Νησί με ωραιές παραλίες

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.157
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Εγώ προτείνω:
Αν θέλεις κόσμο: Ίος
Για πιο ήσυχα, αλλά εξωτικά: Ανάφη, Δονούσα
Πολύ ήσυχα: Ψέριμος
¨Η μπορείς να πας και στα τέσσερα. Τα τρία πρώτα συνδυάζονται. Το τελευταίο θέλει κόπο και δρόμο.
 

Sofiaskg

Member
Μηνύματα
29
Likes
8
Εγώ προτείνω:
Αν θέλεις κόσμο: Ίος
Για πιο ήσυχα, αλλά εξωτικά: Ανάφη, Δονούσα
Πολύ ήσυχα: Ψέριμος
¨Η μπορείς να πας και στα τέσσερα. Τα τρία πρώτα συνδυάζονται. Το τελευταίο θέλει κόπο και δρόμο.
Μολις googlaρα ψεριμο και ενθουσιαστηκα. Αναφη και δονουσα τα ειχα υπόψη μου λόγω του οτι βρισκονται διπλα στο κουφονήσι. Ευχαριστώ πολύ.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.490
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Τράβα Ίο να γουστάρεις Τράβα Ίο να γουστάρεις Τράβα Ίο να γουστάρεις Τράβα Ίο να γουστάρεις (πάει μας έφαγε η Ψέριμος)
Τράβα Ίο να γουστάρεις Τράβα Ίο να γουστάρεις Τράβα Ίο να γουστάρεις Τράβα Ίο να γουστάρεις

Ακου Ψέριμος :sharkisland: (εσύ στην Ψέριμο)
 

Sofiaskg

Member
Μηνύματα
29
Likes
8
Τράβα Ίο να γουστάρεις Τράβα Ίο να γουστάρεις Τράβα Ίο να γουστάρεις Τράβα Ίο να γουστάρεις (πάει μας έφαγε η Ψέριμος)
Τράβα Ίο να γουστάρεις Τράβα Ίο να γουστάρεις Τράβα Ίο να γουστάρεις Τράβα Ίο να γουστάρεις

Ακου Ψέριμος :sharkisland: (εσύ στην Ψέριμο)
χαχαχααχα taxidiara ελιωσα με το emoticon.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.490
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
@Grerena προβοκάτορα καταγγέλω :spampc3:

Οι φωτο είναι προ Χριστού σχεδόν 10 χρόνια πριν τώρα θαχει γίνει Κουφονήσι κι η Ψέριμος :bleh: "τρέντι"

Υ.Γ. Τράβα Ίο να γουστάρεις
 

NickCyprus

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επανέρχομαι.
Ψιλή Άμμος Πυθαγορείου. Δίπλα φαίνεται καθαρά και Τουρκία.
View attachment 169414

Κοκκάρι.
View attachment 169418

Και ανέβασα μόνο αμμουδιές.
Ελπίζω να βοήθησα.
H Ψιλή Άμμος είναι πράγματι φοβερή αμμώδης παραλία!!!

Το Κοκκάρι, αν και μαγικό μέρος γενικά (από τα αγαπημένα μου μέρη στην Ελλάδα και το συνιστώ ανεπυφύλακτα! - έχει πάρα πολλά βραβεία πρόσφατα) δυστυχώς δεν έχει αμμώδη παραλία όπως λές :(. Βέβαια, είναι τέλειο μέρος για διαμονή, πολύ γραφικό, με ωραία (άλλα όχι βαβούρικη) νυχτερινή ζωή και η Ψιλή Άμμος είναι μόνο 15-20 λεπτά με ΙΧ ;)
 

skiadi

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Καλησπέρα σε όλους, ξεκινήσαμε αναζήτηση προορισμού για φέτος.
Ψάχνουμε λοιπόν προορισμό με αμμουδερες, ησυχες, παραδεισενιες παραλίες .
Τα μονα νησιά που ευχαριστηθηκαμε εως τώρα Μήλος και κουφονήσι.
Λατρεψαμε και τις παραλίες αλλα και το νησί γενικότερα.
Βγάζουμε εκτος γιατί πήγαμε και δε μας αρεσαν καθόλου :
Ναξος
Θάσος
Παξους
Λευκάδα
Πήλιο
Σκιάθος
Και Κέρκυρα και Χαλκιδική εχουμε πάει παρα πολλες φορές οπότε θελουμε κατι καινούριο.
Έχουμε στο μυαλό μας την Σίφνο αλλα δεν ξερω καθόλου αν οι παραλιες ειναι αντίστοιχες με Μήλο και κουφονήσι.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε βοήθεια.
Προτείνω την λατρεμένη Κίμωλο !
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.157
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Αυτές τις μέρες ήμουν και εγώ Ψέριμο!!! Δεν το πιστεύω!!!
Οι ταξιδιάρες ψυχές συναντιούνται. :)
Η Ψέριμος είναι υπέροχη!
Το 2008 είχαμε πάει Κάλυμνο (και Λέρο) για διακοπές. Τη μια ημέρα των διακοπών μας την αφιερώσαμε στην Ψέριμο. Πήγαμε παρέα με έναν φίλο Καλύμνιο με καϊκι. Το νησί μου φάνηκε παραδεισένιο!
Η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκε "Κυκλαδίτικο". Είναι ένα κυκλαδίτικο νησί μέσα στα Δωδεκάνησα. Αυτό έλεγα στο φίλο μας για να τον :p πειράξω, αφού σε Κάλυμνο Τέλενδο και Λέρο δεν είχα συναντήσει τις παραλίες που συνάντησα στην Ψέριμο.
Εκτός από την παραλία που πρωτοσυναντάς με το αποβιβάζεσαι στο λιμάνι, εμείς είχαμε πάει (με τα πόδια φυσικά μέσω ενός κακοτράχαλου μονοπατιού) και στην πίσω παραλία, το Βαθύ που "βλέπει" Τουρκία.

IMG_5173.JPG
IMG_5174.JPG

Και αυτή ήταν υπέροχη παραλία.

Απ' ότι μαθαίνω από τον φίλο τον Καλύμνιο παρόλο που έχουν περάσει σχεδόν 11 χρόνια από την επίσκεψή μου αυτή...
IMG_5152.JPG
IMG2_5156.jpg


(το αγοράκι της φωτογραφίας δίνει φέτος Πανελλήνιες) :lol::lol: πως περνάει ο καιρός...
ευτυχώς ή δυστυχώς η Ψέριμος δεν έχει γίνει Κουφονήσι.
Όποιος θέλει να χαρεί όμορφη παραλία με κρυστάλλινα νερά χωρίς ορδές τουριστών ιδού το νησί...

Αγαπητέ gpan τι μου θύμησες!
Είχαμε καθίσει για φαγητό τέρμα αριστερά της παραλίας σε μια ταβέρνα που αν θυμάμαι καλά την έλεγαν Αφροδίτη.
Μπορεί να ήσουν και εσύ εκεί ... μπορεί και να συναντηθήκαμε! ;)
Καλό και το εξωτερικό αλλά και τα ελληνικά νησιά το καλοκαίρι ...
Να 'μαστε καλά και να ταξιδεύουμε...
 

gpan

Member
Μηνύματα
9
Likes
4
Οι ταξιδιάρες ψυχές συναντιούνται. :)
Η Ψέριμος είναι υπέροχη!
Το 2008 είχαμε πάει Κάλυμνο (και Λέρο) για διακοπές. Τη μια ημέρα των διακοπών μας την αφιερώσαμε στην Ψέριμο. Πήγαμε παρέα με έναν φίλο Καλύμνιο με καϊκι. Το νησί μου φάνηκε παραδεισένιο!
Η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκε "Κυκλαδίτικο". Είναι ένα κυκλαδίτικο νησί μέσα στα Δωδεκάνησα. Αυτό έλεγα στο φίλο μας για να τον :p πειράξω, αφού σε Κάλυμνο Τέλενδο και Λέρο δεν είχα συναντήσει τις παραλίες που συνάντησα στην Ψέριμο.
Εκτός από την παραλία που πρωτοσυναντάς με το αποβιβάζεσαι στο λιμάνι, εμείς είχαμε πάει (με τα πόδια φυσικά μέσω ενός κακοτράχαλου μονοπατιού) και στην πίσω παραλία, το Βαθύ που "βλέπει" Τουρκία.

View attachment 271936 View attachment 271937
Και αυτή ήταν υπέροχη παραλία.

Απ' ότι μαθαίνω από τον φίλο τον Καλύμνιο παρόλο που έχουν περάσει σχεδόν 11 χρόνια από την επίσκεψή μου αυτή...
View attachment 271938 View attachment 271939

(το αγοράκι της φωτογραφίας δίνει φέτος Πανελλήνιες) :lol::lol: πως περνάει ο καιρός...
ευτυχώς ή δυστυχώς η Ψέριμος δεν έχει γίνει Κουφονήσι.
Όποιος θέλει να χαρεί όμορφη παραλία με κρυστάλλινα νερά χωρίς ορδές τουριστών ιδού το νησί...

Αγαπητέ gpan τι μου θύμησες!
Είχαμε καθίσει για φαγητό τέρμα αριστερά της παραλίας σε μια ταβέρνα που αν θυμάμαι καλά την έλεγαν Αφροδίτη.
Μπορεί να ήσουν και εσύ εκεί ... μπορεί και να συναντηθήκαμε! ;)
Καλό και το εξωτερικό αλλά και τα ελληνικά νησιά το καλοκαίρι ...
Να 'μαστε καλά και να ταξιδεύουμε...
Grerena, πες μου ότι γνώρισες την Χριστίνα με τον Κώστα εκεί.... ¨ημουν Κάλυμνο από τις 17 του μήνα. Επισκέφτηκα πολλ΄ς φορές Τέλενδο και Ψέριμο μέχρι τις 5 Σεπτέμβρη που έφυγα... Δεν το πιστεύω....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.687
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom