Αγκιστρο Σερρών, μπανιο σαν αυτοκράτορες!!!

aletzan

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα

Καλημέρα
Έχουμε επισκεφθεί το Άγγιστρο με την σύζυγό μου 2 φορες, την μια ενα σαββατοκύριακο πριν 3 χρόνια και την δεύτερη πέρσι την πρωτοχρονιά για αλλαγή του χρόνου. Είναι ένα τέλειο μέρος για την απόλυτη χαλάρωση. Το τριήμερο 28 Φεβ 1-2 Μαρτίου θα ελιμαστε και πάλι εκει είναι ένα τέλιο μέρος
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Θα είμαστε Άγκιστρο την Πρωτομαγιά για 2 διανυκτερεύσεις (ΠΣΚ) και θα πάμε φυσικά στα λουτρά. Αν υπάρχει καμιά πρόταση για διαδρομές στην περιοχή, ταβέρνες, αξιοθέατα κλπ συμπληρωματικά με τα παραπάνω θα ήμουν υποχρεωμένος.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μια και θα είσαι στην περιοχή κάνε και μια βόλτα στα Άνω Πορρόια για καφέ στην πλατεία
Poroia
Ξ�Ξ½Ο� Ξ*ΞΏΟ�Ο�ΞΉΞ± ΣΡΟ�Ο�Ο�Ξ½ - Ξ�ΞΉΞΊΞΉΟ�αίδΡια
και επίσης μια βόλτα στην Κερκίνη Καλ
Και φυσικά το Travelstories προνοεί για τα πάντα:
http://www.travelstories.gr/%E1%ED-...52-%EB%DF%EC%ED%E7-%EA%E5%F1%EA%DF%ED%E7.html
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Εχω παει στο Αγκιστρο πριν χρονια και ηταν υπεροχα πραγματικα!!! Οπβς επισης και στο Σιδηροκαστρο! Για μενα ειναι η αγαπημενη μου περιοχη-και λογω προσωπικων λογων. Αλλα αξιζει πραγματικα μια βολτα. Για δες και λιμνη Κερκινης..
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το σύνθημα Κερκίνη-Πορόια-Ρούπελ και το παρασύνθημα Αγριογούρουνο-Βουβάλι-Πέστροφα. Ο καιρός μόνο προβλέπεται να μας τα χαλάσει λίγο.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Πήγαμε στο Άγκιστρο το ΠΣΚ της Πρωτομαγιάς και μείναμε δυο βράδια στον ξενώνα «Ανέστης» - τελευταίος στο δρόμο πριν το «Ξύλινο Χωριό» και τα χαμάμ. Καινούρια κατασκευή, με ευρύχωρα δίκλινα δωμάτια προς 45 ευρώ. Για μεσημεριανό, κατσικάκι στην χασαποταβέρνα της «κυρά Μαρίας» όπως είπε και ο thanosth. Απόγευμα στα χαμάμ, το εισιτήριο για μισή ώρα ήταν 15 ευρώ το ζευγάρι (κάπως ακριβό το βρήκα) και υπήρχαν κλεισμένες θέσεις για μέχρι ώρα 03.30 τα ξημερώματα !! Αργά το βράδυ στο ρεστωράν του ξενώνα «Ξύλινο Χωριό» με τα σπιτάκια από κορμούς δέντρων, για ένα κρασάκι με λίγο μεζέ. Το προσωπικό εξυπηρετικό και ευγενέστατο τα δε κεράσματα στο τέλος (γαλακτομπούρεκα και στραγγιστό γιαούρτι περιχυμένο με τοπικά γλυκά κουταλιού) περισσότερα από τις παραγγελίες !! Την άλλη, τις πρωινές ώρες βόλτα στα Άνω Πορόια για καφεδάκι και σιροπιαστό και μετά στον Λιθότοπο περνώντας αργά αργά το δρόμο δίπλα στην λίμνη Κερκίνη. Σμήνη από κορμοράνους, εκατοντάδες πελεκάνοι και πελαργοί και σε μια ανοιχτωσιά με λάσπες ένα κοπάδι βουβάλια. Στο ρεστωράν του ξενοδοχείου «Ερωδιός» βλέποντας πανοραμικά την λίμνη με το φράγμα και τα πλοιάρια που κάνουν βόλτα τους επισκέπτες, δοκιμάσαμε βουβάλι - οι μπριζόλες ήταν το καλύτερο ενώ τα λουκάνικα και το κοκκινιστό τα βρήκα κάπως άγευστα. Επίσης γριβάδι από την λίμνη νοστιμότατο αλλά αρκετά παχύ. Ξανακάναμε άλλες δύο φορές χαμάμ και τελευταία μέρα φεύγοντας περάσαμε έξω από το Άγκιστρο από ένα ιχθυοτροφείο πέστροφας και πήραμε συσκευασμένη σε σακουλάκια καπνιστή πέστροφα και καπνιστό χέλι (μεζές για μερακλήδες !!) από δε το χωριό Λιβάδια στις όχθες της λίμνης βουβαλίσιο κρέας και καβουρμά. Γενικά περάσαμε δύο ευχάριστες μέρες στην περιοχή με καλή παρέα, αφήνοντας και μερικά ενδιαφέροντα (Ρούπελ- Σιδηρόκαστρο- Αγριογούρουνο ;)) για επόμενη φορά.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σαν καλά μου ακούγεται το τριήμερό σας!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
Εχω παει στο Αγκιστρο πριν χρονια και ηταν υπεροχα πραγματικα!!! Οπβς επισης και στο Σιδηροκαστρο! Για μενα ειναι η αγαπημενη μου περιοχη-και λογω προσωπικων λογων. Αλλα αξιζει πραγματικα μια βολτα. Για δες και λιμνη Κερκινης..
εμενα αυτη η πόλη και εν γενει η περιοχή των σερρων..μου καθορισε την μετεπειτα ζωή μου..χριστουγεννα του 78...με φερατε πολλα χρονια πισω...αγκιστρο,βροντού,ποροια..
 

Papas George

Member
Μηνύματα
73
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
mexico
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γυρος του κοσμου
ο καθενας νιωθει κ αντιλαμβανεται ξεχωριστα, μοναδικα, κ παν' απ' ολα οπως γουσταρει τις στιγμες της ζωης του..
κ οι νεοπλουτοι καλοδεχουμενοι κ τα φτωχαδακια κ τα φρικια κ οι λουμπεν κ οι θρησκευομενοι κ οι φανατικοι καθε ειδους...
δεν ειμαστε ουτε θεοι ουτε τερατα για να ζουμε μονοι μας..
ζουμε σε μια πολυχρωμη κοινωνια...
 

savvas22

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλημερα απο το αγκιστρο

Καποτε πηγαινα καθε εβδομαδα στο Αγκιστρο,τωρα ουτε θελω να μαθω τι εγινε εκει.Δυστηχως οπου βαζει το χερι του ο νεοελληνας αυτα τα αποτελεσματα φερνει.Καποτε ειχε μονο ζευγαρακια,τρελοπαρεες και παπουδες απο το χωριο να κανουν μπανιο και τωρα βλεπεις τις κυριες με την γουνα και απο εξω ολο μερσεντες και τζηπ πολυτελειας!!! ε οχι ομως να δωσω ολοκληρα 130 ευρω για ενα δωματιο της αρεσκειας μου!!!! εμεις οι ιδιοι καταστρεφουμε τον τουρισμο.Οσο για το παλιο χαμαμ δεν λεω ειναι απ τα κορυφαια στην ελλαδα,αλλα ολα τα αλλα με χαλανε πολυ.Εδω και χρονια με την παρεα μου ριξαμε μαυρη πετρα στο αγκιστρο και πηγαινουμε στον καταραχτη του ποζαρ που ολα τα χαμαμ τις Ελλαδος ειναι απλως οδοντοκρεμες μπροστα του!!!Για να μην πουμε ποσο πιο φτηνα ειναι τα δωματια και οι ποιοτικες ταβερνες στο λουτρακι.
καλημερα απο το αγκιστρο,
διαβασα αυτα που εγραψες και ηλικρινα λυπαμε. δεν ειναι ομως τα πραγματα ετσι ακριβος οπως τα περιγραφεις. φυσικα ο προορισμος αυτος ηταν καπως αγνωστος για πολους. σημερα λογου τησ εξεληκσεις και τησ προοθησεις εγινε ποιο γνωστο στο ευρι κοινο κατα συνεπια να ερχοντε και αυτοι με τισ γουνες και τις mercendes. αλλα υπαρχουν δωματι και με 30 ευρω και φτανουν μεχρι και τα 150 αυτο δεν συμενη οτι χασαμε και την αυθεντηκοτιτα μας.
γιαυτο λοιπον κσανασκεπσου του και ελα μια βολτα να πιοθμε εναν καφε.
σαββας:)
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνια
Πραγματι λουτρα Ποζαρ "ολα τα λεφτα''!!!:clap:
Εχω παει δυο φορες και περασα φανταστικα!!
Πραγματικα εκπληκτικα τα λουτρα Ποζαρ. Ο φυσικος καταρρακτης τουλαχιστον γιατι τα δημοτικα λουτρα δεν μου αρεσαν απο θεμα υγιεινης και περιποιησης. Λιγο πιο πανω στο βουνο εχει και εξωτερικη πισινα,με καταπληκτικη θεα το φυσικο τοπιο, κι απο τιμες, με 30 ευρω βρισκεις σουπερ περιποιημενα δωματια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom