Τουρκία Αδριανουπολη!

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Υπαρχει μια περιπτωση αυτο το Π/Σ/Κ να βρεθω στην Αδριανουπολη.

Τι με συμβουλευετε για διαμονη και για φαγητο;

Πριν απο χρονια ειχα μεινει στο Καραβαν Σεραι, ατμοσφαιρκο μεν, οριακα καλο δε, αλλα πλεον εχω την αισθηση οτι δεν εχει μπει καρφι απο τοτε. Καμια αλλη προταση; Καλα κεμπαμπ που θα φαμε;
Κατι αλλο που θα επρεπε να ξερω για την περιοχη;
Θρακιωτες και μη, γνωστες της Αδριανουπολης, παρακαλω σας βοηθειστε με!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.587
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Λυπάμαι που εκτός του ότι είδα αργά το μήνυμα σου, δεν έχω να προτείνω και κάτι το ουσιαστικό. Αν και πηγαίνω συχνά Αδριανούπολη, είναι για λίγες ώρες και ελάχιστες φορές κάθισα για φαγητό ούτε βέβαια χρειάστηκα ξενοδοχείο μόλις 23 km από το σπίτι. Πάντως καινούρια και καλά ξενοδοχεία δεν υπάρχουν. Τώρα χτίζονται 1-2 στο δρόμο που πάει για Κων/πολη. Μετά τα σύνορα στο χωριό Κάραγατς 2-3 αξιοθέατα (παλιός σιδ. Σταθμός – μνημείο συνθήκης Λωζάννης) τα οποία νομίζω τα ξέρεις ήδη. Πριν τη γέφυρα του Έβρου αριστερά 2-3 ρεστωράν για βραδινό φαγητό ή απογευματινό ρακί δίπλα στο ποτάμι, παρ’ όλο που συχνάζει η «καλή κοινωνία» της πόλης δεν παύουν να είναι αρκετά τουριστικά. Στα δεξιά πριν τη γέφυρα στην όχθη υπάρχει μια καφετερία όπου αξίζει μια στάση για καφέ και φωτογραφίες. Αμέσως μετά τη γέφυρα του Έβρου δεξιά το τελευταίο από τα 3-4 κτίσματα μου το έχουν συστήσει για το καλύτερο ρεστωραν (δεν έχω προσωπική άποψη). Ο κεντρικός δρόμος Saraclar Cd. έχει γίνει τελευταία πεζόδρομος και θα πάτε στο κέντρο από στενά - υπάρχουν πινακίδες. Βολικό πάρκιν αν χρειαστείτε στο κέντρο, στην Mimar Sinan Cd. τον δρόμο που ανηφορίζει δίπλα στο Selimiye τζαμί λίγο πάνω από το ύψος του τζαμιού (φυλασσόμενο με στάνταρ τιμές). Στον ίδιο δρόμο, ανηφορίζοντας αριστερά στο ύψος του τζαμιού ένας παραδοσιακός φούρνος που μπορείτε να πάρετε κάτι στο χέρι ενώ ακριβώς απέναντι (προς το τζαμί) ένα μαγαζάκι με δερμάτινα πού μιλάνε ελληνικά και μπορεί να πετύχετε κάτι καλό, μετά βέβαια από παζάρια. Στη βόρεια είσοδο της Σκεπαστής Αγοράς υπάρχει ανταλλακτήριο με συμφέρουσες ισοτιμίες ενώ στην νότια έξοδο μην διστάσετε να καθίσετε για πρόχειρο φαγητό σε ένα μαγαζάκι που ψήνει σουτζουκάκια. Καλώς να έρθετε στα μέρη μας. Θα μείνετε καθόλου Ορεστιάδα ;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αγαπητε Mc Elk ευχαριστω για τις πληροφοριες. Τελικα τις ελαβα αφου ειχα γυρισει, αλλα δεν πειραζει θα τις χρησιμοποιησω την επομενη φορα. Ναι ηπιαμε καφε στην καφετερια που αναφερεις, τα ρεστοραν πανω στον Εβρο τα ηξερα απο παλαιοτερη επισκεψη στην περιοχη μου, αλλα αυτη τη φορα δεν πηγαμε. Μειναμε στο ξενοδοχειο Park, πολυ πολυ μετριο, αλλα καθαρο σεντονια και μπανιο και φυλασσομενο γκαραζ, τι αλλο να ζητησουμε για ενα βραδι; Καναμε πανω κατω βολτες στον πεζοδρομο, φαγαμε σε ενα εστιατοριο που μας εστειλαν απο το ξενοδοχειο κοντα στην ψαραγορα, καλο πεινιρλι με παστουρμα, καλο λαχματζουν, ενδιαφερον ειχε ο σας καβουρμας, και καθολου καφτερα τα Αδανα κεμπαμπ. Ηπιαμε τα ποτα μας στο pub London στον πεζοδρομο οπου ειχε και ενα τριο που επαιζε ησυχη μουσικη, αγορασαμε τους μπακλαβαδες μας και τα μπαντεμ και αφου ειδαμε ισαμε τεσσερα (πανεμορφα) τζαμια καμποσες σκεπαστες αγορες και το μουσειο ιατρικης φυγαμε σημερα το πρωι οπου καρφωθηκαμε στο δελτα του Εβρου να δουμε τα πουλια.
ΥΓ Το πρωτο βραδυ μειναμε στη Θρασα, στο Τυχερο και μας ενθουσιασε. Επισης φαγαμε εκπληκτικα στο Λαγοτροφειο στο Σουφλι! (Καλε τι υπεροχα λουκανικα κανετε εκει;)
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Η Αδριανούπολη αξίζει να μείνει κανείς 2 βράδια, από Παρασκευή μέχρι Κυριακή; Υπάρχουν αξιοθέατα, αγορές, ωραία μέρη να φάει κανείς κλπ;
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.587
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Η Αδριανούπολη αξίζει να μείνει κανείς 2 βράδια, από Παρασκευή μέχρι Κυριακή; Υπάρχουν αξιοθέατα, αγορές, ωραία μέρη να φάει κανείς κλπ;
Δυο μέρες με μια διανυκτέρευση είναι αρκετός χρόνος. Δεν έχει και πολλά να δεις και να κάνεις. Σκοπεύεις να πας αποκλειστικά Αδριανούπολη ή να την συμπεριλάβεις σαν μέρος μεγαλύτερου ταξιδιού στην περιοχή ;
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Αποκλειστικά εκεί. Ουσιαστικά θα είναι 2 βράδυα και 2 μέρες. Μας είπαν ότι είναι ωραίο το Karaağaç. Αν βπερισσέψει χρόνος θα πάμε και εκεί.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
ακόμη και να μην έχει πολλά να δεις, νομιζω ότι 2 μέρες δε θα τις...μετανοιώσεις. άτσε, φάε πολύ, ξόδεψε λίγα και πέρνα καλά, κι ας μη δεις τίποτα (που δε γίνεται, βλέπεις τουλάχιστον έναν άλλο πολιτισμό)>
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
1 μέρα φτάνει να κάνεις και να δεις τα πάντα εκεί, εξάλλου όλα είναι στο κέντρο. Το μόνο που αξίζει είναι τα ψώνια και τα σιροπιαστά γλυκά. Τίποτα άλλο..
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Τίποτα άλλο;

Δηλαδή το Selimiye cami, ένα από τα σπουδαιότερα του μουσουλμανικού κόσμου δεν αξίζει; Τα υπόλοιπα μικρότερα τζαμιά, τα χαμάμ, ο παλιός σταθμός του Καραγάτς, τα γαμάτο τηγανιτό συκωτάκι;;

Πάντως σίγουρα για το μόνο που ΔΕΝ φημίζεται η Ανδριανούπολη είναι τα σιροπιαστά της.
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Από αυτά που έχω διαβάσει, πιστεύω ότι οι μέρες δε θα μας φτάσουν. Θα δούμε τα αξιοθέατα που έχει, χαλαρές βόλτες στις αγορές, τοπικό φαγητό, χαμάμ, άρωμα ανατολής, τσάι και αριάνι σε παραδοσιακά στέκια, αν χρειαστεί Καραγάτς και σίγουρα εκεί θα βρούμε και άλλα.
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Έτσι ακριβώς. Οι ναοί-χώροι λατρείας είναι πάντα από τα βασικά αξιοθέατα στα ταξίδια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom