Γερμανία ΑΜΒΟΥΡΓΟ

GREG1979

Member
Μηνύματα
35
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΜΠΑΝΓΚΟΚ-ΠΟΥΚΕΤ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ

Ηταν Σεπτεμβριος του 2000 . Δουλευα ασταματητα ολο το καλοκαιρι δυο δουλειες και ημουν σωματικα και ψυχολογικα εξουθενωμενος . Ημουν 21 ετων και το μοναδικο ταξιδι που ειχα κανει ηταν μικρος με την οικογενεια μου με γκρουπ Ιταλια . Ειχα περασει πολυ ομορφα και ειχα παντα στο μυαλο μου οτι θα ξαναβγω εξω απο τα συνορα . Σεπτεμβριος ειναι καλη εποχη για διακοπες αλλα δυσκολο να συνδιαστεις με αλλους .
Ενας φιλος μου προτεινε το ταξιδι στο Αμβουργο , θα φευγαμε με γκρουπ παρασκευη , θα πηγαιναμε μεσω ιταλιας αυστριας οδικως , αμβουργο 4 διανυκτερευσεις οπου θα ειχαμε την ευκαιρια να δουμε και τον αγωνα ( επαιζε αμβουργο - παο για το τσαμπιονς λιγκ :clap: ) .
Ειχα προετοιμαστει ψυχολογικα , ετοιμαζα βαλιτσες , ονειρευομουν την ξεκουραση και την αλλαγη παραστασεων που χρειαζομουν απαραιτητα οταν τεταρτη δυο μερες πριν φυγουμε , ακυρωθηκε η εκδρομη λογω ελλειψεως ατομων :shock::shock::shock:

Επαθα μεγαλη πλακα οπως φανταζεστε , δεν ηξερα τι να κανω αλλα ημουν σιγουρος οτι ταξιδι θα εφευγα :cool:
Ευτυχως ο φιλος μου ενιωθε το ιδιο , οποτε ως νεοι και αμυαλοι καναμε το εξης : αγορασαμε τα εισιτηρια του αγωνα για την επομενη τεταρτη , βγαλαμε εισιτηριο κτελ αθηνα - πατρα για σαββατο πρωι , ετοιμασαμε απο ενα σακ βουαγιαζ και .......βλεπουμε . Λεξεις οπως προγραμματισμος και πλανο δεν υπηρχαν φυσικα , θα περναμε καραβι για Ανκονα και μετα ταξιδι στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα ! Το σιγουρο ηταν οτι ξεραμε που θελουμε να φτασουμε , το πως και ποτε αγνωστο ..............

Ξεκινημα λοιπον Σαββατο πρωι με το κτελ απο κηφισο . Ειχε ωραια μερα , ασορτι με την διαθεση . Φτανωντας Πατρα κοψαμε το εισιτηριο , αναχωρηση απογευματακι και αφιξη Ανκονα την αλλη μερα το πρωι . Σκεφτηκαμε οτι μες στο καραβι θα καταστρωναμε το σχεδιο για το πως θα κινηθουμε μετα . Μια ιδεα ηταν να βρουμε ενα νταλικερη με κατευθυνση προς γερμανια και να μας παρει μαζι του . Πραγματι βρηκαμε ενα εμπειρο οδηγο που ηξερε αριστα τους δρομους ομως μια ακομη ατυχια μετα την ακυρωση της αρχικης εκδρομης βρεθηκε στο προγραμμα , λογω απεργιων των αυτοκινητιστων στην ιταλια ολες οι νταλικες θα εμεναν ακινητοποιημενες στο λιμανι :shock::shock: . Καποιος τα ειχε βαλει μαζι μας :D

Τελως παντων μετα απο μια βραδια αβολου υπνου στο πατωμα του καραβιου , φτασαμε Ανκονα την επομενη μερα . Καταληξαμε επειτα απο συζητηση και με ποιο εμπειρους ταξιδιωτες στην λυση του τρενου , ηταν πιο οικονομικη και πιο χορταστικη για τα ματια . Βεβαια και κουραστικη , αλλα τετοιες ωρες τετοια λογια . Κυριακη πρωι λοιπον αποβιβαση ανκονα , υπηρξε ομως μια ακομη λεπτομερεια , διαβατηριο δεν ειχα και ειχα χασει την ταυτοτητα , ειχα μονο μαζι μου την παλε ποτε προσωρινη ταυτοτητα , ενα χαρτι που ανεγραφε τα στοιχεια μου και ισχυε για 6 μηνες , αντε να τα πεις στους ιταλους ομως :roll: και τοτε δεν μιλαγα ιταλικα . τελος παντων με λιγη ελληνικη πονηρια τα καταφεραμε .
Ο σταθμος των τραινων δεν ειναι πολυ μακρια απο το λιμανι , λιγες αποσκευες κουβαλουσαμε , οποτε περπατημα και φτανουμε . Γινεται η σχετικη συνεννοηση και καταληξαμε στην διαδρομη ωστε να φτασουμε στον πολυποθητο προορισμο . Ανκονα - Μπολονια - Μπρενερο - Μοναχο - Αμβουργο .

Διασχιζωντας την ανατολικη πλευρα της ιταλιας απο Ανκονα προς Μπολονια βλεπει κανεις απεραντες παραλιες , αμμουδιες ,μπιτς μπαρ , ολο το σκηνικο μιας μεσογειακης χωρας δηλαδη αν και τα νερα μαλλον δεν ειναι και τις καλυτερης ποιοτητας :bleh: Μου εκανε εντυπωση το Ριμινι , καποτε θα το επισκεφτω .

Πρωτη σταση Μπολονια ειχαμε περιπου 3 τεταρτα περιθωριο και μας ειχε κοψει λιγο η πεινα οποτε ψαξαμε κατι να γεμισουμε το στομαχι μας . Περιπλανηθηκαμε λιγο αλλα βρηκαμε κατι προχειρο , θα αλλαζαμε τρενο οποτε κοιταξαμε να ειμαστε κοντα στην γραμμη που θα περναμε . Περιττο να αναφερω οτι στην ιταλια τα τρενα ερχονται και φευγουν με ακριβεια δευτερολεπτου . Κατι η κουραση κατι η χαλαρωση , 2 λεπτα πριν ξεκινησει το τρενο βρισκομασταν ακομη στο μαγαζι που τρωγαμε :shock: Φανταζεστε το τρεξιμο που καναμε και τις φωνες προς ολους να κανουν στην ακρη ενω κοιταγαμε τις ταμπελες να σιγουρευτουμε οτι παμε σωστα .
Μπαινουμε στο τρενο ακριβως μολις εφυγε αλλα μεσα δεν ηταν κανεις !! Μαλιστα υπηρχαν πολυτελεστατες θεσεις , στρωμενα μαχαιρωπηρουνα κτλ κτλ . Η σε λαθος τραινο μπηκαμε η ειμαστε πολυ τυχεροι , σκεφτηκαμε . Ουτε το ενα ουτε το αλλο ομως , απλα μπηκαμε στην πρωτη θεση αντι για το economy οπως μας επισημανε σε λιγη ωρα ο ελεγκτης . Κατσαμε λοιπον στην κανονικη θεση μας και ξεκινησαμε για τον επομενο προορισμο ...............

 

Attachments

Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Honk Kong
Ταξίδι-Όνειρο
Maurikios
well done!:clap:
makari na imoun kai egw toso authormiti! fantasou egw menw sti germania kia to ambourgo akoma den to exw dei.:roll:
kalimera
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Greg πολύ ωραία, περιμένουμε τη συνέχεια. :)

c_the_strange, γράφε σε παρακαλώ ελληνικά, απαγορεύονται τα greeklish στο φόρουμ.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.367
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πολυ καλα κανατε Greg , οι αυθορμητεs αποφασειs για ταξιδι ειναι οι καλυτερεs.Συνεχεια λοιπον..:)
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Ααα εισαι δικος μου εσυ(βαζελος)!!:haha:
Καλα κανατε και πηγατε(ενισχυσατε την ομαδα),Αλλωστε το αποτελεσμα του αγωνα σας αποζημειωσε!!:clap:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
0-1 με Νασιόπουλο!
NAI:clap:περιμενουμε τη συνεχεια για το πως φτασατε στο Αμβουργο,τι αξιοθεατα ειδατε και εντυπωσεις απο τον αγωνα(το εφτιαξα ετσι για να μην πει ο Def οτι ειμαστε εκτος θεματος).:haha:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
α βρε, greg με αγχωσες!!!! τι πραγμα και αυτο.... στο δευτερολεπτο... η τυχη σε παει τελικα... για συνεχισε, για συνεχισε...:)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Τρελη περιπετεια το ταξιδι.Θα το θυμασε ολη σου την ζωη.
Συνεχισε....:trekker:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Αντε παιχταρα μου...συνεχισε!:haha:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
ουτε στον αμαζονιο να ταξιδευες μονος με τα θηρια βρε!!! αυτο ειναι θριλερ :shock:δεν ειναι ταξιδι.. για συνεχισε γιατι τα παω τα θριλερ!!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom