Ισπανία Βαρκελώνη: Τips και προτασεις!!!

Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Δηλαδή να κλείσω πχ Πάλμα Ρώμη και μετά Ρώμη Αθήνα; Αν εννοείς αυτό πάντως το κόστος βγαίνει το ίδιο και χειρότερο καθώς έχω και μία βαλίτσα....
 
Last edited:

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
απο Γιρονα πως ειναι καλυτερα να παμε figueres? Λεοφωρειο ή τρενο; Χρειαζεται να κλεισουμε πιο πριν? Με συγκοινωνια μπορουμε να παμε και πουθενα αλλου;

βαρκελωνη αξιζει να δουμε φλαμεγκο και αν ναι, που;
 
Last edited by a moderator:

agmi

Member
Μηνύματα
500
Likes
2.443
Ρηνιω καλησπερα, €4 και κατι το τραινο, <20 λεπτα, κανα ταληρο το λεωφορειο <50 λεπτα! Κουλτουριαρης δεν ειμαι για φλαμεγκο, τα 'χα δει σε αλλα μερη τα ροζ φλαμεγκο, οσο για το χορευτικο ηταν για μας απαγορευτικο λογο μικρου παιδιου & περασμενης ωρας! Μια ερωτηση γιατι λιβανιζεις την Girona, απο Θεσ/κη εισαι; Βαρκελωνη ειναι πιο κεντρικα, αν και overrated! Αν και δεν μειναμε Βαρκελωνη, μειναμε παραδιπλα & πηγαινορχομαστε με λεωφορειο! €1/εισητηριο!

A! και ξεχασα καθε 1η Κυριακη του μηνα ειναι η εισοδος στα μουσεια τζαμπα στην Καταλονια! First come 1st serve!
 
Last edited by a moderator:

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Ευχαριστω! θα μεινουμε 6 βραδια Βαρκελωνη και 1 Γιρονα, να τη δουμε ακι αυτη... Πεταμε απο Θεσ/νικη, δεν ειμαι απο εκει, αν και θα το ηθελα πολυ!!!
 

agmi

Member
Μηνύματα
500
Likes
2.443
Ειρηνη καλησπερα & τελευταια ενοχληση! Το ονειρο μου ητανε η πτηση αυτη (ΘΕΣ/ΚΗ>Girona) ασε βεβαια που η Ryan την διαφημιζε Βαρκελωνη/Γιρονα!
Βεβαια απο Κρητη/Χανια για Θεσ/κη ητανε μπερδεμα με τις ωρες. Για καλη μου τυχη βρηκα με την vueling απο το Ηρακλειο για Βαρκελωνη με €49.99 το κεφαλι, πες ενα κατοσταρι πηγαινε ελα 9 μηνες πριν την αναχωρηση! Μετα βρηκα το αρθρο καποιων κοπελιων απο αυτο το site,(Βαρκελωνη-Μαδριτη) ας ειναι καλα τα κοπελια, και ακολουθησα το ταξιδι σχεδον κατα γραμμα & με ενα σμπαρο ειδα 5-6 τριγωνια! Δηλαδη ειδα Μαδριτη, Τολεδο, Σεγκοβια, Βαρκελωνη, Γιρονα, Σιτγκες, Καστελντεφες(εκει εμενα αντις για Βαρκελωνη)! Ειμαι και ξεροκεφαλος & κουβαλουσα ενα τουβλο στο σακιδιο, παρ'ολο που μουρμουριζε η γυναικα, αχρηστη γυμναστικη να πεις! Δεν χρειαζοτανε το Lonely Planet! Με ενα ταμπλετ η εξυπνο τηλεφωνο κανεις παπαδες! Καλο σας ταξιδι, το νερο στην Βαρκελωνη απο σουπερ μαρκετ!
Τα 330ml του κοπελιου €2.50 σε ενα καφε διπλα στην αρενα! Η μπυρα €1.00 ο διπλος καπουτσινο €1.50!
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Καμια ενοχληση συντεκνε! (Κ γω μιση κρητικια ειμαι! και ας εχω καιρο να παω κρητη)
Ποιο προγραμμα λες ακολουθησες; Ποσες μερες πηγες σε ολες αυτες τις πολεις;
 

agmi

Member
Μηνύματα
500
Likes
2.443
καλησπερα βασιστικα στην περιγραφη του panius (το URL
http://www.travelstories.gr/communi...-φθινοπωρινή-Ισπανία.53159/page-6#post-630522)
Πεταξα απο Κρητη/Ηρακλειο>Βαρκελωνη & απο κει κατευθειαν με IBERIA Μαδριτη. Δεν κοιταξα για τραινο, γιατι 6 μηνες πριν δεν μου εκανε κρατηση! Το αεροπορικο ητανε <€90 πηγαινε ελα, νομιζω €85 για μια ωρα πτηση! Εμειναμε πισω απο την πλατεια Sol (το μετρο διπλα μας) και απο κει καναμε εξορμησεις. Toledo/Segovia 1/2 μερα η καθε μια, και με μικρο παιδι 6 χρονων! Για τις μερες που μειναμε στην Μαδριτη ειχαμε ενα τουριστικο πακετο εισητηριου που καλυπτε τραινο/μετρο/λεωφορειο. Επειδη μου δημιουργησανε ψυχολογικα 'μετρο' στην Βαρκελωνη δεν πηρα! Ολοι οι πορτοφολαδες εχουν διδακτορικο, σε συγκριση με την Αθηνα που εχουν ενα απλο διπλωμα η πιστοποιητο παρακολουθησης ΙΕΚ! 10 ταξιδια αν θυμουμαι με το λεωγορειο/αστικο ειναι η €9 η €10. Αν και νομιζω ειναι για ολες τις συγκοινωνιες (εντος μιας ορισμενης ακτινας). Επειδη εχω δει στο 1/2 αιωνα που ζω αρκετες πολεις & μερη, ναι μεν η Βαρκελωνη ειναι ωραια κλπ κλπ, αλλα ειναι και overrated & αποφασισαμε να μεινουμε στο Castelldefels το οποιο ειναι 50 λεπτα με το αστικο απο το κεντρο της Βαρκελωνης και 30 λεπτα απο το αεροδρομιο. Δεν θυμαμαι ποσες μερες κατι μου λεει 12 ισως 14. Αν θελεις το ψαχνω και σου λεω ακριβως. 6 μερες Μαδριτη, 5 Βαρκελωνη, 1 Γιρονα, οι Toledo, Segovia, Sitges ηταν εκδρομες 1/2 μερας. Απο την πλατεια Sol στην Μαδριτη (σαν να λεμε Συνταγμα) ολα ειναι προσβασιμα με μετρο & πολλα 'within walking distance':). Στην Βαρκελωνη το τερμα του λεωφορειου της γραμμης που παιρναμε ητανε στo κεντρο στην Plaça de Catalunya! Oποτε ολη 'σχεδον' η Βαρκελωνη ητανε στα ποδια μας.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
οχι, ευχαριστω! εχουμε κλεισει ηδη. Την επομενη φορα Μαδριτη....
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Εχει κανεις ομαδοποιημενο προγραμμα ετοιμο; Ανα μερα;
φτανουμε παρασκευη βραδυ. Να αφησω για Δευτερα sagrada και casas για να μην εχουν πολυ κοσμο ή ειναι το ιδιο;

ενα πολυ προχειρο ειναι αυτο:

Παρασκευή: Φτανουμε βραδυ - Plaça de Catalunya (ίσως)  

Σάββατο: Plaça de Catalunya - La Rambla - Άγαλμα Κολόμβου - Λιμάνι - barceloneta , Gothic Quarter (Barri Gotic) , παλάτι καθολικών βασιλιάδων, Καθεδρικός Ναος.

Κυριακή: Plaça de Catalunya, Passeig de Gràcia, Casa Mila, Casa Batlló, sagrada familia (εξωτερική επίσκεψη σε όλα).


Δευτέρα: sagrada familia (εσωτερικη επισκεψη), casa (ποιο απο τα δυο τελικα?????)

Τρίτη: porto Olympico, villa olympico, barceloneta , λοφος montjuic, ολυμπιακο σταδιο - εγκαταστάσεις, Ισπανικό χωριο (?)

Τετάρτη: παρκο Guell

Πέμπτη: Χιρόνα, μουσειο Νταλι

Παρασκευή: Χιρόνα
 
Last edited by a moderator:

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
τελικα για φαγητο δεν λετε κατι ή εγω δεν το βρηκα; Ηθελα για οτιδηποτε εκτος απο θαλασσινα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.805
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom