ΗΠΑ Έκδοση VISA για Αμερική

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Εχω φρεσκα νεα από πρεσβεια…τη δευτερα πηρα τη βιζα και χθες μου ηρθε στο σπιτι το διαβατηριο. Είναι οντως μια τυπικοτατη διαδικασια, θεωρω πως από τα 60 σχεδον ατομα που ειμασταν πρεσβεια τα 58 πρεπει να την πηραμε… Να αναφερω ότι δεν πρεπει να ανησυχειτε για το αν εχετε συμπληρωσει σωστα τις αιτησεις 156 και 157… ότι εχετε ξεχασει να γραψετε, αν αφησατε κενα, ότι κανατε λαθος μην αγχωνεστε καθολου , τα συμπληρωνετε όλα εκεινη τη στιγμη με στυλο, οι υπαλληλοι είναι εξυπηρετικοτατοι, σου τα εξηγουν όλα τοσο αναλυτικα σε σημειο εκνευριστικο θα ελεγα λες και εισαι παιδακι πρωτης δημοτικου…. Μπραβο τους για την υπομονη τους, ελεγαν τα ιδια πραματα 10 φορες το λεπτο. Μαλιστα ηταν ενας που συμπληρωνε για πρωτη φορα εκει την αιτηση 157 αυτην για το στρατο…υπογραφες κλπ. τα γραφεις με το χερι. Γενικως από ότι καταλαβα δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο να κοπεις επειδη κατι δε συμπληρωσες σωστα. Οσο για τη συνεντευξη ναι τη δινεις στα ελληνικα, όπως εχουν ηδη απαντησει τοσα μελη, οι ερωτησεις απλες οποτε να δινετε κι εσεις απλες και κοφτες απαντησεις, δε χρειαζεται να τα αναλυετε πολύ. Με ρωτησαν τα κλασικα αν εχω συγγενεις στην Αμερικη, αν εχω ξαναταξιδεψει ποτε άλλη φορα εκτος Ελλαδας (αρχισα εγω να λεω κατεβατο σε ποιες πολεις εχω παει και ο υπαλληλος με κοψε… φτανει φτανει μου λεει… ηθελε να με ξεφορτωθει ο ανθρωπος , ορεξη ειχε να ακουει τα δικα μου, γι αυτό και επαναλαμβανω κοφτες –συντομες απαντησεις). Αυτό ηταν η συνεντευξη… δυο ξερες ερωτησουλες. Να αναφερω ότι οι συνεντευξεις δινονται σε μια αιθουσα που θυμιζει τραπεζα, ο καθενας παει στο γκισε του, οποτε αυτά που απαντας τα ακουνε και αλλοι. Γενικως η ολη διαδικασια είναι απλοικοτατη, παρολα αυτά θα συνιστουσα κι εγω σε οσους ενδιαφερονται να ταξιδεψουν Αμερικη πρωτα να βγαλουν βιζα και μετα εισιτηρια, εγω εκανα το αντιθετο καθοτι σχεδον παντα ακολουθω το ενστικτο μου ….αλλα σε αυτό το θεμα νομιζω πως πρεπει να ακολουθουμε τη λογικη, η οποια λεει πρωτα βιζα!
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολλα...
Έχεις κάποιο link για αυτο;
Ασετο με το θεμα μας, αλλα οχι δεν εχω link. Απλα καποιος φιλος που δουλευει σετραπεζα μου ειπε οτι τους ενημερωσανε οτι συντομα δεν θα μπορεις να χρησιμοποιεις τις υπαρχουσες ταυτοτητες για επιβεβαιωση (π.χ. οταν κανεις αναληψη απο τα γκισε), αλλα μονο με τις νεες ταυτοτητες. Αυτες δε, θα αλλαζονται καθε 10 χρονια. Το βρισκω σωστο. Να σκεφτεις οτι εχασα τη ταυτοτητα μου το 2000 και αν δεν την ειχα χασει, θα ειχα ακομη εκεινη του 1979 που δεν μοιαζω καθολου στη φωτογραφια. Οταν εγω ο ιδιος δεν μοιαζω, πως να περιμενει κανεις να υποψιαστουνε καποιον που την εχει κλεψει και τη χρησιμοποιει με δολο δηθεν οτι ειμαι εφω? Μιλαμε για 30 χρονια πισω - ανοητα πραγματα.
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ονειρεμένο Ταξίδι
Nέα Ζηλανδία
Ασετο με το θεμα μας, αλλα οχι δεν εχω link. Απλα καποιος φιλος που δουλευει σετραπεζα μου ειπε οτι τους ενημερωσανε οτι συντομα δεν θα μπορεις να χρησιμοποιεις τις υπαρχουσες ταυτοτητες για επιβεβαιωση (π.χ. οταν κανεις αναληψη απο τα γκισε), αλλα μονο με τις νεες ταυτοτητες. Αυτες δε, θα αλλαζονται καθε 10 χρονια. Το βρισκω σωστο. Να σκεφτεις οτι εχασα τη ταυτοτητα μου το 2000 και αν δεν την ειχα χασει, θα ειχα ακομη εκεινη του 1979 που δεν μοιαζω καθολου στη φωτογραφια. Οταν εγω ο ιδιος δεν μοιαζω, πως να περιμενει κανεις να υποψιαστουνε καποιον που την εχει κλεψει και τη χρησιμοποιει με δολο δηθεν οτι ειμαι εφω? Μιλαμε για 30 χρονια πισω - ανοητα πραγματα.
Προφανως και είναι άσχετο απλά επειδή το ανέφερες ήθελα να ρωτήσω.Και σαφέστατα είναι σωστο καθώς πέρα από αυτά που γράφεις στο ποστ σου είναι και θέμα πρακτικότητας και φτήνιας.Ξέρω μερικές περιπτώσεις που ορισμένοι ταξίδευαν μόνο με ταυτότητα και είχανε τραβήγματα σε αεροδρόμια λόγω της άθλιας ποιοτητας των ταυτοτήτων μας(δεν έχουν ανακαλύψει την μηχανογράφηση ακόμα στην ΕΛ.ΑΣ.).Αν και για να είμαι δίκαιος πλέον κάποια αστυνομικά τμήματα εκδίδουν ταυτότητες με εκτυπωμένα τα γράμματα και όχι γραμμένα με στυλό.
Εδω μέσα πρέπει να διάβαζα για περίπτωση σε αεροδρόμιο που κάποιος έδειξε την ταυτοτητά του και του λεεί ο υπάλληλος "Και που ξέρω ότι δεν είναι κάρτα από super market?":bleh:.
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Los Angeles
Να αναφέρω ότι δεν είναι πάντα στα Ελληνικά η συνέντευξη.
Όταν πήγα το περασμένο καλοκαίρι για την visa έδωσα την συνέντευξη σε Αμερικανό υπάλληλο και με ρώτησε μάλιστα αν μιλάω Αγγλικά.
Κάποιοι άλλοι πέρασαν την συνέντευξη αν δεν κάνω λάθος σε Αμερικανούς υπαλλήλους που μιλούσαν Ελληνικά.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
.Αν και για να είμαι δίκαιος πλέον κάποια αστυνομικά τμήματα εκδίδουν ταυτότητες με εκτυπωμένα τα γράμματα και όχι γραμμένα με στυλό.
Εδω μέσα πρέπει να διάβαζα για περίπτωση σε αεροδρόμιο που κάποιος έδειξε την ταυτοτητά του και του λεεί ο υπάλληλος "Και που ξέρω ότι δεν είναι κάρτα από super market?":bleh:.
χαχα! κορυφαιο.πολύ μου άρεσε!
ασχετο, κι εμενα η ταυτοτητα εχει τυπωμενα τα στοιχεια μου, οχι χειρογραφα...

και ναι, κι εμενα στα αγγλικα την ειχαν παρει τη συνεντευξη, αλλά ηταν καποια χρόνια πριν...
 

kinkyyy69

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
morocco
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
και εγω που πηγα για την visa τον νοεμβριο στα αγγλικα εγινε η συνεντευξη και εκτος αυτου με περασαν απο κοσκινο με τις ερωτησεις σε σημειο να με φερουν και σε δυσκολη θεση.anyway, εξαρταται παντα...
 

Perastikos30

Member
Μηνύματα
22
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
Πιο φρεσκα νεα απο πρεσβεια..
1. η εισοδος ειναι απο την πλαινη οδο Π. Κοκκαλη
2. ελεγχος στην αρχη οπως σε αεροδρομιο
3. οσο νωριτερα τοσο καλυτερα ανεξαρτητου τι ωρα εχεις κλεισει ραντεβου
4. στην αρχη δινεις αιτησεις παραβολο φωτογραφια και διαβατηριο (μην ξεχασεις να τα εχεις υπογραψει)
5. μετα ειναι δακτυλικα αποτυπωματα
6.συνεντευξη σε γκισε! ερωτησεις αν δουλευεις, αν εχεις συγγενεις αμερικα, αν μενεις με γονεις, που εχεις παει εξωτερικο, σε ποιον θα μεινεις, τι κανει αυτος εκει κλπ
7. 4 ευρω για αποστολη βιζας αττικη 7 για υπολοιπο.. 3 μερες maximum
8............ καλη επιτυχια σε ολους.. υπολογιστε μια μιση ωρα περιπου ταλαιπωρια!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση, αλλά πλην του 1ου για την είσοδο όλα τα υπόλοιπα έτσι ήταν και πριν, δεν υπάρχει κάτι νέο. :)
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Συνάντηση Δ. Δρούτσα - Χ. Κλίντον.

Για την κατάργηση της βίζας, ζήτημα που επίσης εθίγη, ο κ. Δρούτσας σημείωσε ότι «από πλευράς της Ελλάδας, έχουμε ήδη ολοκληρώσει όλες τις δικές μας προετοιμασίες και τις υποχρεώσεις μας σε αυτό το θέμα. Αυτό μας το επιβεβαίωσε και η αμερικανική πλευρά, ότι, από πλευράς Ελλάδας, είμαστε έτοιμοι. Είναι πλέον θέμα εσωτερικών διαδικασιών των ΗΠΑ, τις οποίες τώρα κι εμείς θα περιμένουμε».

ΠΗΓΗ:zougla.gr


Και καλά κρασιά....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Πιο φρεσκα νεα απο πρεσβεια..
1. η εισοδος ειναι απο την πλαινη οδο Π. Κοκκαλη
2. ελεγχος στην αρχη οπως σε αεροδρομιο
3. οσο νωριτερα τοσο καλυτερα ανεξαρτητου τι ωρα εχεις κλεισει ραντεβου
4. στην αρχη δινεις αιτησεις παραβολο φωτογραφια και διαβατηριο (μην ξεχασεις να τα εχεις υπογραψει)
5. μετα ειναι δακτυλικα αποτυπωματα
6.συνεντευξη σε γκισε! ερωτησεις αν δουλευεις, αν εχεις συγγενεις αμερικα, αν μενεις με γονεις, που εχεις παει εξωτερικο, σε ποιον θα μεινεις, τι κανει αυτος εκει κλπ
7. 4 ευρω για αποστολη βιζας αττικη 7 για υπολοιπο.. 3 μερες maximum
8............ καλη επιτυχια σε ολους.. υπολογιστε μια μιση ωρα περιπου ταλαιπωρια!

Εδώ και πέντε έξη χρόνια τα ίδια συμβαίνουν εκτός από το 7 το οποίο έγινε εδώ και 1 1/2 χρόνο...

Έχω την εντύπωση ότι το θέμα έχει υπερεξαντληθεί... έχουν απαντηθεί όλες μα όλες οι απορίες... μην αναμασάμε συνέχεια τα ίδια... πάμε για άλλα...
 

RICARAS

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Γειά σας...!!!Να ρωτίσω κατι...!Η φωτογραφίες γίνονται δεκτές του καινούριου διαβατηρίου για την έκδοση της βίζας??για να μην χρειαστεί να βγάλω 5Χ5 τυπου φωτογραφίες χωρις λόγο...!!!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom