Αγορά βαλίτσας – χειραποσκευής

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Οι τσάντες τύπου eastpak (εκείνες οι σχολικές) πως σας φαίνονται σαν χειραποσκευή (εφόσον οι διαστάσεις ειναι ανάμεσα στα όρια δεν υπαρχει προβλημα,σωστα; ); Ταξιδεύω για Αμερική και επειδη εχουμε ανταπόκριση μέσω Κων/πόλης και θα κανουμε ξενάγηση και εκει,λεω να εχω μια τετοια τσάντα πλάτης για να την κουβαλάω και πιο ευκολα. Να αναφέρω επισης οτι ειμαι φοιτήτρια και προς το παρον τουλάχιστον,δεν μπορω να διαθέσω πολλα χρήματα για καποια ακριβή χειραποσκευή :p
Μια χαρά είναι αρκεί να μην αναφέρεσαι σε τσάντα τύπου "ταχυδρόμου" που είναι πολύ κουραστική όταν είναι γεμάτη και βαριά.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Θέλω ένα βαλιτσάκι, να το έχω σαν χειραποσκευή όταν θα έχω παραδώσει βαλίτσα, το οποίο θα χωράει τα απαραίτητα, την κάμερα, μια δυο αλλαξιές ρούχα κτλ. Σκεφτόμουν κάτι τέτοιο http://shop.samsonite.com/samsonite-business-wheeled-business-case-overnighter/67209XXXX.html
Δεν είδα τι μέγεθος είναι αυτό, αλλά σκεφτόμουν κάτι σε 40x30x20 εκατοστά, πάνω κάτω.
Αλλά θέλω να μπορώ να το στακάρω πάνω στην άλλη βαλίτσα που θα έχω, για εύκολη μετακίνηση. Δηλαδή μη χρειαστεί να σέρνω δύο βαλιτσοειδή. Αλλά αυτό το πράγμα θα στέκεται πάνω στη βαλίτσα και πως;
Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο; Θέλω να αποφύγω τσάντες πλάτης και ώμου, ήθελα κάτι τέτοιο με ρόδες.
 

KostasTso

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Εγω σκεφτομαι για χειραποσκευη να αγορασω εναν σακο ταξιδιου της Pentagon(συγκεκριμενα το Kyler),κατηγορια τσαντα πλατης ειναι πιστευω!
Μου αρεσει η χωριτικοτητα που προσφερει και η δυνατοτητα οργανωσης. Απο πραγματα δεν προκειται να το παραγεμισω οποτε με τις διαστασεις ειμαστε ενταξει.
Επιπλεον ειναι πολυ πιο βολικο απο το να εχεις βαλιτσα πιστευω και μπορει να χρησιμοποιηθει αργοτερα και για εκδρομες-κοντινα ταξιδια κτλπ.

Η γνωμη σας ποια ειναι?? Βαλιτσα ή σακιδιο για χειραποσκευη?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.929
Likes
40.765
Η γνωμη σας ποια ειναι?? Βαλιτσα ή σακιδιο για χειραποσκευη?
Χρησιμοποιώ και τα δύο ανάλογα με το στιλ του ταξιδιού. Το σακκίδιο όταν είναι χειμώνας επειδή χωράει περισσότερα και πιο χοντρά ρούχα και είναι πανάλαφρο, τη βαλιτσούλα το καλοκαίρι που τα ρούχα είναι πιο μαζεμένα και ειδικά αν πρόκειται να αλλάξω περισσότερα από ένα μέσα συγκοινωνίας.
 

KostasTso

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Χρησιμοποιώ και τα δύο ανάλογα με το στιλ του ταξιδιού. Το σακκίδιο όταν είναι χειμώνας επειδή χωράει περισσότερα και πιο χοντρά ρούχα και είναι πανάλαφρο, τη βαλιτσούλα το καλοκαίρι που τα ρούχα είναι πιο μαζεμένα και ειδικά αν πρόκειται να αλλάξω περισσότερα από ένα μέσα συγκοινωνίας.
Το ταξιδι ειναι για Αμερικη μιας και παω για διακοπες για καποιο καιρο, και το σακιδιο μου φαινεται η ιδανικη επιλογη για χειραποσκευη αφου θα χρησιμοποιηθει και σε εκδρομες και καθημερινη μετακινηση!
Ευχαριστω για την απαντηση
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Επειδή έχω προγραμματισει ένα ταξίδι με Ryanair και ένα με air.france με χειραποσκευή και επειδή έχουν ελάχιστη διαφορά στις διαστάσεις. Η ryanair έχει 55 40 20 και η air.france 55 35 25. Αν βρω μια από τις δύο διαστάσεις, υπάρχει πρόβλημα να μου κομπλαρει η άλλη εταιρεία το μέγεθος ?
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Αν σου ζητηθεί να την τοποθετήσεις στο ειδικό κατασκεύασμα τοτε ισως ναι να εχεις θεμα,αλλα σε γενικες γραμμές δεν θα εχεις προβλημα. Βεβαια το ρίσκο ειναι παντα ρίσκο.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Επειδή έχω προγραμματισει ένα ταξίδι με Ryanair και ένα με air.france με χειραποσκευή και επειδή έχουν ελάχιστη διαφορά στις διαστάσεις. Η ryanair έχει 55 40 20 και η air.france 55 35 25. Αν βρω μια από τις δύο διαστάσεις, υπάρχει πρόβλημα να μου κομπλαρει η άλλη εταιρεία το μέγεθος ?
Πάρε καλύτερα μία με 55 35 20 για αν είσαι εντάξει και με τις δύο εταιρίες και να μην αγχώνεσαι.
 
Μηνύματα
14
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΙΜΙ
Εγώ αγόρασα χειραποσκευή από κινέζικη αγορά με 10 ευρώ και είμαι ικανοποιημένος. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στα ταξίδια μου. Θα σας πρότεινα να κοιτάξετε στις κινέζικες αγορές, διότι οι χειραποσκευές και οι βαλίτσες είναι πολύ ακριβές στην εποχή μας. Συγκεκριμένα την αγόρασα από την Ελευσίνα. Νιώθω δικαιωμένος που δεν έδωσα ποσά, της τάξης των 60 ευρώ!!
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Φίλε παιζει όμως ρόλο και η ποιοτητα. Την δουλεια σου την κανεις,αλλα ο σοφός λαός λεει πως οτι δώσεις θα παρεις κιόλας.
 
Μηνύματα
14
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΙΜΙ
Φίλε παιζει όμως ρόλο και η ποιοτητα. Την δουλεια σου την κανεις,αλλα ο σοφός λαός λεει πως οτι δώσεις θα παρεις κιόλας.
δηλαδή τι φοβερό εχουν οι ακριβές βαλίτσες καμπίνας;; Αντι να δωσεις 50-60 ευρω παίρνεις μία μούφα με 10 ευρώ και κάνεις πάλι τη δουλειά σου.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
δηλαδή τι φοβερό εχουν οι ακριβές βαλίτσες καμπίνας;; Αντι να δωσεις 50-60 ευρω παίρνεις μία μούφα με 10 ευρώ και κάνεις πάλι τη δουλειά σου.
Nαι,και μόλις επιστρέψεις θα έχει χαλάσει το φερμουάρ ή θα έχει σκιστεί λίγο σε κάποια ακρίτσα,ή,ή... Καλύτερα να δώσεις λίγα χρήματα παραπάνω και να ξέρεις ότι θα σου κρατήσει παρά να δίνεις 10 ευρώ κάθε φορά που κάνεις ένα ταξίδι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.594
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom