Άγιος Δομήνικος ΑΓΙΟΣ ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ - Το στολίδι της Καραϊβικής

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
@varioAthens γιατί δεν γράφεις στην ιστορία σου το όνομα του ξενοδοχείου που έμεινες; Δε νομίζω να είναι αντίθετο με τους όρους του forum, δεν κάνεις διαφήμηση, πληροφορία δίνεις.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.972
Aς με ενημερωσουν οι διαχειριστες αν επιτρεπεται και το γραφω...
Παντως, εχω απαντησει σε ολα τα μελη που ρωτησαν με πμ...
Μερσι!! :)
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Το ξέρω ότι έχεις απαντήσεις σε όλους! Στο γράφω για να μην κουράζεσαι με πμ...
 

ANDREAS.TH

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Πραγματικά συναρπαστική η περιγραφή!

Έχω επισκευτεί το νησί πολλές φορές στο παρελθόν, και εδώ και 6 μήνες έχω εγκατασταθεί στο Σάντο Ντομίγκο (ελέω ντόπιας αρραβωνιαστικιάς). Η φυσική ομορφιά και η αγνότητα των ανθρώπων είναι μαγευτική!

Θα χαρώ πολύ να βοηθήσω Έλληνες ταξιδιώτες στο νησί!
αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι -σε ποια περιοχη μενες εκει και το θεμα τησ βιζασ ανω των 30 ημερων
 

Cleon

Member
Μηνύματα
13
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βραζιλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτιοανατολική Ασία
αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι -σε ποια περιοχη μενες εκει και το θεμα τησ βιζασ ανω των 30 ημερων
Στο Σάντο Ντομίγκο, αλλά έχω ταξιδέψει σε πολλά μέρη του νησιού.

Με την τουριστική βίζα, αν κάτσεις πάνω από 30 μέρες, δεν υπάρχει νομικό πρόβλημα. Απλά πληρώνεις ένα πρόστιμο όταν βγεις από τη χώρα. Το πρόστιμο είναι ανάλογο με τις ημέρες που έμεινες, άνω των 30. Εγώ πληρώνω περίπου 50 USD όταν ταξιδεύω εκτός.
 

ANDREAS.TH

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Στο Σάντο Ντομίγκο, αλλά έχω ταξιδέψει σε πολλά μέρη του νησιού.

Με την τουριστική βίζα, αν κάτσεις πάνω από 30 μέρες, δεν υπάρχει νομικό πρόβλημα. Απλά πληρώνεις ένα πρόστιμο όταν βγεις από τη χώρα. Το πρόστιμο είναι ανάλογο με τις ημέρες που έμεινες, άνω των 30. Εγώ πληρώνω περίπου 50 USD όταν ταξιδεύω εκτός.
θελαμε ηδη απο περσι να ερθουμε για μερικουσ μηνες ---επειδη τα φοβαμαι εκεινα τα μερη οταν δεν εχεισ τοπικη υποστηριξη το αναβαλλαμε--το κακο παντα γινεται μια φορα--ειμαι νεοσ χειριστης εδω και δυσκολευομαι --- αν εχεισ φ/β στειλε μου πως βγαινεις
 

Kia

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Θα ήθελα και εγώ πληροφορίες για το ξενοδοχείο παρακαλώ Ή κάποιο οικονομικό πακέτο για άγιο δομίνικο! θα ήθελα να μου πείτε συγκριτικά την γνώμη σας για άγιο δομινικο, για Μπαχάμες και για χαβαη!!!!!
Γενικά ποια η καλύτερη περίοδος για καραϊβική;
επίσης έχω μάθει ότι πρέπει να έχεις το διαβατήριο ενεργό τουλάχιστον ένα 6μηνο! το ισχύει; γιατί δεν έχουμε με τον άντρα μου και θα βγάλουμε λόγω του γαμήλιου ταξιδιού μας σε εξωτικό προορισμό. Αυτά τα λίγα..χαχα
ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Cleon

Member
Μηνύματα
13
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βραζιλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτιοανατολική Ασία
Θα ήθελα και εγώ πληροφορίες για το ξενοδοχείο παρακαλώ Ή κάποιο οικονομικό πακέτο για άγιο δομίνικο! θα ήθελα να μου πείτε συγκριτικά την γνώμη σας για άγιο δομινικο, για Μπαχάμες και για χαβαη!!!!!
Γενικά ποια η καλύτερη περίοδος για καραϊβική;
επίσης έχω μάθει ότι πρέπει να έχεις το διαβατήριο ενεργό τουλάχιστον ένα 6μηνο! το ισχύει; γιατί δεν έχουμε με τον άντρα μου και θα βγάλουμε λόγω του γαμήλιου ταξιδιού μας σε εξωτικό προορισμό. Αυτά τα λίγα..χαχα
ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Για Καραϊβική η καλύτερη περίοδος είναι οτιδήποτε εκτός Σεπτέμβρη-Νοέμβρη (η βροχερή περίοδος). Από άποψη θερμοκρασίας είναι σταθερά όλο το χρόνο.

Για Μπαχάμες δεν ξέρω, αλλά μεταξύ Δομήνικου και Χαβάης δε θα σου δώσω αντικειμενική άποψη λόγω της αδυναμίας που έχω στο Δομήνικο :).

Θα έλεγα πως και στα 2 θα έχεις ανέμελες διακοπές, αλλά στη Χαβάη θα σου φανεί περισσότερο "στημένη" και μη αυθεντική η εμπειρία.

Αν θες περισσότερες λεπτομέρειες στείλε μου PM.
 
  • Like
Reactions: Kia

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
επίσης έχω μάθει ότι πρέπει να έχεις το διαβατήριο ενεργό τουλάχιστον ένα 6μηνο! το ισχύει; γιατί δεν έχουμε με τον άντρα μου και θα βγάλουμε λόγω του γαμήλιου ταξιδιού μας σε εξωτικό προορισμό
Βγάλτε το διαβατήριο κ καλό σας ταξίδι! Δεν πρέπει να είναι ενεργό τουλάχιστον ένα εξάμηνο, αλλά από τη στιγμή που επιστρέφεις από ένα ταξίδι να ισχύει για άλλους 6μήνες. Στη δική σας περίπτωση δεν υπάρχει τέτοιο θέμα αφου θα είναι καινούργιο...εκτός κ αν σκέφτεστε να μείνετε εκεί 5 χρόνια!!!
 
  • Like
Reactions: Kia

Kia

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Βγάλτε το διαβατήριο κ καλό σας ταξίδι! Δεν πρέπει να είναι ενεργό τουλάχιστον ένα εξάμηνο, αλλά από τη στιγμή που επιστρέφεις από ένα ταξίδι να ισχύει για άλλους 6μήνες. Στη δική σας περίπτωση δεν υπάρχει τέτοιο θέμα αφου θα είναι καινούργιο...εκτός κ αν σκέφτεστε να μείνετε εκεί 5 χρόνια!!!
Ευχαριστώ πολύ.

Για Καραϊβική η καλύτερη περίοδος είναι οτιδήποτε εκτός Σεπτέμβρη-Νοέμβρη (η βροχερή περίοδος). Από άποψη θερμοκρασίας είναι σταθερά όλο το χρόνο.

Για Μπαχάμες δεν ξέρω, αλλά μεταξύ Δομήνικου και Χαβάης δε θα σου δώσω αντικειμενική άποψη λόγω της αδυναμίας που έχω στο Δομήνικο :).

Θα έλεγα πως και στα 2 θα έχεις ανέμελες διακοπές, αλλά στη Χαβάη θα σου φανεί περισσότερο "στημένη" και μη αυθεντική η εμπειρία.

Αν θες περισσότερες λεπτομέρειες στείλε μου PM.
Ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited by a moderator:

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Καλησπερα! Θα μπορούσα να μάθω κ γω το όνομα του ξενοδοχείου; ευχαριστώ πολυ!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
@varioAthens γιατί δεν γράφεις στην ιστορία σου το όνομα του ξενοδοχείου που έμεινες; Δε νομίζω να είναι αντίθετο με τους όρους του forum, δεν κάνεις διαφήμηση, πληροφορία δίνεις.
Aς με ενημερωσουν οι διαχειριστες αν επιτρεπεται και το γραφω...
Παντως, εχω απαντησει σε ολα τα μελη που ρωτησαν με πμ...
Μερσι!! :)
@varioAthens προφανώς επιτρέπεται να γράψεις το όνομα του ξενοδοχείου. Και το καλύτερο είναι να μας στέλνετε πμ - που το βλέπουμε σίγουρα - για τέτοιου είδους απορίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.333
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom