Έχετε μετανιώσει ποτέ για κάποιο ταξίδι σας;

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.365
Οι χαρακτηρισμοί όπως φρικτή, απογοήτευση, χάλια από ένα μεμονωμένο γεγονός προσβάλει όλους τους κατοίκους της συγκεκριμένης περιοχής.
Κατά την γνώμη μου σε κανένα σημείο του κειμένου δεν θίγονται οι κάτοικοι των περιοχών. Ούτε οι χαρακτηρισμοί που αναφέρεις αφορόύν αυτούς. Αφορούν τα συναισθήματα που προκάλεσαν στην γράφουσα , οι καταστάσεις που αντιμετώπισε.:(
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.365
Συγγνώμη από τους Θεσσαλιώτες
Απορώ γιατί ζητάς συγγνώμη από τους Θεσσαλούς. Το αγαπημένο μου Καρπενήσι ανήκει στην Στερεά Ελλάδα, τα Ιωάννινα, στην Ήπειρο και ο Πλαταμώνας στην Κεντρική Μακεδονία!:bleh:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Aν δε θέλεις να έχει κρύο το Πάσχα να μην πηγαίνεις διακοπές στο Τέροβο, το Βελούχι και το Γράμμο αλλά στη Ρόδο ή στην Κρήτη. Επίσης αν δε θέλεις να έχει πολύ κόσμο να μη βγαίνεις για φαγητό και καφέ μία από τις 15 αργίες του χρόνου σε επαρχιακή μεγαλούπολη.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Η φίλη aathena1971 είπε απλά γιατί μετάνοιωσε. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι απαντούν σαν να ενοχλήθηκαν.

Δεν νομίζω ότι προάγουμε τη συζήτηση - και το ίδιο το φόρουμ - όταν επικρίνουμε τις προσωπικές απόψεις.
Εκτός αν κάποιοι θεωρούν ότι είναι εξυπνότεροι και σοφότεροι έναντι των άλλων.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν νομίζω ότι προάγουμε τη συζήτηση - και το ίδιο το φόρουμ - όταν επικρίνουμε τις προσωπικές απόψεις.
δηλαδή προτείνεις να τις παραθετουμε και τέλος? να γινει το θεμα μια ανιαρή παράθεση απόψεων κ εμπειριών που δεν θα διαβαζει κανεις? έτσι γινονται οι συζητησεις?και κριτικη θα κανουμε και ανταλλαγή απόψεων. αρκει να γινεται με κοσμιο τρόπο και χωρίς τα σχετικά επίθετα..
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Άνοιξε ο ασκός του Αιόλου!:)
Aathena 1971 το Καρπενήσι ανοργάνωτο. Γιατί? Που? Τα παράλια της Θεσσαλίας χάλια? Γιατί? έχουν κρύα θάλασσα? Οι Θεσσαλοί είναι κατώτερης κοινωνικής τάξης? Φρικτοί? Εννοείται, δικαίωμα του καθενός να λέει ή να μη λέει πως κατέληξε στο συμπέρασμα αλλά αν στο επίθετο προστίθεται και ο λόγος δεν είναι πιο έγκυρη η πληροφορία? Πιο πλήρης? Με βάση ένα μεμονωμένο γεγονός χαρακτηρίζεις ολόκληρες περιοχές. Με την ίδια λογική, αν πας ένα ταξίδι και ένας συνεπιβάτης σου χασμουριέται ή με άλλον καυγαδίσεις θα είναι χάλια η αεροπορική? ή όλοι οι επιβάτες? Έλεος!
Που την είδες την επίθεση στο πρόσωπό σου? Δεν υπάρχει. Σε ότι γράφεις έκανα κριτική επειδή αναφέρεις τον τόπο καταγωγής μου. Και ναι, θεωρώ τους λόγους που αναφέρεις "λίγους" για να μετανιώσω για ταξίδι μου επειδή μου συμβαίνουν σε κάθε ταξίδι, είναι κοινοτοπίες. Δε δικαιούμαι κι εγώ να έχω την άποψή μου? Και εν τέλει εσύ ένιωσες την ανάγκη να ζητάς συγνώμες.
Σας παρακαλώ να διορθώσετε το "από εμάς" που έγραψα στο 151 σε "από εμένα" και ζητώ συγνώμη από τα μέλη που τους έδωσα την αίσθηση ότι μιλάω και εκ μέρους τους και απάντησαν.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Οι Θεσσαλοί είναι κατώτερης κοινωνικής τάξης? Φρικτοί?
Που το έγραψε αυτό; :shock:

Τελικά μόνο από τα ταξίδια μας στο εξωτερικό μπορούμε να έχουμε παράπονα και να την βγάζουμε καθαρή...
 

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Aν δε θέλεις να έχει κρύο το Πάσχα να μην πηγαίνεις διακοπές στο Τέροβο, το Βελούχι και το Γράμμο αλλά στη Ρόδο ή στην Κρήτη. Επίσης αν δε θέλεις να έχει πολύ κόσμο να μη βγαίνεις για φαγητό και καφέ μία από τις 15 αργίες του χρόνου σε επαρχιακή μεγαλούπολη.
Πάσχα 2016 : 1η Μαϊου.
Πρωτομαγιά 2012-Χάνι Τερόβου : Χαρά Θεού περάσαμε καταπληκτικά.

Αυτό το "να μην κάνεις αυτό, να μην κάνεις εκείνο....." το λέτε συχνά;
Εντάξει, παιδιά, νόμιζα ότι υπάρχει πολιτισμένο κλίμα στο φόρουμ και αυτό έχω διαπιστώσει έως τώρα αλλά δεν ξέρω τί συναισθήματα έθιξα.....
Τα κουβαδάκια μου και σε άλλη παραλία.
Για τους Θεσσαλούς ζήτησα συγγνώμη γιατί στον Πλαταμώνα έχουν εξοχικά οι μισοί Λαρισαίοι!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
δηλαδή προτείνεις να τις παραθετουμε και τέλος? να γινει το θεμα μια ανιαρή παράθεση απόψεων κ εμπειριών που δεν θα διαβαζει κανεις? έτσι γινονται οι συζητησεις?και κριτικη θα κανουμε και ανταλλαγή απόψεων. αρκει να γινεται με κοσμιο τρόπο και χωρίς τα σχετικά επίθετα..
Φίλε Samion, μου λες ότι η συζήτησή μας θα αποκτήσει ενδιαφέρον εάν ασκήσω κριτική στην προσωπική σου άποψη-εμπειρία και ανταποκριθώ ειρωνικά ή απαξιωτικά;
Το ύφος "εξυπνάκια" εγώ το θεωρώ αγένεια.

Η διαφωνία ανάμεσά μας είναι χρήσιμη και προάγει αλλά έχει κανόνες.
Η κριτική υποτιμά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η διαφωνία ανάμεσά μας είναι χρήσιμη και προάγει αλλά έχει κανόνες.
Η κριτική υποτιμά.
Η κριτικη ανυψωνει τη συζητηση. Κριτικη σημαινει να διατυπωνω την κριση μου κ με υποτιμα οποιος δεν τη δεχεται. Τους κανονες θυμιζω δεν τους κανουμε εμεις αλλα υπαρχουν ηδη κ τους εχεις αποδεχτει αφου γραφεις εδω, δεν εχει ο καθενας τους δικους του οπως του αρεσουν.
Τερμα η φιλοσοφικη συζητηση, λυπαμαι για οποιον δεν του αρεσει να ακουει την κρίση των αλλων, αλλα ετσι ειναι τα φορα απο την αρχαιοτητα κ βαλε. Παμε παρακατω τωρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom