ΑΝΕΚ & ΜΙΝΟΑΝ - Πειραιάς - Ηράκλειο - Πειραιάς

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Κόστος ναύλων από Πειραιά για Ηράκλειο!

Τον Αύγουστο σχεδιάζω 2 βδομάδες στην Κρήτη . θα ξεκινήσω από Θεσσαλονίκη και από Πειραιά θα περάσω Ηράκλειο … οι τιμές τον δυο εταιριών ΑΝΕΚ και ΜINOAN LINES έχουν μεγάλες διαφορές.

Η μεν Ανεκ για 2 άτομα (με εισιτήρια Deck) και ένα αυτοκίνητο πάνε έλα κοστίζει 190? (υπόψη η ΑΝΕΚ κάνει δωρεάν την επιστροφή του αυτοκινήτου εάν και μονό κλίσεις τα εισιτήρια και των 2 διαδρομών με το ένα από τα 2 να είναι ημερήσιο πλοίο.)

Η Μινωικές στο σύνολο της κοστίζει 307?. Μου είπαν βέβαια μετά από ερώτηση δικής μου ότι στο αυτοκίνητο κάνουν έκπτωση 20% και στα 2 άτομα από 30%

Γιατί τοσο μεγάλη διαφορά… βεβαία το κακό είναι ότι με την ΑΝΕΚ θα πρέπει να βολεύουν και τα ημερήσια πλοία
Με παράδειγμα εμένα που θέλω να ταξιδέψω 15/8 , δεν εχει ημερήσιο πλοίο, και στης 31/8 που θα με βόλευε πάλι το ημερήσιο δεν εχει διότι σταματάν τα δρομολόγια στης 26/8 (των ημερησίων)

Οπότε οι τιμές πάλι γίνονται σχεδόν ίδιες….

Ελπίζω να πόσταρα σε σωστό σημείο αυτήν την φορά
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Με αφορμή το Post σου αυτό φίλε jose θέλω να ρωτήσω και εγώ όποιον γνωρίζει τί παίζει με τα πλοία γτ προσωπικά δεν έχω ιδέα!

Θέλω να πάω Χανιά αλλά από εδώ (θεσσαλονίκη) δεν έχει.

Μόνο από πειραιά δηλαδή έχει;

Επίσης, πώς κλείνεις εισιτήρια; Τα εισιτήρια έχουν στάνταρ τιμές; Και τι πρέπει να ψάξω για να μου βγει όσο το δυνατόν πιο φθηνά γίνεται; χωρίς καμπίνα δλδ και τέτοια.

Επίσης, αν γίνεται να κλείσεις μέσω net.


Εις αναμονήν λοιπόν για τις απαντήσεις σας στον jose ή σε μένα ;)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Κόστος ναύλων από Πειραιά για Ηράκλειο!

Τον Αύγουστο σχεδιάζω 2 βδομάδες στην Κρήτη . θα ξεκινήσω από Θεσσαλονίκη και από Πειραιά θα περάσω Ηράκλειο … οι τιμές τον δυο εταιριών ΑΝΕΚ και ΜINOAN LINES έχουν μεγάλες διαφορές.

Η μεν Ανεκ για 2 άτομα (με εισιτήρια Deck) και ένα αυτοκίνητο πάνε έλα κοστίζει 190? (υπόψη η ΑΝΕΚ κάνει δωρεάν την επιστροφή του αυτοκινήτου εάν και μονό κλίσεις τα εισιτήρια και των 2 διαδρομών με το ένα από τα 2 να είναι ημερήσιο πλοίο.)

Η Μινωικές στο σύνολο της κοστίζει 307?. Μου είπαν βέβαια μετά από ερώτηση δικής μου ότι στο αυτοκίνητο κάνουν έκπτωση 20% και στα 2 άτομα από 30%

Γιατί τοσο μεγάλη διαφορά… βεβαία το κακό είναι ότι με την ΑΝΕΚ θα πρέπει να βολεύουν και τα ημερήσια πλοία
Με παράδειγμα εμένα που θέλω να ταξιδέψω 15/8 , δεν εχει ημερήσιο πλοίο, και στης 31/8 που θα με βόλευε πάλι το ημερήσιο δεν εχει διότι σταματάν τα δρομολόγια στης 26/8 (των ημερησίων)

Οπότε οι τιμές πάλι γίνονται σχεδόν ίδιες….

Ελπίζω να πόσταρα σε σωστό σημείο αυτήν την φορά
γεια σας παιδιά .
να άλλη μία πικρή ιστορία ...τα ναύλα .έτσι οπως έχουν γίνει τα πράγματα ,αναγκαζόμαστε να τα βάζομε κάτω,να τα ξαναβάζομε ...και στο τέλος να απογοητευόμαστε ,και να κάνομε περικοπές για να τα καταφέρομε......τα πλοία λογω των καυσίμων έχουν ακριβήσει απίστευτα !!! οι πλοιοκτήτριες εταιρείες δεν έχουν έλεος ..απο την μια στιγμή στην άλλη φουσκώνουν τα ναύλα επιβατών και αυτοκινήτων ,ώσπου στο τέλος να λές ε! αστο καλύτερα δεν παω πουθενά ...ένα πράγμα σού λέω .αν εχεις αποφασίσει ,κάντο τώρα γιατί σε λίγο δεν θα βρίσκεις ούτε κατάστρωμα,πόσο μάλον θέση για αυτοκίνητο ...
κάτι πρέπει να γίνει πάντως ...με όλους αυτούς ..
όσο για διαμονή ,επειδή η κρήτη καλύπτει ολα τα βαλάντια απο δωμάτια -ξενοδοχεία -πανσιόν ,και απο οτι βλέπομε εδώ ο τουρισμός φέτος έχει κάτσει για τα καλά ,θα βρείτε άφθονα .ο μήνας αύγουστος ειναι λίγο τσουχτερός ,αλλα αν το οργανώσετε καλά απο τώρα οκ.για τα πλοία ολα ειναι καλά και μεγάλα ,αν και έχω να ταξιδέψω χρόνια .το αεροπλάνο μου έρχεται πιο φτηνό .κοίταξε και την περίπτωση να νοικιάσεις εδώ αυτοκινητο .. αυτά και καλές διακοπές :p
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Εγώ έχω κάνει κράτηση με την Ανεκ για τον Αύγουστο Πειραιάς Ηράκλειο και αντίστροφα από 1 - 25 με βραδυνό δρομολόγιο, 2 εισιτήρια ντεκ και αυτοκίνητο 285 ευρώ, με τις Μινωικές ήθελα 340 ευρώ γιατί πληρώνει και το παιδί από 4-12 ετών 50%(όλα τα δρομολόγια βραδινά). Εμένα με βολεύει το βραδινό γιατί φέυγω βράδυ μετά την δουλειά κι έτσι στις 2 που ξεκινάει η άδεια είμαι ήδη στην Κρήτη αλλιώς με το ημερήσιο χάνω την μέρα μου στο καράβι. Φθάνεις Ηράκλειο στις 6 το απόγευμα. Το ίδιο κάνω και στην επιστροφή. Φθάνω πρωί Πειραιά και αμέσως δουλειά. Ό,τι βολεύει τον καθένα παίρνει.. Επίσης η Ανέκ σου δίνει την δυνατότητα να κλείσεις τηλεφωνικά και να πάρεις τα εισητήρια μετά από 3 1/2 εβδομάδες,εμάς συγκεκριμένα στις 2 Ιουλίου, ενώ οι Μινωικές ήθελαν να τα αγοράσουμε 10 μέρες μετά την κράτηση.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Με αφορμή το Post σου αυτό φίλε jose θέλω να ρωτήσω και εγώ όποιον γνωρίζει τί παίζει με τα πλοία γτ προσωπικά δεν έχω ιδέα!

Θέλω να πάω Χανιά αλλά από εδώ (θεσσαλονίκη) δεν έχει.

Μόνο από πειραιά δηλαδή έχει;

Επίσης, πώς κλείνεις εισιτήρια; Τα εισιτήρια έχουν στάνταρ τιμές; Και τι πρέπει να ψάξω για να μου βγει όσο το δυνατόν πιο φθηνά γίνεται; χωρίς καμπίνα δλδ και τέτοια.

Επίσης, αν γίνεται να κλείσεις μέσω net.


Εις αναμονήν λοιπόν για τις απαντήσεις σας στον jose ή σε μένα ;)

Γεια σου , για Χανιά έχει πλοίο μόνο από Πειραιά και μονό της ΑΝΕΚ. Προσωπικά δεν θα στο συνιστούσα. Πριν 2 χρονιά ταξίδεψα με το Λατω αν θυμάμαι καλά.
Απλά δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψω τον εφιάλτη που έζησα.
Ίσως να υπερβάλω λίγο αλλά για τα δικά μου δεδομένα το πλοίο ήταν πολύ βρώμικο.
Είχαμε κλείσει κατάστρωμα με αποτέλεσμα να μην βρίσκουμε πουθενά σχεδόν να καθίσουμε. Ακόμα και τα καθίσματα και οι χώροι γύρω ήταν αρκετά απεριποίητοι.
Για να μην σχολιάσω για τις τουαλέτες. Και σκέψου ότι το ταξίδι διαρκεί και 8 ώρες!
Το φαγητό στο εστιατόριο ήταν καλό απλά θα πρέπει να πας από νωρίς για να βρεις να κάτσεις, αν θες να φας!

Εκ προσωπικής εμπειρίας λοιπόν θα πρότεινα να πας καλυτέρα από ηράκλειο.
Όχι ότι τα πλοία της ανεκ του ηρακλείου είναι καλυτέρα αλλά σίγουρα είναι πολύ πιο καθαρά και προσεγμένα. Αν αποφασίσεις ανεκ υπάρχουν 2 πλοία το ΚΡΗΤΗ Ι και το ΚΡΗΤΗ ΙΙ , τα οποία είναι παρόμοια. Μπορείς να μπεις στο site της ΑΝΕΚ www.anek.gr και να δεις αναλύτικα δρομολόγια και τιμές. Για εμένα που ρώτησα για 2 άτομα και ΙΧ με ένα ημερήσιο πλοίο και ένα βραδινό κοστίζει 190? αλλά αν δεν σε βολεύουν τα ημερησία δρομολόγια (γιατί δεν έχει κάθε μέρα), πράγμα το οποίο συμβαίνει σε εμένα, και ταξιδέψεις με 2 βραδινά πλοία το κόστος ανεβαίνει στα 288 περίπου ? .

Τέλος καλό θα ήταν αν δεν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το κόστος της μεταφοράς, αλλά η άνεση στο ταξίδι, τότε σου προτείνω ανεπιφύλακτα να πάρεις μινωικές γραμμές….
Υπάρχουν και εδώ 2 πλοία το Festos & Knossos palace τα οποία είναι η μέρα με την νύχτα σε σύγκριση με τα πλοία της ανεκ. Μπορείς να το δεις και μονός σου στην σελίδα http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://www.greekislands.gr/minoan/images/knossos_palace.jpg&imgrefurl=http://www.greekislands.gr/minoan/knossos_palace.htm&h=229&w=600&sz=26&hl=el&start=1&sig2=p5tFq5_FJ_M3YQSTNkxptw&tbnid=XkvU5XK6FrnvrM:&tbnh=52&tbnw=135&ei=bz5WSK2wCIOI0gSKipScAw&prev=/images%3Fq%3Dknossos%2Bpalace%2B%252Bminoan%2Blines%26gbv%3D2%26hl%3Del%26sa%3DG

Όσον αφορά τις τιμές για τα 2 άτομα και το ΙΧ είναι 308? πάνε έλα.
Μπορείς να κλείσεις εισιτήρια και μεσω Ιnternet αλλα θα σου κοστίσει το ίδιο. Τα σιτε ειναι www.anek.gr & www.minoanlines.gr
Ελπίζω να σε βοήθησα.
 

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
αγια-πετρουπολη
Γεια σου , για Χανιά έχει πλοίο μόνο από Πειραιά και μονό της ΑΝΕΚ. Προσωπικά δεν θα στο συνιστούσα. Πριν 2 χρονιά ταξίδεψα με το Λατω αν θυμάμαι καλά.
Απλά δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψω τον εφιάλτη που έζησα.
Ίσως να υπερβάλω λίγο αλλά για τα δικά μου δεδομένα το πλοίο ήταν πολύ βρώμικο.
Είχαμε κλείσει κατάστρωμα με αποτέλεσμα να μην βρίσκουμε πουθενά σχεδόν να καθίσουμε. Ακόμα και τα καθίσματα και οι χώροι γύρω ήταν αρκετά απεριποίητοι.
Για να μην σχολιάσω για τις τουαλέτες. Και σκέψου ότι το ταξίδι διαρκεί και 8 ώρες!
Το φαγητό στο εστιατόριο ήταν καλό απλά θα πρέπει να πας από νωρίς για να βρεις να κάτσεις, αν θες να φας!

Εκ προσωπικής εμπειρίας λοιπόν θα πρότεινα να πας καλυτέρα από ηράκλειο.
Όχι ότι τα πλοία της ανεκ του ηρακλείου είναι καλυτέρα αλλά σίγουρα είναι πολύ πιο καθαρά και προσεγμένα. Αν αποφασίσεις ανεκ υπάρχουν 2 πλοία το ΚΡΗΤΗ Ι και το ΚΡΗΤΗ ΙΙ , τα οποία είναι παρόμοια. Μπορείς να μπεις στο site της ΑΝΕΚ www.anek.gr και να δεις αναλύτικα δρομολόγια και τιμές. Για εμένα που ρώτησα για 2 άτομα και ΙΧ με ένα ημερήσιο πλοίο και ένα βραδινό κοστίζει 190? αλλά αν δεν σε βολεύουν τα ημερησία δρομολόγια (γιατί δεν έχει κάθε μέρα), πράγμα το οποίο συμβαίνει σε εμένα, και ταξιδέψεις με 2 βραδινά πλοία το κόστος ανεβαίνει στα 288 περίπου ? .

Τέλος καλό θα ήταν αν δεν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το κόστος της μεταφοράς, αλλά η άνεση στο ταξίδι, τότε σου προτείνω ανεπιφύλακτα να πάρεις μινωικές γραμμές….
Υπάρχουν και εδώ 2 πλοία το Festos & Knossos palace τα οποία είναι η μέρα με την νύχτα σε σύγκριση με τα πλοία της ανεκ. Μπορείς να το δεις και μονός σου στην σελίδα http://images.google.gr/imgres?imgu...ossos+palace+%2Bminoan+lines&gbv=2&hl=el&sa=G

Όσον αφορά τις τιμές για τα 2 άτομα και το ΙΧ είναι 308? πάνε έλα.
Μπορείς να κλείσεις εισιτήρια και μεσω Ιnternet αλλα θα σου κοστίσει το ίδιο. Τα σιτε ειναι www.anek.gr & www.minoanlines.gr
Ελπίζω να σε βοήθησα.
γεια σου. η διαφορα ειναι τεραστια αλλα και η διαφορα των πλοιων επισης. αν μπεις σε ενα πλοιο της ανεκ θα βγεις ισως με χολερα<γελιο> υπερβολη αλλα τετοια διαφορα.το πλοιο των μινωικων ειναι μπροστα του ενα κινητο παλατι.ακομα και καταστρωμα να παρεις μπορεις να κατσεις πιο καλα, υπαρχουν και τα καταστρωματα βιπ.που τα καθισματα πεφτουν πισω ανεβαινει ενα ποδι και εχουν ατομικη τηλεοραση και τραπεζακι αν θες να φας κατι που εχεις φερει. οσο για την τιμη η απαντηση ειναι λιγο αστεια. θυμασαι την ταινια η νεραιδα και το παλικαρι που ηταν χωρισμενοι σε βρντακηδες και φουρτουνακηδες ετσι ειναι και το ηρακλειο με τα χανια. η ανεκ που ειναι χανια ταξιδευει για ηρακλειο σχεδον αδεια παρα την χαμηλοτερη τιμη ενω η μινωικη πνιγεται στον κοσμο την ιδια στιγμη αν δεις ενα πλοιο των μινωικων να κατεβαζει κοσμο στα χανια θα πεις που πηγαν οι ανθρωποι και θα τους δεις στο διπλανο που ειναι της ανεκ. για αυτο η ανεκ προσπαθει να πιασει κοσμο στο ηρακλειο ριχνωντας τις τιμες. τα πλοια εχουν βελτιωθει πολυ σε σχεση με τα παλιοτερα χρονια αλλα δεν φτανουν την καθαροτητα και την ανεση των μνωικων. ξεκινουν και πιο νωρις...καλωε να ρθεις. θα περασεις καλα στο νησι μου:lol:
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
και απότι άκουσα η ανεκ σήμερα ανακοίνωσε αύξηση των εισιτηριων τις κατά 10%.
Με τόσο χαλια πλοία θέλει να κάνει και αυξήσεις?

όχι ότι οι άλλες εταιρίες δεν κάνουν αλλα τουλάχιστον ας βάλει κάποια καινούρια πλοία και όχι αυτά τα ποταμόπλοια
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
χθες εκλεισα μεσω πρακτορειου για Χανια στις 21/8 βραδυνο δρομολογιο με το πλοιο Αριαδνη,και επιστρεφω με το ιδιο πλοιο στις 24/8. επειδη θα παω για πολυ μικρο διαστημα δεν θα παρουμε αμαξι.η τιμη ειναι 134 ευρω πηγαινε ελα για 2 ατομα.το καλο ειναι οτι η ανεκ για καποιο λογο που δεν γνωριζω σταματησε το Λατω και το Λισσος (σαπιοκαραβα τολμω να πω) και τα αντικατεστησε με το Αριαδνη και το Ελυρος,τα οποια μετα απο πληροφορια που ειχα απο συγγενη μου που διαμενει στην κρητη, ειναι παλατια σε σχεση με τα 2 πρωτα.το καλο ειναι οτι εκλεισα αριθμημενη θεση και οχι deck και ενω κοστιζει 39 ευρω στην επιστροφη μου εκαναν εκπτωση και το κατεβασαν στα 28 ευρω.
αυτο ομως που με εξοργιζει ειναι οτι ο προορισμος μου ειναι το Ρεθυμνο.η μονη εταιρεια που εκτελει δρομολογια στο ρεθυμνο ειναι η hellenic seaways.ενταξει μπορει να ειναι γρηγορο το καραβι,αλλα κοστιζει 67 ευρω η μια διαδρομη συνολικα δηλαδη θα θελαμε 270 ευρω χωρια αυτοκινητο!!!! ετσι αναγκαστηκαμε να κλεισουμε με ανεκ για Χανια και απο εκει υπαρχει και το κτελ της ανεκ διπλα στα καραβια το οποιο σε μεταφερει στο Ρεθυμνο με 4 ευρω!!!!
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
έχεις δει καθολου φωτογραφίες? απότι διάβασα μόλις πρέπει να είναι πολύ αξιόλογα πλοία...αλλα δεν μπορώ να βρω εικόνες ούτε από εκτός αλλα ούτε και από μέσα....
βρηκα ενα site αλλα ειναι απο Ηellinc Seaways
http://ellinikiaktoploia.blogspot.com/2008/04/blog-post_6624.html
 
Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Το τελευταίο μοου ταξίδι στην Κρήτη ήταν το Πάσχα με την Ανεκ συγκεκριμένα με το Κρήτη ΙΙ όμως μόλις ανεβήκαμε στο πλοίο και πήγαμε στο μέρος με τα αεροπορικά καθίσματα να να κάτσουμε μας περίμενε μία δυσάρεστη έκπληξη γιατί είχαν ρεσερβέ τα μισά καθίσματα για κρατούμενους που τους πήγαιναν μεταγωγή στις φυλακές του Ηρακλείου σχεδόν 30 άτομα συν την αστυνομία που τους φύλαγε άλλα 20 άτομα!!! Και το ανεπανάληπτο στην επιστροφή μας συνέβη ακριβώς το ίδιο!!!:mad: Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω, έτσι πρέπει να γίνονται οι μεταγωγές στον ίδιο χώρο με τα παιδιά και τους απλούς πολίτες? Αν μου ξανασυμβεί και τον Αύγουστο μάλλον θα γνωριστώ μαζί τους να κάνουμε παρέα αφού συνταξιδεύουμε τόσο συχνά!!!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
έχεις δει καθολου φωτογραφίες? απότι διάβασα μόλις πρέπει να είναι πολύ αξιόλογα πλοία...αλλα δεν μπορώ να βρω εικόνες ούτε από εκτός αλλα ούτε και από μέσα....
βρηκα ενα site αλλα ειναι απο Ηellinc Seaways
http://ellinikiaktoploia.blogspot.com/2008/04/blog-post_6624.html
φωτογραφιες δεν εχω δει απλα βασιστηκα στην αποψη του συγγενη μου ο οποιος κανει πολυ συχνα αυτο το δρομολογιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.716
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom