Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Ειναι η επισημη οδος γιατι να μην ειναι ασφαλης; οντως παιρνεις κωδικο.Υπαρχουν εκπτωσεις για εκπαιδευτικους που δεν δινουν τα ανεπισημα σαιτ αλλα δινει το μουσειο πχ
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
254
Likes
259
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Ευχαριςτω πολυ για τη βοήθεια. Και εγώ το χρόνο στο σταθμό τον βλέπω λίγο. Και να σπέρνεις και βαλίτσες. Αυτό λέγετε "με τη ψυχή στο στόμα. "
η "θα σου βγει απ τη μύτη". Φοράμε λίγο να μην κλείσω αμάξι από δω. Πριν 8 -9 χρόνια στη Βερονα δεν έβρισκα αμάξι . Όπως και να χει με βοήθησες και ευχαριστω
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
254
Likes
259
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Ωραία Ευχαριςτω. Στην αρχή μου φάνηκε λίγο περίεργο. Αλλλα αφού το κάνατε , όλα μια χαρά.
Ευχαριστω
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
254
Likes
259
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Ωραία Ευχαριστω . Πραγματικά υπάρχουν τοσα πολλά sites που ζαλιζεσε.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.300
Likes
17.204
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Από το υπόλοιπο μήνυμα: μήπως εννοείς 2;
Ναι εννοούσα 2. Εκανα λάθος, αλλά φαίνεται από τα συφραζόμενα. Στην ενδιαφερομένη το διευκρίνησα με προσωπικό.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
254
Likes
259
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει για τα εισητηρια για τον Καθεδρικό στη Φλωρεντια, το Βαπτιστήριο και τον Τρούλο. Ίσως το θέμα έχει απαντηθεί παλαιότερα, δε μπόρεσα όμως να βρω κάτι συγκεκριμένο. Χρειαζετε να κάνω κράτηση? Το site που βρήκα είναι το museumflorence.com όπου κλείνεις combo εισητηρια. Είναι αυτό το εισητηριο προτεραιότητας, χωρίς να περιμένεις στη σειρά? Μήπως πρέπει να κλείσω από άλλου?
Ευχαριςτω πολυ
 

tdoumos

Member
Μηνύματα
52
Likes
40
Καλησπερα, αυριο πεταμε μπολονια και εχω νοικιασει αμαξι.
Θα μεινουμε κοντα empoli, οποτε θα πηγαινοερχομαστε για Φλωρεντια μια μπορει και δυο μερες.
Εχω διαβασει πανω κατω αυτο τον οδηγο.
https://www.visitflorence.com/florence-maps/parking-lots-in-florence.html
Αλλα με βαση καποιου την εμπειρια για αυτη την περιοδο, που θα ηταν το πιο κοντινο και οικονομικκο παρκινγκ για 6-8 ωρες? Αποτι διαβαζω, πιο πολυ συμφερει να παρκαρεις εκτος και να τσιμπησεις λεωφορειο.
Ευχαριστω.
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Καλησπερα, αυριο πεταμε μπολονια και εχω νοικιασει αμαξι.
Θα μεινουμε κοντα empoli, οποτε θα πηγαινοερχομαστε για Φλωρεντια μια μπορει και δυο μερες.
Εχω διαβασει πανω κατω αυτο τον οδηγο.
https://www.visitflorence.com/florence-maps/parking-lots-in-florence.html
Αλλα με βαση καποιου την εμπειρια για αυτη την περιοδο, που θα ηταν το πιο κοντινο και οικονομικκο παρκινγκ για 6-8 ωρες? Αποτι διαβαζω, πιο πολυ συμφερει να παρκαρεις εκτος και να τσιμπησεις λεωφορειο.
Ευχαριστω.
Δεν ξερω που εννοεις εκτος αλλα πριν 10 μερες γυρισα απο Φλωρεντια...ειναι σχετικα μικρη πολη και ειναι ολα τριγυρω οποτε δεν θα χεις θεμα αν το αφησεις καπου εξω απο το κεντρο.
Εμεις σκεψου μεναμε 2 λεπτα απο το ναο του Τιμιου Σταυρου και ηταν ολα διπλα μας σε 5-10 λεπτα με τα ποδια!
Ειναι πολυ ομορφη πολη παντως!
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
καλησπέρα,είμαι καινούρια σε όλο αυτό το ταξίδι,θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με ποια εποχή είναι καλύτερη για να επισκεφτώ την φλωρεντια και πως θα πάω ως εκεί? απευθείας?είναι ακριβά ,μήπως με συμφέρει να πάω Ρωμη και από εκεί με τρένο? η από Πίζα?που θα δω για το κόστος τον τρένων?ε
Οι τιμες για τρενο απο Ρωμη ξεκινανε απο 17 ευρω...οπως ανεφερα και πιο πανω ημουν το προηγουμενο 10ημερο Ρωμη-Φλωρεντια απλα κλεισε τα εισητηρια των τρενων καμια 20αρια μερες πιο νωρις και ολα καλα!
 

mara86

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Μένω στην Τοσκάνη. Κάθε φορά που πηγαίνω Φλωρεντία παρκάρω στην μικρή πλατεία (piazza Poggi) κάτω από τον πύργο San Niccolò. Απαγορεύεται κανονικά αλλά τόσα χρόνια δεν είχα πρόβλημα. Είναι ένα σημείο στο οποίο δεν γράφουν.
 
Last edited:

stavkostakis

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανια
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδας
Καλησπέρα παρέα.
Την άλλη βδομάδα φεύγω για 6 μέρες Φλωρεντία. Σκοπός του ταξιδιού 2 μέρες Φλωρεντία, 3 εκδρομές στις γύρω περιοχές και 1 αναγκαστικά Μπολώνια λόγο πτήσης. ¨Εχω κλείσει αυτό το ξενοδοχείο https://www.booking.com/hotel/it/italiana-hotels-florence. Επειδή όμως μέχρι τέλος έχω το ελάττωμα να ψάχνω βρήκα αυτό www.booking.com/hotel/it/hotelvillacesi.en-gb με 200 ευρω λιγότερα τη διαμονή
Ερώτηση: Αξίζει να πάω τα περίπου 15 χλμ μακριά ή θα ταλαιπωρηθώ τόσο στο πηγαινέλα που τα 200 δεν θα αξίζει να τα γλυτώσω;
Αυτοκίνητο εννοείται πως θα υπάρχει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom