Γαμηλιο ταξιδι μαλλον Ισπανια

MyKen

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Καλησπερα παιδια
Αρχες Απριλιου λεμε να παμε ενα ταξιδακι με την συζηγο.
Οι μερες ειναι λιγες οποτε εχουμε αποκλισει τα εκτος ευρωπης.Εχουμε 1 εβδομαδα στην διαθεση μας.
Καταληξαμε μαλλον σε Βαρκελωνη,αλλα λεμε να την συδνιασουμε και με Μαδριτη ειναι εφικτο?
Εγω απο φωτογραφιες που βλεπω δεν με ενθουσιασε η Βαρκελωνη αλλα αρεσε στην συζηγο και τα οσα διαβασε εδω μεσα οτι ειναι πολυ ομορφα.
Επισης θα ηθελα ενα πολυ καλο ξενοδοχειο αν εχετε να προτινεται και που ειναι τα must για καλο φαγητο.
Τα αξιοθεατα απο εδω μεσα νομιζω τα εχω εντοπισει .
Θα ηθελα την βοηθεια σας.

Ps και καμια αλλη προταση μερους εκπροσδεκτη αφου εμενα η επιθυμια μου ηταν Φλορεντια ή Βιεννη.
(Πραγα,Βουδαπεστη,Βενετια,Γερμανια,Παρισι) εχουν αποκλιστει.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.365
Καταληξαμε μαλλον σε Βαρκελωνη,αλλα λεμε να την συδνιασουμε και με Μαδριτη ειναι εφικτο?
Όχι μόνο εφικτό. Πανεύκολο. Είτε με εσωτερική πτήση είτε με το γρήγορο τρένο(3 ώρες).

Εγω απο φωτογραφιες που βλεπω δεν με ενθουσιασε η Βαρκελωνη
Ακριβώς το ίδιο είχε συμβεί και με εμένα. Από κοντά όμως θα δεις ότι είναι όμορφη πόλη. Καμμία σχέση με τις φωτογραφίες. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δεν είναι φωτογενής πόλη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γαμηλιο στη Βαρκελωνη?....ρομανς κοντα στο απολυτο 0. συμφωνω με σενα κ Φλωρεντια, απειρως καλυτερα για τετοιο ταξιδι. Κοιτα κ λιμνες, Κομο κ σχετικα.
 

MyKen

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Φτου και απο την αρχη δηλαδη.
Φλωρεντια με συνδιασμο Ρωμη?
Εψαξα λιγο και δεν εβγαλα ακρη .Φλωρεντια με τι συμφερει να πας?Μεχρι Πιζα με αεροπλανο και μετα λεωφοριο?Η πλοιο απο Ηγουμενιτσα?
Αν τελικα παμε Βαρκελωνη και Μαδριτη εχει καποιος να προτινει καποιο πολυ καλο ξενοδοχειο δοκιμασμενο?
Σας ερχεται τιποτα αλλο στο μυαλο απο ευρωπη ?Πορτογαλια ?Μαλτα?Αμστερνταμ?
Απλα γιατι η Ιταλια ειναι σχετικα κοντα.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.025
Likes
12.129
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σας ερχεται τιποτα αλλο στο μυαλο απο ευρωπη ?Πορτογαλια ?Μαλτα?Αμστερνταμ?
Φιλε οπου και να πατε θα περασετε παρα πολυ καλα. Αυτο ελειπε να μην μπορεις να περασεις καλα με τη γυναικα που μολις παντρευτηκες.
Απο εκει και περα πρεπει να βαλεις προτεραιοτητες στο τι σας αρεσει να δειτε, ενα πλανο στο πως φανταζεστε το ταξιδι σας, το ποσο πιεσμενο απο αποψη χρονου το θελετε, ποσο κουραστικο, ποσο συναρπαστικο κλπ.
Π.χ. Αν θες να τριγυρνας καθε μερα με το αμαξι απο πολη σε πολη, η Τοσκανη ειναι μια καλη επιλογη. Αν ομως θες να μεινεις μια βδομαδα σε μια δυο πολεις τοτε η Φλωρεντια δεν ειναι ο,τι καλυτερο (εκτος κι αν μεινετε το πολυ ενα βραδι εκει), ειδικα αν σας αρεσει η εντονη νυχτερινη ζωη, φοργκετ ιτ.
Το ρομαντισμο που στο δικο μου λεξιλογιο δεν εχει σαφη ορισμο μπορειτε να τον βρειτε σχεδον παντου. Μια μεσημεριανη βολτα στην ηλιολουστη παραλια της Barcelonetta ας πουμε μου φαινεται ακρως ρομαντικη. Το ιδιο και η περιπλανηση στα στενα της Bario Gotico. Δεν ξερω απο που προκυπτει πως η πολη δεν ειναι ρομαντικη.
Και απ' οσο καταλαβαινω δεν πολυσυμπαθειτε τον ακρατο ρομαντισμο αφου τις κατεξοχην ρομαντικες πολεις οπως Παρισι, Βενετια, Πραγα, Βουδαπεστη τις εχετε αποκλεισει. Εκτος κι αν το κανατε επειδη τις εχετε ηδη επισκεφτει. Οποτε σε αυτην την περιπτωση μπορειτε να επιλεξετε εναν απο τους δυο διασημους ρομαντικους προορισμους που βρισκονται στην Ελλαδα. Σαντορινη ή Κερκυρα. Αλλες επιλογες θα μπορουσαν να ειναι η Γαλλικη Ριβιερα, η Πορτογαλια, το Αμστερνταμ, το Βελγιο, καποια μερη της Σκανδιναβιας και πολλες αλλες.
Το Λονδινο ειναι μια safe επιλογη για καθε περιπτωση ταξιδιου που και να μην ενθουσιαζει σιγουρα δεν περνα αδιαφορο.
Αποψη μου αφου αρεσε στη γυναικα σου η Βαρκελωνη να πατε εκει. Και για να της κανεις το χατηρι και για να γλυτωσεις πιθανη γκρινια απο μια "λανθασμενη" επιλογη.
 

MyKen

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Ευχαριστω φιλε μου για τον κοπο σου να μου απαντησεις.
Σε αυτες που απέκλεισα εχουμε παει εκτος απο Παρισι που το αφήσαμε λόγω συνθηκών.Επισης αποκλειουμε και Ελλαδα.
Λονδίνο ηταν στις αρχικές επιλογές αλλα απορρίφθηκε λογω καιρού??
Αμαξι οχι.Δεν θελουμε να κανουμε roadtrip σε ενα μερος αντε 2 (συνδυασμός 2 μεγάλων πόλεων)
Θελουμε ξεκουραση και να φυγει το μυαλο απο τα καθημερινα.
Και ενα καλο ξενοδοχειο (οχι πανω απο 130-150 ευρω) την βραδυα αν ειναι δυνατον.
Και αυτο το ποσο ψηλα ειναι απλα λεμε να τα δωσουμε αφου μια φορα θα παμε ταξιδι του μελιτος οποτε τουλαχιστον το ξενοδοχειο να εχει ολες τις ανεσεις.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.025
Likes
12.129
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Συμφωνω πως το ταξιδι σας (συνολικα οχι μονο το ξενοδοχειο) πρεπει να εχει μια ανεση. Και σαφως στην Ισπανια θα την εχετε αφου η χωρα ειναι αρκετα φθηνη. Σαν 2η πολη αν το ταξιδι ειναι το Πασχα ισως διαλεγα τη Σεβιλλη. Αλλιως Μαδριτη. Προσωπικα ομως θα εμενα ολες τις μερες Βαρκελωνη κανοντας ισως καποιες μικρες εκδρομες σε Girona, Figuerres, Montserrat, Sitgets, Vilanova, Tarragona ή καποια πιο μακρινη με διανυκτερευση ή οχι σε Ανδορρα ή Σαραγοσα ή Βαλενθια.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Εγω θα ελεγα να πατε καπου μακρια... Σιγουρα δεν μπορειτε να βρειτε προορισμο εκτος Ευρωπης; Να ειναι κατι ξεχωριστο.... Τωρα για το ρομαντικο της υποθεσης συμφβνω οτι αν θες βρισκεται παντου....
Tripakia για μια εβδομαδα Βαρκελωνη πως πας Montserrat, Sitgets, Vilanova, Tarragona; Με τρενο;
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Χωρίς να έμεινα ενθουσιασμένος από τη Βαρκελώνη, νομίζω ότι είναι μιας ασφαλής επιλογή. Διαφωνώ οτι δεν είναι ρομαντική, αφού το υγρό στοιχείο το θεωρώ αυτό καθ αυτό το σημαντικότερο στοιχείο ρομαντισμού. Υπάρχουν υψωματα-λοφοι με υπεροχη θέα. Μία βδομάδα είναι οκ για Βαρκελώνη. Δεδομένου ότι θα είστε σε γαμήλιο mood ένα γεμάτο τετραήμερο το θέλετε σιγουρα για τη πόλη. Μία ημερήσια στο μονσερατ με μίνι πεζοπορία κ μία ημερήσια με διανυκτέρευση μάλιστα στον ορισμό της ρομαντικής πόλης Χιρονα, κλεινουν το κύκλο.
 

MyKen

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
@EIRHNH2 δυσκολα εκτος ευρωπης κυριως λογω ημερων και δουλειας.
Σκεψου ακομη δεν εχω κλεισει κατι γιατι δεν ξερω ποτε ακριβως αυτο το τελους Μαρτη θα ειναι,λογω του ειδους της δουλειας μας και των 2.
Λογικα μεσα στην εβδομαδα θα ξεκαθαρισει το τοπιο.
Μου ειπαν κατι φιλοι και για Πορτο και Μπριζ και απο φωτο οντως φενονται ωραια αλλα δεν ξερω .
Για montserrat και χιρονα μου αρεσαν οι ιδιες.Αξιζει κατι περισσοτερο απο αυτα τα 2?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom