Κατέρρευσε το Azure Window στη Μάλτα...

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.110
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το thread εξελισεται σε "μνημοσυνο" με ιδιαιτερα γελοια χαρακτηριστικα . Κατι βραχια επεσαν... Κατι που συμβαινει καθημερινα ανα τον κοσμο.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Το thread εξελισεται σε "μνημοσυνο" με ιδιαιτερα γελοια χαρακτηριστικα . Κατι βραχια επεσαν... Κατι που συμβαινει καθημερινα ανα τον κοσμο.
:haha: θα συμφωνήσω. Προσωπικά το Κλέφτικο στη Μήλο μου είχε αρέσει περισσότερο, αλλά για ένα μέρος μια σταλιά σαν το νησάκι Γκόζο ήταν τουριστική ατραξιόν άρα είναι απώλεια, οπότε "συνδράμουμε" στον πόνο τους.
Περισσότερο μαύρισε η ψυχή μου απ'όσα είδα στις ειδήσεις για τις καταστροφές στο Μουσείο της Μοσούλης. Εκθέματα που επέζησαν αιώνες αλλά δεν θα ματαδεί ανθρώπου μάτι
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Θυμίζει την ιστορία της θρυλικής London Bridge στη Victoria της Αυστραλίας, που κατέρρευσε με αντίστοιχο τρόπο το 1990... Τότε μάλιστα αποκλείστικε στο κομμάτι που ξαφνικά έγινε νησί κι ένα ζευγάρι τουριστών που είχαν πάει εκεί για να χαρούν τον έρωτά τους. Τίποτα το επιλήψημο, άλλωστε ήταν και παντρεμένοι (όχι μεταξύ τους, βέβαια, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).
Τς τς κ μετά λένε εμάς τις γυναίκες κουτσομπόλες!! :haha:
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Τότε μάλιστα αποκλείστικε στο κομμάτι που ξαφνικά έγινε νησί κι ένα ζευγάρι τουριστών που είχαν πάει εκεί για να χαρούν τον έρωτά τους. Τίποτα το επιλήψημο, άλλωστε ήταν και παντρεμένοι (όχι μεταξύ τους, βέβαια, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).
Χα, χα, χα. Δεν τους λες και τους πιο τυχερούς :haha:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Όσοι θρηνείτε για τον "περίφημο" βράχο που έπεσε, εκτός από την κοντινή μας Μήλο (και όχι μόνο), έχει κι αλλού πορτοκαλιές που θα σας αποζημιώσουν και με το παραπάνω (οι συγκεκριμένες, από Πορτογαλία)...

(για να μη μιλήσω για Ιρλανδία, ή Περού, ή ...)
 

Attachments

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ να πω ότι προφανώς δεν ήταν και κανένα σοβαρό μνημείο (όπως ο Παρθενώνας που αναφέρεται), αλλά "σοβαρά μνημεία" δεν είναι μόνο τα πολιτιστικά θεωρώ. Είναι και αυτά που έχει δημιουργήσει η φύση. Για αυτό θέλουν όλοι να επισκεφθούν κάποιους καταρράκτες ή το Γκραν Κάνυον.
Έτσι και αυτό. Και μια καμάρα 30 μέτρων ύψους δεν είναι δα και καθημερινό φαινόμενο. Όλα όσα είδα στις παραπάνω φώτο είναι πολύ όμορφα (δεν έχω πάει όμως για να έχω ξεκάθαρη εικόνα) αλλά δεν μου φαίνονται εξίσου εντυπωσιακά όσο το Azure window, το οποίο ήταν πολύ εντυπωσιακό και επιβλητικό. Πραγματικά η φύση κάνει θαύματα.

Εγώ πάντως από επαγγελματική διαστροφή (δεν εξηγείται αλλιώς) το πρώτο που σκέφτηκα όταν άκουσα την είδηση, ήταν το τι θα κάνουν οι επαγγελματίες της περιοχής. Πάει η κότα με τα χρυσά αυγά.

Και γυρίσματα του Game of thrones εκεί, αμ πώς. :xalara:
(το οποίο και δεν παρακολουθώ!!!:haha: )
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Μην ξεχνάμε και τα Λαλάρια στη Σκιάθο ε!
lalaria.jpg


Εντάξει σίγουρα δεν είναι ένα ευχάριστο γεγονός αλλά δεν είναι και κανένα μνημείο. Ένα απλό δημιούργημα της φύσης που άπειρα θα δεις σε πολλά ακόμα σημεία του πλανήτη. Όμως για τη Μάλτα σίγουρα είναι ένα σημαντικό δυσάρεστο γεγονός. Φαντάζομαι πως αν γκρεμιζόταν το ''παράθυρο'' στην παραλία στα Λαλάρια για τους Έλληνες θα ήταν εξίσου στενάχωρο.

Έμελλε λοιπόν να μη το δω το καλοκαίρι που θα πάω Μάλτα! Με πείραξε λίγο όταν το έμαθα αλλά οκ το ξεπέρασα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
Εχοντας παει, θεωρω οτι το μεγεθος του σχηματισμου ηταν πολυ μεγαλο, πολυ μεγαλυτερο απο οσα παρατίθενται, και δεν εγινε αδικα ενα κορυφαιο αξιοθεατο. Ηταν πραγματι "γαλαζιο παραθυρο" και ανεπαναληπτη αναγνωρισιμη εικονα στον κοσμο για τη χωρα. Παρόλα αυτα, το Gozo ειναι ενα πανεμορφο νησάκι και αξίζει τον κόπο να το επισκεφτεί κανεις (αντε να πεισεις ομως τον τουριστα). Ποσοι ταξιδιωτικοι ταξιδιωτικοι οδηγοι που θα ξαναγραφουν...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Θεε μου,τα Λαλαρια!τι ομορφια...Καλα αφου το βλεπανε που πηγαινε για φουντο,δεν κανανε κατι,μια ενεση τσιμεντου,ξερωγω?Δεν εχω υπ οψιν μου την αντιδραση των Μαλτεζων,παντως εδω θα χε βουιξει ο τοπος με την ανικανη κυβερνηση..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ να πω ότι προφανώς δεν ήταν και κανένα σοβαρό μνημείο (όπως ο Παρθενώνας που αναφέρεται), αλλά "σοβαρά μνημεία" δεν είναι μόνο τα πολιτιστικά θεωρώ. Είναι και αυτά που έχει δημιουργήσει η φύση. Για αυτό θέλουν όλοι να επισκεφθούν κάποιους καταρράκτες ή το Γκραν Κάνυον.
Υπάρχει ορισμός:
https://el.wiktionary.org/wiki/μνημείο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.799
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom