Αγορά βαλίτσας – χειραποσκευής

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Κοίτα, αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ, εξετάζοντας τη βαλίτσα μου σε σχέση με βαλίτσες φίλων που έχουν διάφορα προβληματάκια είναι ότι βολεύει πολύ το σημείο που είναι ανάμεσα από τα ροδάκια, και για αρκετά εκατοστά πάνω από τα ροδάκια, να είναι καλυμμένο με κάποιο άλλο υλικό και να μην έχει μόνο το ύφασμα με το οποίο είναι φτιαγμένη η υπόλοιπη βαλίτσα. Να είναι δηλαδή ενισχυμένο αυτό το σημείο. Πολλές φορές όταν δυσκολεύομαι να την ανεβάσω σε κάποιο πεζοδρόμιο, απλά την τραβάω από το χερούλι (δεν τη σηκώνω δηλαδή) και το κάτω σημείο αν ήταν από απλό ύφασμα θα φθειρόταν, ενώ τώρα που είναι ενισχυμένο απλά έχει κάποιες γρατζουνιές.
Μηπως θα μπορουσες να μου το δειξεις με μια φωτογραφια; αν βρεις βεβαια. δεν πολυ καταλαβα ποιο σημειο εννοεις. μαλλον δε λες το κενο μεταξυ της βαλιτσας και της ροδας.
αυτη η odysseus που ειδα μου φανηκε καλη στα ροδακια γιατι ηταν χοντρα, δεν ηταν ψευτικα.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Μια συμβουλη που εχω να δωσω ειναι να προσεχετε στις αγορες σας για τρολευ-βαλιτσα οι ροδες του τρολευ να ειναι προστατευμενες και οχι εξωτερικες γιατι ετσι σπανε σιγουρα.
Με τι να ειναι προστατευμενες;;
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Μηπως θα μπορουσες να μου το δειξεις με μια φωτογραφια; αν βρεις βεβαια. δεν πολυ καταλαβα ποιο σημειο εννοεις
Λοιπόν έψαξα και βρήκα δυο φωτογραφίες. Η βαλίτσα να μην είναι έτσι στο κάτω μέρος:
 

Attachments

  • 18,6 KB Προβολές: 552

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
A ωραια πολυ καταποστικες οι φωτογραφιες. να'σαι καλα... ευχαριστω πολυ. το σκ μαλλον θα παρω βαλιτσουλα. thanks :)
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
A ωραια πολυ καταποστικες οι φωτογραφιες. να'σαι καλα... ευχαριστω πολυ. το σκ μαλλον θα παρω βαλιτσουλα. thanks :)
Ωραία :xmas_lol: αλλά ΜΗΝ πάρεις καμιά μαύρη γιατί εσύ και άλλοι 200 άνθρωποι θα ψάχνετε τα καρτελάκια ή κάποιο άλλο μικρούλι διακριτικό που θα έχει η βαλίτσα σας (αν έχει βέβαια) για να δείτε αν είναι η δικιά σας ή του διπλανού :xmas_lol: Απίστευτο γέλιο πριν λίγες μέρες στο αεροδρόμιο, με τουλάχιστον 30 άτομα να τραβάνε κάθε μαύρη βαλίτσα που έβγαινε και να μην είναι σίγουροι αν είναι δικιά τους ή όχι; Οι βαλίτσες βέβαια μπορεί να ήταν μαύρες, αλλά είχαν αρκετές διαφορές και δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατόν να μην μπορούν να τις αναγνωρίσουν :xmas_rolleyes:
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Iσως να μην τις εχουν συνηθισει... Οχι προς το παρον 3 που εχω βαλει στο ματι ειναι μωβ, πορτοκαλι και λαχανι!!! :D να πω την αληθεια ομως τωρα θα αγορασω χειραποσκευη, που θα χρειαστω και τωρα τις γιορτες. βαλιτσα εχω μαυρη (!!!) με κοκκινο αλλα θα βρω κατι χαρακτηριστικο και εντονο να της κοτσαρω :) γιατι λεφτα και για βαλιτσα δεν υπαρχουν.
 
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΝΝΗ
Εγω πηρα τελικα μια ακομα samsonite (την πρωτη την εχω 7 χρονια!) την cosmolite,την οποια την ειχα δει σε ενα βιντεο -www.garbis.com.gr/valitses.html- να την παταει φορτηγο αλλα την ειδα και τον Αυγουστο στο αεροδρομιο σε διαφημηση και κατι αρχισε να με τρωει. Οκτωβριο ομως πηγα Βρυξελλες και Βιεννη και ειδα πολλους να την κρατανε. Τερμα λεω, παω να την αγορασω(ειναι καπως ακριβουτσικη εδω που τα λεμε, αλλα βαλε 10 χρονια η εγγυηση,βαλε οτι μια 74cm ζυγιζει μονο 3,2 κιλα!!!βαλε και μια καλη εκπτωση που μου εκαναν στον Γαρμπη..την πηρα! ) Αν και την χρησιμοποιησα μονο μια φορα πιστευω οτι θα βγαλω πολλα χρονια μαζι της. Καλα να ειμαστε,ταξιδακια να κανουμε !! Καλες γιορτες σε ολους και καλα Χριστουγεννα!!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Σημερα η κυρια στο stock της ερμου μου ειπε πως οι διαστασεις της χειραποσκευης που δινει η easyjet ειναι μεγαλες και πως αυτες που δινει το εργοστασιο ως χειραποσκευες για καμπινα ειναι μικροτερες. Οι διαστασεις διαφερουν οντως απο εταιρεια σε εταιρεια κι ειναι καλυτερο να αγορασουμε μια μικροτερη ;
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Χειραποσκευή

Χειραποσκευή
στην EasyJet
1 επιτρεπόμενη δωρεάν χειραποσκευή:
ύψος 56 εκ. Χ πλάτος 45 εκ. Χ βάθος 25 εκ. χωρίς περιορισμό στο βάρος
στην Ryanair
1 επιτρεπόμενη δωρεάν χειραποσκευή:
ύψος 55 εκ. Χ πλάτος 40 εκ. Χ βάθος 20 εκ. και μέγιστο βάρος 10 κιλά

Δες και εδώ Διαφορές easyjet-ryanair
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Μιλαω γενικα, για ολες τις εταιρειες. Για την easyjet ξερω. Για τη ryanair μιας και ειμαι απο αθηνα δεν αγχωνομαι. Ελπιζω να παρω καποια που να κανει για τις περισσοτερες εταιρειες, δε τη θελω μονο για ενα ταξιδι.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σημερα η κυρια στο stock της ερμου μου ειπε πως οι διαστασεις της χειραποσκευης που δινει η easyjet ειναι μεγαλες και πως αυτες που δινει το εργοστασιο ως χειραποσκευες για καμπινα ειναι μικροτερες. Οι διαστασεις διαφερουν οντως απο εταιρεια σε εταιρεια κι ειναι καλυτερο να αγορασουμε μια μικροτερη ;
H British λεει τα εξης: British Airways - Hand baggage
Οι τουρκικες λενε το εξης:
Carry-on Baggage

Unchecked baggage is carried in cabin, under the passenger’s personal custody. These baggage’s must be placed under the seat in front or in the overhead bin. Baggage under the passenger’s personnel custody is carried without any charge.

Carry-on Baggage Allowance
Class
Piece
Maximum weight for each piece
Maximum dimensions for each piece
Business Class 2 pieces 8 kg (each piece) 23x40x55 cm. Economy Class 1 piece 8 kg 23x40x55 cm.



 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.257
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom