Προτάσεις για Αράχωβα;

Marie.

Member
Μηνύματα
47
Likes
7
Καλησπερα να ρωτησω επειδη δεν εχω παει ποτε αραχωβα ειναι μικρη πολη?
δηλαδη για ενα σκ χωρις αυτοκινητο ειναι ενταξει?φαγητο/γλυκο/καφες/μαγαζια/ξενοδοχεια ειναι ολα κοντα η θα πρεπει να περπαταμε μισαωρα και 20λεπτα απο το ενα στο αλλο?
επισης το χιονοδρομικο ειναι κοντα σε ολα αυτα?
η χρειαζεσαι αυτοκινητο για να το ευχαριστηθεις?
 

roald

Member
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
0λλανδια,Τσεχια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη-Χιλη-Παταγονια
Καλησπερα να ρωτησω επειδη δεν εχω παει ποτε αραχωβα ειναι μικρη πολη?
δηλαδη για ενα σκ χωρις αυτοκινητο ειναι ενταξει?φαγητο/γλυκο/καφες/μαγαζια/ξενοδοχεια ειναι ολα κοντα η θα πρεπει να περπαταμε μισαωρα και 20λεπτα απο το ενα στο αλλο?
επισης το χιονοδρομικο ειναι κοντα σε ολα αυτα?
η χρειαζεσαι αυτοκινητο για να το ευχαριστηθεις?
Ολη η περατζαδα στην Αραχωβα ειναι 800μ-1χλμ που εχει ολα τα καφε και τα φαγαδικα,το χιονοδρομικο ειναι περιπου 17 χλμ απο τη πολη δεν ξερω αν εχει λεωφορειο αλλα σε παει και σε φερνει σιγουρα ταξι με προσυμφωνημενη τιμη,φυσικα χωρις αμαξι περιοριζονται πολυ οι μετακινησεις γιατι ο Παρνασσος δεν ειναι μονο η Αραχωβα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Θες κανα μισάωρο με το αυτοκίνητο για το χιονοδρομικό απο Αράχωβα με καλές συνθήκες και παραπάνω όταν έχει χιόνια...

και μια και αναφέρετε τον Παρνασσό κάποιες πληροφορίες..

Εναρξη λειτουργίας 15 Δεκεμβρίου. Τα νέα έργα των δύο αναβατήρων που ενώνουν το πάρκινγκ 1750 με τη κορυφή του Βάκχου με ενδιάμεσο σταθμό τα Κελάρια 1950 (δείτε φωτό αριστερά) βρίσκονται στo τελικό στάδιο ολοκλήρωσης. 8θέσια καμπίνα γίνεται η παλιά τηλεκαμπίνα και συνδυασμός 6θέσιας καρέκλας ή 8θέσιας καμπίνας, στο ίδιο συρματόσχοινο, γίνεται ο παλιός τριθέσιος Βάκχος. Στο 1750 θα υπάρχουν δύο είσοδοι επιλογής ανάβασης, μια για το 1950 και η άλλη κατευθείαν για την κορυφή. Στο 1950 ο χιονοδρόμος θα μπορεί να επιλέξει ή να ανέβει με τα σκι/snowboard μέσω της 6θεσιας καρέκλας ή πεζός με την 8θέσια καμπίνα. 2400 άτομα την ώρα είναι ο νέος ρυθμός ανάβασης, διπλάσιος από πριν, με ταχύτητα 5μ το δευτερόλεπτο. Επιπλέον έχουν ξεκινήσει οι εργασίες διαμόρφωσης των περιβάλλοντων χώρων και η διάνοιξη και διάστρωση των χιονοδρομικών πεδίων. Ο τιμοκατάλογος αναμένεται να παραμένει ο ίδιος όπως πέρυσι.

κάποια σάιτ και web cams για ενημέρωση του κόσμου σχετικά με το χιόνι κλ και όχι μόνο για τον Παρνασσό αλλά για όλα τα χιονοδρομικά...

http://www.snowreport.gr/parnassos/
http://www.snowreport.gr/snowcam/parnassos/live.html
http://www.snowreport.gr/snowcam/arachova/
 

Marie.

Member
Μηνύματα
47
Likes
7
δηλαδη χωρις αμαξι δεν αξιζει?φανταζομαι οτι σε ενα σκ ουτως η αλλως δεν προλαβαινεις να δεις και πολλα αλλα..επισης δεν ξερω τι αλλο υπαρχει εκει γιατι δεν εχω παει..απλα το αυτοκινητο που διαθετουμε δεν ειναι και τοσο για βουνα κ χιονια και δεν ξερω κατα ποσο θα μας βγαλει
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Για ποια περίοδο μιλάς; γιατί τώρα δεν έχει χιόνια...ο δρόμος είναι πολύ καλός μέχρι Αράχωβα για οποιοδήποτε αυτοκίνητο (που δεν αγκομαχά στις ανηφόρες) αλλά και προς χιονοδρομικό απλά είναι πιο ανηφορικός και με πιο πολλές στροφές αλλά και κατά τι πιο στενός....
Άν πάτε τώρα δεν αξίζει να πάτε στο χιονοδρομικό επειδή είναι κλειστό εκτός ίσως απο την διαδρομή που κάνεις ανάμεσα απο τα έλατα...ίσως μια βόλτα στο Λιβάδι που πιστεύω θα βρείς καμμιά ταβέρνα (το χειμώνα γίνετε χαμός) αλλά ρώτα πριν πας...

Εκεί γύρω για διήμερο θα πρότεινα μόνο Δελφούς ...
 

giannis4fot

Member
Μηνύματα
17
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο δυστυχώς
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Σκοπεύω να πάω με την κοπέλα μου Αράχωβα για δύο μέρες διανυκτέρευση την άλλη εβδομάδα Τετάρτη-Πέμπτη. Έχει κανένας να μου προτείνει κάποιο καλό κατάλυμα και ταβέρνα-εστιατόριο με καλό φαγητό; με βάση το οικονομικό κομμάτι, γιατί δεν έχουμε και πολλά! Επίσης ξέρετε τι παίζει με το χιονοδρομικό (πόση ώρα θες να πας με αμάξι, αν χρειάζεται αλυσίδες και τιμή);
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των Άλπεων
Γεια σας! Ετοιμαζόμαστε να εκδράμουμε Αράχωβα για 3ήμερο μέσα στο Φεβρουάριο και θα θέλαμε τις πιο πρόσφατες προτάσεις σας για φαγητό, ποτό, αξιοθέατα εντός και εκτός.

Αν πετύχουμε καλό καιρό σίγουρα θα κάνουμε μια εκδρομή Δελφούς και έπειτα Γαλαξίδι. Για βόλτα προς Αγόριανη τι γνώμη έχετε; Χιονοδρομικό δεν μας ενδιαφέρει να ανέβουμε.

Επίσης, ένα άσχετο ΣΚ του Φεβρουαρίου που θα βρεθούμε εμείς εκεί υπάρχει περίπτωση να μη βρίσκουμε να παρκάρουμε εντός πόλης όπως μας έχουν πει; Θα μένουμε λίγα χιλιόμετρα έξω από την πόλη.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
θα θέλαμε τις πιο πρόσφατες προτάσεις σας για φαγητό, ποτό, αξιοθέατα εντός και εκτός.
Το μόνο που έχω να πω είναι να μην ασχοληθείτε με αξιοθέατα οπως το Κωρύκειον Άντρο, το Επτάστομο και την Νεραιδοσπηλιά, τα οποία προτείνουν διάφορα site, διότι στην πραγματικότητα είναι πεζοπορικοί η σπηλαιολογικοί προοορισμοί.

Για βόλτα προς Αγόριανη τι γνώμη έχετε;
Θετική γνώμη. Είναι ωραία διαδρομή.

Επίσης, ένα άσχετο ΣΚ του Φεβρουαρίου που θα βρεθούμε εμείς εκεί υπάρχει περίπτωση να μη βρίσκουμε να παρκάρουμε εντός πόλης όπως μας έχουν πει;
Ως περίπτωση δεν μπορεί να αποκλειστεί, αφού η Αράχωβα τα σ/κ του χειμώνα μαζεύει κόσμο που πάει να κάνει σκι.
Μόνο tip και αυτό αν λειτουργήσει είναι το πάρκιγκ στην άκρη της πόλης προς Δελφούς, το οποίο είναι ένα επίπεδο κάτω από τον κεντρικό δρόμο. Για να το βρεις πρέπει να αναζητήσεις τις πνακίδες.
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των Άλπεων
Σ' ευχαριστώ, STFK για τα tip, ιδίως για το πάρκινγκ, εντάξει δεν το βλέπω και τόσο τραγικό όσο μας το περιέγραψαν! Δεδομένου κι ότι το ΣΚ που πάμε δεν προβλέπονται και τρελές χιονοπτώσεις.

Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή ή πρόταση για αναψυχή ευπρόσδεκτη.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Σ' ευχαριστώ, STFK για τα tip, ιδίως για το πάρκινγκ, εντάξει δεν το βλέπω και τόσο τραγικό όσο μας το περιέγραψαν! Δεδομένου κι ότι το ΣΚ που πάμε δεν προβλέπονται και τρελές χιονοπτώσεις.

Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή ή πρόταση για αναψυχή ευπρόσδεκτη.
Ανεξαρτητα αν εχει χιονοπτωσεις ή οχι μεσα στη πολη, Φλεβαρη μεινε δεν θα βρεις για κανενα λογο να παρκαρεις.
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των Άλπεων
Eπιστρέψαμε από Αράχωβα και μπαίνω να προτείνω 2-3 μέρη που μας άρεσαν και κάνα δυο που δεν, μιας και δεν βλέπω πρόσφατες αναρτήσεις στο θέμα.

Κατ' αρχάς, να πω ότι εύκολα βρίσκεις να παρκάρεις, ακόμα και στα πιο "καυτά" τριήμερα της σεζόν, είτε παρκάρεις 2-3 λ. με τα πόδια στον κεντρικό μετά την πόλη είτε στο τεράστιο πάρκινγκ που υπάρχει από κάτω ακριβώς, δημοτικό και δωρεάν.

Από εστιατόρια τιμήσαμε και μας άρεσε πολύ το ιταλικό Tavvola, χρειάζεται κράτηση, έχει εξαιρετικό ambiente και πάστα, λιγοστά τραπεζάκια. Επίσης, τη νέα άφιξη, το La Fabbrica, ναπολιτάνικη πίτσα που συναντά υψηλά standards πραγματικά, ψυχρός όμως ο χώρος, οπότε την παίρνετε και για το σπίτι.

Δεν θα ξαναπροτιμήσουμε: Oistros by Aktida, τυποποιημένη κουζίνα και προϊόντα, μας απογοήτευσαν.

Χαλαρό ποτάκι στο Gospel, εξαιρετικό κοκτέιλ cucumber, σε πείσμα της καγκουροκατάστασης που γενικώς επικρατεί.

Κατάλυμα βρήκαμε εξαιρετική σουίτα στο Ελαφιβόλια, 1 χλμ. έξω από την Αράχωβα, υπέροχη και πραγματικά ανεμπόδιστη θέα -εμείς κι ο κάμπος των Δελφών- τζάκια σε σαλόνι και υπνοδωμάτιο, υπερσύγχρονη κουζίνα, βεράντα τεράστια με σεζλονγκ, πρωινό νομίζω το καλύτερο που έχουμε δοκιμάσει ποτέ, σερβίρεται στο υπνοδωμάτιο. Μικρές παρατηρήσεις: στενό δρομάκι κατηφορικό για την πρόσβαση και τζακούζι που δεν λειτουργούσε, αλλά...καλή καρδιά! Επίσης, σχετικά υπερτιμημένο.

Από εκδρομές αξίζει φυσικά η Αγόριανη, οι Δελφοί οπωσδήποτε και το γραφικό Γαλαξίδι από αυτά που προλάβαμε!
 

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Καλησπέρα,θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας για ενα διήμερο τη Πρωτοχρονιά που εχω κλείσει στους Δελφούς.Επειδή θα έχω μαζί και τα δυο μικρά παιδιά μου δεν μπορώ να πάω ανοργάνωτη.Η διαμονή θα είναι στους Δελφούς αλλά θα πάμε και στην Αράχωβα για την αλλαγή του χρόνου.Οι τιμές είναι πάρα πολύ υψηλές για ξενοδοχείο εκείνη τη περίοδο γι'αυτο επέλεξα τους Δελφους.Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο εστιατόριο για εκείνη την ημέρα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom