Αιθιοπία ΑΙΘΙΟΠΙΑ...

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Για λεγε, για λεγε... Πανω στο καλο μας εκοψες!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
....κοριτσια, αν ξαναστριμωχτούμε, ισως να πάρουμε κι αλλη δόση αμεσα...:D

Lullu, δε χορταινω αφηγηση...:3483:ειναι μικρές οι δόσεις και μεγαλη η εξαρτηση...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Λουλου λυπησου μας! Ειμαστε στριμωγμενες ολες, μες τη ζεστη, σε ενα στασιδι τοσο δα μικρο και περιμενουμε και ιδρωνουμε. Κανε κατι γιατι στο τελος θερμοπληξια θα παθουμε!:D
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Χωράω κι εγώ, καλέ κορίτσια?????:roll:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ολες οι καλες χωραμε! Αρκει να μην αργησει ακομη για πολυ η Lullu.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Προς απαιτηση του κοινου ....αφησα τις μπουμπουνιερες μου και πηγα για ...βολτα με τις αναμνησεις μου...κοριτσια σας ευχαριστω,,,,,,,,,,,,να σας στειλω και ανεμιστηρα??????????

και η συνεχεια!!!!!!
,,Φτασαμε στη BAHAR-DAR μια πολη χτισμενη σε μια ακρη της λιμνης Tana που με τα 3500 sqkm τη κατατασουν ως τημεγαλυτερη λιμνη της Αιθιοπιας και της Αφρικης ,.Τα καταμαυρα νερα τιγκα απο sxizostomiasi , βρεχουν 37 καταπρασινα νησακια που πανω τους ειναι σπαρμενα δεκαδες μοναστηρια και εκκλησιες του 14και 15 αιωνα....Το ξενοδοχειο μας Tana Hotel με παραδοσιακο στυλ δωματιων και διακοσμου αγκαλιαζει η αγκαλιαζεται για την ακριβεια απο ενα κολπακι της λιμνης. Ενας μεγαλος και πρασινος κηπος με ψηλα δενδρα εχει γινει η φωλια για εκατονταδες πουλια που τιτιβιζουν η αναπαυονται στα κλαρια, ανενοχλητα απο τα ματια και τα κλικ των μηχανων των περιεργων επισκεπτων που εχουν στεισει καρτερι με τριποδες τηλεφακους και ολα τα συναφη...Εδω λεει μαζευονται ολοι οι bird watchers( ετσι γραφεται?)..Αφηνουμε το πτεροπαρατηρητηριο και τα πραγματα στα δωματια,(που δεν εκανα ελεγχο για χαρτι και πετσετες) κατεβηκαμε στη προβλητα και σκαρφαλωσαμε στο πλοιαριο που θα μας εβγαζε στη zege penisulla..Tα μαλλια να ανεμίζουν και τα χειλη ερμητικα κλειστα μη τυχον και μπει καμμια πιτσιλια νερου μεσχιζομυκητες απο το κυματισμο που αφηνει το πλοιαριο...Στη οχθη στη Zege μας περιμενουν ενα σωρο νεαροι Αιθιοπες προθυμοι να βοηθησουν στο ανεβασμα μας για το μοναστηρι Ura Kidane Meret .Μια διαδρομη αναμεσα σε πυκνη βλαστηση απο μαγκοδεντρα,καλλιεργειες καφε,κατι τεραστια χορτα σαν βλητα , τσουκνιδες γιγαντες και τρισαλλοιμονο αν σε ακουμπησουν.... Ανηφορα, στροφες, του Κυρου αναβαση, ..τοξερα πως θα μου εβγαινε ο πατος λεει η Αγγελικη που την εχει πλευρισει ενας νεαρος της προσφερε χερι και μπαστουνι και πανε ανταμα...Περναμε απο ενα χωριο, φτιαγμενο απο τοκουλ με λασπη και αποβλητα ζωων κοινως κοπριες...Οι καλυβουλες χωμενες στα φυλωματα βλεπεις να ξεπροβαλει καμμια κατσαρολα κρεμασμενη σε κανενα κλαδι και καμμια φατσουλα μυξομενη με κατασπρα αστραφτερα δοντια και ενα γαργαρο μα γαργαρο γελιο...Το μοναστηρι αποφασιζει να μας παρουσιαστει επιτελους....ενα χτισμα του 16 αιωνα, στρογγυλη αρχιτεκτονικη κατασκευη και ζωγραφισμενοι ολοι οι τοιχοι απο αγιογραφιες, τοιχογραφιες απο παραστασεις ζωωης των αγιων στη χριστιανικη Αιθιοπικη ιστορια. Εδω η ζωγραφικη σου θυμιζει ναιβ τεχνικη. Τα προσωπα αγιων, αγγέλων ειναι ολοστρογγυλα σαν ολογιομο φεγγαρι και στο μυαλο μουρχεται το αναγνωστικο της πρωτης δημοτικου μα τη Λολα, (εσεις σαν νεοτεροι δεν θα το εχετε δει, παρα μονο σε ραφια βιβλιοθηκης..., ναι ειμαι τοσο παλια σχεδον αρχαια χαχα).....Φυγαμε απο εκει και κατευθυνθηκαμε σε αλλο μοναστηρι , αν με εβλεπε η θεουσα η αδελφη μου θα εσκαγε στα γέλια η θα προσευχονταν να μην γκρεμιστουν οι εκκλησιες στο περασμα μου....Χαθηκαμε ,τι το δυσκολο δηλαδη, μεσα στη βλαστηση αναζητωντας το sion Myriam αν θυμαμαι καλα το ονομαα του , μη σας στειλω και πουθενα αλλου να ψαχνετε αν βρεθειτε προς τα εκει.., και αυτο του 16 αιωνα με ιδια αρχιτεκτονικη και διακοσμο, ξυλινα, στρογγυλα με αχυρενια σκεπη και τοιχογραφιες...Εδω στο προαυλιο ζει μια οικογενεια που τα πιτσιρικια χοροπηδωντας δεχοναται να ποζαρουν στο φακο έναντι αμοιβης φυσικα,.., καποιος πριν απο εμας τους εμαθε το δουνε και λαβειν...Η νυχτα επεσε και ηλθε η ψυχρα και εμεις μισοξεπαγιασμενες μπηκαμε στο ξενοδοχειο και με ανακουφηση δεχτηκαμε τη υγρη ζεστασια του....Γρηγορα ενα ζεστο μπανιο , πετσετες υπαρχουν καρατσεκαρισμενο οπως και χαρτι υγειας.,και με ελαφρα βηματα φρεσκολουσμενη και λεβαντομπανιαρισμενη βουτω το extra strong καφε και νασου στο εξωστη της τραπεζαριας... για ποτε μαζευτηκαν εκατονταδες πουλια να τολμουν κανοντας εφοδους να μου αρπαξουν τα μπισκοτα απο το τραπεζι δεν πηρα ειδηση.... ασε τα φανε και αυτα..., μονο που αλλαζουν διατροφικες συνηθειες λενε οι πτεροπαρατηρητες... δεν ειναι στο διαιτολογιο τους... , (ουτε και η πεινα ισως..)... Το βραδυ κοντεψαμε να φαμε και τα πιατα , παντως πλυσιμο δεν θα χρειαστουν, και με γεματο στομαχι τραβηξαμε για τα δωματια μας.., το αυριανο προγραμμα εχει καταρακτες.............. και εκει θα σπρωξω οποια ροχαλιζει αποψε!!!!!!!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ευχαριστουμε Lullu που μας δροσισες με την ομορφη λιμνη! Αληθεια τι ειναι η σχιστοστομιαση; οΛες οι εξωτικες λιμνες διαθετουν τετοια χλωριδα (η πανιδα, τωρα τι ειναι αυτο δεν ξερω) και τι συμβαινει αμα το καταπιεις;
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
εγω παντως για να μην στριμωξω τα κοριτσια εχω κατσει στο πατωμα οποτε λουλου εχει αρχιζει και μενα να παγωνει κατι........
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Ευχαριστουμε Lullu που μας δροσισες με την ομορφη λιμνη! Αληθεια τι ειναι η σχιστοστομιαση; οΛες οι εξωτικες λιμνες διαθετουν τετοια χλωριδα (η πανιδα, τωρα τι ειναι αυτο δεν ξερω) και τι συμβαινει αμα το καταπιεις;
η σχιστοσομιωση ειμαι μια παρασιτολογικη νοσος που προσβαλει τα σπλαχνα. Τα παρασιτα αυτα βρισκονται στου χοχλιες του γλυκου νερου σαν ενδιαμεσοι ξενιστες και ο ανθρωπος μολυνεται οταν ελθει σε επαφη με αυτα που διαπερνουν το δερμα και μπαινουν στο οργανισμο ...καπως ετσι απλα .. Η Αφρικη, Ασια η Κυπρος Αιγυπτος Νοτιος Αμερικη Φιλιπινες Ινδια, Ιαπωνια ειναι χωρες που τα παρασιτα αυτα ενδημουν...προσοχη λοιπον στα γλυκα νερα λιμνων και ποταμων ...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
εγω παντως για να μην στριμωξω τα κοριτσια εχω κατσει στο πατωμα οποτε λουλου εχει αρχιζει και μενα να παγωνει κατι........
..
ελα ,,αν τις παρακαλεσεις θα σου κανουν χωρο και σε σενα....:)
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Εγώ διαβάζοντάς το έκλεινα τα χείλη μου ερμητικά ........μη μπει καμμιά σταγόνα:D
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
οκ! εγω σε αφηνω να κοιμηθεις και να ξεκουραστεις λιγακι, αλλα αύριο παλι στο στασιδι, θα ειμαι, οκ?????
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.781
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom