Δουλειές στην Αυστραλία

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Οι πόντοι είναι κομμάτι της 190/189 η οποία ναι είναι πολύ χρονοβόρα και έχει πολλές διαδικασίες.

Το να βρεις εργοδότη να σε κάνει σπονσορ είναι εντελώς ξεχωριστό και το πιο ανώδυνο από γραφειοκρατικής πλευρας αλλά και χρόνου. Σε αυτήν την περίπτωση πας για την 457.
 

Nellika

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Κάτι ακόμα: Εαν στείλω CV εταιρίες απο την Ελλάδα και δεν παρω απάντηση, λέω να παω με student visa (μαθηματα αγγλικων), υπαρχουν περισσότερες πιθανότητες να ανταποκριθούν μιας και θα είμαι εκεί και θα έχω παρει και καποια μαθηματα στην χώρα τους? Έτσι απλά μια γνώμη μιας και γνωρίζεις την κουλτουρα τους !
Ευχαριστώ!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ένα λεπτό. Student visa θα πάρεις με μαθήματα αγγλικών; ;;;
 

Nellika

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Πριν 2 μηνες περιπου επαψα να ψαχνω τροπο να ερθω αυστραλια, εμοιαζε αδυνατον! Τυχαία την προηγουμενη εβδομαδα ξεκινησα να ξαναψαχνω και βρήκα αυτο: http://www.elicos.com/schools/sydney-english-schools/
Εκτός από τα Πανεπιστημια υπαρχουν και καποια αλλα ινστιτουτα που παρέχουν μαθηματα...βεβαια για σπουδες πανω απο τρεις μηνες δικαιούσε φοιτητικη βιζα...αλλα και εχεις δικαιωμα στην δουλεια!
 

Nellika

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Def, αυτο που λεω δεν ισχύει ? λάθος έχω καταλαβει? Στο προγραμμα σπουδων αυτης της σχολης εχει μαθηματα για εβδομαδες και μου δίνουν βεβαιωση για να παρω βιζα...Απλα σκεφτηκα οτι με βολευει να δωσω το IELTS στην αυστραλια, θα έχω και την ευκαιρια να την γνωρισω πριν αποφασισω να εγκατασταθω...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν είμαι και ειδικός, αλλά νομίζω ότι οποιαδήποτε σχολή από ένα επίπεδο και πάνω, σου δίνει τη δυνατότητα για student visa. Για το ielts τώρα, είναι καθαρά δικό σου θέμα πότε θες να το δώσεις. Αν έχεις τη δυνατότητα πάντως να ζήσεις εδώ για ένα διιάστημα πριν πάρεις αποφάσεις, σίγουρα στο συστήνω. Για ποια πολιτεία σκέφτεσαι να έρθεις και πότε;
 

Nellika

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Sydney εχω συγγενεις, γενικα αν καταφερω να βρω και part time δουλεια θα είναι μεγαλη εμπειρια για μενα ακόμα και αν δεν μεινω! Θα ηθελα σεπτεμβρη οκτωβρη να ερθω...θα δειξει τι θα μου πουν και οι συγγενεις ...αλλιως μονο σπονσορ, που το θεωρω εξαιρετικα δυσκολο πλεον. Η παγκοσμια αγορα παρουσιαζει στενοτητα, ψαχνω παρα πολυ ευρωπη αυστραλια και εμιρατα. Είναι γενικα δυσκολα.
 

Mike99

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα και από εμένα.Για κάποιον περίεργο λόγο τους τελευταίους μήνες μου έχει κάνει αυτό το ''κλικ'' η Αυστραλία.Μπαίνω και διαβάζω πληροφορίες για την ζωή,τα μέρη και την κουλτούρα αυτής της Πανέμορφης χώρας τακτικά και χθες έπεσα πάνω σε αυτό το topic.
Είμαι φοιτητής Πολιτικός Μηχανικός και μιας και πλησιάζω σε κανά χρόνο στο πτυχίο,έχω αρχίσει να σκέφτομαι πως ίσως μια ζωή στο εξωτερικό και ιδιαίτερα στην Αυστραλία είναι ότι ονειρευόμουν,μιας και το αντικείμενο μου στην Ελλάδα είναι σε χοντρή κρίση.
Στην σχολή το κομμάτι που μου τράβηξε το ενδιαφέρον είναι το συγκοινωνιακό και ιδιαίτερα ο σχεδιασμός οδών(γεωμετρικός σχεδιασμός) όπως και ο σχεδιασμός και συντήρηση οδοστρωμάτων(οδών και αεροδρομίων).
Φίλε Defkalion απότι έχω καταλάβει είσαι τοπογράφος μηχανικός,οπότε νομίζω ότι είσαι το κατάλληλο άτομο να ρωτήσω κάποια πράγματα που έχω στο μυαλό μου αν έχεις την καλή διάθεση.
1)Πως πάει από δρόμους η Αυστραλία?Δημιουργούνται νέοι οδοί στην επαρχία?Στην Μελβούρνη?Γενικά έχει η Αυστραλία μηχανικούς στον τομέα που ανέφερα παραπάνω?Θα μπει στην διαδικασία ένας εργοδότης να σε κάνει sponsor αν είσαι καλός ή είναι κορεσμένο το αντικείμενο?
2)Επειδή ανέφερες ότι ασχολείσαι με τα GIS στην Αυστραλία,από του χρόνου μου δίνεται το δικαίωμα από την σχολή να παρακολουθήσω σαν επιλογής μάθημα GIS(από τοπογράφους καθηγητές),πως πάει το αντικείμενο αυτό εκεί?Γενικά είχα μανία με τους χάρτες από μικρός,να βλέπω τα δεδομένα μιας πόλης,να παίζω με το google earth,κτλ. οπότε σκεφτόμουν αν θα δώσει ένα συν παραπάνω σαν προσόν η γνώση των GIS στο κομμάτι της οδοποιίας που με ενδιαφέρει ή και γενικότερα στο κομμάτι του Πολιτικού Μηχανικού.
Ευχαριστώ προκαταβολικά αν μου απαντήσεις.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια χαρά και καλώς ήρθες.

Η Αυστραλία είναι πολύ καλή περίπτωση για συγκοινωνιακά, αφού λόγω τεράστιου μεγέθους και μεγάλης πληθυσμιακής αύξησης φτιάχνονται συνέχεια καινούρια δίκτυα, και γενικά ξοδεύονται τεράστια budget για τους δρόμους και ότι έχει σχέση με τα συγκοινωνιακά.

Θεωρώ δεδομένο ότι με σπουδές σε αυτό το αντικείμενο έχεις καλές πιθανότητες για καλή δουλειά εδώ, δεν είναι κορεσμένο το αντικείμενο σε καμία περίπτωση.

Για τα GIS, είσαι στο Μετσόβιο; αν ναι, ποιος κάνει το μάθημα GIS σε σας τώρα; Γενικά η γνώση GIS θα σου προσφέρει έξτρα πράγματα, αλλά δεν είναι ότι χωρίς αυτό δεν έχεις αντικείμενο, όπως είπα έχεις και πάρα πολύ μάλιστα. Καθότι με οδοποιία έχω να ασχοληθώ από όταν ήμουν στη σχολή, θάπρεπε να κάνουμε μια έρευνα αγοράς να δούμε τί παίζει και τί ζητάνε οι εταιρείες στο κομμάτι αυτό. Δύο από τις μεγαλύτερες εταιρείες εδώ είναι αυτές αν θες να ρίξεις μια ματιά:

http://www.johnholland.com.au/

http://www.fultonhogan.com/

Οι δεύτεροι είναι και πελάτης μου :)

Εάν σε ενδιαφέρει η Αυστραλία πρέπει να δεις τι επιλογές έχεις προς τα εδώ. Το να τελειώσεις εκεί τη σχολή και μετά να ψάξεις για δουλειά στην Αυστραλιά είναι πάρα πάρα πολύ δύσκολο, καθώς χωρίς εμπειρία δε νομίζω ότι θα σε κάνει sponsor εταιρεία. Έχεις δυνατότητα πχ να έρθεις εδώ για κάποιο μεταπτυχιακό;
 

Mike99

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση!
Ναι στο Μετσόβιο,στους Πολιτικούς Μηχανικούς είμαι φοιτητής.Λογικά το μάθημα των GIS θα γίνει σε συνεργασία με την σχολή αγρονόμων τοπογράφων του χρόνου,οπότε οι διδάσκοντες θα είναι οι ίδιοι του αντίστοιχου μαθήματος εκεί,οπότε φαντάζομαι Φώτης και Πηγάκη.

Γενικά για μεταπτυχιακό δεν έχω την οικονομική δυνατότητα εκτός και αν καταφέρω να πάρω κάποιες υποτροφίες που έχουν πέσει στο μάτι μου(ακομα και για master άσχετο με το αντικείμενο μου),αλλά λίγο απίθανο γιατί δεν είμαι του ''8 και πάνω'' που λένε σε βαθμολογία Μ.Ο. μέχρι στιγμής.
Σκέφτομαι να ασχοληθώ εδώ και να αποκτήσω εμπειρία με το κομμάτι αυτό και ύστερα να ψάξω Αυστραλία για sponsorship κτλ.Πάντως μου έφτιαξες την διάθεση που είπες ότι λέει το αντικείμενο εκεί...Τέλεια....
Και κάτι τελευταίο.Διάβασα κάπου ότι παίζει πολύ to railway engineering γιατί η χώρα είναι αρκετά πίσω σε αυτό.Έχεις ακούσεις κάτι?
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διέθεσες και μπράβο για την δουλειά που κάνεις εδώ:p
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν έχω ιδέαν για railway τι παίζει, ξέρω μόνο ότι αυτές τις μέρες ξεκίνησε ένα μεγάλο project για το metro tunnel στη Μελβούρνη, που είναι μια καινούρια γραμμή και σταθμοί, δες εδώ: http://metrotunnel.vic.gov.au/

Το θέμα του μετπατυχιακού ναι έχει το πρόβλημα του ψηλού κόστους, παρόλα αυτά επειδή με φοιτητική visa εδώ έχεις δικαίωμα εργασίας μέχρι 20 ώρες τη βδομάδα, ίσως αξίζει τον κόπο να το ψάξεις σιγά σιγά. Δες από πανεπιστήμια το melbourne uni, το RMIT, το monash, και ίσως και το swinburne
 

Zorznas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Μετά από αρκετές καταχωρήσεις σε αυτήν την ενότητα από τη ζωή μου στην Αυστραλία, ήρθε και η ώρα να γράψουμε πέντε πράγματα για το επαγγελματικό περιβάλλον εδώ, μιας και από τότε που ήρθα έχω δεχθεί στην κυριολεξία βροχή μηνυμάτων από κάθε μέσο (email, τηλέφωνα, μηνύματα σε φόρουμς, facebook, linkedin, κλπ) σχετικά με το θέμα αυτό, από ανθρώπους που δεν ήξερα (ή που ήξερα και ήταν εξαφανισμένοι μέχρι να έρθω εδώ, για να το θέσω λιγότερο ευγενικά).

Ας ξεκινήσω περιγράφοντας την κατάσταση όπως τη ζει αυτές τις μέρες ένας Αυστραλός, νομίζω θα βοηθήσει στις συγκρίσεις: ο Αυστραλός λοιπόν βλέπει την ανεργία να σκαρφαλώνει στα ύψη, κόσμο να χάνει τη δουλειά του συνέχεια, τις κατασκευές και τις τιμές των ακινήτων να πέφτουν σημαντικά, τα κρατικά επιδόματα να μειώνονται, την δημόσια συγκοινωνία να ακριβαίνει, και το μέλλον των παιδιών του να δυσκολεύει.

Αυτά λοιπόν, που ο Αυστραλός τα βλέπει βουνό, μεταφράζονται σε: ποσοστό ανεργίας 5,2% (από 4,5% που ήταν πριν 2 χρόνια, μιλάμε για "τρελή" άνοδο), όποιος χάνει τη δουλειά του βρίσκει άλλη μέσα σε 3,5 εβδομάδες κατά μέσο όρο, η δημόσια συγκοινωνία τουλάχιστον της Μελβούρνης είναι από τις καλύτερες και συνεπέστερες στον κόσμο (πχ το τρένο δημοσιεύει με αφίσες ΚΑΘΕ μήνα τα αποτελέσματα των δρομολογίων και αν πέσει κάτω από ένα ποσοστό συνέπειας πληρώνει γερά πρόστιμα), το διπλανό μας σπίτι που ήταν ένα ερείπιο και πήγαινε για γκρέμισμα βγήκε στην αγορά για 600 χιλιάδες δολλάρια (!!!) και με πλειστηριασμό που μάζεψε 100 άτομα στο δρόμο πουλήθηκε στις 710 τελικά :eek: και εν πάσει περιπτώσει νομίζω μπήκατε στο νόημα. Αυτή είναι προς το παρόν η "κρίση" στην Αυστραλία.

Στο επαγγελματικό περιβάλλον παρότι ζορίζονται σε σχέση με το παρελθόν για τα δικά τους δεδομένα, εξακολουθούν και είναι απελπιστικά χαλαροί, σε σημείο εκνευρισμού. Εδώ ότι και να γίνει, μόλις το ρολόι πάει 5, εξαφανίζονται και άμα κάτι επείγει στη δουλειά δε πειράζει και αύριο μέρα είναι - "no worries" είναι η φράση που ακούς περισσότερο από κάθε άλλη στην Αυστραλία. Φυσικά, όταν λένε ότι δουλεύουν, δουλεύουν δεν κάνουν χαβαλέ ούτε κοροϊδεύουν όπως συμβαίνει σε κάποιες "αγορές" στην Ελλάδα...

Για το κόστος ζωής και τους βασικούς μισθούς έχω γράψει και σε άλλο κείμενο, αλλά μερικές βασικές έννοιες εδώ είναι ο "ανειδίκευτος" εργάτης και αυτός που "κάτι έχει σπουδάσει". Η Αυστραλία έχει μεγάλη έλλειψη σε εξειδικευμένο προσωπικό σε όλες τις αγορές, και βρίσκεται σε μια μόνιμη πάλη μεταξύ της έλλειψης αυτής και της αποτροπής ακόμα μεγαλύτερων μεταναστευτικών κυμάτων προς τη χώρα. Ο βασικός μισθός για κάποιον που δουλεύει σε οικοδομή, σε μια καφετέρια σερβιτόρος ή σε ένα μαγαζί με ρούχα πωλητής για να αναφέρω μερικά τυχαία παραδείγματα, είναι 18-20 δολλάρια την ώρα, κάτι που μεταφράζεται σε περίπου 38-40 χιλιάδες δολλάρια μισθό το χρόνο.

Ένας νεαρός που βγαίνει από μια σχολή 3 ή 4 ετών φοίτησης, παίρνει χοντρικά γύρω στις 50-55 χιλιάδες ανάλογα και το αντικείμενο. Μετά από 3-4 χρόνια προϋπηρεσίας (δηλαδή άτομα ηλικίας 26-27 χρονών) μπορούν να παίρνουν 60-65 χιλιάδες δολλάρια, που είναι και ένας σχετικά καλός μισθός εδώ για 1 άτομο. Μηχανικοί που δουλεύουν σε καλές σχετικές θέσεις μέσα σε επιχειρήσεις είναι σχετικά σύνηθες να παίρνουν αρκετά μεγαλύτερες αμοιβές που ξεπερνάνε τις 80-90 χιλιάδες, που είναι και ένα σχετικά ικανοποιητικό οικογενειακό εισόδημα.

Γενικά εδώ ο κόσμος ωριμάζει επαγγελματικά πολύ γρηγορότερα, πρώτον γιατί υπάρχουν πάρα πολλές ευκαιρίες, και δεύτερον γιατί είναι μια κουλτούρα που την καλλιεργούν στα παιδιά από πολύ νωρίς στην σχολική και φοιτητική τους εκπαίδευση. Κάποιος που έχει ικανότητες δηλαδή μπορεί να "ανελιχθεί" πολύ πιο γρήγορα απ'ότι θα γινόταν στις ΗΠΑ, αλλά -κυρίως- στην Ευρώπη, καθώς σε αυτές τις δύο ηπείρους ο ανταγωνισμός είναι σφοδρός. Το ίδιο βεβαίως ωριμάζουν και καταναλωτικά, πράγμα που εμένα μου φαίνεται περίεργο (ίσως και να με ενοχλεί λίγο), δηλαδή έχω εδώ συναδέλφους στη δουλειά 25 χρονών που οδηγούν σπορ αμάξια των 45 χιλιάδων δολλαρίων και έχουν ήδη αγοράσει το πρώτο τους σπίτι.

Από την πλευρά καθαρά της αγοράς, οποιαδήποτε δουλειά έχει να κάνει με παροχή υπηρεσίας είναι εδώ εξαιρετικά καλή, καλοπληρωμένη και με χαμηλό ανταγωνισμό. Οτιδήποτε έχει σχέση επίσης με τον αθλητισμό (από μαγαζιά λιανικής μέχρι προσωπικούς γυμναστές και διατροφολόγους) είναι πολύ επιτυχημένο, ενώ όσοι ασχολούνται με το φαγητό έχουν σίγουρη δουλειά καθώς οι Αυστραλοί δεν πολυξέρουν τι πάει να πει μαγείρεμα (δε λέμε να ρίξουν μια μπριζόλα στο barbeque, αλλά να κάνουν ένα φαγητό που απαιτεί προετοιμασία).

Οι κατασκευές ήταν στο απόλυτο ζενίθ μέχρι πριν από 2-3 χρόνια και όσοι ανακατεύονταν με αυτές κάνανε πάρα πολλά λεφτά, τώρα είναι σε μια σχετική νηνεμία, αλλά οι τιμές των ακινήτων ήδη ξεκίνησαν πάλι να παίρνουν την ανηφόρα. Γιατροί και μηχανικοί είναι κάτι σαν celebrities εδώ, για να κλείσεις ραντεβού με κάποιο γιατρό πρέπει ή να είσαι τακτικός πελάτης ή να κλείσεις για 1,5 μήνα μετά.

Οι Έλληνες που ζουν στη Μελβούρνη ειδικά (αλλά υποθέτω παρόμοια κατάσταση επικρατεί και στην υπόλοιπη χώρα) ανακατεύονται κυρίως με επιχειρήσεις εστίασης, φαγητό, εκδηλώσεις, ξενοδοχεία, καταστήματα λιανικής, ενώ υπάρχουν και κάποιοι σε άλλες αγορές όπως στην εκπαίδευση και στις επιχειρήσεις τεχνολογίας.

Παρά τα όσα ακούγονται όμως, οι περισσότεροι Έλληνες που έρχονται στην Αυστραλία σήμερα (από την αρχή του 2012 ήρθαν πάνω από 10,000) είναι είτε Αυστραλοί υπήκοοι, είτε έχουν σύντροφο που έχει υπηκοότητα, ή τέλος πάντων έχουν κάποιο δεσμό με τη χώρα που τους επιτρέπει να πάρουν άδεια παραμονής/εργασίας πολύ γρήγορα. Όλοι οι υπόλοιποι έρχονται με τουριστικές βίζες ή στην καλύτερη περίπτωση φοιτητικές και προσπαθούν να βρουν άκρη αφού φτάσουν, κάτι πολύ δύσκολο όμως, και συνήθως καταλήγουν να δουλεύουν για Έλληνες εργοδότες που τους πληρώνουν πολύ κάτω από το κανονικό, ενώ ταυτόχρονα ξοδεύουν χιλιάδες δολλάρια στη βιομηχανία που έχει αναπτυχθεί γύρω από τη "νόμιμη παραμονή" στη χώρα, τις περισσότερες φορές μη παίρνοντας κανένα αποτέλεσμα.

Για παράδειγμα, το διάστημα Ιούλιος 2012 με Ιούνιος 2013 (το οικονομικό έτος της Αυστραλίας δηλαδή) δόθηκε visa εργασίας μόνο σε 457 Έλληνες, και εγώ είμαι εδώ τώρα 15 μήνες και παρότι έχω πάρα πολλές επαφές με την αγορά λόγω της δουλειάς, έχω γνωρίσει μόνο άλλον έναν Έλληνα που ήρθε εδώ με visa εργασίας.

Ότι ερωτήσεις έχετε γράψτε τις εδώ και ευχαρίστως να απαντήσω σε ότι γνωρίζω. :)
Γεια σου φιλε ειμαι καινουργιος στην παρεα και θελω να μου πεις εγω που τελειωνω το σχολειο με ενα καλο απολυτηριο λυκειου θελω να ερθω να σπουδασω στην αυστραλια και στην συνεχεια να μεινω να δουλεψω εκει μπορεις να μου πεις τι πρεπει να κανω
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom