Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Το ιντερσίτυ κάνει δυόμιση ώρες και με το αεροπλάνο δεν γλιτώνεις καθόλου 4 ώρες. Αν υπολογίσεις την πρόσβαση από και προς τα αεροδρόμια συν τον χρόνο που πρέπει να βρίσκεται νωρίτερα εκεί τότε θα δεις πως δεν σε συμφέρει καθόλου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.988
Likes
40.872
Αν υπολογισεις οτι προσγειωνεσαι Βαρσοβια και πετας βραδυ αναγκαστικα για Κρακοβια αφου η συνδεση μεταξυ αεροδρομιων ειναι στις 19.30, συνεπως θες 1.15. λεπτα ως εκει συν αναμονη πτησης συν μια ωρα πτηση και καποιο χρονο ως το κεντρο της Κρακοβιας, θα φτασεις μεσανυχτα

. Δεδομενου οτι φτάνω απο αθηνα στο wmi αεροδρόμιο στις 17:35 προλαβαίνω το αεροπλάνο των 19:40 για Κρακοβία το οποιο ομως πετάει απτο αλλο αεροδρόμιο της βαρσοβιας το waw?
Για να είμαστε ειλικρινείς το προλαβαίνεις με ταξί, περίπου 40 ευρώ η μεταφορά απο το ενα αεροδρόμιο στο άλλο σε 40 λεπτά.. Αν θεωρείς ότι αξίζει τον κόπο...
 
Last edited by a moderator:

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Εντάξει ρε παιδιά αν επιμένετε ότι αξίζει το γρήγορο τρένο το κάνω έτσι .
Πόσο κοστίζει αυτό;Πήγαινε -ελα
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Νομίζω αν θυμάμαι καλά ότι ήταν γύρω στα 40 ευρώ πήγαινε έλα ,χωρίς να είμαι 100% σίγουρη. Ο σταθμός της Βαρσοβιας λέγεται Warsaw Centralna και της Κρακοβίας Krakow Główny. Τώρα άμα θες να πας με αεροπλάνο δίκη σου απόφαση είναι μη σκας! :)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Mα με τρένο με το γρήγορο ειναι 3 ωρες δρόμος και ειναι ιδια τιμη με εσωτερική πτήση που ειναι 55 λεπτά. Γιατι να προτιμήσω τρένο?
Θα γλυτωσω 4 ωρες σύνολο
Εντάξει ρε παιδιά αν επιμένετε ότι αξίζει το γρήγορο τρένο το κάνω έτσι .
Πόσο κοστίζει αυτό;Πήγαινε -ελα
Ρε χαμουραμπί θα μας τρελάνεις μεσημεριάτικα. Δηλαδή εσύ όταν μια πτήση είναι μία ώρα και μια διαδρομή με τρένο είναι τρεις θεωρείς ότι κερδίζεις 2 ώρες; Στο αεροδρόμιο πας με σωφέρ και λιμουζίνα και πετάς με ιδιωτικό τζετ να υποθέσω.

Στο θέμα μας, αυτές οι μικρές εσωτερικές πτήσεις δεν έχουν φτιαχτεί για να τις χρησιμοποιείς εσύ ο τουρίστας που βρίσκεσαι στην Κρακοβία και λογικά θα πεταχτείς στο σταθμό τρένων που είναι δίπλα την παλιά πολή για να πάρεις το τρένο για Βαρσοβία που θα σε αφήσει πάλι μέσα στο κέντρο της νέας πόλης, αλλά για τον Αμερικάνο, Ασιάτη κτλ που θα πετάξει με LOT στη Βαρσοβία και θέλει με ένα γρήγορο connection να πάει Κρακοβία.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Για τις τιμές: intercity.pl και θα βρεις όλα εκεί.
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
οκ ευχαριστω.
αποφασισα να κατσω 1 βραδυ βαρσβοβια και 3 κρακοβια.
δεδομενου οτι στη βαρσοβια λοιπον θα μεινω τοσο λιγο οποτε ουσιαστικα
θα εχω μια ολοκληρη μερα γεματη για εκει,τι προτεινετε να δω?
δεν με ενδιαφερουν συγχρονα μουσεια κτλ ειμαι πιο πολυ του παλιου-παραδοσιακου κτλ
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
1.Πάρε το βασιλικό δρόμο από το Wilanow ως την πλατεία του κάστρου και το Ιστορικό κέντρο της πόλης.
2.Ανέβα στο παλάτι των Επιστημών για να θαυμασεις την πόλη από ψηλά!
3.Αν προλάβεις πήγαινε στο
Πάρκο Lazienki.
4.Τέλος θα σου έλεγα να πας και στο μουσείο του Κοπέρνικου. Νομίζω αξίζει!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Δεν είναι ακριβώς μουσείο (το μουσείο του είναι το Τόρουν) άλλα Ινστιτούτο ;)
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Ευχαριστω πολυ,αν εχετε να προτεινετε και κανα ωραιο παραδοσιακό μέρος για φαγητό η καποιο ωραιο καφε ,ευπρόσδεκτα .
Εφόσον θα μείνω μονο ενα 24 ωρα εκει θα φάω σε 2-3 μέρη μονο και θα κάτσω σε 2 μέρη για καφε οποτε θαθελα ναναι δοκιμασμένες καλές επιλογες

Απτο intercity.pl μου βγαίνει 22 ευρω πήγαινε ελα. Πολυ φθηνό μου φαινεται για ναναι αληθινό.περιεργο δεν ειναι?
50 zloty βγαζει πήγαινε οποτε προφανως ειναι αλλα τόσα ελα
 
Last edited by a moderator:

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Για φαγητό έγραψα στο άλλο θέμα.
Είναι αληθινό, αν το κλέισεις νωρίς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.490
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom