Μέρη ανά τον κόσμο : προτεινόμενες κοντινές εκδρομές και πόσες μέρες απαιτούνται;

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.073
Από Πράγα εκτός από Český Krumlov, άνετα βγαίνει μια ημερήσια Olomouc και άλλη μια Brno.

Επίσης από Βαρκελώνη εύκολη η εκδρομή σε Χιρόνα και Φιγκέρες για μια χορταστική δόση από Νταλί.
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Από Πράγα επίσης μπορείς να πας σε 1,5 ώρα και Kutna Hora. Όμορφη πόλη με τον πιο Gothic ναό που έχω δει!! Και θεωρώ ότι είναι πολύ πιο ωραία εκδρομή από το υπερτιμημένο Karlovy Vary..
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Πιστευω οτι αν θες να πεις οτι ειδες καλα μια πόλη και σαν τουριστας αλλα και να δεις λιγο απο την ζωη των κατοικων, χρειαζεται:

Ρωμη - 4 διανυκτερευσεις
Λονδινο - 6 διανυκτερευσεις
Κειμπριτζ - δεν χρειαζεται διανυκτερευση
Βερολινο - 4-5 διανυκτερευσεις
Αμστερνταμ -2 διανυκτερευσεις.

Οσον αφορα μονοημερες δεν εχω να προτεινω κατι. Γενικες δεν ειμαι και πολυ υπερ εκτος και εν εχεις πολλες μερες να διαθεσεις σε μια πόλη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πιστευω οτι αν θες να πεις οτι ειδες καλα μια πόλη και σαν τουριστας αλλα και να δεις λιγο απο την ζωη των κατοικων, χρειαζεται:

Ρωμη - 4 διανυκτερευσεις
Λονδινο - 6 διανυκτερευσεις
Κειμπριτζ - δεν χρειαζεται διανυκτερευση
Βερολινο - 4-5 διανυκτερευσεις
Αμστερνταμ -2 διανυκτερευσεις.

Οσον αφορα μονοημερες δεν εχω να προτεινω κατι. Γενικες δεν ειμαι και πολυ υπερ εκτος και εν εχεις πολλες μερες να διαθεσεις σε μια πόλη.
Τα νούμερα.πως βγαινουν? Ισα κι ομοια ειναι δηλ βερολινο κ ρωμη?..χώρια που το θεμα αφορα μονοημερες. Που στο Βερολινο πλην βανζεε ε δεν νομίζω ν' αξιζει κ τπτ αλλο.
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Τα νούμερα.πως βγαινουν? Ισα κι ομοια ειναι δηλ βερολινο κ ρωμη?..χώρια που το θεμα αφορα μονοημερες. Που στο Βερολινο πλην βανζεε ε δεν νομίζω ν' αξιζει κ τπτ αλλο.
Τα νούμερα.πως βγαινουν? Ισα κι ομοια ειναι δηλ βερολινο κ ρωμη?..χώρια που το θεμα αφορα μονοημερες. Που στο Βερολινο πλην βανζεε ε δεν νομίζω ν' αξιζει κ τπτ αλλο.
Τι εννοεις πως βγαινουν? Δεν ειναι κατι αντικειμενικο, να σου πω πχ οτι βγαινουν απο τον ταδε τυπο!

Αν με ρωτας προσωπικα νομιζω οτι χρειαζονται περιπου τις ιδες μερες, ισως μια παραπανω το Βερολίνο, δεν ειμαι σιγουρος.
Η ρωμη μου αρεσε παρα πολυ σαν πόλη αλλα δεν θα μπορουσα να φανταστω τον εαυτο μου με τιποτα να ζει εκει.
Το Βερολίνο απο την αλλη μου αρεσε εξισου (μπορει και λιγο λιγοτερο, δεν εχω καταληξει), αλλα σε αντιθεση με την ρωμη πιστευω οτι θα μπορουσα να μεινω εκει ανετα!!
Πρεπει δηλαδη να αφιερωσει καποιος λιγο χρονο και για τα προαστια.

Τελος νομιζω δεν εχεις διαβασει το θεμα και με βαση μονο τον τιτλο μπηκες και απαντησες.
Ξαναδιαβασε το αρχικο ερωτημα που τεθηκε σε παρακαλώ.
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Άρτι αφιχθείσα από τας Παρισίους (πρώτη φορά και όχι μοναδική ελπίζω) δηλώνω πως: 5 ημέρες τουλάχιστον - για μυρωδιά.
Ημερήσια εκδρομή στο Giverny και την Rouen. Αλλά στο Giverny μην πάτε χειμώνα (όπως εγώ) γιατί θα απογοητευθείτε :(.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.003
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Βιέννη
Να προσθέσω στις πόλεις που προαναφέρθηκαν και το Σάλτζμπουργκ, δίπλα από τα σύνορα με τη Γερμανία.

Αν θυμάμαι καλά είναι 2-2,5 ώρες με το τρένο, στην αρχή η διαδρομή είναι λίγο βαρετή αλλά το τοπίο γίνεται όλο και πιο ωραίο καθώς το τρένο πλησιάζει στο Σάλτζμπουργκ.

Πέρα από τις βόλτες στα σοκάκια της πόλης, το κάστρο είναι πολύ ωραίο και με θέα.

Γενεύη
Μια μονοήμερη εκδρομή στην πρωτεύουσα Βέρνη. Πανέμορφο ιστορικό κέντρο και χαλαρές βόλτες στον ποταμό Ααρ (αυτός που πέφτει πάντα στα σταυρόλεξα ;)).

Δεύτερη επιλογή το Μοντρέ, στην άλλη άκρη της λίμνης. Μπορεί κανείς να πάει απλά για το απόγευμα, ή και για ημερήσια εκδρομή, συνδυάζοντάς το με το γειτονικό κάστρο Chateau de Chillon (πάει και λεωφορείο από Μοντρέ).

Άλλη επιλογή η Λοζάννη (στα δύο τρίτα της διαδρομής Γενεύης-Μοντρέ), με το μουσείο των Ολυμπιακών Αγώνων, αν και σαν πόλη δεν με ξετρέλανε.

Ζυρίχη
Και η Ζυρίχη μπορεί να συνδυαστεί με τη Βέρνη.

Δεύτερη επιλογή η Λουκέρνη, ίσως απλά και για μισή μέρα, για να δει κανείς το ιστορικό κέντρο. Αν έχει κανείς ολόκληρη την μέρα, μπορεί να δοκιμάσει και να βάλει μέσα και το Pilatus. Λόγω τρελών συμπτώσεων δεν το είχαμε προλάβει, αλλά αν θυμάμαι καλά πας με καραβάκι και στη συνέχεια με τελεφερίκ από τη Λουκέρνη.

Τρίτη ωραία επιλογή είναι το Λιχτενστάιν σε συνδυασμό με το Μπρέγκενζ στην Αυστρία. Από Ζυρίχη πας με τρένο στο Buchs, στα σύνορα Ελβετίας-Λιχτενστάιν. Από εκεί περνάς την γέφυρα πάνω από το Ρήνο και, όντας στο Λιχτενστάιν, μπορείς να πάρεις το λεωφορείο για την πρωτεύουσα, Βαντούζ (είχαμε πέσει και σε εστιατόριο που έπαιζε Κιάμο :clap:). Μετά τη βόλτα και το φαγητό (δεν έχει πολλά αξιοθέατα), με λεωφορείο πας Feldkirch στα σύνορα Λιχτενστάιν-Αυστρίας. Το Φέλντκιρχ δεν το γυρίσαμε, αλλά από όσο το είδαμε από το λεωφορείο φαινόταν ωραίο. Από εκεί με τρένο πας Bregenz. Στο Μπρέγκενζ έχει πολύ ωραίο ηλιοβασίλεμα, με τον ήλιο να δύει πάνω από την λίμνη Bodensee. Με τρένο κλείνεις το τρίγωνο, με την απευθείας διαδρομή Μπρέγκενζ-Ζυρίχη.

Νίκαια
Με τα μέσα μαζικής μεταφοράς έχεις διάφορες επιλογές για εκδρομές τριγύρω. Με αυτοκίνητο οι επιλογές αυξάνονται εκθετικά.

Θα έβαζα για μία ολόκληρη ημέρα το Μονακό. Γραφική η παλιά πόλη με το ανάκτορο κλπ. Για τα παιδιά (αλλά και για μεγάλους) πιστεύω είναι must η επίσκεψη στο Ωκεανογραφικό Μουσείο, όπου μπορεί κανείς να περάσει πολλές ώρες.

Άλλη επιλογή είναι η Αντίμπ, με την παλιά πόλη μέσα στα τείχη, το μουσείο του Πικάσο κλπ. Επίσης δίπλα, στο Biot, βρίσκεται το θαλάσσιο πάρκο Marineland.

Τελευταία επιλογή για εμένα, θα έβαζα τις Κάννες. Συμπαθητική πόλη, αλλά περισσότερο πιστεύω θα πήγαινε κανείς για να λέει ότι πήγε και εκεί. Εμένα μου έκανε ιδιαίτερα άσκημη εντύπωση ο "αέρας" της πόλης, το "είμαστε *** στο τάληρο και μας αρέσει να το δείχνουμε". :mad: Ίσως ήταν ότι την είχαμε επισκεφθεί ενώ ήταν η έκθεση σκαφών.

Μεταξύ των Νίκαια, Μονακό, Αντίμπ, Κάννες (ή κάποιας άλλης κοντινής πόλης) κανείς μπορεί να διαλέξει οποιαδήποτε ως βάση για να επισκεφθεί τις υπόλοιπες. Παρ'όλ'αυτά, εγώ θα έβαζα ως βάση τη Νίκαια, λόγω του αεροδρομίου, του χαμηλότερου κόστους των ξενοδοχείων και των περισσότερων αξιοθέατων σε σχέση με τις υπόλοιπες. Όμως κανείς μπορεί να διαλέξει οποιαδήποτε από αυτές ή και κάποια άλλη.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Το Στραβούργο πόσες μέρες θέλει;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.202
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom