Επείγον!!! έχασα ταυτότητα και τωρα τι γίνεται??

Petros1006

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Το εύχομαι αλά έχω περάσει πολλά με τα προξενεία κ φοβάμαι πως πάλι δεν θα βοηθήσουν. Παντός ξέρω αν είσαι Γερμανός κ χάσεις την ταυτότητα σε δίνουν μια προσωρινή. Έχουμε κ εμείς κάτι τέτοιο;
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Και εδώ σου βγάζουν μια προσωρινή, χρειάζεται να περάσει ένα χρονικό διάστημα για να εκδώσουν νέα ταυτότητα. Εσύ είσαι εξωτερικό όμως και δε ξέρω τι ισχύει, ένα τηλεφώνημα στο ΚΕΠ πιστεύω θα βοηθήσει. Ρώτα πάντως και στην αεροπορική αν δέχονται το ληγμένο σου διαβατήριο για να ταυτοποιήσουν τα στοιχεία σου.
 

Petros1006

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Και εδώ σου βγάζουν μια προσωρινή, χρειάζεται να περάσει ένα χρονικό διάστημα για να εκδώσουν νέα ταυτότητα. Εσύ είσαι εξωτερικό όμως και δε ξέρω τι ισχύει, ένα τηλεφώνημα στο ΚΕΠ πιστεύω θα βοηθήσει. Ρώτα πάντως και στην αεροπορική αν δέχονται το ληγμένο σου διαβατήριο για να ταυτοποιήσουν τα στοιχεία σου.
ΚΕΠ;
Η αεροπορική δεν την δέχεται! Μου είπαν άμα θέλω να προσπαθήσω να κάνω ον-λάιν τσεκ ιν κ να μπω έτσι. Επειδή δεν έχω βαλίτσα. Αλά λέει θα πρέπει να είμαι πολλή τυχερός. Δεν είμαι όμως για τέτοια...
 

Petros1006

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ευχάριστο, για την βοήθεια. Θα σας ενημερώσω αύριο κ μεθαύριο με τα νέα. Εύχομαι να είναι καλή στο προξενιό κ να με βοηθήσουν. Άμα έχει κανείς άλλος καμία ιδέα ας γράψει εδώ. Ευχάριστο
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
στο προξενειο της Βενετιας αλλα και στης Ανδριανουπολης, λογω απωλειας της ταυτοτητας μου, μου εβγαλαν επι τοπου προσωρινη και μπορεσα να ταξιδεψω χωρις προβλημα.
Καλο θα ηταν αν ειχες μια φωτοτυπια της χαμενης σου ταυτοτητας. Αλλιως και το παλιο σου διαβατηριο ή καποιο αλλο εγγραφο που πιστοποιει τα στοιχεια σου.Χρειαζονται επισης μικρες φωτογραφιες, νομιζω 2
 

Petros1006

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Δεν μπορούν να με βοηθήσουν, δεν βγάζουν προσωρινές ταυτότητες κ ούτε δεν με δίνουν ταξιδιωτικό έγγραφο για να πάω. Ταξίδιωτικο έγγραφο μόνο για να πας Ελλάδα κ μόνο με Aegean μπορείς. Λένε να πάω στην Bundespolizei. Δεν περίμενα κ τίποτα παραπάνω από το προξενιό. Ευχάριστο για την βοήθεια σας
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Η αληθεια ειναι πως το ταξιδιωτικο εγγραφο ισχυει για να επιστρεψεις στη χωρα σου και να βγαλεις νεα ταυτοτητα-διαβατηριο.Παντως εγω επεστρεψα με ραιαν χωρις προβλημα. Αν και δεν μου φαινεται σωστο να κυκλοφορεις ανα τον κοσμο με ενα προσωρινο χαρτι....Η δικη μου εμπειρια παντως απο τα προξενεια ηταν παρα πολυ καλη! Ατομο απο το το προξενειο ηρθε σε αστυνομικο τμημα της Βενετιας για να κανει την μεταφραση αφου με τα αγγλικα δεν ειχαμε καμμια τυχη....
 

Petros1006

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Δεν κυκλοφορώ άμα τον κόσμο με ένα προσωρινό χαρτί. Έχασα 9 μέρες πριν πάω στην Ιταλία την ταυτότητα μου. Τώρα θέλω η δεν θέλω πρέπει να βγάλω διαβατήριο που θα με κάνει κανένα 3 μηνο επειδή δεν μπορούν να βγάλουνε μια προσωρινή ταυτότητα. Ήθελα μια βοήθεια κ δεν την πήρα. Παντός εδώ εμείς έιχαμε παλιά πολλά προβλήματα κ μας έκαναν προβλήματα χωρίς να έχουν δίκιο. Μπορεί να ήσουν τυχερή. Εγώ παντός δεν πιστεύω κράτη σαν την Γερμανία να μην έχουν μια λύση για τους πολίτες τους στο εξωτερικό σε μια τέτοια περίπτωση. Ούτε δεν έχω όρεξη για διάλογο κ να με λένε ότι πετάω άνω το κόσμο η θέλω να το κάνω με ένα ταξιδιωτικό εγγράφω. Μπορεί να με έλειπε κ το μέσων όπως πολλές φορές σε τέτοιες περιπτώσεις για να γίνει η δουλειά όπως σε σένα. Ευχάριστο παντός για την γνώμη σου
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
δεν ειχα κανενα μεσον παντως, και το ιδιο εγινε και στην Ανδριανουπολη που ειχα χασει την ταυτοτητα μου...ηταν προθυμοι να με βοηθησουν και επισης μιλησε ο υπευθυνος του προξενειου με τους αστυνομικους για να συννενοηθουνε...επισης δεν αναφερομουν σε εσενα προσωπικα, οτι γυριζεις τον κοσμο χωρις ταυτοτητα...γενικα μιλωντας οτι ισως εχουν καποιο δικιο να σου επιτρεπουν να μπορεις να γυρισεις μονο στη χωρα σου....
 

xameno_rouxo

Member
Μηνύματα
121
Likes
12
αν χασεις την ταυτοτητα σου στο εξωτερικο?
τι μπορεις να κανεις για να συνεχισεις το ταξιδι σου?
μπορεις να χρησιμοποιησεις φωτοτυπια της ταυτοτητας σου?
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom