Ρόδος Διαμονη/διακοπες στη ροδο!

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.418
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα θα επισκεφτώ τη Ρόδο τον Ιούλιο για μια εβδομάδα με την παρέα μου.ειμαστε 19 χρονών και θα ήθελα να μου Πείτε σε ποιο μέρος να μείνουμε θέλουμε να έχει καλή νυχτερινή ζωή και να είναι προσβάσιμη και για άλλες περιοχές επίσης θα μετακινουμαστε με τα μέσα δεν έχουμε αυτοκίνητο θα ήθελα οποίος έχει πάει να μου πει την άποψη του ευχαριστώ!
Καλησπέρα φίλε μου κ συγγνώμη που άργησα να απαντήσω. Αφού δεν θα έχετε αυτοκίνητο, καλύτερα να μείνετε στην πόλη της Ρόδου. Νυχτερινή ζωή υπάρχει κ στην παλιά πόλη κ στη νέα με πραγματικά πολλές επιλογές. Με τα Κτελ από την πόλη μπορείτε να κάνετε ημερήσιες εξορμήσεις σε παραλίες. Ζωή έντονη υπάρχει κ στο Φαληρακι κ στην Ιαλυσο. Στο Φαληρακι παίζει πιο πολλή ξένη νεολαία, ενώ υπάρχει κ αρκετά δυνατό beach life την ημέρα. Κάντε ένα ψάξιμο στο internet, δειτε φωτος κ ανάλογα με τα γούστα σας ως παρέα, επιλέγετε
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπέρα και απο μένα.18-23 αυγουστου θα επισκεφτώ εγώ με 3 φίλους μου την Ρόδο.Το δίλλημα είναι Ρόδο πόλη ή Φαληράκι για διαμονή??Οι πιο πολλοί είδα και από φίλους και από το forum λένε πόλη που είναι το κέντρο και κοντά σε όλα.Μας ενδιαφέρει φυσικά και που υπάρχει νυχτερινή ζωή και η εύκολη σχετικά πρόσβαση ακόμα και με τα πόδια.
 

marm

Member
Μηνύματα
17
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Βιετνάμ, Κάιρο
Καλησπέρα! Για εύκολη σχετικά πρόσβαση ακόμα και με τα πόδια στη νυχτερινή ζωή τότε να μείνετε στην πόλη που υπάρχει και η Παλιά πόλη αλλά και το κέντρο για νυχτερινή ζωή και όλα τα γούστα και είναι μικρές οι αποστάσεις.
 

annarho

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
tailand
Ταξίδι-Όνειρο
australia
Καλημέρα! Καλώς να έρθετε στο νησί μας! Αποκλείω το Φαληράκι γιατί πέρα από ένα πεζόδρομο με μαγαζιά και clubs καθαρά για τουρίστες δεν προσφέρει τίποτα. Σίγουρα θα βρείτε να φάτε και να μείνετε οικονομικά αλλά μένοντας εκεί δεν θα δείτε την πραγματική ζωή του νησιού. Προτείνω λοιπόν την πόλη της Ρόδου και εγώ. Έχει αρκετά καταλύματα που όμως πρέπει να ψάξετε από τώρα. Σε όποιον σημείο και αν μείνετε εντός της πόλης εύκολα μπορείτε να πάτε όπου θέλετε. Υπάρχει αστική συγκοινωνία μέχρι τις 22.00 αλλά και ταξί σε λογικές τιμές ενός πόλεως.

Όσο αφορά τις παραλίες στο κέντρο θα βρείτε την παραλία ΈΛΛΗ που υπάρχουν 2-3 μαγαζιά σε στυλ beach bar με μουσική που όμως προσφέρουν ξαπλώστρες, φαγητό, καφέ ή ποτό από το πρωί μέχρι το βράδυ. Εκεί μαζεύονται άτομα της δικής σας ηλικίας και λίγο παραπάνω. Υπάρχουν όμως και άλλες ωραιότερες παραλίες που στην νότια πλευρά του νησιού όπως η παραλία Άντονι κουίν, η παραλία στο Φαληράκι για ένα μπάνιο όμως, η παραλία στ' Αφάντου, Κολύμπια, Παναγιά Τσαμπίκα, Λίνδο και πρασονήσι στην άλλη άκρη του νησιού. Σε αυτές τις παραλίες υπάρχει κτέλ καθημερινά με συχνά δρομολόγια. Αξίζει μια μονοήμερη εκδρομή στην Λίνδο για μπάνιο και φαγητό.

Τέλος εάν αποφασίσετε να μείνετε στο κέντρο, θα βρείτε πεζόδρομους για καφέ, ποτό και φαγητό και όλα κοντά μεταξύ τους. Μην αγνοήσετε να επισκεφτείτε την Παλιά πόλη. Την ημέρα θα βρείτε όλα τα μαγαζιά ανοικτά, ενώ το βράδυ ξεχωρίζει η νυχτερινή της ζωής!

Όπως και να έχει, καλά να περάσετε!!!!!
 

Sof93

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα σας..Σκεφτομαι τον Οκτώβρη να κανω τις διακοπες μου στη Ρόδο με τον φίλο μου αφού λόγω δουλειας δεν τα καταφέραμε το καλοκαίρι..πιο μερος της Ρόδου μου προτείνετε να ψάξω για καταλύματα έτσι ωστε να μην ειμαστε και εντελώς μόνοι!!
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Καλησπερα σας..Σκεφτομαι τον Οκτώβρη να κανω τις διακοπες μου στη Ρόδο με τον φίλο μου αφού λόγω δουλειας δεν τα καταφέραμε το καλοκαίρι..πιο μερος της Ρόδου μου προτείνετε να ψάξω για καταλύματα έτσι ωστε να μην ειμαστε και εντελώς μόνοι!!
Δε θα είστε μόνοι, μη φοβάσαι καθόλου.:) Αν οι τιμές στην πόλη είναι εντάξει για εσάς, μείνετε εκεί. Κόσμο πολύ θα έχει ακόμη, πτήσεις από εξωτερικό και κρουαζιερόπλοια φυσικά, καλό καιρό, κόσμο στις παραλίες και γενικά θα είναι σαν καλοκαίρι. Αν νοικιασετε αμάξι υπάρχουν αρκετά ενδιαφέροντα σε όλο το νησί. Λίγο ίσως σας χαλάσουν οι "επαγγελματίες" της παλιάς πόλης, αλλά τους αγνοείς και περνάς καλά;)
 

kostas_sam1

Member
Μηνύματα
82
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη?
Ταξίδι-Όνειρο
Κωνσταντινούπολη
Καλησπερα σας..Σκεφτομαι τον Οκτώβρη να κανω τις διακοπες μου στη Ρόδο με τον φίλο μου αφού λόγω δουλειας δεν τα καταφέραμε το καλοκαίρι..πιο μερος της Ρόδου μου προτείνετε να ψάξω για καταλύματα έτσι ωστε να μην ειμαστε και εντελώς μόνοι!!
Τα περισσότερα ξενοδοχεία στο νησί είναι ανοιχτά μέχρι το τέλος του Οκτωμβρίου (εκτός αυτά της πόλης) ο καιρός είναι καλός και έχει αρκετό κόσμο. Απο τα μέσα Σεπτέμβρη έχει λιγότερη νεολαία και ανεβαίνει η ηλικία των επισκεπτών.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Για εμένα, ανεξαρτήτως εποχής , πρέπει να μείνεις στο κέντρο της πόλης. Αν ψάξεις νωρίς θα βρεις πολύ λογικές τιμές ( ψάχνοντας στο Booking οι τιμές αρχίζουν απο 25 ευρώ στο κέντρο) . Εκτός αν θέλεις την ησυχία σου και προτιμήσεις κάτι στο νότιο τμήμα του νησιού (πχ Γενναδι κτλ).
 

DELIDEB

Member
Μηνύματα
70
Likes
102
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Συμφωνώ κι εγώ για την πόλη ειδικά Οκτώβριο που είναι ο τελευταίος μήνας της σαιζόν και μπορείς άνετα να βρεις διαμονή (από απλό δωμάτιο μέχρι πεντάστερο ξενοδοχείο) σε πολύ καλές τιμές. Σημαντικό ρόλο παίζει αν θα έρθετε αρχές ή τελη Οκτωβρίου. Στις αρχές και μέχρι περίπου τις 15 "κρατάει" ακόμη ο τουρισμός σε όλο το νησί ενώ από τα μέσα του μήνα πολλά ξενοδοχεία κλείνουν. Πολύ σημαντικό επίσης είναι αν θα έχετε αυτοκίνητο γιατί χωρίς αυτό η διαμονή στην πόλη είναι μονόδρομος. Πάντως στην πόλη (με ή χωρίς αυτοκίνητο) έχεις άπειρες επιλογές (Π.Πόλη, παραλία, νυχτερινή ζωή, αγορά) ενώ όσο απομακρύνεσαι τόσο πιο ήσυχα θα είναι, ειδικά όπως είπα πριν προς τα τέλη του μήνα. Γενικώς πάντως ο Οκτώβριος είναι μια χαρά μήνας για το νησί γιατί λείπει η πολυκοσμία του καλοκαιριού χωρίς να είναι έρημο και συνήθως έχει και ζεστό καιρό.
 

Sof93

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Τελεια απλα σκεφτόμουν λιγο οτι ισως ο οκτωβρης δεν ειναι και ο καλυτερος μήνας για το λόγο οτι θα θελαμε να κανουμε και κανενα μπανακι

Συμφωνώ κι εγώ για την πόλη ειδικά Οκτώβριο που είναι ο τελευταίος μήνας της σαιζόν και μπορείς άνετα να βρεις διαμονή (από απλό δωμάτιο μέχρι πεντάστερο ξενοδοχείο) σε πολύ καλές τιμές. Σημαντικό ρόλο παίζει αν θα έρθετε αρχές ή τελη Οκτωβρίου. Στις αρχές και μέχρι περίπου τις 15 "κρατάει" ακόμη ο τουρισμός σε όλο το νησί ενώ από τα μέσα του μήνα πολλά ξενοδοχεία κλείνουν. Πολύ σημαντικό επίσης είναι αν θα έχετε αυτοκίνητο γιατί χωρίς αυτό η διαμονή στην πόλη είναι μονόδρομος. Πάντως στην πόλη (με ή χωρίς αυτοκίνητο) έχεις άπειρες επιλογές (Π.Πόλη, παραλία, νυχτερινή ζωή, αγορά) ενώ όσο απομακρύνεσαι τόσο πιο ήσυχα θα είναι, ειδικά όπως είπα πριν προς τα τέλη του μήνα. Γενικώς πάντως ο Οκτώβριος είναι μια χαρά μήνας για το νησί γιατί λείπει η πολυκοσμία του καλοκαιριού χωρίς να είναι έρημο και συνήθως έχει και ζεστό καιρό.
Θα παμε μεσα Οκτώβρη σίγουρα...Σιγουρα θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο για να γυρισουμε και λιγο ατο νησί..
 
Last edited by a moderator:

Caramelita

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Θα παμε και εμεις μεσα Οκτωβρη!Θελω να πιστευω οτι θα εχει καλο καιρο.Εμεις κλεισαμε στην Κολυμπια μια πολυ καλη προσφορα για 5βραδια.Και θα νοικιασουμε αυτοκινητο.Αν εχει καποιος εμπειρια απο ενοικιασεις αυτοκινητων στη Ροδο ας μας πει..Καλα να περασετε!
 

mariaanna

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΣΟΒΙΑ-ΚΡΑΚΟΒΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
USA
Καλημέρα! Η Ρόδος λόγω του μεγέθους της και τους πληθυσμού της είναι ένα νησί που έχει ζωή και πράγματα να δεις χειμώνα - καλοκαίρι. Τον μήνα που λέτε να έρθετε σίγουρα θα έχουν φύγει οι περισσότεροι τουρίστες όμως παραμένει ένα ζωντανό νησί! Τέλος σεζόν θα βρείτε πολύ καλύτερες τιμές σε δωμάτια αλλά και σε αυτοκίνητο. Ίσως να μην ζήσετε την πολυκοσμία στα στενά της παλιάς πόλης ή της Λίνδου ωστόσο τα περισσότερα καταστήματα παραμένουν ανοικτά μέχρι τέλος του Οκτωβρίου.

Θα πρότεινα την διαμονή στο κέντρο για πιο εύκολες μετακινήσεις. Για να δείτε τα ενδιαφέροντα σημεία του νησιού υπάρχουν και τα ΚΤΕΛ αν δεν θέλετε να ενοικιάσετε αυτοκίνητο. Ο καιρός είναι ακόμα ζεστός, αλλά σίγουρα θα χρειαστείτε μια ζακέτα το βράδυ.

Caramelita στα Κολύμπια που κλείσατε σίγουρα θα χρειαστείτε αυτοκίνητο. Στον παρελθόν χρειάστηκα αυτοκίνητο και ενοικίασα για 2-3 μέρες από το PORT RENT A CAR AND TRAVEL και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Καλά να περάσετε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.277
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom