Αγκιστρο Σερρών, μπανιο σαν αυτοκράτορες!!!

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Kαλά τι πάθατε; Δεν σας χαλάρωσε καθόλου το χαμάμ;
Ρατσιστές.
Τι έχετε με τις Μερσεντές, τις κυρίες με τις γούνες και τα τζιπ;
¨Ηταν περίπου αναπόφευκτη η αυτή εξέλιξη.
¨Οταν η Αράχωβα άρχιζε να πήζει κάποιοι ειχαν απο χρόνια ανακαλύψει το Καρπενήσι.
Τώρα που κι αυτό έχει γίνει πανάκριβο, οι έξυπνοι την έκαναν για αλλού ( πχ Δημήτρης - Μπάνσκο).
Ακριβως το ιδιο έγινε ή θα γίνει και στο Πόζαρ ή το Αγκιστρο. Και στο Καιμακτσαλάν επόμενο ειναι να γίνεται της τρελής αφου ειναι το χιονοδρομικό με το πιο πολύ χιονι.
Ακόμη μπορεις να πας και να περάσεις τέλεια ( σε αυτά τα μέρη) αν αποφύγεις τις μερες της ποιλυκοσμίας.
Εξυπνάδα βέβαια ειναι να ανακαλύψεις άλλους παρθένους προορισμούς.
¨Η να βάλεις στόχο να αποκτήσεις Μερσεντέ :D
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Οσον αφορα τα τζιπ,τις μερσεντες και τις γουνες ανθρωποι ειναι και αυτοι με δικαιωμα στα ταξιδια!Εξαλλου που το περιεργο ?Εχει γεμισει η Ελλαδα με νεοπλουτους,κυριλε αυτοκινητα κτλ
Λες να ειμαι νεοπλουτος και δεν το ξερω?γιατι και ταξιδια κανω και γουνα εχει η γυναικα μου αλλα και εγω εχω Μερσεντες,μονο που ειναι φορτηγο!!!:haha::haha:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Kαλά τι πάθατε; Δεν σας χαλάρωσε καθόλου το χαμάμ;
Ρατσιστές.
Τι έχετε με τις Μερσεντές, τις κυρίες με τις γούνες και τα τζιπ;
¨Ηταν περίπου αναπόφευκτη η αυτή εξέλιξη.
¨Οταν η Αράχωβα άρχιζε να πήζει κάποιοι ειχαν απο χρόνια ανακαλύψει το Καρπενήσι.
Τώρα που κι αυτό έχει γίνει πανάκριβο, οι έξυπνοι την έκαναν για αλλού ( πχ Δημήτρης - Μπάνσκο).
Ακριβως το ιδιο έγινε ή θα γίνει και στο Πόζαρ ή το Αγκιστρο. Και στο Καιμακτσαλάν επόμενο ειναι να γίνεται της τρελής αφου ειναι το χιονοδρομικό με το πιο πολύ χιονι.
Ακόμη μπορεις να πας και να περάσεις τέλεια ( σε αυτά τα μέρη) αν αποφύγεις τις μερες της ποιλυκοσμίας.
Εξυπνάδα βέβαια ειναι να ανακαλύψεις άλλους παρθένους προορισμούς.
¨Η να βάλεις στόχο να αποκτήσεις Μερσεντέ :D
Βαγγελη μην ξεχνας οτι κι εγω εχω Μερσεντες:haha:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
και για να μη βγαινουμε οφ τοπικ...
κατ εμε το μονο προβλημα που εχει στο Αγκιστρο,
ειναι το τηλεφωνικό ραντεβου...

Ειναι κάτι σαν το ΙΚΑ :haha::D
για να κάνεις χαμαμ θα πρεπει να κλησεις ραντεβου
μια βδομάδα πριν αν ειναι για καθημερινή
και 1 μηνα πριν αν ειναι για Σαββατοκυριακο,
ετσι μου ειπανε στο κεντρο διαχειρησης του χαμάμ

Θυμάμαι οταν πριν απο αρκετά χρόνια πήγα με ενα φιλο ετσι αυθόρμητα Σάββατο μεσημέρι γυρω στις 15
μας ειπανε "ελάτε μετά τις 2 τα χαράματα"

:cool:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Θυμάμαι οταν πριν απο αρκετά χρόνια πήγα με ενα φιλο ετσι αυθόρμητα Σάββατο μεσημέρι γυρω στις 15
μας ειπανε "ελάτε μετά τις 2 τα χαράματα"
Ακριβώς το ίδιο μας συνέβη στα Λουτρα του Πόζαρ πριν 1,5 μήνα περίπου.
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Χα...

Χαμάμ στο Άγκιστρο!

Το Άγκιστρο τυχαίνει να είναι το χωριό του παππού και της γιαγιάς μου! Και γενικά έχω πολλούς συγγενείς εκεί!

Και σαφώς όταν κάποιος αναφέρει το όνομα του χωριού το πρώτο πράμα που έρχεται στο μυαλουδάκι του είναι τα θερμά και ιαματικά λουτρά και τα χαμάμ!

Εγώ θα επισκεφτώ το χωριό (μου ουσιαστικά μιας και πηγαίνω πολλές φορές το χρόνο) με καλή παρεούλα και θα μείνουμε στο Ξύλινο Χωριό (Λάκη σου έρχομαι!)

Το προτείνω και εγώ ανεπιφύλακτα!


Υ.Γ: Τα τελευταία χρόνια η περιοχή έχει αναπτυχθεί πολύ. Αν εξαιρέσει κανείες κάτι μικρό ίντριγκες μεταξύ των ιδιοκτητών των ξενοδοχείων, όλα τα υπόλοιπα μια χαρά!


Ευχαρίστως αν κάποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες για το Άγκιστρο, την πόλη των Σερρών αλλά και την ευρύτερη περιοχή του νομου, να τις προσφέρω!! Είναι αναμφίβολα από τους πιο ωραίους νομούς της χώρας!

:D:clap:
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Χθες γύρισα από το όμορφο Άγκιστρο όπου είχα πάει για τριήμερο με καλή παρεούλα και για ... χαμάμ βεβαίως βεβαίως!!!

Πολύ κόσμος, όλα τα δωμάτια σε όλα τα ξενοδοχεία γεμάτα (εμείς μείναμε τελικά σε κάτι ενοικιαζόμενα και ήταν πολύ πολύ ωραία!!!!) και μπαινοβγαίνε ο κόσμος στα χαμάμ!

Πληρώσαμε 40 ευρώ το δίκλινο/ βράδυ και 5 ευρώ για μισή ώρα στα χαμάμ.
Στα ξενοδοχεία είναι λίγο πιο ακριβές οι τιμές αλλά σίγουρα και πιο "είδος πολυτελείας". Αν συμβιβάζεστε με τα φτηνά και τα απλά πράματα, προτείνω καλύτερα τα ενοικιαζόμενα που είναι όλα καινούρια στην περιοχή (στο δρόμο για τα Χαμάμ).

Το Άγκιστρο απέχει περίπου 1 ώρα + κάτι από την Θεσσαλονίκη και είναι μετά τον Προμαχώνα (πηγαίνοντας για Βουλγαρία).

Την δεύτερη μέρα κάναμε βόλτα στην πόλη των Σερρών που απέχει μόλις 30-40 λεπτάκια από το χωριό! Επίσης, αξίζει να επισκεφτείτε το οχυρό "Ρούπελ" που είναι κάτι χλμ. από το χωριό.

Γενικά, περάσαμε πολύ ωραία! Ήταν ενά ωραίο και απολαυστικό τριήμερο!!!!

Όποιος θέλει πληροφορίες για τα Χαμάμ του Αγκίστρου μπορεί να μου στείλει ένα p.m και να με ρωτήσει ό,τι θέλει! :)
 

MARGIE

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
και για να μη βγαινουμε οφ τοπικ...
κατ εμε το μονο προβλημα που εχει στο Αγκιστρο,
ειναι το τηλεφωνικό ραντεβου...

Ειναι κάτι σαν το ΙΚΑ :haha::D
για να κάνεις χαμαμ θα πρεπει να κλησεις ραντεβου
μια βδομάδα πριν αν ειναι για καθημερινή
και 1 μηνα πριν αν ειναι για Σαββατοκυριακο,
ετσι μου ειπανε στο κεντρο διαχειρησης του χαμάμ

Θυμάμαι οταν πριν απο αρκετά χρόνια πήγα με ενα φιλο ετσι αυθόρμητα Σάββατο μεσημέρι γυρω στις 15
μας ειπανε "ελάτε μετά τις 2 τα χαράματα"

:cool:
Εχεις δίκιο αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα.

Παρόλα αυτά παραμένει ένα θεσπέσιο μέρος και ετοιμαζόμαστε με τον άνδρα μου να το επισκεφτούμε 28-31/10/08.
Πρώτη φορά πήγαμε πριν από 11 χρόνια και από τότε το επισκεπτόμαστε τουλάχιστον 1 φορά το χρόνο.

Το χαμάμ ξεκίνησε να λειτουργεί το 1990 και φαντάσου ότι τότε υπήρχε μόνο το "παλιό" δεν υπήρχε το ξενοδοχείο της κοινότητας και μς έδιναν ένα κεράκι για να μπορέσουμε να μπούμε μέσα. Εκείνη την εποχή υπέυθυνος ήταν ένας παππούς ονόματο Σάββας του οποίου αν του πήγαινες δώρο ένα γιαουρτάκι από τις Σέρρες (από συγκεκριμένο μαζαγί) σε 'αφηνε να κάνεις μπάνιο με 500 δρχ. για όση ώρα άντεχες. Βλέπεις το νερό τότε ήτανπάνω από 40 βαθμούς με έντονες αναθυμιάσεις και στα 5 πρώτα λεπτά είχες παραισθήσεις και τραύλιζες.

Το κλειδί για να περάσεις καλά είναι να πηγαίνει καθημερινές, όχι τριήμερα και αργίες, να μένεις στο ξενοδοχείο της κοινότητας (εκεί που είναι το παλιό χαμάμ) και να ζητάς πάντα για μπάνιο ή το παλιό ή τη πισίνα Νο 1 καθώς είναι η πιο σωστά κατασκευασμένη και απολαμβάνεις τη θερμοκρασία του νερού στο μέγιστο (σου λέω το έχουμε ψάξει πολύ).

Ιδανικότερες ώρες για μπάνιο είναι νωρίς το πρωι μεταξύ 6.30 και 8.00 και το βράδυ κατά τις 1.00

Μπορείς να φας καταπληκτική πέστροφα και όχι μόνο στην πεστροφοπαραγωγική μονάδα που είναι στην είσοδο του χωριού και λειτουργεί από το πρωι μέχρι τη δύση του ηλίου.

Πολύ καλό φαγητό έχει και η κουζίνα του "ΞΥΛΙΝΟΥ ΧΩΡΙΟΥ" (κάνει φοβερό αγριογούρουνο στιφάδο) αλλά και η κυρία που έχει στο σταθμό του τραίνου (απίστευτο ζακάρδι).:clap:
 

davidcas

Member
Μηνύματα
38
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Το τίμησα κι εγώ το Χαμάμ, γυρνώντας απο μια κουραστική μέρα στο Bansko. Είναι ότι πρέπει μετά απο 5-6 ώρες στο βουνό. Η απόλυτη χαλάρωση.
Κι αν πάτε ζευγάρι, θα "ανανεώσετε" την σχέση σας. Ο χώρος εμπνέει.
 

mpoufos

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Επισκέφτηκα το Άγκιστρο στα μέσα Σεπτεμβρίου. Το Ξύλινο Χωριό είναι φανταστικό αλλά δεν είχα την τύχη να μείνω εκεί αφού όλα ήταν γεμάτα. Τελικά έμεινα στο ξενοδοχείο του χαμαμ. Μια χαρά ήταν κ αυτό. Η πόρτα του δωματίου μας ήταν μία ανάσα από το λουτρό.
Απίστευτη εμπειρία...!!! Αφού μείναμε εκεί το Σάββατο και κάναμε 2 φορές χαμαμ την επόμενη μέρα αναχωρήσαμε για Καβάλα θέλοντας να μείνουμε εκεί κ να γυρίσουμε την περιοχή. Τελικά αργά το βράδυ καταλλήξαμε πάλι στο Άγκιστρο όπου κάναμε άλλες 2 φορές χαμαμ......
Δυστυχώς ζω στην Εύβοια κ δεν έχω τη δυνατότητα να πηγαίνω συχνά.
Πάντως το Σεπτέμβριο από θέμα κόσμου ήταν πολύ καλά. Δλδ βρήκαμε άνετα ξενοδοχείο (όχι όμως στο Ξύλινο Χωριό) και άνετα ώρα για το χαμαμ. Όλοι ήταν ακόμη στα νησιά..!!1:bleh:
 

gionik

Member
Μηνύματα
53
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλικές Αλπεις
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική,Αρκτικός κύκλος
Και οι δύο τοποθεσίες είναι καταπληκτικές (Αγκιστρο και Πόζαρ) και πολύ κοντά απο Θεσσαλονίκη
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.286
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom