Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πριν κάτι χρόοονια, είχα μαζέψει τα top για την Κρήτη (πλην παραλιών) σε ένα post, που νομίζω παραμένει επίκαιρο:

Δεν έχω καταλάβει με τί κριτήρια κάνετε τις προτάσεις σας....

Για κάποιον που θέλει να ΔΕΙ την κρήτη (κι όχι απλώς να περάσει ξεκούραστα περιφέροντας το κορμί του από παραλία σε μπαρ και τούμπαλιν), δεν πρέπει να χάσει:
(με σειρά προτεραιότητας, ανα κατηγορία)

Α. Μινωική Κρήτη & λοιπές αρχαιότητες
1. Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου (από τα top παγκοσμίως, δε χάνεται)
2. Κνωσσός
3. Φαιστός
4. Γόρτυνα
5. Αγ. Τριάδα
6. Μάλλια (προσοχή όχι στην πόλη)
7. Ζάκρος
8. Κομμός

Β. Ιστορία Σύγχρονης Ελλάδας / Ευρώπης
1. Μάταλα (η ευρωπαική πρωτεύουσα της γεννιάς των Λουλουδιών)
2. Τάφοι Βενιζέλων, Χανιά
3. Τάφος Καζαντζάκη, Ηράκλειο
4. Σπιναλόγκα

Γ. Ενετική Κρήτη
1. Πλατεία λιονταριών, Βασιλική Αγ. Μάρκου & γύρω κτήρια, Ηράκλειο.
2. Φορτέτζα, Ρέθυμνο
3. Οχυρώσεις Ηρακλείου
4. Σπιναλόγκα
5. Φόδελε (γενέτειρα El greco) - με επιφύλαξη, δεν έχω πάει.

Δ. Γραφικές Πόλεις/Γειτονιες
1. Λιμάνι & Παλιά πόλη Χανίων
2. Λιμάνι & Παλιά πόλη Ρεθύμνου
3. Λίμνη Αγ. Νικολάου

Ε. Όμορφα χωριά Ενδοχώρας
1. (Μια τεράστια λίστα από χωριά που φημίζονται για τις ταβέρνες τους)
2. Αμάρι (Διαδρομή Αγ. Γαλήνη - Ρέθυμνο από τον "πάνω" δρόμο)
3. Ανώγεια
4. Κριτσά
5. Σπήλι
6. Οροπέδιο Λασιθίου

ΣΤ. Ιστορία Τουρκοκρατίας
1. Μονή Αρκαδίου
2. Φραγκοκάστελλο
3. Ανώγεια

Z. Φύση
1. Φαράγγι Σαμαριάς
2. Γαϊδουρονήσι
3. Λίμνες Κουρνά (αν αγνοήσεις την υπερεκμετάλλευση) και Βοτόμου
4. Οροπέδιο Νίδα

Η. Μουσεία
1. Αρχαιολογικό μουσείο Ηρακλείου
2. Ιστορικό Μουσείο Ηρακλείου
3. Cretaquarium
4. Μουσείο Κρητικής Εθνολογίας, Βώροι
5. Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Ηρακλείου
6. Ναυτικό Μουσείο Κρήτης, Χανιά.

Έχω αφήσει εντελώς εκτός παραλίες, beach resorts και θεματικά πάρκα, γι αυτά υπάρχουν πάμπολες αναφορές ηδη στο forum... Επίσης για οικονομία έδωσα μόνο τίτλους, εδώ είμαστε και για λεπτομέρειες αν χρειάζεστε για κάτι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
:icon_redface::icon_redface::icon_redface:... Ντροπή, πάω κάτω να τα επισκεφτώ ξανά με τη σειρά.
Ε κάτι παραπάνω ξέρω από Αγία Γαλήνη. Μέχρι τα 25 μου περίπου, ήμουν εκεί κάθε βραδυ τα καλοκαίρια... Από Αγία Ρουμέλη, πάλι...
 

stathis23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Γεια σου Στάθη!
Λοιπόν, φαντάζομαι ότι έχετε όρεξη να δείτε αρκετά μέρη στα Χανιά, κι όχι μόνο να βγαίνετε στα ομολογουμένως ωραία νυχταρινά μαγαζιά. Προσωπικά θα μοίραζα τις μέρες ίσως ακόμη και πιο πολύ, δηλαδή οι πρώτες 3 και η τελευταία αν χρειάζεται Χανιά, και μετά ανάλογα τα γούστα σας. Παλαιόχωρα ένα διήμερο αξίζει, ειδικά αν θέλετε με καραβάκι να βλέπετε παραλίες χωρίς πρόσβαση οδικώς. Άλλη επιλογή για ηρεμία, να κατεβείτε Σφακιά με το αμάξι, να το αφήσετε και να περάσετε διήμερο στο Λουτρό, νοικιάζοντας και βαρκούλα για ερημικές παραλίες (Καλόγερος, Μάρμαρα και άλλες). Επίσης, για ρομάντσα με την κοπέλα σου, μπορείτε να μείνετε στο Ροδάκινο ή το Φραγκοκάστελλο, να περνάτε τη μέρα για μπάνιο στους Αμμόλοφους και να αγναντεύετε το Λιβυκό.
Άπειρες επιλογές, από εσας εξαρτάται.
Αν θέλετε να περάσετε και το φαράγγι της Σαμαριάς και να μείνετε στην Αγία Γαλήνη, μπορείτε επίσης.
Α, αν έχετε τη δυνατότητα να μείνετε ακόμη πιο πολλές μέρες στην Κρήτη, κάντε το χωρίς δεύτερη σκέψη. ;)
Δε μπορω να σε ευχαριστήσω αρκετά για όλες τις φοβερές πληροφορίες που μου έδωσες.

Ειδικα αυτα που μου προτεινες να πηγαινουμε με καραβακι σε παραλιες που δεν εχουν προσβαση ή ακομα και να νοικιασουμε.

Αυριο θα κοιτάξω όλες τις επιλογες που μου εδωσες να δω τι ταιριαζει και τι να επιλεξουμε.

Γενικα δεν ειμαστε για εξοδους σε νυχτερινα μαγαζιά. Περισσοτερο να γνωρίσουμε ωραία μέρη, παραλίες, χωριά, να ηρεμήσουμε και να φάμε ωραιο φαγητο
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Δε μπορω να σε ευχαριστήσω αρκετά για όλες τις φοβερές πληροφορίες που μου έδωσες.

Ειδικα αυτα που μου προτεινες να πηγαινουμε με καραβακι σε παραλιες που δεν εχουν προσβαση ή ακομα και να νοικιασουμε.

Αυριο θα κοιτάξω όλες τις επιλογες που μου εδωσες να δω τι ταιριαζει και τι να επιλεξουμε.

Γενικα δεν ειμαστε για εξοδους σε νυχτερινα μαγαζιά. Περισσοτερο να γνωρίσουμε ωραία μέρη, παραλίες, χωριά, να ηρεμήσουμε και να φάμε ωραιο φαγητο
Τότε ακόμη καλύτερα, εξαφανιστείτε για νότια, χεχε! Αν θέλεις οποιαδήποτε άλλη συμβουλή ή πληροφορία, με χαρά να βοηθήσω. Στείλε εδώ ή και pm. :)
Α, εμείς ετοιμαζόμαστε πάντως για ακόμη μία φορά στα Χανιά, με Γαύδο μέσα πλέον :p
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Πριν κάτι χρόοονια, είχα μαζέψει τα top για την Κρήτη (πλην παραλιών) σε ένα post, που νομίζω παραμένει επίκαιρο:
Πρόθεση μας 6 μέρες το λιγότερο σε κάθε νομό της Κρήτης, ξεκινώντας από τα Χανιά το Μάϊο, με αυτοκίνητο. Τι δεν πρέπει να χάσουμε, με βάση το πνεύμα του ποστ σου, σε αυτόν το νομό? Πολιτισμικές οι προτεραιότητες και ίσως κάποιες από τις διεθνώς φημισμένες παραλίες.
Για διαμονή κοιτάζω παλιά πόλη, δεν ξέρω τι γίνεται με το παρκιν.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Από μουσεία αυτό που αξίζει αρκετά είναι ναυτικό. Τα υπόλοιπα είναι μέτρια. Εννοείτε το αρχαιολογικό Ηρακλείου δεν χάνεται. Παραλίες κορυφαίες ειναι μπάλος, Ελαφονήσι, σειταν, μάρμαρα. Από χωριά είναι οι βρύσες Αποκορώνου κ ο θερισος. Σφακιά θα πήγαινα σίγουρα για την άγρια ομορφιά τους. Μία βόλτα στον ομαλό κ στο βοτανικό κήπο την άνοιξη θα λέει σίγουρα. Για καφεδάκι κάνα απόγευμα στη λίμνη Αγυιάς. Α και γεωργιουπολη με Αργυρούπολη που είναι στα όρια με το ρεθυμνο είναι καλές επιλογές. Τώρα αν το έχετε κ με το περπάτημα ίσως το φαράγγι της Σαμαριάς ή μία βόλτα στο ε4 στα Σφακιά θα έλεγε άσχημα. Τέλος αφιερώστε μερικες ώρες να κάνετε βόλτα στις παραλίες του ακρωτηρίου. Λουτράκι, Μαράθι, σταυρός, καλαθας. Έστω μία βόλτα με το αμαξι το απόγευμα στη δύση του ηλίου
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Το φαραγγι ανοιγει για την ωρα απο τη ειδοδο της Αγιας Ρουμελης με περπατημα ως τη Σαμαρια , η εισοδος απο τον ομαλο παιζει να μην εχει ανοιξει οταν θα ελθετε..
Μην χασεις το μουσειο της Ελευθερνας και επισης μια επισκεψη στα Απτερα , περα απο τις παραλίες που ισως και ο καιρος να μην επιτρεπει βουτιες και χαλαρωση.. Στα Χανια εκτος απο μουσεια πας στο Γκουβερνετο και Αγια τριαδα, στα χωρια Θερισσο και σε ολα του Αποκορωνα πολυ πιο ενδιαφεροντα απο αλλων περιοχων...
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα τα ψάξω μόλις βρεθεί χρόνος. Θα κινηθούμε μόνο στο Νομό Χανίων, οπότε ό,τι είναι εκτός, πχ αρχαιολογικό Ηρακλείου κλπ θα συμπεριληφθεί σε επόμενη εξόρμηση. Κρητικό χορό παραδοσιακό θα δούμε? Επίσης προσπαθώ να περισσέψω χρήματα και για αγορές τύπου ανδρικό μαντήλι κεφαλής, κρητικά μαχαίρια και μπότες. Τα δύο τελευταία υποθέτω θα είναι ακριβά αλλά τα θέλω...
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Επίσης προσπαθώ να περισσέψω χρήματα και για αγορές τύπου ανδρικό μαντήλι κεφαλής, κρητικά μαχαίρια και μπότες. Τα δύο τελευταία υποθέτω θα είναι ακριβά αλλά τα θέλω...
Ρώτησα ένα φιλαράκι Κρητικό. Μου είπε ότι τα στιβάνια κυμαίνονται από 120 μέχρι 250 ευρώ. Τα μαχαίρια ενδυμασίας από 10 μέχρι 5000 ευρώ. Μαντήλια από 5 μέχρι 180 ευρώ.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Μάλλον ό,τι πληρώσεις παίρνεις. Στιβάνια προφανώς οι μπότες. Άρα 200 τα στιβάνια και 100 ένα καλό μαχαίρι και αποστολή στην Αθήνα ταχυδρομικά λόγω golight.

Κάνω αναζήτηση στο booking για δίκλινο με διπλό κρεβάτι, μπαλκόνι και θέα θάλασσα μέχρι 150 τη βραδυά και τα βλέπω μέσα μαίου κλεισμένα. Πόσο πιο μακρυά να πάω? Αριστερά μέχρι Αγία Μαρίνα και δεξιά μέχρι Γεωργούπολη? Μέχρι μισή ώρα διαδρομή καλά θάναι. Triplover, LULLLU κανένα ρομαντικό ξενοδοχείο?
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Μάλλον ό,τι πληρώσεις παίρνεις. Στιβάνια προφανώς οι μπότες. Άρα 200 τα στιβάνια και 100 ένα καλό μαχαίρι και αποστολή στην Αθήνα ταχυδρομικά λόγω golight.

Κάνω αναζήτηση στο booking για δίκλινο με διπλό κρεβάτι, μπαλκόνι και θέα θάλασσα μέχρι 150 τη βραδυά και τα βλέπω μέσα μαίου κλεισμένα. Πόσο πιο μακρυά να πάω? Αριστερά μέχρι Αγία Μαρίνα και δεξιά μέχρι Γεωργούπολη? Μέχρι μισή ώρα διαδρομή καλά θάναι. Triplover, LULLLU κανένα ρομαντικό ξενοδοχείο?
Γεωργιούπολη και Καβρό ξέχνατα τελείως....Για Καλύβες κοίταξες ???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom