Ισπανία ΑΞΙΟΛΟΓΑ ΜΕΡΗ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Σιγα να μην πανε και στο Γιβραλταρ. Εκδρομη θελουν να πανε οι ανθρωποι, οχι να φανε μια μερα στους δρομους.
Ωστε, είναι μακρυά; Ε, ναι, ίσως... Μπορούν, όμως, πάντα να μην πάνε μόνο για μία ημέρα. Όχι;
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Εγώ θα έλεγα να πάτε μια βόλτα μέχρι τη Βαλένθια που είναι κοντά και να αφήσετε την αδιάφορη Ανδόρρα. Και το αδιάφορο :)P) Μονσερά. Και το αδιάφορο Φιγκέρες: δεν είναι άσχημο, αλλά ο,τι καλύτερο έχει είναι το μουσείο του Νταλί, το οποίο είναι εκ προοιμίου καταδικασμένο. Εκτος και αν είστε φαν του Νταλί, πράγμα που απεύχομαι χεχεχε
Δεν γνωρίζω αν είναι προσιτό από τη Βαρκελώνη(και συνήθως πηγαίνεις από τη Μαδρίτη) όμως ωραία ιδέα είναι το αγαπημένο μου Τολέδο ή το γραφικό Οβιέδο. Κοιτάξτε καλύτερα αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα και χτυπήστε τα! Για το Οβιέδο, νομίζω, είχα πετάξει εγώ, αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος.

Σχετικά με τη Βαλένθια, δε θα έλεγα ότι είναι και κοντά. Απέχει 350 χιλιόμετρα από τη Βαρκελώνη. Άσε που αν κάποιος αποφασίσει να το κάνει, καλύτερα να μείνει και δυό μερούλες εκεί να το ευχαριστηθεί. Αλλιώς μόνο χρόνο θα χάσει στο πήγαινε-έλα.

Η δε Μαδρίτη απέχει γύρω στα 620 χιλιόμετρα και το Τολέδο 700 παρά κάτι.

Αν θέλει να κάνει ντε και καλά κάποια εκδρομή γύρω από τη Βαρκελώνη, καλύτερα να επιλέξει ένα από τα πιο κοντινά μέρη που ήδη προτάθηκαν.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Girona.
Ασυζητητι!!
πας εύκολα με λεωφορείο σε αφήνει σε σταθμό λεωφορίων,κοντά στην παλιά πόλη που ειναι παρακάτω.
έχει υπέροχα παλιά κτιρια πολύ πράσινο και λουλούδια και απίστευτους καθεδρικούς ναούς..πέρασε το ποτάμι με το γεφύρι και θα βρεθείς σε άλλη διάσταση!
οταν κατέβεις στον σταθμό παρε τα δρομολόγια για την επιστροφή σου στην βαρκελώνη..οι οδηγοί ειναι πολύ εξυπηρετικοί και ακριβείς στις ώρες αναχώρησης.
κάπου έχω βάλει αρκετές φωτογραφίες να δείς αν ειναι στο στύλ σου..
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
μία ημερήσια βόλτα στο μοναστήρι του Μονσερά πιστεύω πως ειναι μια πολύ καλή επιλογή!!!
Girona.
Ασυζητητι!!
πας εύκολα με λεωφορείο σε αφήνει σε σταθμό λεωφορίων,κοντά στην παλιά πόλη που ειναι παρακάτω.
έχει υπέροχα παλιά κτιρια πολύ πράσινο και λουλούδια και απίστευτους καθεδρικούς ναούς..πέρασε το ποτάμι με το γεφύρι και θα βρεθείς σε άλλη διάσταση!
οταν κατέβεις στον σταθμό παρε τα δρομολόγια για την επιστροφή σου στην βαρκελώνη..οι οδηγοί ειναι πολύ εξυπηρετικοί και ακριβείς στις ώρες αναχώρησης.
κάπου έχω βάλει αρκετές φωτογραφίες να δείς αν ειναι στο στύλ σου..
Προτείνω το Montserrat κατ΄αρχήν και μετά τη Girona...
Μπορείς να δεις εδώ λεπτομέρειες http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...DF%E1-%DD%F4%F3%E9-%EE%E1%F6%ED%E9%EA%DC.html και πολλές φωτο στη gallery και για τα δυο μέρη...
 

dimitra481

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
καλημέρα σε όλους! Πάω Βαρκελώνη με αφορμή το final 4. Δεν πάω με group κλασσικά και θα μείνω και 2 μέρες μετά τον τελικό ώστε να δω και την πόλη. Ήθελα να ρωτήσω, στο ενυδρείο έχει πάει κανείς αξίζει? Θέλω να πάω αλλά επειδή θα έχουμε ουσιαστικά 2- 3 μέρες δεν ξέρω αν είναι κάτι που πρέπει να δούμε. Γενικά εγώ προτιμώ αρχαία, κάστρα, εντυπωσιακά παλιά κτίρια κλπ παρά μουσεία. Κάθε πρόταση δεκτή ...
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
καλημέρα σε όλους! Πάω Βαρκελώνη με αφορμή το final 4. Δεν πάω με group κλασσικά και θα μείνω και 2 μέρες μετά τον τελικό ώστε να δω και την πόλη. Ήθελα να ρωτήσω, στο ενυδρείο έχει πάει κανείς αξίζει? Θέλω να πάω αλλά επειδή θα έχουμε ουσιαστικά 2- 3 μέρες δεν ξέρω αν είναι κάτι που πρέπει να δούμε. Γενικά εγώ προτιμώ αρχαία, κάστρα, εντυπωσιακά παλιά κτίρια κλπ παρά μουσεία. Κάθε πρόταση δεκτή ...
Έχω πάει στο ενυδρείο, αλλά μόνο την 3η φορά που επισκέφθηκα την πόλη. Αν και έχει, όντως, πλάκα, οπωσδήποτε δεν είναι από τα κυριότερα αξιοθέατα.
Με βάση τα ενδιαφέροντά σου, όπως αυτά διατυπώθηκαν, θα σου έλεγα ότι μέσα σε 3 μέρες έχεις πολύ καλύτερα πράγματα να κάνεις. Από τα μουσεία, θα έλεγα να μη χάσεις τα Πικάσο και Μιρό που είναι τρομερά. Από εκεί και πέρα, μπορείς να μείνεις μία ολόκληρη μέρα στο πάρκο Γκουέλ, αρκεί να φροντίσεις, ώστε να πας μια μέρα που θα έχει μουσική. Οι βόλτες στην πόλη θα γεμίσουν τις μέρες σου, οπωσδήποτε.
Να περάσεις τέλεια!
 

dimitra481

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δεν ήξερα ότι χρειάζεσαι ολόκληρη μέρα για το πάρκο οπότε thanks για την πληροφορία. Είμαι σίγουρη ότι θα περάσω καλά, συνολικά θα είμαι 6 μέρες αλλά στην ουσία 3 μένουν ελεύθερες με τις αλλαγές στις ώρες των αγώνων..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.217
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom