Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

Μηνύματα
159
Likes
784
Οι διανυκτερεύσεις πως είναι; 2 και 1;Η τιμή είναι καλή,δεν ξέρω βέβαια τι ξενοδοχεία έχει αλλά κάποιο τρέξιμο θα υπάρχει λόγω προγράμματος.
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Απ' ότι έχω καταλάβει οι διανυκτερεύσεις είναι όλες στο Κάιρο, θα ξέρω ακριβώς το πρόγραμμα αύριο. Για το ξενοδοχείο ξέρω ότι είναι 4 αστέρων κι ότι έχει πρωινό.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Απ' ότι έχω καταλάβει οι διανυκτερεύσεις είναι όλες στο Κάιρο, θα ξέρω ακριβώς το πρόγραμμα αύριο. Για το ξενοδοχείο ξέρω ότι είναι 4 αστέρων κι ότι έχει πρωινό.
Οι προϋποθέσεις καλές φαίνονται.Τιμή,παρέα,ξενοδοχεία κτλ.Λίγο τρέξιμο θα το αντέξεις,νέα είσαι από ότι βλέπω.Καλό ταξίδι.
 

polydoros100

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ενδιαφέρομαι να επισκεφτω την Αίγυπτο ή αυτό το Καλοκαίρι η το ερχόμενο Πάσχα.Εχω ακούσει ότι στην χώρα υπάρχουν πολλά αξιοθέατα και ωραία μέρη που αξίζει να δει κανείς. Επίσης ενημερώθηκα ότι στην χώρα υπάρχει και μια μεγάλη χριστιανική κοινότητα αυτή των Κοπτών οι οποίοι αποτελούν το 15% του αιγυπτιακου πλυθησμού (κάποιες εκτιμησεις κάνουν λόγο ακόμα και για 23%) και οι οποίοι αριθμούν στην Αίγυπτο 13 εκατομύρια άτομα περίπου σε σύνολο 88 εκατομύρια Αιγυπτιακού πλυθησμού και είναι κοντινός από θρησκευτικής πλευράς λαός με τους Κόπτες της Αιθιοπίας (στην Αιθιοπία οι Κόπτες αποτελούν την πλειοψηφία του πλυθησμού της χώρας και είναι πιο πολλοί από τους μουσουλμάνους).Ξέρει κανείς πότε είναι η καταλληλότερη εποχή για να επισκεφτεί κανείς την χώρα και σε ποιά μέρη αξίζει να πάει/σε ποιές πόλεις;
 

Melenia678

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Καλησπέρα.Είμαι σχετικά καινούρια και θα ήθελα λιγάκι βοήθεια.Έχω ταξιδέψει ξανά Αίγυπτο αλλά Κάιρο και Sharm και σκέφτομαι φέτος να κλείσω για την κρουαζιέρα στον Νείλο και Ηurghada.Επειδή συνήθως κλείνω τα ταξίδια μόνη μου ξέρει κάποιος να μου πει αν θα πρέπει να κλείσω και την κρουαζιέρα από πριν?Ή μπορώ να κλείσω και από εκεί?Γιατί οι τιμές που βρίσκω από εδώ είναι απαγορευτικές για τα λεφτά μου...:(
 

x7777

Member
Μηνύματα
872
Likes
3.396
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Σκεφτόμαστε να πάμε Αίγυπτο για 5-6 μέρες. Κατά κύριο λόγο Κάιρο και Αλεξάνδρεια. Ξέρει κανείς τι γίνετε στην περιοχή μετά το τρομοκρατικό στο Σινά το Νοέμβριο ?
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Σκεφτόμαστε να πάμε Αίγυπτο για 5-6 μέρες. Κατά κύριο λόγο Κάιρο και Αλεξάνδρεια. Ξέρει κανείς τι γίνετε στην περιοχή μετά το τρομοκρατικό στο Σινά το Νοέμβριο ?
Αν δεν βιάζεσαι θα σου απαντήσω σε ένα μήνα απο σήμερα !!;);)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Σκεφτόμαστε να πάμε Αίγυπτο για 5-6 μέρες. Κατά κύριο λόγο Κάιρο και Αλεξάνδρεια. Ξέρει κανείς τι γίνετε στην περιοχή μετά το τρομοκρατικό στο Σινά το Νοέμβριο ?
Πριν λίγες μέρες στο Κάϊρο όλα ήσυχα και καλά. Έντονη αστυνομική παρουσία στην Ταχριρ, αλλά νομίζω είναι περισσότερο για αποφυγή διαδηλώσεων παρά για τρομοκρατία. Λιγότεροι τουρίστες από παλιά, και χαμηλότερες τιμές, σε μια Αίγυπτο που εκσυγχρονίζεται πλεον με ταχείς ρυθμούς (μετάφραση: ότι προλάβεις).

Το ΣΟΣ για τις μετακινήσεις στην Αίγυπτο πλέον είναι η UBER (παντού και πάντα).
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Πριν λίγες μέρες στο Κάϊρο όλα ήσυχα και καλά. Έντονη αστυνομική παρουσία στην Ταχριρ, αλλά νομίζω είναι περισσότερο για αποφυγή διαδηλώσεων παρά για τρομοκρατία. Λιγότεροι τουρίστες από παλιά, και χαμηλότερες τιμές, σε μια Αίγυπτο που εκσυγχρονίζεται πλεον με ταχείς ρυθμούς (μετάφραση: ότι προλάβεις).

Το ΣΟΣ για τις μετακινήσεις στην Αίγυπτο πλέον είναι η UBER (παντού και πάντα).
Να ανησυχώ δηλαδή; Το χρειάζομαι ένα replay μετά από 25 χρόνια. Μην μου γκρεμίσουνε τους μπιχλομαχαλάδες, θα εκνευριστώ και θα γρυλίσω
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Να ανησυχώ δηλαδή; Το χρειάζομαι ένα replay μετά από 25 χρόνια. Μην μου γκρεμίσουνε τους μπιχλομαχαλάδες, θα εκνευριστώ και θα γρυλίσω
Εγώ είχα τα μισά χρόνια από σένα να πάω, και στη σύντομη βόλτα μου στο Κάϊρο (μόνο) το είδα αρκετά πιο εκμοντερνισμένο από αυτό που θυμόμουνα... Πάνε τα αρχαία ταξί, πάνε τα μπάζα στις ταράτσες...
 

reisender

Member
Μηνύματα
56
Likes
41
Taver, πήγες και εκτός Καϊρου;

Και για ποιο λόγο συμβουλεύεις να χρησιμοποιούμε uber?

Σκέφτομαι να ταξιδέψω εκεί τον Μάιο 10-14 μέρες. Θέλω χρόνια να επισκεφτώ την Αίγυπτο αλλά ανησυχώ αρκετά για το ζήτημα της ασφάλειας. Θεωρείτε ότι γενικά οι μετακινήσεις και η παραμονή στους γνωστούς αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία είναι ασφαλής; Προφανώς όχι Σινά και σημεία ενδιαφέροντος του κοπτικού χριστιανισμου, φαντάζομαι..

Πήγα στο Μαρόκο πριν 3 χρόνια και από διαμον'ή βολεύτηκα στα ριαντ, ασφαλή, φθηνα, καθαρά. Στην αίγυπτο υπάρχει κάτι αντίστοιχο

Επίσης, δεδομένου ότι ταξιδεύω ανεξάρτητα από γκρουπ, είναι εύκολη η μετακίνηση προς πυραμίδες, Λούξορ, καρνακ; Με τιμ μέσο γίνεται.

Ευχαριστώ πολύ
Καλή χρονιά σε όλους!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Taver, πήγες και εκτός Καϊρου;

Και για ποιο λόγο συμβουλεύεις να χρησιμοποιούμε uber?

Σκέφτομαι να ταξιδέψω εκεί τον Μάιο 10-14 μέρες. Θέλω χρόνια να επισκεφτώ την Αίγυπτο αλλά ανησυχώ αρκετά για το ζήτημα της ασφάλειας. Θεωρείτε ότι γενικά οι μετακινήσεις και η παραμονή στους γνωστούς αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία είναι ασφαλής; Προφανώς όχι Σινά και σημεία ενδιαφέροντος του κοπτικού χριστιανισμου, φαντάζομαι..

Πήγα στο Μαρόκο πριν 3 χρόνια και από διαμον'ή βολεύτηκα στα ριαντ, ασφαλή, φθηνα, καθαρά. Στην αίγυπτο υπάρχει κάτι αντίστοιχο

Επίσης, δεδομένου ότι ταξιδεύω ανεξάρτητα από γκρουπ, είναι εύκολη η μετακίνηση προς πυραμίδες, Λούξορ, καρνακ; Με τιμ μέσο γίνεται.

Ευχαριστώ πολύ
Καλή χρονιά σε όλους!
Αυτή τη φορά έμεινα πολύ λίγο και δεν πήγα εκτός Καΐρου.

Uber για να αποφύγεις τους αιγύπτιους ταρίφες και τα χίλια παζάρια που πρέπει να κάνεις για να πληρώσεις τελικά μια τιμή το λιγότερο τριπλάσια από αυτή που πληρώνουν οι ντόπιοι. Με Uber πλήρωσα €4 και κάτι για διαδρομή Αεροδρόμιο - Κέντρο.

Μάιο στην Άιγυπτο; Δε μπαίνεις σε κάνα φούρνο καλύτερα; Σοβαρά τώρα, οι αρχαιολογικοί χώροι της Αιγύπτου με σκιά να μην υπάρχει πουθενά και το τρεχούμενο νερό να μην είναι πόσιμο, είναι άθλος με τους 40+ βαθμούς που πιθανότατα θα έχει. Μάρτιο στο Άμπου Σίμπελ είχε 45 βαθμούς...

Διαμονή: Είναι πλέον πολύ οικονομικό να μείνεις οπουδήποτε, ακόμη και σε πολυτελείας.

Λούξορ (και Καρνάκ, εκεί είναι) πας με τρένο (είχα πάει έτσι πριν 13 χρόνια) ή με Αεροπλάνο. Τότε υπήρχαν και κλινάμαξες ειδικά για δυτικούς, που γλύτωνες και διανυκτερεύσεις.
 

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Καλησπεραααα παιδιαααα!!!! Καποιος προσφατος απο Αιγυπτο καμια ιδεααα;;; που να παμε;;; λεμε να παμε Οκτωβρη! Καιρο Αλεξανδρεια Σαρμ ελ σειχ... καμια 10αρια μερες! Να προσθεσουμε κατι; επισης μονοι η με ταξιδιωτικο;;Ανυπομονω να δω αποψεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom