Έχετε μετανιώσει ποτέ για κάποιο ταξίδι σας;

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Άνοιξε ο ασκός του Αιόλου!:)
Που την είδες την επίθεση στο πρόσωπό σου? Δεν υπάρχει. Σε ότι γράφεις έκανα κριτική επειδή αναφέρεις τον τόπο καταγωγής μου.
Από τους ...Θεσσαλιώτες και τους...Πιεριώτες ζητάς συγνώμη, από εμάς που τα διαβάζουμε πότε θα ζητήσεις?
Αυτό ήταν ωραίο δλδ;

ΟΚ, από ό,τι φαίνεται, δεν μπορούμε να πούμε τίποτα για Ελλάδα. Είπα ότι περάσαμε ωραία στο Κόκκινο Νερό, ότι κατάγομαι από Θεσσαλία, οπότε, τί; θεωρώ ότι όλο μου το σόι είναι κατώτεροι άνθρωποι; ότι ο Παλαιός Παντελεήμων και το Δίον ήταν φοβερά αλλά δεν ήταν αρκετά.
Δεν αναφέρθηκα εκτενώς σε όλο το ταξίδι, για να μην γίνω κουραστική και για να μην θεωρηθεί ότι σνομπάρω το μέρος, αλλά δεν τη γλύτωσα.
Όσο για τη διόρθωση, πηγαίνεις στο "Tools" και πατάς "επεξεργασία".
[QUOTE="Samion, post: 655920, member: 1557"
λυπαμαι για οποιον δεν του αρεσει να ακουει την κρίση των αλλων, αλλα ετσι ειναι τα φορα απο την αρχαιοτητα κ βαλε. [/QUOTE]
Αυτό ισχύει και για όσους θίγονται όταν κρίνουν τον τόπο καταγωγής τους ή το αγαπημένο τους μέρος;
 
Last edited:
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τελικά μόνο από τα ταξίδια μας στο εξωτερικό μπορούμε να έχουμε παράπονα και να την βγάζουμε καθαρή...
Αυτό δεν το καταλαβαίνω.
Μπορούμε δλδ να κατηγορούμε πόλεις και χώρες επειδή δεν μπορούσαμε να παρκάρουμε ή οι ταβέρνες ήταν γεμάτες ή έβρεχε αφού δεν μας βλέπουν ή δεν μας ακούν? Η ένστασή μου δεν ήταν για τα παράπονα, που είναι φυσικό να υπάρχουν αλλά για τους χαρακτηρισμούς σε όλα και σε όλους εξαιτίας αυτών. Και δε με έπιασε το πατριωτικό μου ίσως αν ήταν για κάπου αλλού να μην απαντούσα όχι όμως ότι δεν θα με πείραζε.
Dina z η κριτική βοηθάει όταν είναι καλοπροαίρετη. Όταν όμως δεν μας αρέσει ή δεν συμφωνούμε την απορρίπτουμε και τη χαρακτηρίζουμε ειρωνική ή απαξιωτική και αυτό νομίζω ότι δεν είναι ευγενικό.
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
, λυπαμαι για οποιον δεν του αρεσει να ακουει την κρίση των αλλων
Dina z η κριτική βοηθάει όταν είναι καλοπροαίρετη. Όταν όμως δεν μας αρέσει ή δεν συμφωνούμε την απορρίπτουμε και τη χαρακτηρίζουμε ειρωνική ή απαξιωτική και αυτό νομίζω ότι δεν είναι ευγενικό.
Νομιζω οτι αντιλαμβανομαστε διαφορετικα τις εννοιες κριση - κριτικη - διαφωνια.
Γι αυτο προτιμω να σταματησω εδω :)
 

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Αυτό δεν το καταλαβαίνω.
Μπορούμε δλδ να κατηγορούμε πόλεις και χώρες επειδή δεν μπορούσαμε να παρκάρουμε ή οι ταβέρνες ήταν γεμάτες ή έβρεχε αφού δεν μας βλέπουν ή δεν μας ακούν? Η ένστασή μου δεν ήταν για τα παράπονα, που είναι φυσικό να υπάρχουν αλλά για τους χαρακτηρισμούς σε όλα και σε όλους εξαιτίας αυτών.
Θυμίζω ότι το θέμα είναι "Έχετε μετανιώσει ποτέ για κάποιο ταξίδι σας";
Δεν είναι, "ποιο μέρος δεν σας άρεσε και για ποιο λόγο", να γράφουμε έκθεση ιδεών.
Περιληπτικά ανέφερα ορισμένα πράγματα από συγκεκριμένα ταξίδια, την εντύπωση που μου έκαναν, την ταλαιπωρία ή ο συνδυασμός κάποιων πραγμάτων.
Ειδικά, όμως, ο Πλαταμώνας μου φάνηκε φρικτός. Όχι η παραλία, όχι η θάλασσα, αλλά το χωριό και ήταν ο κύριος λόγος που μετάνιωσα για εκείνο το ταξίδι.
Διάβασα σχόλιο που χαρακτήρισε κάποιος τη Βαρκελώνη άοσμη, ασήμαντη, αδιάφορη..... αλλά δεν βρέθηκε κανενας Βαρκελωνέζος να γίνει χαμός!
 
Last edited:

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Δεν έχω μετανιώσει ποτέ ολοκληρωτικά για προορισμό που έχω επισκεφτεί. Μπορώ να σκεφτώ ότι θα έπρεπε στην τάδε πόλη να μείνω 4 μέρες και όχι 5 ή ότι θα έπρεπε να επιλέξω ξενοδοχείο στην άλλη πλευρά της πόλης. Πιο πολύ μετανιώνω για προορισμούς που δεν έχω επισκεφτεί .
Όλοι οι τόποι , μικροί μεγάλοι, κοντινοί μακρινοί , έχουν την ομορφιά τους και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους. Θεωρώ πως όταν μετανιώνουμε δεν φταίει ο προορισμός αλλά εμείς. Ευθυνόμαστε εμείς γιατί δεν ξέραμε τι θέλαμε ή δεν ψάξαμε σωστά το τι θα συναντήσουμε εκεί που θα πάμε .
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Ειδικά, όμως, ο Πλαταμώνας μου φάνηκε φρικτός. Όχι η παραλία, όχι η θάλασσα, αλλά το χωριό και ήταν ο κύριος λόγος που μετάνιωσα για εκείνο το ταξίδι.
Έχω επισκεφθεί το κάστρο του Πλαταμώνα αλλά στο χωριό δεν έχω πάει. Τι δεν σου άρεσε?
 
Last edited:

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Έχεις πμ.
Θεωρώ πως όταν μετανιώνουμε δεν φταίει ο προορισμός αλλά εμείς. Ευθυνόμαστε εμείς γιατί δεν ξέραμε τι θέλαμε ή δεν ψάξαμε σωστά το τι θα συναντήσουμε εκεί που θα πάμε .
Έχει σημασία, τελικά; Για τον α, β λόγο μετανιώνουμε.
Μοιράστηκα κάποιες εμπειρίες, ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του, ακόμη και για τον χαρακτήρα του άλλου από δύο γραμμές, τί σημασία έχει τέλος πάντων; Βλέποντας τί λάθη έκανα εγώ, μπορεί κάποιος να είναι πιο προσεκτικός στο επόμενο ταξίδι του. Ή όχι.....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν έχω μετανιώσει ποτέ ολοκληρωτικά για προορισμό που έχω επισκεφτεί.
Μπραβο.ουτε κι εγω. Το θεμα βεβαια αφορα ταξιδια κ οχι προορισμους. Για το Παρισι δεν μετάνιωσα ποτε που πηγα. Μετανιωσα που πηγα μια φορα 10 μερες. Τις αλλες που πηγα 48 ωρες κ κατω ηταν υποφερτα...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Αχ,καλε μου Σαμιωνα..πανω που συμφωνουσα μου τα χαλασες..Αυτο το Παρισι τι το θελες ..
Γνωμη μου,ναι πρεπει να μοιραζομαστε εμπειριες,ακομα κι αν θιγουν μερη που αγαπαμε(οπως λχ ο Σαμιωνας μου βριζει το Παρισι).Πρεπει ομως να ειμαστε το ιδιο ετοιμοι να δεχτουμε την οποια αντιδραση με ανοιχτο μυαλο,καλη διαθεση και χωρις υπερβολικες ευθυξιες..Η δραση φερνει αντιδραση..μεγαλα παιδια ειμαστε.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Νομίζω πως εδώ, σε αυτό το φόρουμ, παραθέτουμε τις προσωπικές μας εμπειρίες που δεν είναι αποτέλεσμα επιστημονικής ανάλυσης για να αποτελούν κανόνα. Το τι αρέσει ή δεν αρέσει στο καθένα μας είναι δικαίωμα μας και ήμαστε οι μόνοι υπεύθυνοι για αυτό. Εξαίρεση είναι μόνο όσοι αντιπαθούν τη Ρώμη που χρειάζονται άμεση βοήθεια ειδικού, δεν είναι να παίζουμε με αυτά... :haha:
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
η επίθεση σας προς το πρόσωπό μου θα ήταν δριμύτερη,
Λυπάμαι αν προκάλεσα αυτή την εντύπωση, δεν ήταν στις προθέσεις μου. Σε
μια δεύτερη ανάγνωση, διαπιστώνω ότι παρασύρθηκα σε άστοχες εκφράσεις. Σας ζητώ συγγνώμη.
 

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Τί νας σας πω... Σας τιμά πολύ η απάντησή σας. Θα ζητούσα κι εγώ, αλλά ζήτησα στο αρχικό ποστ :)
Αισθάνομαι άσχημα γιατί δεν ήταν και στις δικές μου προθέσεις να προσβάλλω κάποιον.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom