Τσεχική Δημοκρατία Στην Τσεχια με σκυλο.

tajidioneiro

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπερα. Σκεφτομαι σοβαρα να μετακομισω στην Τσεχια, πιθανον Πραγα, για καποιο διαστημα. Εχω σκυλο ομως κ αν καποιος εχει ζησει ή γνωριζει ας μου πει, κατα ποσο ειναι κυνοφιλη η Τσεχια. Επιτρεπεται ο σκυλος στα ΜΜΜ ή σε αλλους χωρους; Βρισκεις σπιτι που να δεχονται σκυλο; Οποιαδηποτε πληροφορια θα μου ειναι χρησιμη.
 

Maraki_p

Member
Μηνύματα
37
Likes
36
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Καλημέρα!Είναι περίπου μια εβδομάδα που γύρισα από Τσεχία και μπορώ να πω ότι τα πάνε μια χαρά με τα σκυλιά. Στο δρόμο συνάντησα αρκετούς που έκαναν βόλτα και είχαν μαζί το σκύλο τους με λουράκι. Στα πάρκα επίσης, οπού τα άφηναν και λίγο ελεύθερα. Κανονικά δηλαδή όπως και εδώ. Από ότι κατάλαβα όμως όταν τα βγάζουν βόλτα φροντίζουν να μαζεύουν τις ακαθαρσίες, κάτι που δε βλέπουμε να γίνεται συχνά εδώ. Έχουν μάλιστα σε κάποιους στύλους και σακουλάκια για τις ακαθαρσίες. Όσο αφορά τώρα τα Μ.Μ.Μ. δεν μπορώ να πω κάτι με σιγουριά, αλλά έτυχε να δω κάποιον κύριο μέσα στο μετρό με το σκύλο του.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Εχω πάει πολλές φορές Τσεχία και συγκεκριμένα έχω ζήσει αρκετό καιρό στο Brno είναι στη περιοχή της Μοραβίας η δεύτερη μεγαλύτερη πόλη μετά τη Πράγα.Ναι είναι πολύ ζωόφιλοι οι Τσέχοι δεν κυκλοφοράει σκυλί έξω χωρίς μουσουδάκι, στα λεωφορεία μπαίνουν ελεύθερα μου έκανε εντύπωση που στις βραδυνές βόλτες φοράνε κολάρο με φωτάκια ή τους βάζουν φωσφορίζοντα λουράκια
Το μόνο που μου είπαν ότι οι Τσέχοι δεν θέλουν να χαϊδεύουν άγνωστοι τα σκυλιά τους.Μου έκανε πολύ εντύπωση όταν είδα εταιρεία πληροφορικής στη Πράγα που ζητούσε υπαλλήλους και κάπου έγραφε dog friendly
 

tajidioneiro

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Πολυτιμες οι πληροφοριες σου!
Φορανε φιμωτρο(μουσουδακι), αρα να του μαθω κ εγω να το δεχεται.
Θα ηθελα να σε ρωτησω κ κατι αλλο. Η ζωη, διαβασα, οτι ειναι φτηνη. Ισχυει; Με 900€ πχ, ζεις αξιοπρεπως;
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Πολυτιμες οι πληροφοριες σου!
Φορανε φιμωτρο(μουσουδακι), αρα να του μαθω κ εγω να το δεχεται.
Θα ηθελα να σε ρωτησω κ κατι αλλο. Η ζωη, διαβασα, οτι ειναι φτηνη. Ισχυει; Με 900€ πχ, ζεις αξιοπρεπως;
Σε τουριστικές πόλεις όπως η Πράγα είναι κάπως ακριβότερη η ζωή σε περιφερικές πόλεις μη τουριστικές πχ Brno,Olomuc,Ostrava, είναι πιο οικονομικά
Γενικά τα super market τα καφέ πολλά εστιατόρια, οι συγκοινωνίες είναι οικονομικά .
Μπορεί η εταιρεία που θα δουλέψεις να παρέχει πρωινό, μεσημεριανό ή βραδυνό στους εργαζόμενους σε πολλή χαμηλή τιμή γύρω στα 3 ευρώ το γεύμα
Πολλές πληροφορίες μπορείς να παίρνεις από τα διάφορα φόρουμ που υπάρχουν σε όλες της πόλεις για να υπάρχει αλληλοβοήθεια σε όλα τα θέματα π,χ Ελληνες της Οστράβας ...Ελληνες της Πράγας....μπορείς να γράψεις και θα σε βοηθήσουν σε ότι θέμα ζητήσεις. (καλή μας ώρα εδώ )
Το μεγάλο θέμα στη Πράγα είναι η έλλειψη ενοικιαζόμενων σπιτιών ζητάνε σε πολλές περιπτώσεις τρελά ενοίκια και το κέντρο είναι απλησίαστο εκτός και αν σταθείς πολύ τυχερός γενικά οι περισσότεροι συγκατοικούν για να μοιράζουν τα έξοδα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.343
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom