Αθήνα;Για Αθηνα κανεις;

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Στην Πλατεία Αγίας Ειρήνης βρίσκεται το καλύτερο σουβλάκι ο Κώστας, μετά άνοιξε το Μαγκάζε στην Αιόλου και γενικά τώρα έχει πολλά μπαράκια στυλ Καρύτση και Αβραμιώτου που σημαίνει πολλές φορές δήθεν εναλλακτικός κόσμος στριμωγμένος σαν σαρδέλα να προσπαθεί να ισορροπήσει με ποτό, καπνό, τσάντα και μπουφάν στο χέρι σαν ταχυδακτυλουργός. Τις καθημερινές και νωρίς το βράδυ πιο φυσιολογικά...
Έχεις δίκιο στο παραπάνω, ο κόσμος και εμένα με χαλάει σε τέτοια μέρη. Πάντως μεταξύ Καρύτση-Αβραμιώτου-Αγία Ειρήνη μάλλον προτιμώ την τελευταία. Ειδικά το καλοκαίρι έχει και δροσούλα και μου αρέσει.

Πάντως μου κάνει εντύπωση που δεν έχουν αναφερθεί τα Εξάρχεια. Εγώ πηγαίνω συχνά στο "Ποδήλατο" και το "Ginger Ale", το οποίο έχει ιδιαίτερη 50s αισθητική και πολύ καλή μουσική. Επίσης, επειδή είδα ότι μιλάτε για τσιπουράδικα και λοιπά, πολύ καλή εξαρχειώτικη επιλογή είναι ο "Ρακουμέλ" με το πολύ εύγευστο ρακόμελο!
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Επίσης, επειδή είδα ότι μιλάτε για τσιπουράδικα και λοιπά, πολύ καλή εξαρχειώτικη επιλογή είναι ο "Ρακουμέλ" με το πολύ εύγευστο ρακόμελο!
Πήγες πρόσφατα; Γιατί εγώ είχα πάει πριν καμιά 20αρια μέρες και το βρήκα κλειστό, χωρίς σημάδια "ζωής". :shock: Ίσως συνέβη κάτι έκτακτο, δεν ξέρω...
Πάντως έχω κάνει τρελό κεφάλι πολλές φορές με τα ρακόμελά του! :haha:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πήγες πρόσφατα; Γιατί εγώ είχα πάει πριν καμιά 20αρια μέρες και το βρήκα κλειστό, χωρίς σημάδια "ζωής". :shock: Ίσως συνέβη κάτι έκτακτο, δεν ξέρω...
Πάντως έχω κάνει τρελό κεφάλι πολλές φορές με τα ρακόμελά του! :haha:
Με προβληματίζεις. Πριν 1.5 μήνα ήταν ανοιχτό πάντως.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Έχεις δίκιο στο παραπάνω, ο κόσμος και εμένα με χαλάει σε τέτοια μέρη. Πάντως μεταξύ Καρύτση-Αβραμιώτου-Αγία Ειρήνη μάλλον προτιμώ την τελευταία. Ειδικά το καλοκαίρι έχει και δροσούλα και μου αρέσει.

Πάντως μου κάνει εντύπωση που δεν έχουν αναφερθεί τα Εξάρχεια. Εγώ πηγαίνω συχνά στο "Ποδήλατο" και το "Ginger Ale", το οποίο έχει ιδιαίτερη 50s αισθητική και πολύ καλή μουσική. Επίσης, επειδή είδα ότι μιλάτε για τσιπουράδικα και λοιπά, πολύ καλή εξαρχειώτικη επιλογή είναι ο "Ρακουμέλ" με το πολύ εύγευστο ρακόμελο!
To Ποδήλατο και το Καφεκούτι τα έχω χτίσει από τους καφέδες ειδικά, τώρα όσον αφορά το Ginger Ale το λατρεύω γιατί μου θυμίζει μαγαζιά στο Βερολίνο, απλά και τα 3 ανοίγουν από νωρίς και για καφέ οπότε για να είμαι ειλικρινής δεν τα σκέφτηκα για ποτό παρόλο που μπορείς μια χαρά να αράξεις να πιεις ποτάκι. Όσο για το Ρακουμέλ ένα έχω να πω 10 ή 12 ευρώ (δε θυμάμαι καλά) το χύμα κρασί το κιλό στα Εξάρχεια το θεωρώ τουλάχιστον ντροπή...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Όσο για το Ρακουμέλ ένα έχω να πω 10 ή 12 ευρώ (δε θυμάμαι καλά) το χύμα κρασί το κιλό στα Εξάρχεια το θεωρώ τουλάχιστον ντροπή...
Τι να σου πω, εγώ όσες φορές έχω πάει έχω πιει ρακόμελο, δεν έχω ιδέα για τις τιμές στο κρασί του. Σίγουρα πάντως είναι εν γένει ακριβότερο από άλλα ρακομελάδικα, όχι όμως σε "απαγορευτικό" επίπεδο, at least όπως το βλέπω εγώ.

Από εκεί και πέρα, αν έπρεπε να προτείνω τα καλύτερα και value for money κρητικά/ρακομελάδικα στην Αθήνα θα μιλούσα για το "Αρισμαρί" στο Χαλάνδρι και το "Ελαϊκόν" σε Γουδί και Νέο Ηράκλειο. Αλλά δε νομίζω να φτάσει στις συγκεκριμένες περιοχές κάποιος που έρχεται Αθήνα για τουρισμό.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Mικρο αλλα συμπαθητικο ρακαδικο στα Εξαρχεια ειναι και ενα στη Θεμιστοκλεους ψηλα (Μειντανι θαρρω το λενε αλλα δεν ειμαι σιγουρη..) διπλα στην πλατεια κολλητα στην κρεπερι.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Συμπαθητικο μπαρακι στα Εξαρχεια, σχετικα καινουριο (μετραει καποιους μηνες) με καλη μουσικη και συμπαθητικο περιβαλλον ειναι και το locomotivo στη Μποταση. ΤΙμες ετσι κι ετσι (πχ κοκτειλ 7,5 ευρω).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.735
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom