ωραιο νυμφαιο μεσα!!Υπαρχει επισης στην Augustus Stasse μια μεγαλη μαρκιζα με την παρελαση σαξονων δουκων.Ειναι φτιαγμενη με πλακιδια Μαισεν.Επιβλητικη και τεραστια ειναι η Frauenkirche που βομβαρδιστηκε το 1945.Οταν πηγα εγω βεβιαα ανακατασκευαζοταν!Εκει εμαθα οτι τα λεφτα για τον τρουλο τα ειχαν δωσει Αγγλοι πιλοτοι που την ειχαν βομβαρδισει!
 

artk

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Καλησπέρα σας,

Με συγχωρείτε που επαναφέρω ένα παλαιότερα θέμα. Θα ήθελα να ρωτήσω, πόσο περίπου κοστίζει το τρένο για τη Δρέσδη και εάν είναι καλύτερα να το κλείσω απ'το internet ή να πάω στα εκδοτήρια κατευθείαν.

Η έκπτωση που είχε παραπάνω ο @Sokratis ήταν λόγω ατόμων; Σαν ομαδικό πακέτο;

Βρήκα στο trainline, 38€ το πήγαινε και 38€ η επιστροφή. Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει για παράδειγμα κάποια φοιτητική έκπτωση;

Ευχαριστώ!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Εταιρειες λεωφορειων οπως η flixbus ειναι πολυ φθηνοτερες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom