Αγκίστρι Αγκιστρι - tips και αποριες

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Merci bien frenchman! Ωστόσο, επειδή έχουμε να κάνει ποδήλατο καμιά 15αριά χρόνια, υπάρχουν εναλλακτικές; Γιατί άκουσα ότι τα λεωφορεία είναι πικρή ιστορία...
Αν νοικιάζαμε αμάξι τη μία μέρα θα συνέφερε;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αρα λοιπον για να συνοψισουμε (επειδη και μενα με ενδιαφερει για ενα ΣΚ το νησακι) καλυτερα να μεινουμε Σκαλα (και λογω Χαλικιαδας ) ...εχει και παραλια συμπαθητικη για ενα μπανακι .
1.Η Χαλικιαδα ποσο αποτομο κατεβασμα εχει δηλ ..γιατι θα εχω ενα παιδι 10 ετων μαζι μου.
2.Ταξι υπαρχουν στο νησι και αν ναι ,ειναι του πανακριβου?
3.Το τρενακι εχει συχνα δρομολογια?
Σημειωσα το ωραιο χοτελ της Πατυ ..άλλα ξενοδοχεια εχετε να προτεινετε παιδια ..οικονομικα παντα.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Κοίτα να δεις, για βραδινη έξοδο δεν χρειάζεστε μεταφορικό καθώς τα μαγαζιά (φαγητό-ποτό) βρίσκονται στην Σκάλα (φαντάζομαι εκεί θα μείνετε).
Οπότε πάμε στις παραλίες:
-Χαλικιάδα-Σκληρή (Με τα πόδια 15 λεπτά περίπου ευχάριστη διαδρομή)
-Δραγονέρα (εκεί θες μεταφορικό)
-Μάρεζα (κι εκεί θες μεταφορικό)
Εγώ με λίγα λόγια αν πάω πάλι (που παίζει :clap:) θα κάνω τα εξής:
Πρώτη και τρίτη μέρα θα πήγαινα για μπάνιο Χαλικιάδα που είναι και η πιο όμορφη παραλία και το πας και ποδαράτο (υπολογίζοντας πως έχω και την άφιξη-αναχώριση που θα μου φάνε λίγο χρόνο).
Και την ενδιάμεση (γεμάτη) μέρα θα νοίκιαζα μηχανάκι ή αμάξι και θα έβλεπα τις άλλες 2 παραλίες!

ΥΓ: Είναι merci beaucoup :D
ΥΓ2: ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ, είναι ναι αρκετά απότομη, όχι γκρεμός βέβαια αλλά θέλει προσοχή, και να σου θυμίσω ότι θα δείτε και αρκετούς τσίτσιδους
ΥΓ3: Όταν είχα πάει εγώ το τρενάκι πέρναγε όποτε το θυμότανε!
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Να είσαι καλά!!

υ.γ. merci bien το λένε σε καθημερινή βάση, πιο χαλαρά (έχω ζήσει γαλλία). Αλλά δεν θα τα χαλάσουμε εκεί!!! :)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.723
Likes
15.078
Δραγωνέρα δεν παίζει να πάμε με λεωφορείο ή έστω ταξί?
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Να είσαι καλά!!

υ.γ. merci bien το λένε σε καθημερινή βάση, πιο χαλαρά (έχω ζήσει γαλλία). Αλλά δεν θα τα χαλάσουμε εκεί!!! :)
Α ναι? Δεν το ήξερα.. Και σκεψου ότι είμαι και 50% Γάλλος...:roll:

ΥΓ1: Τι έγινε ρε παιδιά όλοι Αγκίστρι φέτος?
ΥΓ2: Από ταξί και λεωφορεία δεν ξέρω καθόλου τι παίζει! Και γενικά μου ακούγεται πολύ παράξενος ο συνδυασμός νησί-ταξί!
 

magic_jim

Member
Μηνύματα
72
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Δυσκολη επιλογη!
Ταξίδι-Όνειρο
Αστυπαλαια
λοιπον, αμαξι με τιποτα! Στο αγκιστρι ελαχιστοι χρησιμοποιουν κ γι αυτο ειναι κ τοσο ησυχο!αν ολοι εσεις εδω πατε με αμαξι παει εγινε Αιγινα το νησακι. Οι αποστασεις ειναι κοντινες κ αν μενεις στη σκαλα εχεις τουλαχιστον 3 διαφορετικες παραλιες να πας με τα ποδια με ουτε ενα τετατο περπατημα(την αμμουδια της σκαλας,της σκληρη,τη χαλικιαδα). Χαλικιαδα ισως ζοριστει αρκετα ενα 10 χρονο παιδι να κατεβει,ισως κ οχι αν ειναι αλανακι. Το σιγουρο ειναι οτι οταν φτασετε θα πειτε δεν κατεβαινω με τιποτα εκει κατω,την θελω την ζωη μου. Αλλα αν το δοκιμασετε θα δειτε οτι ειναι πολυ πιο ευκολο απ οτι φαινεται κ ελαχιστα επικινδυνο.εγω μετα τη 2η φορα δεν εβρισκα καμια δυσκολια! λεωφορειο δεν εχει πολυ τακτικα αλλα μπορειτε να προσρμοσετε το προγραμμα σας με τα δρομολογια κ να πατε δραγωνερα η απονησο που ειναι καλουτσικα! συμβουλη μην το κανετε σαββατοκυριακο θα στε σαν σαρδελες. το ποδηλατο ειναι μια καλη λυση αφου οι μεγιστες αποστασεις ειναι γυρω στα 5-6 χλμ. ταξι δεν εχω δει προσωπικα αν κ πρεπει να χει! δωματια εχω προτεινει παραπανω! αυτα!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πολλα ευχαριστω !Mille merci (δεν ξερω αν το εγραψα σωστα )
Οποτε Χαλικιαδια αστο καλυτερα ...δε λεει για την περιπτωση μας .Δυστυχως δεν παιζει κατι αλλο πλην ΣΚ.
Η Σκληρη τι ειναι ...δεν την αναφερατε παραπανω αυτη την παραλια.
 

magic_jim

Member
Μηνύματα
72
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Δυσκολη επιλογη!
Ταξίδι-Όνειρο
Αστυπαλαια
σαρδελες κ ιουλιο κ ιουνιο τα σκ, 1 ωρα απτην αθηνα ειναι γεμιζει! εγω τελη μαιου μια φορα δεν εβρισκα δωματιο σκ. Αα τωρα που το σκεφτηκα καλυτερα, το προβλημα με ενα 10χρονο στην χαλικιαδα δεν ειναι πως θα κατεβει. Το προβλημα ειναι το μαθημα ανατομιας ανθρωπινου σωματος που θα κανει παραλληλα με το μπανιο του,οποτε καλο ειναι ν αποφευγονται μικρα παιδια. Εκτος αν ειστε απελευθερωμενη οικογενεια! Σκληρη ειναι ενας μικρος κολπισκος αναμεσα στη σκαλα κ τη χαλικιαδα με ευκολη προσβαση. Μια χαρα ειναι αλλα επειδη ειναι μικρη η παραλια πεφτει λιγο στριμωξιδι σαββατοκυριακα. Μπορειτε παντως να πατε κ να κολυμπατε εκει στην σκαλα που ναι αμμουδια κ ρηχα, για μικρο παιδι οτι πρεπει. Αλλιως προτεινω πορο εχει ολα οσα ψαχνετε
 

alma

Member
Μηνύματα
3.723
Likes
15.078
Μάλιστα.Οπότε Δραγονέρα,Σκληρή και η παραλία στη Σκάλα είναι must.Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Το προβλημα ειναι το μαθημα ανατομιας ανθρωπινου σωματος που θα κανει παραλληλα με το μπανιο του,οποτε καλο ειναι ν αποφευγονται μικρα παιδια.
Πάντως, χωρίς να μου αρέσει ο γυμνισμός καθαρά από άποψη αισθητικής, δε βλέπω το λόγο που μπορεί μία παραλία γυμνιστών να θεωρηθεί ακατάλληλη για ένα παιδί.
Τα παιδιά αντιλαμβάνονται ως ανήθικο ότι τους λανσάρεται ως τέτοιο, και δεν υπάρχει κάτι το ανήθικο σε ένα γυμνό ανθρώπινο σώμα που κάνει μπάνιο.



On topic, επειδή υπάρχει σκέψη για 3ήμερο να κατεβούμε 6 άτομα -3 μηχανές, οι διαδρομές μέσα στο δάσος είναι βατές με ας πούμε ..χωμάτινη μηχανή;
Μπορούμε να φτάσουμε και να κατασκηνώσουμε σε σημείο που δε θα έχει άλλο κόσμο γενικά ή τα μονοπάτια είναι προσβάσιμα μόνο με τα πόδια;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.244
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom