Αιθιοπία ΑΙΘΙΟΠΙΑ...

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
προστιθεμαι και εγω στην παρεα!λουλου, τα λες τοσο ωραια!!!
το κοινο σου περιμενει με αγωνια την συνεχεια!!:clap::clap::clap:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Πρωι -πρωι με τη αυγη που λεει και το τραγουδι φευγουμε για τους καταραχτες του Μπλε Νειλου. Ο Μπλε Νειλος που πηγαζει απο τη λίμνη Τανα, διασχιζει τη Αιθιοπια που μαzι με τον ασπρο Νειλο, σχηματιζουν το γνωστο σε ολους Νειλο που χυνεται στο δελτα της Αιγυπτου.. Και ειναι να απορει και να νευριαζει κανεις , στη σκεψη και διαπιστωση οτι απαγορευεται στους Αιθιοπες η αντληση νερου (οχι η υπεραντληση) απο το ποταμι τους γιατι ετσι εχουν αποφασισει οι μεγαλες δυναμεις ΗΠΑ και αλλοι σε συμφωνια με τη Αιγυπτο.... και οπως λεει και η μανα μου , αλλοιμονο του, που δεν εχει χερια να ξυστει αμοναχος του....
Η διαδρομη μου θυμιζει λιγο απο Σομαλια οχι απο γεωγραφικης πλευρας γιατι δεν υπαρχει καμμια σχεση, αλλα για το ρυθμο και τροπο ζωης, τις ασχολιες, .
Αν και δεν εβρεξε και φετος και η ανομβρια ειναι σκληρη εδω υπαρχει ακομη πρασινο,μονο οι καλλιεργειες εχουν καταστραφει, τα σιτιρα δεν υπαρχουν ουτε φτανουν για τη τοπικη αγορα.
Γυρω μου οι φιγουρες των κατοικων αδυνατες με τη λευκη ενδυμασια και το μπαστουνακι περασμενο πισω στο αυχενα και στηριγμενο στις ωμοπλατες, οδηγουν τα χιλιαδες ζωα ( αγελαδες, κατσικες)μεσα απο το μακρυ χωματηνο δρομο στις στανες ...,μικροι και μεγαλοι, αγορια και κοριτσια βοσκοι και βοσκοπουλες και εκατονταδες ζωντανα που πρεπει να παραμερισουμε για να περασουν....δεν εχω ξαναδει τοσα πολλα ...
--Πες καλε μια καλημερα στις αδελφες σου μου λενε οι καλοκαρδες φιλεναδες....
Παραμερίζοντας τα αγελαδια και κατσικια μπαινουμε στο χωριο TIS ISAT οπου μας περιμενει μια βαρκα να μας βγαλει στην απέναντι όχθη του ποταμου που ακουει στο ονομα Μπλε Νειλος . Η βοη του νερου που γκρεμοτσακιζεται αποτομα απο τα βραχια φτανει στα αυτια μας αλλα για να μπορεσουμε ναχουμε και οπτικη εικονα πρεπει να περπατησουμε για κανενα δεκαλεπτο μεσα απο τα σπαρμενα χωραφια,να ισσοροποισουμε πανω σε γλυστερες πετρες των ρυακιων οσπου να ανοιχτει στα ματια μας το δυναμικο μεγαλειο μιας αφρισμένης υδατινης πτωσης τονων νερου.... Εβδομηντα μετρα υψος και χιλιαδες κυβικα νερο πεφτουν με τετοια ορμη και δυναμη που ειναι αδυνατον να πλησιασεις χωρις να γινεις παπι ακομη και σε αποσταση 500 μετρων...Οι ντοπιοι που αυτοπροσληφθηκαν σαν οδηγοι, μας οδηγουν απο ενα μονοπατι κατω, στο βαθος στη καρδια του καταραχτη , εκει που με δυναμη σκαει το νερο και ξεπηδουν οι αφροι και ενα συνεφο υδατινης ομιχλης απλωνεται παντου,....οι ιδιοι δε ξεναγοι σε κλασμα δευτερολεπτου γινονται και πωλητες των παντων, εικονες, σταυροι αυτοι οι περιφημοι περιτεχνοι σταυροι,πολυχρωμα σαλια και ριχταρια και ψαθινα καλαθια,που πρεπει να καταβαλεις μεγαλη προσπαθεια να μην υποκυψεις στα παζαρια και στις δελεαστικες προτασεις.
Εκτος απο πραματια τουτοι εδω πουλουν και ιστοριες που αγγιζουν τα ορια της φαντασιας και της τραγικοτητας καμμια φορα.
Ο Τafese ο δικος μου οδηγος μετα τη τοπογεωγραφικη ιστορια και ενημερωση μου λεει οτι ειναι 4ετης ιατρικης και χρειαζεται χρηματα για να βγαλει διδακτορικο , θελει χρηματα για τη αιτηση για την εγγραφη στη σχολη, για τα περιοδικα και αυτο εξηγει γιατι κανει χρηση μιας δευτερης ας τη πουμε εργασια....,..,.. ελα σου ομως που δεν καταφερε να απαντησει σε πολυ απλες ερωτησεις ιατρικης, οποτε εγινε φανερο το ολο στημενο θεατρο.. Ετουτοι εδω , καταλαβαν πως το να απλωνεις χερι ζητιανιας μαλλον εχει γινει κουραστικο η δεν ειναι και πολυ επικερδες γιατι ο τουριστας θα δωσει μονο για να καλυψει ενα πιατο φαι, αποφασισαν λοιπον να το παιξουν τυρανισμενοι φτωχοι μελλοντικοι επιστημονες που με τη βοηθεια των πλουσιων κατ αυτους λευκων, θα μπορεσουν να φυγουν απο τη φτωχια της χωρας τους..., και μαλλον ειχαν δει σωστα, αλλιως θα δεις ενα φοιτητη που εργαζεται σκληρα και αλλιως ενα δηλωμενο ζητιανο... ετσι εχουν σκεφτει...... Εδω λοιπον δρα μια οργανωμενη ομαδα που αποτελειται απο παιδια σχολικης ηλικιας που ζητουν λεφτα για βιβλια, φορμες , στολες, και απο δηθεν φοιτητες που δεν εχουν τα διδακτρα, το ενοικιο, το εισητηριο και πολλα αλλα., ολοι αυτοι πλησιαζουν τους τουριστες και οτι βγει,οτι βγαλουν,.. Ειναι δε χαρακτιριστικο γεγονος πως καποιοι με στολες φυλακων η κατι τετοιο , και με ενα μπαστουνι απομακρυνουν αλλους η αλλα παιδια με τη δικαιολογια να μη μας ενοχλουν ταχαμου, ενω αφηνουν αλλους να πλησιασουν και να προσφερουν το οποιο παραμυθι η ιστορια εχουν.... Αυτο ειναι ενα γεγονος που το ειδαμε και το εντοπισαμε απο τη πρωτη στιγμη..
Ο Tafese λοιπον , μολις ζοριστηκε απο τις ερωτησεις μου που ολο και πιο δυσκολες γινονταν και ο λογος ειναι σαφεστατος νομιζω . ,την εκανε με ελαφρα πηδηματακια σιγουρη πως απο εδω και μπρος η πρωτη ερωτηση που θα κανει σε επομενο τουριστα θα ειναι ...τι δουλεια κανετε στη χωρα σας μαμ??
Μεχρι να τελειωσει η επισκεψη στους καταρραχτες κοντεψαμε να υοθετησουμε απο καμμια δεκαρια μαθητες ο καθε ενας,.., εδω η action aid δεν ειχε ελθει ακομη..., επισημα....Το κλου της υποθεσης ειναι και οι στριγκλιες της κυριας Ζωης, μια 80αρας που βρεθηκε στο δρομο μας, καλοδιατηρημενη και ζωηρη και με αντοχες οπως φαινεται αφου μας ακολουθει κατα ποδας ακουραστη, η οποια αντιδρα σε αυτη τη παθητικη σταση ζωης των αφρικανων, δεν αντεχει να τους βλεπει να καθονται σταυροποδι, στις μυτες των ποδιων σε βαθυ καθισμα ,πανω σε πεζουλια η χαμω και κυριως δεν αντεχει τα σκουπίδια που υπαρχουν παντου, φαινεται πως ειναι το πρωτο ταξιδι στη μαυρη ηπειρο και χειρονομωντας τους φωναζει να παρουν μια παρασυρα, σκουπα και να σκουπισουν τους δρομους και τις αυλες....Σε αυτη την υστερια της κυρα Ζωης γιατι περι υστεριας προκειται, ο Πανος της ανακοινωνει πως τη αλλη φορα σε ενα επομενο ταξιδι να φερουμε Hoover σκουπες να μοιρασουμε αντι για φαρμακα και τετραδια...Τα γελια μας δεν λεγονται οπως δεν περιγραφονται και τα νευρα της κυριας που ανυπομονει να βρεθει στο δωματιο της να λουστει να βαλει και τα μπικουτι στο πορτοκαλοκαφε μαλλι , πραγμα που γινεται καθε βραδυ, να ντυθει με αυτα τα παρδαλα χαβανεζικα εμπριμε πουκαμισα με ασορτι παντα και το κολλιε και να παει για βραδυνο....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αχ τι ωραια! Και ειχα πιαστει να καθομαι στο στασιδι!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ναι! και τωρα στο διαλειμμα λεω να παω για πασατεμπο και ποπ κορν. Θελει κανεις αλλος τιποτε; Καμια κοκα κολα, κανενα χοτ ντογκ;
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Ναι! και τωρα στο διαλειμμα λεω να παω για πασατεμπο και ποπ κορν. Θελει κανεις αλλος τιποτε; Καμια κοκα κολα, κανενα χοτ ντογκ;
:icecream:πιασε κι ενα παγωτακι να δροσιστούμε...
:grouphug:η lullu, μας φερνει πιο κοντα....:haha:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Το πολυχρωμο παζαρι της πόλης ανοιγεται και υποτασεται στα επιμονα παζαρια των κοριτσιων. Η σκονη, η λασπη τα σκουπιδια που εστειλαν τη κυρια Ζωη στο ξενοδοχειο μαζι με τη μυρωδια του ηλιοκαμενου μαυρου σωματος και ας ειναι γυμνασμενα και τολμηρα καθως λεει...
-Κρυφοκοιτας κυρια Ζωη, κρυφοκοιτας...τη χωρατευει ο Πανος...
-Σιγα το πραμμα καλε...εχουμε και εμεις στη Ξανθη......Αλλοιμονο και να μην ειχαν στη Ξανθη.....!!!
Οσο οι αλλοι σουλατσερναν στα παζαρια εμεις με τη Κικη ψαξαμε να βρουμε τη κλινικη για το AIDS χωρις να βρουμε δυσκολιες αφου ηταν σε κεντρικο σημειο, μαλλον για ειναι ευκολα προσβασιμη ., ειπαμε η χωρα μαστιζεται απο τη αρρωστια αυτη... Δεν περιμενα να δω κανενα λουσάτο κτηριο ουτε τη τελεια μοναδα,αλλα αυτο που ειδα ηταν γροθια στο στομαχι. Ολο και ολο το χτισμα ηταν μια κεντρικη αυλη και γυρω γυρω δωματια κελια.Καθε δωματιο απο αυτα ειχε ενα ξυλινο παραθυρο χωρις τζαμι, μια σκουριασμενη σιδερενια κουκετα με ενα σπασμενο σουμιε χωρις στρωμα , χωρις σεντονια για μαξιλαρι ουτε λογος, και ενα κουτσουρο κορμου δενδρου που λειτουργουσε σαν σκαμπο ..., πανω σε αυτο το σπασμενο σουμιε μια αναμνηση ανθρωπινου σωματος,μια σκουρα σκια.., που μολις με τα βιας εγερνε στο πλαι να βρει τη χρωματιστη πλαστικη λεκανη να βγαλει οτι εχει κομματι εχει απομεινει μεσα του και τεραστιες σταγονες ιδρωτα να κυλουν απο το κοκκαλιαρικο προσωπο του..
Αντοχη να αντεξεις αυτη τη εικονα, αντοχη να μπιζεις τα νυχια σου στη καλοθρεμενη σαρκα σου να μην φωναξεις απο θυμο η οργη η απο φοβο...
-Δεν μπορουμε να δινουμε παντα ενδοφλεβια υγρα, δεν εχουμε αλλα και δεν ειναι προσπελασιμες οι φλεβες..ουτε φλεβοκαθετηρες εχουμε...
Εβαλα 2-3 φλεβες χρησημοποιωντας τα βεφλον που φεραμε αλλα οταν σωθει ο ορος θα πρεπει να βγουν και πολυ φοβαμαι πως θα χρησημοποιηθουν ξανα....Αυτη η εικονα επαναλαμβανεται και στα 8 δωματια . Διπλα ειναι η αποστειρωση , μου λεει η αδελφη και μου δειχνει ενα πετρογκαζ που πανω βραζει μια χυτρα , στο διπλα ειναι το δωματιο των αλλαγων με εξοπλισμο τιποτα,,, και παραδιπλα το δωματιο του εφημερευοντα ιατρου, που θαυμασα το κουραγιο του.
-Δεν εχω και δεν μπορω να κανω και πολλα ειπε ενω το τιποτα θα ηταν πιο σωστη διατυπωση, τα φαρμακα πολυ ακριβα και δεν υπαρχει κρατικη μεριμνα για τους ασθενεις , το γνωριζεται .μου λεει .Αυτο που κανω ειναι να ειμαι εδω την ωρα που θα πεθανουν, να νιωσουν οτι δεν πεθαινουν μονοι.
Ολα αυτα γνωστα , τα 7 εκκ οροθετικων ειναι βασανο για τη χωρα και αριθμος κερδων για τις πολυεθνικες που αλωνιζουν στο χωρο θεραπειας..,αριθμος που τις αναγκασε να δειξουν τοπραγματικο προσωπο σερνοντας στα δικαστηρια εταιρειες που αποφασισαν και τολμησαν να αντιγραψουν τις πατεντες των φαρμακων για τις φτωχες χωρες και λαους.. Φουντωσε το μυαλο απο τις αναμνησεις , τις ομοιοτητες με οσα εζησα στη Σομαλια , φουντωσα που σκεφτομαι τους κατα καιρους αρχηγους και ηρωες αρχοντες που φροντισαν για τις τσεπες τους και απαιτουν και αιωνια μνεια, και ο Σελασιε δεν αποτελει εξαιρεση.., ουτε εξαιρεση αποτελουν και οι υπολοιποι αριστεριζοντες που ορκιζονταν στον εφαρμοσιμο σοσιαλισμο , (αυτο ηταν το προγραμμα τους,) και εγιναν στιγνοι δικτατορες με μονο χαμενο ενα λαο, το λαο που ψαχνει τις χαμενες ευκαιρειες τρεχοντας πισω απο φαντασματα...............
Στο λοφο, εξω απο το ανακτορο του Σελασιε που ειναι ερμητικα κλειστο αλλα επι μονιμου βασεως φυλασσομενο απο ενστολους η ταραχη γινεται πιο εντονη....,, η συγκριση ενοχλητικη και η απαθεια εκνευριστικη....
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Με έχει πιάσει δέος μπροστά στις εικόνες που μας περιγράφεις...Ξανά ένα μεγάλο Μπράβο που είχες το σθένος και την αντοχή να βρεθείς σε μέρη που οι περισσότεροι προτιμάνε να ξεχνούν...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
καλα, lullu τα εχεις δωσει ολα!!!
τι ζωντανες περιγραφες!τι εικονες σοκαριστικες!!
ευχαριστω και παλι!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Απιστευτες εικονες!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.810
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom