Άγιος Δομήνικος Βοηθεια για ταξιδι στον Αγιο Δομηνικο

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Περιμένουμε λεπτομέρειες και φωτό από όσους πάτε ε;
Μιας και εδώ τελειώνει το καλοκαίρι και σε λίγο θα βάλουμε τα φθινοπωρινά μας, μερικές φωτό και ανταποκρίσεις από εξωτικά μέρη είναι ότι πρέπει...
 

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Κι άλλος για Δομίνικο λοιπόν! Ελπίζω το Bayahibe να είναι όπως το θυμάμαι εγώ, ένα μικρό πανέμορφο ψαροχώρι χωρίς πολύ τουρισμό και να σου αρέσει.
Όσο για τη samana, δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά τώρα γίνονται ολοήμερες από Punta cana και μέσω Miches για πιο σύντομη διαδρομή οδικώς και μετά με ταχύπλοο σε πάνε Santa Barbara de Samana. Η εκδρομή σε πάει στους καταρράκτες Limon με άλογο, φαγητό σε ράντσο και στο νησί του Bacardi. Εκτός του νησιού Levantado δε θα δεις τις υπόλοιπες παραλίες της χερσονήσου, αλλά παίρνεις μυρωδιά από ένα άλλο κομμάτι του νησιού.
Εγώ το αναφέρω μήπως και δεν το ξέρεις οτι υπάρχει αυτή η δυνατότητα, κι εσύ θα κρίνεις αν αξίζει τα 150 ευρώ αφού θα βρεθείς στο νησί, έτσι να δεις λίγο από Samana...
https://www.viator.com/tours/Punta-Cana/Samana-Day-Trip-Through-Miches/d794-37470P3
καλό μου ακούγεται σαν μονοημερη! βέβαια ναι δεν έχει καθόλου τις άλλες τις παραλίες.... αλλά θα πάρω μια γεύση! Θα το σκεφτώ μάλλον θα το βάλω κι αυτό στο πρόγραμμα!!! Σε ευχαριστώ πολύ!!! :) μακάρι να bayahibe να έχει πιο πολύ το χρώμα του νησιού!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Παραλίες θα χορτάσεις έτσι κι αλλιώς εκεί που θα μένεις και στις εκδρομές που θα κάνεις. Αξίζει η διαδρομή στη ζούγκλα με το άλογο προς τους καταρράκτες και γενικά όσα θα δουν τα μάτια σου όλη τη μέρα.
Καλά θα περιμένω τις εντυπώσεις σου μόλις επιστρέψεις!!
 

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Μετά από 8:30 ωρες πτήσης Παρίσι-Πουντα κάνα, πρώτη νύχτα μπαβαρο στο soriano boutique ωραίο δωμάτιο γενικότερα μια χαρά και η περιοχή. Μια καφετέρια για πρωινό που είχε πίσω από το συγκρότημα και ένα εστιατόριο με υπέροχα κοκτέιλ και σουσι ήταν ότι πρέπει για την πρώτη επαφή. Συναναστρωφη με ντόπιους μια χαρά μέχρι στιγμής. 100$ μας στοίχισε από μπαβαρο για bayahibe όπου ήρθαμε με ένα ιδιωτικό αμάξι με κάτι ντοπιες σήμερα στο los flamencos hotel. Παρά πολύ ωραίο ξενοδοχείο κοντά στην παραλία dominicus... όλα καλά γενικά αλλά ο καιρός δεν είναι με το μέρος μας μέχρι στιγμής. Πρώτες εντυπώσεις αρκετά καλές αν είχε και καλό καιρό θα ήταν καλύτερες... αλλά ελπίζω έστω και 1 μέρα από τις 10 που θα είμαστε εδώ να κάνει καλό καιρό! Το αεροπλάνο 500 άτομα γεμάτο ήταν και κάθε μέρα έρχεται πολύς κόσμος σίγουρα και ας μην είναι καλή η εποχή... βέβαια που είναι όλοι αυτοί δεν ξέρω γιατί ούτε στο μπαβαρο είδαμε πολύ κόσμο ούτε σήμερα εδώ γύρο.. και στο ξενοδοχείο που είμαστε τώρα 2 Ιταλούς μόνο. Πάρτε μια ιδέα του χθες και του σήμερα... δεν θέλω να απογοητεύομαι από τώρα και θέλω να ελπίζω στις καλύτερες μέρες που έρχονται! Καραϊβική δεν ήθελα στα γενέθλια μου??! Καραϊβική εχω και πολύ θετική ενέργεια!!!❤
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Είναι που έφτασες στο νησί μαζί με έναν από τους χειρότετους τυφώνες της χρονιάς, τον Matthew που άφησε 4 νεκρούς στο πέρασμα του από το Δομήνικο. Ελπίζω να φτιάξει γρήγορα ο καιρός και να απολαύσεις το υπόλοιπο ταξίδι σου. Να τα εκατοστήσεις και τα χρόνια και τα ταξίδια :):)
 

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Είναι που έφτασες στο νησί μαζί με έναν από τους χειρότετους τυφώνες της χρονιάς, τον Matthew που άφησε 4 νεκρούς στο πέρασμα του από το Δομήνικο. Ελπίζω να φτιάξει γρήγορα ο καιρός και να απολαύσεις το υπόλοιπο ταξίδι σου. Να τα εκατοστήσεις και τα χρόνια και τα ταξίδια :):)
Ευχαριστώ πολύ!!!!! Μακάρι να φτιάξει ο καιρός! Σήμερα βλέπουμε λίγες ακτίνες ηλίου!! Μας είπαν είχε δύο τυφωνες... στην Αϊτή μεγάλες καταστροφές... φαντάσου έχουν ακυρωθεί μέχρι Παρασκευή όλες οι εκδρομές στα νησιά... σαονα, καταλινα.. θα πάμε τώρα μια βόλτα στο χωριό του bayahibe και στην παραλία εκεί.. 10$ είναι με ταξι. Και θα δω μήπως πάμε santo domingo μια βόλτα αύριο.. τώρα για σαμανα δεν ξέρω πάλι αν είναι διαθέσιμες όλες οι εκδρομές που έχει στο πακέτο λόγο καιρού αλλά σκέφτομαι θετικά!!! ❤
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
...αλλά σκέφτομαι θετικά!!! ❤
Αυτό να κάνεις :) εξάλλου το χειρότερο πέρασε και ο Matthew ήδη κινείται προς Μπαχάμες-Φλόριδα (δυστυχώς για τον κόσμο εκεί, και μακάρι να μην έχει άλλα θύματα).
Καλά το σκέφτεσαι για την πρωτεύουσα αύριο. Δεν ξέρω αν πάτε με οργανωμένη εκδρομή ή αν μπορείς να κάνεις και μια βόλτα από Μπόκα τσίκα. Μπορεί να λέω και χαζομάρες και να έχουν πάθει πολλές ζημιές τα παραλιακά μαγαζιά στην περιοχή.
Για Σαμανα πιστεύω θα τα καταφέρεις...μα τους χίλιους κοκοφοίνικες μέχρι το ΣΚ θα είναι όλα καλά! Οι παραλιάκηδες σου στέλνουμε θετική ενέργεια :)
ΥΓ. πολύ χαίρομαι όταν μου μιλάτε από εξωτικά μέρη :clap: είναι σαν να είμαι κι εγώ εκεί :xalara: Πιες καμιά presidente στην υγειά μας :lol:
 

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Ο καιρός έχει φτιάξει και είναι υπέροχος!!! Είναι πραγματικά μαγικά!!! Μπορεί στην αρχή να είχα απογοητευτεί αλλά κάθε μέρα είναι όλο και καλύτερη!!!!! ❤ στην υγεία σας!!
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική

stelios2000

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Γεια σας,
θα παω με την γυναικα μου και τα δυο παιδια μας 6 & 7
απο 22-29/3/2017 μονοι μας χωρις γραφειο.
Λεμε να μεινουμε 2-3 βραδια στην punta cana καθως φτανουμε 19:00 εκει.
Διαβασα για τη samana που λετε ολοι εδω και πηγα και εγω να κλεισω ξενοδοχειο.
Βρηκα ενα καλο. Το θεμα ειναι οτι δε βρισκω κατι "φυσιολογικο" για να παμε εκει.
Το αεροπλανακι ειναι εξωφρενικα ακριβο.
Να νοικιασω αυτοκινητο ειναι 4-5 ωρες και απ οτι διαβασα σε πολλα site δεν ειναι και οι καλυτεροι οδηγοι\δρομοι και καλυτερα να το αποφυγουμε λεμε.
Υπαρχει και ενα πλοιο το οποιο σε παει απεναντι με $5/ατομο σε 1-2 ωρες.
Αλλα για καποιο λογο μονο μια εταιρια ιδιωτικη σε παει εκει και ζηταει 360€ το oneway.....Ελεος δηλαδη.
κανεις καμια ιδεα; και αν τελικα δε καταφερουμε να παμε εχει τιποτα δραστηριοτητες ή κατι τελος παντων για τα παιδια ;
ευχαριστω
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Για μένα το καλύτερο θα ήταν η ενοικίαση αυτοκινήτου ειδικά με δύο παιδιά και μπαγκάζια και λίγες μέρες στη διάθεσή σας.
Πέραν αυτού, υπάρχει κάτι πολύ φυσιολογικό για μετακινήσεις που λέγεται λεωφορείο. Είτε πας με λεωφορείο από Πουντα κάνα με το express bus μέχρι το Σαντο Ντομίνγκο και μετά με Caribbe tours στη Samana.
Είτε από Πουντα κανα φτάνεις στη Sabana de la Mar (μέσω Higuey και El Seibo αν θέλεις να δεις στο χάρτη) και περνάς με το φέρυ στη Σαμανα.

Το φερυ δεν μεταφέρει αυτοκίνητα , παρά μόνο επιβάτες , μηχανάκια , ποδήλατα και γάιδαρους. Οπότε αυτή τη διαδρομή δεν την κάνεις αν νοικιάσεις αυτοκίνητο.
Τώρα για να φτάσεις Sabana de la Mar δεν μπαίνεις σε ένα λεωφορείο και έφτασες, είναι λίγο πιο περιπετειώδες...Αλλάζεις λεωφορεία σε κάθε σημείο που φτάνεις, δηλαδή: Punta Cana - Higuey , Higuey - Hato Major , Hato Major - Sabana de la Mar. Από 1 ωρίτσα και κάτι το κάθε πόδι, συν την ώρα του πλοίου. Και φυσικά οταν φτάσεις Σαμανα, άλλο λεωφορείο ή guagua για τον τελικό προορισμό.
Προσωπικά θα νοίκιαζα το αυτοκίνητο και θα ξεκινούσα πολύ νωρίς ή σαν 2η επιλογή τη διαδρομή με λεωφορείο μέσω Σάντο Ντομίνγκο.
Η Πούντα κανα είναι ακριβή και κάθε δραστηριότητα-εκδρομή που θα κλείσετε στο ξενοδοχείο θα την πληρώσετε αρκετά.
 

nikos23patra

Member
Μηνύματα
31
Likes
7
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα
Καλησπερα,μετα απο πολυ διαβασμα και πολυ βοηθεια απο εσας και καποιος συγκεκριμενους με πμ, εχω αποκλεισει τν πουντα κανα που ηταν ο αρχικος προορισμος και λεω να κανω τα εξης.Φτανω λας αμερικας 7 το απογευμα παω λα ρομανα η bayahibe(που λετε εσείς και γτ;)οπου θα διανυκτερευσουμε το πρωι παμε σαονα, γυρναμε παμε αγ δομινκο μενουμε την μιση μερα,την αλλη μερα πρωι παμε λας τερενας καπου αναμεσα απο playa colibri με playa bonita(γνωμες που να μεινω) που θα ειναι η βαση μας το ξενοδοχειο το οποιο δεν εχω βρει ακομα (προτασεις δεκτες προϋπόθεση πανω στν θάλασσα)
7 βράδια λας τερενας ελπιζω να τα προλαβω ολα εκει γυρω.Καποιες αποριες.Σαονα ποια μερια ειναι καλυτερα?Πριν θα ειμαι Νέα Υόρκη συναλαγμα(πεσος)να κανω ΝΥ,Αγ.δομινικο η Ελλαδα?Τα guagua πως χρεωνουν πως γινετε κανω φαση οτοστοπ τον ρωταω ποσα θελει?Για αμαξι καποια εταιρια,με ασφαλεια αμαξιου τι παιζει το διπλωμα ισχυει εκει κανονικά?Δεν εχω πιστωτικη θα εχω θεμα να νοικιασω?
Συγγνωμη για το κατεβατο αλλα.....
Ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.701
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom