Αθηνα-Χαλκιδικη ..βενζινη +διοδια

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
θελω να ρωτησω τα ατομα που εχουν εμπειρια και ξερουν.
Αθηνα-Θεσσαλονικη -Χαλκιδικη ποσο περιπου στοιχιζει να παει καποιος ..βενζινη+διοδια.
Υποψην οτι το αυτοκινητο ειναι μεγαλο (3.500cc) :(70-80 λιτρα ντεποζιτο.
Μηπως συμφερει καλυτερα να πας με τρενο-ΚΤΕΛ και να νοικιασεις αμαξι στη Θεσσαλονικη?
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Ναι συμφέρει παραπάνω το σενάριο της μετακίνησης με μέσα μαζικής μεταφοράς. Ενδεικτικά θα σου πω ότι Αθήνα - Σέρρες - Αθήνα με βενζίνες και διόδια για αυτοκίνητο 1600 κυβικά κόστισε 240 ευρώ.
Το απλό intercity (όχι express) για Θεσσαλονίκη κάνει περίπου 70 ευρώ πήγαινε έλα και σου παίρνει 5,5 ώρες για να φτάσεις. Το ΚΤΕΛ είναι λίγο φθηνότερο
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Ηδη για 2 ατομα κ ενα παιδι(θελω να ελπιζω πληρωνει μισο ) το τρενο παει στα 210..βαλε και ποσο θα ειναι η ενοικιαση..χμ δεν ειμαι σιγουρη κατα ποσο συμφερει αυτο
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Κλεό μου εγω αυτοκίνητο δεν έχω (με ένα ποδήλατο βολεύομαι) και έτσι δεν μπορώ να ξέρω τα έξοδα της μετακίνησης με αυτόν τον τρόπο. Υποθέτω ότι ΚΤΕΛ θα έρθει πιο οικονομικά, αλλά εξαρτάται βέβαια και απο το πόσα άτομα είναι οι επιβάτες.
Παρόλα αυτά, δεν θα μπορούσα παρά να σου προτείνω κατά την γνώμη μου το καλύτερο μέσο μετακίνσης και αυτό είναι φυσικά ΚΤΕΛ!
Μπαστακώνεσαι σε παράθυρο, χαζεύεις το τοπίο αλλά και τους συνεπιβάτες σου -διακριτικά πάντα μην φας κανα βρωμόξυλο- , λύνεις σταυρόλεξα, διαβάζεις, ακούς μουσική , τρως πατατάκια, πίνεις αναψυκτικά, κουτσομπολεύεις με τον διπλανό σου τον απο πίσω σου , τον μπροστινό σου και τον παραδίπλα του και όταν με το καλό φτάσεις Θεσσαλονίκη μένεις και εκεί μια ημέρα (ευκαιρία να δώσεις και ένα χεράκι να ασβεστώσουν τον Λευκό πύργο για να δικαιολογείται και ο χρωματικός προσδιορισμός του), διασκεδάζεις στα λαδάδικα και την επόμενη ημέρα χτυπάς Χαλκιδική. Νοικιάζεις μηχανάκι, διακοπάρεις, κάνεις τα μπάνια σου και επιστρέφεις κεφάτη και ωραία λες και είχες ψωνίσει στο Βερόπουλο (είμαι κεφάαατη, γυρίζω απο τον Βερόπουλοοοο).
Ζήτω τα ΚΤΕΛ!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
:bleh:Αχ εσυ θεικη μου ΚΤΕΛατζου ..το ηξερα οτι θα χτυπουσες!!!
(Τσακισου ελα στο τσιμπουσι γιατι αλοιμονο σου !!!:D)
Μηχανακι θα ηταν καλη φαση αλλα δεν ...εκτος αν βαλουμε τη μικρη σε αυτες τις μηχανες τις παλιες με το καλαθι:haha:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αν ειναι να δώσετε τόσα πολλά λεφτά στα κτελ/διόδια& βενζύνες , μάλλον καλύτερα να πας σε κάποιο νησάκι του Αιγαίου ή του Ιονίου πιο προσβάσιμο , για να γλιτώσεις την ταλαιπορία .
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Εξεταζω ολες τις περιπτωσεις ..απλα οπως σου ειπα και μεταξυ μας ...εχω μεγαλυτερη ευελιξια (για λογους που ξερεις)και δεν κρεμομαι απο καραβια ,οπου αν χρειαστει να τα ακυρωσω =χανω χρηματα.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
ajoe_ks.com_archives_apr2004_BabyBasket.jpg


Κλεό μου, για όλα υπάρχουν λύσεις!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μπορείς να πας και προς Πάργα μεριά, να πεταχτείς και αυθημερόν μέχρι τους Παξούς. Είναι πιο γραφικά από Χαλκιδική , δεν εχεις τα ίδια διόδια και είναι μέρος που θα το ευχαριστηθεί και το παιδί.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
ajoe_ks.com_archives_apr2004_BabyBasket.jpg


Κλεό μου, για όλα υπάρχουν λύσεις!
Ενταξει ...δεν υπαρχεις απλα:clap::clap::clap:

Μπορείς να πας και προς Πάργα μεριά, να πεταχτείς και αυθημερόν μέχρι τους Παξούς. Είναι πιο γραφικά από Χαλκιδική , δεν εχεις τα ίδια διόδια και είναι μέρος που θα το ευχαριστηθεί και το παιδί.
Δεν ειναι κακο αυτο...αλλα παραλιες?Σαν τη Χαλκιδικη ..δε λενε ?..πουθενα.
Θελω να πω δηλ οτι συκρινονται οι παραλιες του ενος με του αλλου ή οχι?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Aυτό το "σα τη Χαλκιδικη δεν έχει " αφενός μεν το λένε άτομα που δεν έχουν ταξιδέψει πολύ και δεν έχουν πάει Κυκλάδες και αφετέρου , πιστεύω έχει να κάνει κυρίως με το γεγονός ότι η μισή Θεσσαλονίκη είναι στη χαλκιδική οπότε είναι θέμα παρέας το ότι περνάς καλά στα bar & beach bars , νιώθεις σα να έχεις βγει στη Θεσσαλονίκη, γνωστές φυσιογνωμίες.
 

Ilias Vlachos

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πάρος (ελπίζω)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
πέρυσι το καλοκαίρι πήγα Χαλκιδική...θυμάμαι τράβαγα τα μαλλια μου..κάθε 50 Χλμ., σχεδόν & διόδιο...με αμάξι 1,100cc που έχω πρέπει να ξόδεψα σε βενζίνες 120 ευρώ aller/retour χώρια με τις εκεί μου μετακινήσεις...τα διόδια άν θυμαμαι καλα πρέπει να ήταν aller/retour 60 ευρώ περίπου...οι παραλίες παντως & τα τοπία αποζημιώνουν!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom