Αγορά βαλίτσας – χειραποσκευής

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
Να τσεκαρετε το αμαζον οσοι θελετε να αγορασετε βαλιτσα κατα καιρους εχει εξαιρετικες τιμες αγορασα πριν απο 10 μερες μια eastpak (σακ βουαγιαζ 65cm με τροχους) με 25 € και μια ονιλ μικρη για την πλατη με 12 €.
 

Montechristo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Θα ήθελα να πάρω καινούρια βαλίτσα, γύρω στα 100 lt, και προσανατολίζομαι σε σκληρή πρώτον επειδή την τελευταία φορά που ταξίδευα με μαλακή βαλίτσα έριχνε καρεκλοπόδαρα στην Αθήνα και όταν έφτασα μετά από δέκα ώρες στον προορισμό μου ήταν ακόμα βρεγμένο το ύφασμα (και η πρώτη στρώση των ρούχων) και δεύτερον επειδή έτσι θα νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια να κουβαλάω μπουκάλια με ρακί και λάδι που κρατάω πάντα στους φίλους μου.
Όσους έχω ρωτήσει- συμπεριλαμβανομένου και ενός καλού φίλου μου που έχει μαγαζί με βαλίτσες- μου είπαν να αποφύγω τις σκληρές βαλίτσες για αεροπλάνο επειδή σπάνε πολύ εύκολα. Το ίδιο διάβασα και εδώ στο forum.
Υπάρχει τρόπος να διαχειριστώ τα δύο ζητήματα που έχω με μαλακή βαλίτσα ή με κάποιο υβριδικό υλικό; Εσείς πώς μεταφέρετε μπουκάλια με κρασιά ή ότι άλλο υγρό παίρνετε από ταξίδια;
Ευχαριστώ.
 

koyrsaros

Member
Μηνύματα
55
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
AUSTRALIA
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ(soon)
συνηθως στα αεροδρομια υπαρχει καποιος που εναντι μικης αμοιβης σου τυλιγει την βαλιτσα με διαφανη ζελατινα, ετσι και δεν φοβασε να ανοιξει κατα την φορτωση εκφορτωση η τυχον παραβιαση αλλα μπορει να σε σωσει σε περιπτωση βροχης.:cool:
το ιδιο μπορεις να κανεις και μονος σου πριν ξεκινησεις.

----------------------

αλλη λυση που μας ειχαν μαθει στον στρατο;), τα ρουχα στο σακο(λουκανικο) ηταν ολα μεσα σε σακουλα οποτε σε μια ασκηση με βροχη ειχαμε παντα στεγνα ρουχα για αλλαγη:), χρησιμοποιησε μεγαλες σακουλες τροφιμων που σφραγιζουν.;)
 

koyrsaros

Member
Μηνύματα
55
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
AUSTRALIA
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ(soon)
υπαρχουν και σπρευ αδιαβροχοποιησης υφασματων (στα ειδη ενδυσης μοτοσυκλετιστων, αλλα και οι τσαγκαρηδες για τα υφασματινα παπουτσια) αλλα για να καλυψεις ολοκληρη βαλιτσα δεν ξερω αν θα συμφερει
 

Montechristo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
συνηθως στα αεροδρομια υπαρχει καποιος που εναντι μικης αμοιβης σου τυλιγει την βαλιτσα με διαφανη ζελατινα, ετσι και δεν φοβασε να ανοιξει κατα την φορτωση εκφορτωση η τυχον παραβιαση αλλα μπορει να σε σωσει σε περιπτωση βροχης.:cool:
το ιδιο μπορεις να κανεις και μονος σου πριν ξεκινησεις.


----------------------

αλλη λυση που μας ειχαν μαθει στον στρατο;), τα ρουχα στο σακο(λουκανικο) ηταν ολα μεσα σε σακουλα οποτε σε μια ασκηση με βροχη ειχαμε παντα στεγνα ρουχα για αλλαγη:), χρησιμοποιησε μεγαλες σακουλες τροφιμων που σφραγιζουν.;)
Με φοβίζει κυρίως το κομμάτι από το σπίτι ως το αεροδρόμιο επειδή ταξιδεύω καταχείμωνο Βόρεια Ευρώπη, άρα το μηχάνημα με τη ζελατίνα δεν μου προσφέρει κάτι στο αεροδρόμιο.
Οι σακούλες ήταν που με έσωσαν τον Δεκέμβρη επειδή είχα χρησιμοποιήσει κενού αέρους (αυτές για τα παπλώματα) για να κερδίσω χώρο με τα πουλόβερ. Μετά από αυτή την εμπειρία και εγώ και η φίλη μου ταξιδεύουμε πάντα με μια-δυο τέτοιες. Σου προσφέρουν επιπλέον μια ελαστική και ανθεκτική βάση ή κάλυμα για όλα τα υπόλοιπα πράγματά σου.
 

koyrsaros

Member
Μηνύματα
55
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
AUSTRALIA
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ(soon)
και αυτη καλη λυση (αν και τσαλακωνουν τα ρουχα αρκετα) αλλα πρεπει να εχεις χειροκινητη αντλια κενου αερος μαζι για να χωρεσουν στην βαλιτσα ξανα, αν την φουλαρεις.
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Θέλω να αντικαταστήσω το υπάρχον ευμεγέθη σακ βουαγιαζ της hunter που εχω, με 2 μικρά, βολικότερα σακ βουαγιάζ.
Το υπάρχον, το 'τιγκάρω' μέχρι όσο δεν παίρνει άλλο, και στο ζύγισμα με φορητή συσκευή, έδειξε περίπου 19 κιλά.
Και παροτι έχει και ροδες, πολύ συχνά στους προορισμούς που πηγαίνω δεν υπάρχει ασανσερ, και καλούμαι να το σηκώνω.
Πρόσφατες περιπέτειες με την….μέση μου, μου υπενθύμισαν ότι δεν πρέπει να σηκώνω ενιαία μεγάλα βάρη.
Είναι προτιμότερο να 'σπάσω' τα μεταφερόμενα αντικείμενα των αποσκευών μου σε 2 τμήματα, για ευκολότερη, τμηματική, μεταφορά.
Παρότι δεν είμαι της λογικής να έχω πολλά μικρο-μπαγκαζάκια, πρέπει πλέον να πάω σε αυτή την λύση, για να μην επιβαρύνω την υγεία μου.

Ας θεσω λοιπόν κάποια πράγματα που έχω υπο σκέψιν, πριν ζητήσω τις συμβουλές σας:

- 2 σακ βουαγιάζ, περίπου χωρητικότητας πόσης; Το υπάρχον, του οποίου τα πράγματα θέλω να 'σπασω' στα 2, εχει διαστασεις 70cm μηκος- 44 cm πλάτος - 33cm υψος. Πόσα λίτρα χωρά; Άρα πόσων λίτρων τσάντες x 2, αναζητώ;
- γερή κατασκευή, αντοχής, για χρόνια χρήση, και όσο το δυνατόν ελαφρύτερη(προσεγμένα υλικά και ελαφριά κατασκευή)
- με ρόδες-πτυσσόμενο μηχανισμό
- επώνυμα, δηλαδή delsey, samsonite, hunter κλπ, με ποιότητα, με προσοχή στη λεπτομέρεια και με κάποια σχετική κομψότητα-στυλ
- για χρήση μεν, με κάθε μεταφορικό μέσο, αλλά και με ιδιαίτερο 'προσανατολισμό' σε αεροπορικά ταξίδια (keep in mind)
- βολικά μεγέθη, δηλαδή σχήματα και κατασκευή που είναι εμπειρικά διαπιστωμένο ότι εξοικονομεί και αξιοποιεί στο έπακρο τον χώρο εντός , αλλά και βολεύει σε αποθήκευση(πχ πορτ μπαγκαζ)
- τυχόν σημαντικά ''εξτρα" χαρακτηριστικά που θα προτείνατε (πχ ενσωματωμένος μηχανισμός ασφαλείας-κλειδώματος, στεγανοποίηση, άλλες πατέντες, κλπ)
- κατά προτίμηση σκούρα χρώματα (όχι…γυναικεία)
- καλές τιμές (δηλαδή επώνυμα μεν, αλλα με value for money, δεν ζητώ top, και άνω όρια τιμών!)
- πιθανά λινκ αγορών, κατά προτίμηση από amazon / ebay uk, ή πιάτσες-ειδικευμένα καταστήματα στην αθήνα, με καλή διαθεσιμότητα και καλές τιμές
- αν προτείνετε 'βαλίτσες' αντί για 'σακ βουαγιάζ', πείτε μου πότε ενδείκνυται και γιατί ίσως θα ήταν προτιμητέα(πότε προτιμούμε το ένα και πότε το άλλο;)

Αυτά ως βασικά ζητούμενα. Ο βασικός άξονας είναι κατ'αρχάς να έχω εργονομία στις μεταφορές μου, και να μην επιβαρύνω την μέση μου, αλλά αφού θα γίνουν νέες αγορές, θέλω να πάρω κάτι που να ειναι future-proof και θα ικανοποιεί πλέον όλες τις απαιτήσεις μου, για τη διαδικασία μεταφοράς αποσκευών.
Ο λόγος σε εσάς.
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Παλι καλα που μπορεσα και βρηκα το θεμα μου!
Καθως το παρον θεμα δεν το ειχα στα υπο παρακολουθηση, ειχα ανοιξει νεο θεμα, καθως δεν με ενδιαφερει η 'χειραποσκευη', και ισως ουτε και η 'βαλιτσα'.
Ξεκινησα με αναζητηση για σακ βουαγιαζ.
Οι moderators ομως, μου συγχωνευσαν το θεμα εδω.

Υπαρχει καμια προταση, συμφωνη οσο το δυνατον με περισσοτερες απο τις απαιτησεις που θετω παραπανω;
Ή δεν το εχει ψαξει κανεις πολυ το θεμα αυτο?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Παλι καλα που μπορεσα και βρηκα το θεμα μου!
Καθως το παρον θεμα δεν το ειχα στα υπο παρακολουθηση, ειχα ανοιξει νεο θεμα, καθως δεν με ενδιαφερει η 'χειραποσκευη', και ισως ουτε και η 'βαλιτσα'.
Ξεκινησα με αναζητηση για σακ βουαγιαζ.
Οι moderators ομως, μου συγχωνευσαν το θεμα εδω.
Το θέμα σου συγχωνεύθηκε με το υπάρχον γιατί είναι σχετικό.
Ακόμα κι αν δεν το είχες υπό παρακολούθηση, μπορούσες να πας στο προφίλ σου στην καρτέλα τελευταία μηνύματα και να το βρεις πολύ εύκολα.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Παλι καλα που μπορεσα και βρηκα το θεμα μου!
Καθως το παρον θεμα δεν το ειχα στα υπο παρακολουθηση, ειχα ανοιξει νεο θεμα, καθως δεν με ενδιαφερει η 'χειραποσκευη', και ισως ουτε και η 'βαλιτσα'.
Ξεκινησα με αναζητηση για σακ βουαγιαζ.
Οι moderators ομως, μου συγχωνευσαν το θεμα εδω.

Υπαρχει καμια προταση, συμφωνη οσο το δυνατον με περισσοτερες απο τις απαιτησεις που θετω παραπανω;
Ή δεν το εχει ψαξει κανεις πολυ το θεμα αυτο?
Θα σου πω την γνώμη μου.
Δεδομένου ότι πάμε απλά ταξίδια και δεν μεταφέρουμε στις βαλίτσες μας Αφγανούς, σκρίνια, ή ναρκωτικά, θα έλεγα ότι πολύ το ψάχνεις.
Οταν απλά ταξιδεύεις και δεν πας για μόνιμη εγκατάσταση, σημείωσε 8-9 βασικά πράγματα που θα χρειαστείς και θα χωρούν σε μια τσάντα (ακόμα και του Α-Β Βασιλόπουλος ή Καρφούρ, πτωχευμένος λαός είμαστε άλλωστε) , ρίχτα μέσα και πήγαινε. Ευκολα και ξεκούραστα.
Αλλωστε είναι σίγουρο,- εκτός αν ταξιδέψεις σε κανένα αχαρτογράφητο μέρος του Αμαζονίου-, ότι αν ξεχάσεις κάτι , θα βρείς να το αγοράσεις εκεί που θα είσαι.
Μην προβληματίζεσαι τόσο λοιπόν τι χρώμα θα έχει η αποσκευή σου ή τι είδους κλειδαριά .... Ο σκοπός είναι το ταξίδι. Εκεί θα σου πρότεινα να δωσεις βάση.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Έχεις τόσο πληρη λίστα επιθυμιών για τα σακ βουαγιαζ που θες (βαρέθηκα να τη διαβάσω όλη) που σίγουρα δεν θα αμφιταλαντευτείς όταν δεις τα σωστά μπροστά σου. Διάβασε τις προηγούμενες σελίδες για προτάσεις και αν τα βρεις σκούρα ψάξε για βαλίτσες. Τα λίτρα του προηγούμενου σακ βουαγιαζ σου ήταν 101, αν το φανταστώ ορθογώνιο παραλιλεπίπεδο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.498
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom