Όλα τα απαραίτητα έγγραφα για ένα ασφαλές ταξίδι οδικώς Ευρώπη

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
η κορη μου επαθε σοβαρο διαστρεμμα στη Ρωμη,νοσηλευτηκε,πηρε ειδικο ναρθηκα και σημειωμα για δωρεαν καρροτσακι οπου χρειαζοταν,δειχνοντας μονο την καρτα με το ΑΜΚΑ.δεν πληρωσε τιποτα.Δεν ξερω τι ισχυει σε αλλες χωρες,εγω βγαζω την καρτα καθε χρονο,χωρις ευτυχως να χρειαστει ως τωρα.
 

MakisSRV

Member
Μηνύματα
23
Likes
141
Καλησπέρα συμφορουμίτες. Είμαι καινούριος στο φόρουμ αν και σας διαβάζω αρκετό καιρό. Λοιπόν, στο ψητό: θα κάνω ταξίδι στο τέλος της επόμενης εβδομάδας στο εξωτερικό (Ιταλία, Σλοβενία, Αυστρία) με το εταιρικό μου αυτοκίνητο. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής, και αφορούν στο να μην έχω ξεχάσει τίποτα:

1) Το αυτοκίνητο είναι εταιρικό. Έχω βγάλει πράσινη κάρτα ήδη (στο όνομα της εταρίας), αύριο θα πάω στο υπουργείο για να ζητήσω την κανονική άδεια (πράσινη) γιατί είμαι με το υπηρεσιακό αντίγραφο (άσπρο). Αυτό φαντάζομαι βγαίνει αυθημερόν ε;

2)Ακόμη, μου έκαναν εξουσιοδότηση στα ΚΕΠ στα ελληνικά, ότι μου επιτρέπουν να ταξιδέψω στο εξωτερικό με το εν λόγο αυτοκίνητο. Χρειάζεται και στα αγγλικά εξουσιοδότηση; και αν ναί υπάρχει κάποια έτοιμη φόρμα ή πως θα πρέπει να την κατασκευάσω;

3) Στο πορτ μπαγκαζ έχω πυροσβεστήρα, φαρμακείο και τρίγωνο, χρειάζομαι κάτι άλλο;

Πείτε μου αν είναι να χρειάζομαι ο,τιδήποτε άλλο.
 

giokspy

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα. Ετοιμαζομαι τελος Ιουνη να ταξιδεψω οδικως για Βορεια Ρουμανία (Μαλλον μεσω Σερβίας). Το ερώτημα είναι 1ον αν ισχυουν οι παλαιου τυπου πινακίδες (χωρις το GR) σε ολες τις χωρες και δευτερον αν ισχυει το παλιου τυπου ροζ δίπλωμα οδήγησης (χωρις λατινικους χαρακτήρες) . Περισσοτερο με προβληματίζει η Σερβία που είναι και εκτος ΕΕ (ξερω οτι ισχυει η καρτα της Ελπα αλλα τσαμπα 50€ απλα για να διασχισεις τη χωρα?)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.826
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
με το παλιο αμαξι ειχα παει παντου...αλλα τηλεει σιγουρα να παρεις αυτοκολλητο GR να βαλεις
για το διπλωμα καλυτερα να το αλλαξεις
οχι οτι σιγουρα θα εχεις προβλημα αλλα καλυτερα να το αλλαξεισ
 

Coner2

Member
Μηνύματα
9
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ/ΧΑΙΛΑΝΤΣ
Καλησπέρα σε όλους,
επειδή προετοιμάζω τέλος Ιουλίου ταξίδι με το αυτοκίνητο (Σκόπια, Σερβία, Κροατία,Σλοβενία,Αυστρία,Γερμανία και επιστροφή από Αυστρία, Ουγγαρία, Σερβία,Σκόπια) επισκέφτηκα ένα κατάστημα της ΕΛΠΑ για να προμηθευτώ το αυτοκόλλητο GR, μιας και έχω παλαιού τύπου πινακίδες. Εκεί με ενημέρωσαν πως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχω πρόβλημα σε κάποιες χώρες με το παλαιού τύπου δίπλωμα μου (ροζ) και καλό θα είναι ή να βγάλω καινούργιο (δεν προλαβαίνω γιατί θέλει περίπου 2 μήνες να εκδοθεί) ή να βγάλω για ένα χρόνο ευρωπαϊκό με κόστος 50 ευρώ. Γνωρίζει κανείς εάν έχει αλλάξει κάτι και πλέον τα παλαιά διπλώματα δεν γίνονται αποδεκτά, καθώς μέχρι το τελευταίο μου ταξίδι στην Γερμανία τον Ιανουάριο του 2018 , δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα να νοικιάσω αυτοκίνητο.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Καλημερα,
Απο δυτικη ελλαδα την αλλη εβδομαδα λεω να περασω στην αλβανια με το αυτοκινητο. Ζητησα απο την ασφαλιστικη μου πρασινη καρτα και μου την εστειλαν στο μειλ μου. Μου ειπαν να την εκτυπωσω σε ΠΡΑΣΙΝΟ χαρτι Α4. Οπου ρωτησα ομως δεν εκτυπωνουν σε πρασινο χαρτι. Ειναι απαραιτητο αυτο;. Αν την εχω σε απλο χαρτι δεν θα τη δεχτουν στα συνορα;
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Καλημερα,
Απο δυτικη ελλαδα την αλλη εβδομαδα λεω να περασω στην αλβανια με το αυτοκινητο. Ζητησα απο την ασφαλιστικη μου πρασινη καρτα και μου την εστειλαν στο μειλ μου. Μου ειπαν να την εκτυπωσω σε ΠΡΑΣΙΝΟ χαρτι Α4. Οπου ρωτησα ομως δεν εκτυπωνουν σε πρασινο χαρτι. Ειναι απαραιτητο αυτο;. Αν την εχω σε απλο χαρτι δεν θα τη δεχτουν στα συνορα;
Μήπως να αγόραζες από βιβλιοπωλείο πράσινη κόλλα και να την πήγαινες σε φωτοτυπάδικο να στην τυπώσουν? Καλά να περάσετε
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Καλημερα,
Απο δυτικη ελλαδα την αλλη εβδομαδα λεω να περασω στην αλβανια με το αυτοκινητο. Ζητησα απο την ασφαλιστικη μου πρασινη καρτα και μου την εστειλαν στο μειλ μου. Μου ειπαν να την εκτυπωσω σε ΠΡΑΣΙΝΟ χαρτι Α4. Οπου ρωτησα ομως δεν εκτυπωνουν σε πρασινο χαρτι. Ειναι απαραιτητο αυτο;. Αν την εχω σε απλο χαρτι δεν θα τη δεχτουν στα συνορα;
Όλες οι ασφαλιστικές τη ζητούν σε πράσινο χαρτί.
Δεν υπάρχει ένα βιβλιοπωλείο που να μπορεί να στην τυπώσει; Σίγουρα θα έχουν πράσινο χαρτί Α4.
Εγώ έχω ένα πακέτο χαρτί, ανοιχτό πράσινο, Α4 και τις τυπώνω μόνος μου στον εκτυπωτή.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Το αρχείο που σου έστειλαν στο mail σου (πράσινη κάρτα) δεν είναι πράσινου χρώματος?
Συνήθως τη στέλνουν σε πράσινο χρώμα κι εσύ απλά κάνεις έγχρωμη εκτύπωση.
Εναλλακτικά δεν έχει κάποιο γραφείο η ασφαλιστική σου να πας από εκεί και να σου την τυπώσουν?
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Το αρχείο που σου έστειλαν στο mail σου (πράσινη κάρτα) δεν είναι πράσινου χρώματος?
Συνήθως τη στέλνουν σε πράσινο χρώμα κι εσύ απλά κάνεις έγχρωμη εκτύπωση.
Εναλλακτικά δεν έχει κάποιο γραφείο η ασφαλιστική σου να πας από εκεί και να σου την τυπώσουν?
Οχι, δεν ειναι σε πρασινο φοντο. Επιςης εχω ρωτησει ενα σωρο βιβλιοπωλεια και κανενα δεν κανει εκτυπωση σε πρασινο χαρτι. Η λυση βεβαια ειναι να παω στο πλαισιο να αγοραςω ενα πακετο για τη μια σελιδα που θα χρησιμοποιησω. Ελεγα μηπως καποιος μου απαντουσε :Δεν υπαρχει προβλημα, κι εγω οποτε περναω τα συνορα την εχω σε απλο χαρτι και δεν μου εχουν πει τιποτα.
Χαχα, Μαλλον ημουν πολυ αισιοδοξη !!!!!!!!!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Οχι, δεν ειναι σε πρασινο φοντο. Επιςης εχω ρωτησει ενα σωρο βιβλιοπωλεια και κανενα δεν κανει εκτυπωση σε πρασινο χαρτι. Η λυση βεβαια ειναι να παω στο πλαισιο να αγοραςω ενα πακετο για τη μια σελιδα που θα χρησιμοποιησω. Ελεγα μηπως καποιος μου απαντουσε :Δεν υπαρχει προβλημα, κι εγω οποτε περναω τα συνορα την εχω σε απλο χαρτι και δεν μου εχουν πει τιποτα.
Χαχα, Μαλλον ημουν πολυ αισιοδοξη !!!!!!!!!
Συγνώμη κιόλας, αλλά ένα βιβλιοπωλείο στη γειτονιά σου δεν έχει μια πράσινη σελίδα να σου δώσει;
Πρέπει να είναι σε πράσινο χαρτί, δεν έχω ιδέα γιατί, αλλά δεν είναι και τόσο μεγάλο ζήτημα νομίζω. Μου φαίνεται απίστευτο να μην μπορείς να πάρεις ένα πράσινο φύλλο από ένα βιβλιοπωλείο.
Ειδάλλως, πρέπει να έχουν και οι ασφαλιστές, αλλιώς πώς εκτυπώνουν τις πράσινες κάρτες για τους πελάτες; Και να μην είσαι πελάτης, πλήρωσε και πάρε ένα φύλλο. :)
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
3) Στο πορτ μπαγκαζ έχω πυροσβεστήρα, φαρμακείο και τρίγωνο, χρειάζομαι κάτι άλλο;
Πείτε μου αν είναι να χρειάζομαι ο,τιδήποτε άλλο.


Δεν θυμάμαι εάν και που, είναι υποχρεωτικό το "κίτρινο αντανακλαστικό γιλέκο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.810
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom