Βουλγαρία Αγορές στο Sandanski (Σαντάνσκι) Βουλγαρίας

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ιστοριουλα απο το καλοκαιρινο μου ταξιδι στη βαρκελωνη...
μαζι μας ηρθε και ενα ζευγαρι με το οποιο ειχαμε παει και παρισι.
τοτε ειχε 2 βαλιτσες απο μαρινοπουλο...καμια προσφορα μαζι με γιαουρτακια ''αγελαδιτσα''.απο τξην εξοδο του μετρο μεχρι το ξενοδοχειο εσπασαν και οι δυο.τοτε ''συμπονεσα μαζι του''.

φετος μου σκαει στο βενιζελο με ενα εκτρωμα αισθητικης.τεραστιο καμια 100στη λιτρα θαταν,βισινι με γιρλαντες και απειρη πλαστικουρα...
μεγεια του λεω...
σαρεσει το εργαλειο με ρωταει...
ωραιο ρε που το ψωνισες?
στη βουλγαρια στη βαρνα κυτα μου λεει 8 ροδες σα τριαξονικο...
λεςω μεσα μου...ρε κουφαλα να σου γινει κομματια το μπαουλο που εφερες...
αυτος χαρα... 35 ευρω στη βουλγαρια....διπλα κοιτονταν οι δικες μας οι delsey που χρονια μας συντροφευουν.

τι θελα και τον καταριομουνα....στο βενιζελο ακομα.. σπαει ο αξονας ποιυ κρατουσε τις ροδες....
εν συνεχεια στην ισπανια σπαει η χειρολαβη,ξεχαρβαλωθηκαν οι μεντεσεδες...
εκει τον ειχα ''χωρις ενεργεια'' και του ταχωσα....
τη παραδεχτηκε τη μαμακια του και τον εστειλα εκει στην ερμου που ειχε γραφτει στο φορουμ για βαλιτσες...
να δω λονδινο πως θα μου σκασει μυτη..εχω περιεργεια:haha::haha:

καλλυντικα εγω θα τα απεφευγα απο βουλγαρια...αφου ολοι εδω μεσα λιγο πολυ ταξιδευετε εξωτερικο πρεπει να τα παρουμε απο τους τριτοκοσμικους?

δεν εχει περασει πολυ καιρος απο την εποχη του big,του τζην και του κολοχαρτου(...ΚΑΙ ΤΗΣ KOLYNOS););)

και αστε τους κουνιστους και τους μισους μισους να λενε:D:D
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
δεν εχει περασει πολυ καιρος απο την εποχη του big,του τζην και του κολοχαρτου(...ΚΑΙ ΤΗΣ KOLYNOS););)

και αστε τους κουνιστους και τους μισους μισους να λενε:D:D
:haha::haha::haha::haha:

mio ,μαζί με την κολυνος,άν έδιναν ΄δώρο τα χύμα ξυραφάκια που ήταν μέσα σε χαρτάκια,τότε αλλαζει το πράμα!!!
σκέψου τι θα ειχες γλυτώσει τώρα στα χρόνια που ξυρίζεσαι...
ο mpiftex θα σου έκανε στα γρήγορα τον πολλαπλασιασμό...0.10x365 = τόσο,και δεν συμμαζεύεται!!!
για κάνε μιά επανεξέταση του θέματος μπάς και γλυτώσεις τίποτα!!!:bleh:
άκου delsey σιγά την μάρκα !!!:haha:
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
αυτό που πραγματικά αξίζει να αγοράσει κανείς από βουλγαρία είναι τα ελληνικά προϊόντα που πωλούνται στην μισή τιμή. Το ίδιο παγωτό, γιαούρτι κ.λ.π. της ίδιας εταιρείας το βρίσκεις στην μισή τιμή. Ίσως κάποιοι να μην το γνωρίζουν αλλά αυτό το παρανοϊκό όντως συμβαίνει. Οι βούλγαροι πληρώνουν τα μισά από τα χρήματα που δίνουμε εμείς για ελληνικά προϊόντα. Οι κ...βιομήχανοι έχουν βρει και την δικαιολογία. θα σου πούν ότι φταίει ο ανταγωνισμός, ότι δήθεν γίνεται προώθηση των προϊόντων στο εξωτερικό και τέτοιες παρωμοιώδεις βλακείες. Ποιός ανταγωνισμός ρε σε μία αγορά που δεν υπάρχει άλλος εκτός από σένα? Γιατί απλά δεν μας λένε ότι στην ελλάδα μας κατακλέβουν? ότι μας πουλάνε πανάκριβα τα προϊόντα τους?Άντε μη χ........ πρωϊνιάτικα.
 

TonyQ

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Traveller εσυ πανσοφε που τα ξερεις ολα...

Ενταξει τι συζητηση να κανεις με ατομα που αποκαλουν μια ευρωπαικη (ή και οπουδηποτε αλλου) χωρα τριτοκοσμικη? Περαστικα. Δεν αντιπαρατειθεμαι αλλο πανω στο αν ειναι ομορφη η Βουλγαρια ή οχι. Εδω τα χωνουν μεχρι και στην Ελλαδα... Απορω τι διαφορα εχει η φυσικη ομορφια της Μακεδονιας με της Βουλγαριας. Τωρα αν μετρατε την ομορφια ενος τοπου στα ξενοδοχεια, τις τιμες, τα ψωνια... ε καλα! Για την Αθηνα "φιλε" αν θες να ξερεις λενε: να δεις απλα την Ακροπολη και να φυγεις. Πως δεν αξιζει μια και πως ειναι η ασχημοτερη και μουντοτερη πολη. Απο βρωμα παλι παθαινουν σοκ...

Παντως δε θελετε να το πατε πολιτικα κι ολο εκει το πατε (καποιοι). Αυτα που ειχαν οι ανθρωποι εκει δε τα χουμε καν τολμησει (περιμενω τις ειρωνιες των εξυπνακηδων, που θεωρουν αυθεντιες τον Αδωνι και το συναφι του, τα σχολικα "βιβλια" και τον πατερα τους).

Οτι γουσταρει καθεις κι οτι σηκωνει η τσεπη του.

Δε θελω να δω καν αποψεις για Ελλαδα. Θα τη θαψετε, με τα μυαλα σας.

Να φανταστω καλο ξενοδοχειο ειναι οποιο κανει πανω απο 80,100,150ευρω...?

(απο περιεργεια ποσο αστερων και πανω ξενοδοχεια μενετε? ο καφες ειναι καλυτερος μετα τα 4ευρω? τα ρουχα που φορατε αυτη τη στιγμη τα "σπανε" επειδη αξιζουν πολλα?)

(καποιοι ετσι? οχι ολοι!)

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ "ταξιδιωτες"...
Και να μην ειστε τοσο απολυτοι. Δεν εχουμε ολοι τα ιδια γουστα και τον ιδιο τροπο ταξιδιου (οπως και θεματικα ταξιδια).




παει για lock, ετσι?
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Δε νομίζω να είπε κανείς πως η Αθήνα είναι όμορφη. Κάθε άλλο μάλιστα είναι ακριβώς όπως το λές. Την ακρόπολη, άντε και την πλάκα και δρόμο (Για τη Σοφια τι λένε?) Αυτό όμως δε κάνει τη Σόφια ή τη Βουλγαρία ομορφότερη. Και το Αμπιτζάν ίσως είναι χάλια (δε ξέρω) και τι έγινε? σημαίνει αυτό ότι η Αθήνα και η Σόφια είναι όμορφες? Την ομορφιά ενός τόπου εγώ τη μετράω κατα μεγάλο ποσοστό απο τους ανθρώπους της και θεωρώ ότι η βουλγαρία δεν είναι καθόλου όμορφη σε αυτό τον τομέα αντίθετα με την ελλάδα (ακόμα και την Αθήνα).

Υπάρχουν αρκετές ευρωπαικές πόλεις που μπορούν να χαρακτηρισθούν τριτοκοσμικές, π.χ. μια βόλτα στον Ελαιώνα και το βοτανικό και στην ορφέως που είναι οι μεταφορικές θα σε πείσει μια και μιλάμε για Αθήνα, μην αρχίσω για τη Σόφια και τα περίχωρά της.

Καλό ξενοδοχείο είναι το Sheraton για παράδειγμα, αλλά όχι αυτό της Σόφιας γιατί στα υπόγειά του συμβαίνουν διάφορα που δε συμβαίνουν σε άλλο 5στερο της ίδιας αλυσιδας. Η διαφθορά υπάρχει σε πολλά μέρη της ευρώπης αλλά τουλάχιστον στην Αθήνα δε μου ζητάνε να αφήσω το όπλο μου στην γκαρνταρόμπα όταν πάω σε ένα μπαρ. Τώρα για τα ρούχα που αξίζουν πολλά κτλ κτλ και τα σχολικά βιβλία και τον πατέρα μας (???!!??) ε άσε μας βρε αδερφέ
 
Μηνύματα
108
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Γειά σας.

Χρειάζομαι τις απόψεις σας για το παρακάτω θέμα.
Έχουμε κανονίσει την Πρωτοχρονιά να πάμε με παρέα (με ΙΧ αυτοκίνητα) από Αθήνα για Bansko-Βουλγαρίας για διακοπές relax και σκι.
Σκεφτόμαστε να σταματήσουμε στο Sandanski για αγορές και ψώνια.
Όμως έχω ακούσει διάφορα, όπως είναι επικίνδυνα να σταματήσεις με το αυτοκίνητο στο συγκεκριμένο μέρος, δεν αξίζουν τα ψώνια εκεί διότι αφενός όλα είναι μαϊμού αλλά και αφετέρου είναι β' κατηγορίας προϊόντα (χαλάνε μετά από πολύ λίγη χρήση).

Θα ήθελα να μάθω τις εμπειρίες σας και αν αξίζει τελικά να σταματήσουμε στη διαδρομή ή να μην μπούμε καθόλου σ' αυτή τη λογική.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Θα συμφωνήσω με apolete , θα πάτε μέχρι το Blagoergrad μπορείτε να βρείτε και καλύτερα πράγματα.Δεν υπάρχει εγκληματικότητα.Θα παρκάρετε στο ξενοδοχείο Ezeretz,2 peyo lavorov η διεύθυνση , έχει χώρο για παρκάρισμα το ξενοδοχείο και πολύ μα πολύ καλό φαγητό.Πολλά απο τα ρούχα της Βουλγαρίας κυκλοφορούν και στη Ελλάδα, τα αθλητικά είναι όλα τα ιδια made in China.Πάρε κανένα καλό κρασί που έχει η Βουλγαρία και επίσης ξυλόγλυπτα και πύλινα.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Traveller εσυ πανσοφε που τα ξερεις ολα...

Ενταξει τι συζητηση να κανεις με ατομα που αποκαλουν μια ευρωπαικη (ή και οπουδηποτε αλλου) χωρα τριτοκοσμικη? Περαστικα. Δεν αντιπαρατειθεμαι αλλο πανω στο αν ειναι ομορφη η Βουλγαρια ή οχι. Εδω τα χωνουν μεχρι και στην Ελλαδα... Απορω τι διαφορα εχει η φυσικη ομορφια της Μακεδονιας με της Βουλγαριας. Τωρα αν μετρατε την ομορφια ενος τοπου στα ξενοδοχεια, τις τιμες, τα ψωνια... ε καλα! Για την Αθηνα "φιλε" αν θες να ξερεις λενε: να δεις απλα την Ακροπολη και να φυγεις. Πως δεν αξιζει μια και πως ειναι η ασχημοτερη και μουντοτερη πολη. Απο βρωμα παλι παθαινουν σοκ...

Παντως δε θελετε να το πατε πολιτικα κι ολο εκει το πατε (καποιοι). Αυτα που ειχαν οι ανθρωποι εκει δε τα χουμε καν τολμησει (περιμενω τις ειρωνιες των εξυπνακηδων, που θεωρουν αυθεντιες τον Αδωνι και το συναφι του, τα σχολικα "βιβλια" και τον πατερα τους).

Οτι γουσταρει καθεις κι οτι σηκωνει η τσεπη του.

Δε θελω να δω καν αποψεις για Ελλαδα. Θα τη θαψετε, με τα μυαλα σας.

Να φανταστω καλο ξενοδοχειο ειναι οποιο κανει πανω απο 80,100,150ευρω...?

(απο περιεργεια ποσο αστερων και πανω ξενοδοχεια μενετε? ο καφες ειναι καλυτερος μετα τα 4ευρω? τα ρουχα που φορατε αυτη τη στιγμη τα "σπανε" επειδη αξιζουν πολλα?)

(καποιοι ετσι? οχι ολοι!)

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ "ταξιδιωτες"...
Και να μην ειστε τοσο απολυτοι. Δεν εχουμε ολοι τα ιδια γουστα και τον ιδιο τροπο ταξιδιου (οπως και θεματικα ταξιδια).




παει για lock, ετσι?


Ενταξει τι συζητηση να κανεις με ατομα που αποκαλουν μια ευρωπαικη (ή και οπουδηποτε αλλου) χωρα τριτοκοσμικη?
βρε γίγαντα απο πότε η Βουλγαρία θεωρείται ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ???επειδή μπήκε στην ευρωζώνη κοιτας εσυ .. γιατι δεν νοιαζεσαι πότε πραγματικα ο λαος αυτός θα μαθει να συμπεριφέρεται σαν ευρωπαίος
Για την Αθηνα "φιλε" αν θες να ξερεις λενε: να δεις απλα την Ακροπολη και να φυγεις. Πως δεν αξιζει μια και πως ειναι η ασχημοτερη και μουντοτερη πολη. Απο βρωμα παλι παθαινουν σοκ
δεν μας είπες μονο πόιός τα λεει αυτα :shock::shock:. εσυ που ζεις δεν μας είπες
Παντως δε θελετε να το πατε πολιτικα κι ολο εκει το πατε (καποιοι). Αυτα που ειχαν οι ανθρωποι εκει δε τα χουμε καν τολμησει (περιμενω τις ειρωνιες των εξυπνακηδων, που θεωρουν αυθεντιες τον Αδωνι και το συναφι του, τα σχολικα "βιβλια" και τον πατερα τους).
αυτα που γράφεις εσυ ο ίδιος τα καταλαβαίνεις :shock::shock:

Δε θελω να δω καν αποψεις για Ελλαδα. Θα τη θαψετε, με τα μυαλα σας.
υπερπατριώτη μου εσυ για βρες μου ενα θεμα που λεμε και θαβουμε την Ελλάδα .....

(απο περιεργεια ποσο αστερων και πανω ξενοδοχεια μενετε? ο καφες ειναι καλυτερος μετα τα 4ευρω? τα ρουχα που φορατε αυτη τη στιγμη τα "σπανε" επειδη αξιζουν πολλα?)
αν το ξενοδοχείο δεν είναι 5αστερο δεν καταδεχομαι καν να μπώ ...καφε !!! ατύχησες δεν πίνω τωρα για τα ρούχα αστο καλύτερο δεν ''' σπανε ''' γαιτι εχουν καλή τσάκιση

παει για lock, ετσι?


τέτοιο αστέρι ταξιδιωτικό δεν πρέπει να πάει χαμένο :clap::clap:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Traveller εσυ πανσοφε που τα ξερεις ολα...

Ενταξει τι συζητηση να κανεις με ατομα που αποκαλουν μια ευρωπαικη (ή και οπουδηποτε αλλου) χωρα τριτοκοσμικη? Περαστικα. Δεν αντιπαρατειθεμαι αλλο πανω στο αν ειναι ομορφη η Βουλγαρια ή οχι. Εδω τα χωνουν μεχρι και στην Ελλαδα... Απορω τι διαφορα εχει η φυσικη ομορφια της Μακεδονιας με της Βουλγαριας. Τωρα αν μετρατε την ομορφια ενος τοπου στα ξενοδοχεια, τις τιμες, τα ψωνια... ε καλα! Για την Αθηνα "φιλε" αν θες να ξερεις λενε: να δεις απλα την Ακροπολη και να φυγεις. Πως δεν αξιζει μια και πως ειναι η ασχημοτερη και μουντοτερη πολη. Απο βρωμα παλι παθαινουν σοκ...

Παντως δε θελετε να το πατε πολιτικα κι ολο εκει το πατε (καποιοι). Αυτα που ειχαν οι ανθρωποι εκει δε τα χουμε καν τολμησει (περιμενω τις ειρωνιες των εξυπνακηδων, που θεωρουν αυθεντιες τον Αδωνι και το συναφι του, τα σχολικα "βιβλια" και τον πατερα τους).

Οτι γουσταρει καθεις κι οτι σηκωνει η τσεπη του.

Δε θελω να δω καν αποψεις για Ελλαδα. Θα τη θαψετε, με τα μυαλα σας.

Να φανταστω καλο ξενοδοχειο ειναι οποιο κανει πανω απο 80,100,150ευρω...?

(απο περιεργεια ποσο αστερων και πανω ξενοδοχεια μενετε? ο καφες ειναι καλυτερος μετα τα 4ευρω? τα ρουχα που φορατε αυτη τη στιγμη τα "σπανε" επειδη αξιζουν πολλα?)

(καποιοι ετσι? οχι ολοι!)

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ "ταξιδιωτες"...
Και να μην ειστε τοσο απολυτοι. Δεν εχουμε ολοι τα ιδια γουστα και τον ιδιο τροπο ταξιδιου (οπως και θεματικα ταξιδια).
Δεν κατανοώ τον πανικό σου... καταλαβαίνω ότι είσαι μισός Βούλγαρος και θέλεις να υποστηρίξεις την πατρίδα σου αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς τα πράγματα είναι έτσι... συνοψίζω...

1. Εγώ ουδέποτε χαρακτήρισα την Βουλγαρία τριτοκοσμική... καμιά χώρα στην Ευρώπη μηδέ της Αλβανίας εξαιρουμένης δεν είναι τριτικοσμική... απλά είπα το αυτονόητο ότι η Βουλγαρία είναι τουριστικά μια μέτρια έως αδιάφορη χώρα και αυτό δεν αλλάζει όσο και να χτυπιέσαι...

2. Να το ξαναπώ γιατί φαίνεται δεν το κατάλαβες... κανένας δεν κατηγορεί την Βουλγαρία επειδή ήταν Λαική Δημοκρατία τόσα χρόνια... και η Τσεχία και η Πολωνία και η Ρωσία ήταν Λαικές Δημοκρατίες αλλά σαν χώρες-τουριστικοί προορισμοί δεν συγκρίνονται με την Βουλγαρία...

3. Ποτέ μα ποτέ οι Έλληνες δεν ήταν κομπλεξικοί με τους Βούλγαρους πάντα συμβαίνει το αντίθετο... και δικαιολογημένα άλλωστε... οι Έλληνες πάντα ήταν νικητές οι Βούλγαροι πάντα λούζερς... παντού χαμένοι, πάντα με την λάθος μεριά... σκληρό αλλά πραγματικότητα... το έχουν στο DNA τους... αυτά δεν τα λέει κανένας Αδωνις η ιστορία τα λέει...

4. Εσένα τώρα ποιός σου είπε οτι η Μακεδονία είναι υπέροχο μέρος και την συγκρίνεις με την Βουλγαρία? Αν όλη η Ελλάδα ήταν σαν την Μακεδονία το ίδιο μέτρια με την Βουλγαρία θα ήταν... αλλού είναι οι ομορφιές της Ελλάδας...Οι θάλασσες τις Βουλγαρίες έχουν καμιά σχέση με τις Ελληνικές? Η Σόφια πιστεύεις τώρα σοβαρά ότι είναι ομορφότερη από την Αθήνα? Πελοπόνησο και νησιά έχει η Βουλγαρία? Σοβαρέψου...

5. Τα ξενοδοχεία στην Βουλγαρία δεν έχουν καμία σχέση με τα ξενοδοχεία που υπάρχουν στην υπόλοιπη Ευρώπη το ίδιο και τα εστιατόρια... οι τουρίστες που πηγαίνουν εκεί εκτός ψαγμένων εξαιρέσεων είναι τουρίστες διαλογής... όποιος πάει για σκι και θάλασσα στην Βουλγαρία το κάνει γιατί είναι φτηνά όχι γιατί είναι ωραία...

6. Ακόμα περιμένω να μας πεις 3 έστω Ευρωπαικές πρωτεύουσες που να είναι ασχημότερες από την Σόφια... θα περιμένω μάλλον πολύ γιατί δεν υπάρχουν... η Αθήνα που ανέφερες απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί πολη υπόδειγμα αλλά από την Σόφια απέχει παρασάγγες... Πολιτιστικά μνημεία, μουσεία, πεζόδρομοι, υπέροχα προάστια, εστιατόρια, καφέ, θάλασσα, μαγαζιά τι να συγκρίνουμε τώρα... στην Σόφια τι υπάρχει που θα σε κρατήσει παραπάνω από ένα πρωί?

7. Τα περί κόστους φαγητού και ρούχων που ανέφερες δεν νομίζω ότι χρειάζετε να τα σχολιάσω... είπαμε είσαι μισός Βούλγαρος δεν σε παρεξηγώ...

Αγαπητέ μου η πραγματικότητα είναι σκληρή το καταλαβαίνω αλλά τι να κάνουμε η Βουλγαρία δεν μπορεί να συγκριθεί με την Ελλάδα αυτό το βλέπει και ο πλέον αδαής...
καλημέρα και ψυχραιμία...

υ.γ. ότι εχεις να πεις να το λες εδώ και να μην στέλνεις χαζά π.μ, δεν σε λογοκρίνει κανένας... εδώ στην Ελλάδα όσο παράξενο κι αν σου φαίνεται έχουμε δημοκρατία...
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Τι λογική είναι πάλι αυτή? Είμαι από τη Νότια Κρήτη κι όμως έχω περάσει 6 φορές από το Σαντάνσκι (χωρίς να σταματήσω ούτε μία φορά, αν και είχα την επιλογή).
Κι εν πάση περιπτώσει, το ότι επισκέπτεσαι συχνά ένα μέρος, δεν αρκεί από μόνο του για να κάνει πιο αξιόπιστη τη μαρτυρία σου.

Για τα υπόλοιπα δε σχολιάζω, όποιος τα διαβάζει, όπως και τα υπόλοιπα γραφόμενα σου για το μέρος, καταλαβαίνει.
taver o καθενας εχει δικαιωμα να εχει την αποψη του... και να εκφραζεται οπως θελει και εγω δεν συμφωνω με παρα πολλα δικα σου αλλα απλα τα ανεχομαι... σιωπηλα.. ευχαριστω....
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom