Ισπανία ΑΞΙΟΛΟΓΑ ΜΕΡΗ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ

Wellington

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γειά σας και καλώς σας βρήκα ! Πρώτο μου πόστ λοίπον στο εξαίρετο αυτο φόρουμ με αφόρμη τη δεκαήμερη εξόρμηση μου στη Βαρκελώνη . Μιας και θα εχώ την τύχη να βρεθώ εκεί για τόσες μέρες θα ήθελα να μου προτείνετε κόντινα μέρη για μονοήμερη ή το πολύ διήμερη επίσκεψη. Έχω στα υποψη μου την Ανδόρρα ή/και τη Χιρόνα. Άξιζουν τον κόπο ? Τι άλλο θα μου προτείνατε?Ευχαριστώ προκαταβολικά .:)
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Girona, Figueres, Sitges, Montserrat και άλλα. Όρεξη να έχεις. Αν μας πεις λίγο τα γούστα σου θα ήταν πιο εύκολο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Girona αξιζει, Andorra δε θα το 'λεγα.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
μία ημερήσια βόλτα στο μοναστήρι του Μονσερά πιστεύω πως ειναι μια πολύ καλή επιλογή!!!
 

Wellington

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθειά σας. 3 φοιτητές είμαστε και δεν ξέρουμε πολλά από την περιοχή. Θα θέλαμε να δούμε γενικα την ευρύτερη περιοχή οπότε αν έχετε κάποιο μέρος να μας προτείνετε θα μας βοηθούσατε πολύ. Επίσης επειδή κοιτάμε για Hostel έχετε να μας πείτε κάποια συνοικία της Πόλης που θα βρούμε και βραδυνή ζωή (πέρα απο το κέντρο) ωστε να περιορίσουμε την αναζήτησή μας?
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
ενα υπεροχο μερος κοντα στη Βαρκελωνη μολις 3 1/2 ωριτσες με το τρενο ειναι η ΜΑΔΡΙΤΗ :clap::clap:
 
Μηνύματα
8
Likes
0
γεια σας κ από μένα!!!ετοιμάζω κ γω ταξιδάκι στη Βαρκελώνη κ είμαι στο ψάξιμο για ξενοδοχείο!!υπάρχει καμια καλά ιδέα από κάποιον που ίσως έχει παει?
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Νοικιάστε ένα αμαξάκι και σε 10 μέρες την γυρνάτε όλη την Καταλονία !! Ανδόρρα αξίζει μόνο λόγω διαδρομής..Στο μουσείο του Νταλι να πάτε οπωσδήποτε ..Εγώ επίσης τρελάθηκα με την Σολσόνα βρείτε την στο χάρτη( δεν θυμάμαι πόσα χιλιόμετρα μακρυά ήταν ,πάντως είχαμε πάει μετά το Μονσεράτ).Πόλη μέσα σε κάστρα με καταπληκτικά κρουασάν βουτύρου!Παρεπιπτόντως Sagrada familia να μπείτε οπωσδήποτε κι ασ είναι ακριβά..εμένα εκεί μου κόπηκε η αναπνοή!!Οτι άλλο θελησεις ρώτα με έχω όλο τον τουριστικό της Καταλονίας ..
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.367
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
H Girona δε μου αρεσε προσωπικα , το Figueres σου το προτεινω ανεπιφυλακτα, οχι τοσο για το μερος οχι για το μουσειο Νταλι που ειναι υπεροχο .
Υπαρχει και η Κοστα Μπραβα εκει κοντα αλλα ειναι ασχημη το χειμωνα και φτηνιαρικη , με σουβενιρ και χαζομαρες, δε λεει.
Ανδορρα ψηφιζω , διαβασε την ιστορια της Ανδορρας απο τον συμφορουμιτη να παρεις ιδεες ( εμενα μου αρεσε πολυ !)
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Χωρίς να έχω πάει σε πολλά μέρη γύρω από τη Βαρκελώνη, Ανδόρρα νομίζω ότι δεν αξίζει να πας μονοήμερη.
Είναι 400km να πας και να γυρίσεις, το μόνο "σπουδαίο" είναι μερικά μεγάλα πολυκαταστήματα, βρήκαμε πολύ καλύτερες τιμές στην Βαρκελώνη. Στα + είναι η διαδρομή από Βαρκελώνη αλλά Ok, μην περιμένεις και ελβετική ύπαιθρο...
Επίσης αν είναι ΣΚ μπορεί να έχει αρκετό μποτιλιάρισμα στο δρόμο.
Πανέμορφα είναι μερικά χωριουδάκια στο δρόμο μετά την Ανδόρρα, ανεβαίνοντας στα Πυρηναία στην πλευρά προς Γαλλία, εκεί θα έμενα και για διανυκτέρευση!!!
Το μουσείο του Νταλί στο Figueres, που τελικά δεν πήγα εξαιτίας της Ανδόρρας, ίσως να έχει περισσότερο ενδιαφέρον.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Εγώ θα έλεγα να πάτε μια βόλτα μέχρι τη Βαλένθια που είναι κοντά και να αφήσετε την αδιάφορη Ανδόρρα. Και το αδιάφορο :)P) Μονσερά. Και το αδιάφορο Φιγκέρες: δεν είναι άσχημο, αλλά ο,τι καλύτερο έχει είναι το μουσείο του Νταλί, το οποίο είναι εκ προοιμίου καταδικασμένο. Εκτος και αν είστε φαν του Νταλί, πράγμα που απεύχομαι χεχεχε
Δεν γνωρίζω αν είναι προσιτό από τη Βαρκελώνη(και συνήθως πηγαίνεις από τη Μαδρίτη) όμως ωραία ιδέα είναι το αγαπημένο μου Τολέδο ή το γραφικό Οβιέδο. Κοιτάξτε καλύτερα αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα και χτυπήστε τα! Για το Οβιέδο, νομίζω, είχα πετάξει εγώ, αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν γνωρίζω αν είναι προσιτό από τη Βαρκελώνη(και συνήθως πηγαίνεις από τη Μαδρίτη) όμως ωραία ιδέα είναι το αγαπημένο μου Τολέδο ή το γραφικό Οβιέδο. Κοιτάξτε καλύτερα αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα και χτυπήστε τα! Για το Οβιέδο, νομίζω, είχα πετάξει εγώ, αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος.
Σιγα να μην πανε και στο Γιβραλταρ. Εκδρομη θελουν να πανε οι ανθρωποι, οχι να φανε μια μερα στους δρομους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom