Αθηνα-Χαλκιδικη ..βενζινη +διοδια

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη!!!!!!
Χα, ειδες που τελικα δεν συμφωνουμε; Αντε τζαμπα ανησυχησες...

Απο τη Χαλκιδικη τα μονα μερη που αξιζουν (για καλοκαιρι μιλω) ειναι τα χωρια της ανατολικης πλευρας του πρωτου ποδιου, καποιοι οικισμοι της δυτικης πλευρας του πρωτου ποδιου, αρκετες παραλιες του δευτερου ποδιου (τα χωρια με μια μικρη εξαιρεση ειναι ελεινα). Για οσους θελουν πολυ φθηνες διακοπες με αναλογο κοστος στην ποιοτητα των διακοπων τους υπαρχουν οι παραλιες της Καλλικρατειας και των Μουδανιων (Δημου Προποντιδας πλεον). Σε λιγο καλυτερη μοιρα αλλα αρκετα πιο μακρια απο Θεσσαλονικη οι παραλιες της Ουρανουπολης.
Σε προκαλω πες μου ενα χωριο περαν της Αφυτου στο πρωτο ποδι...!!Οχι οτι στο δευτερο εχει ..αλλα τουλαχιστον οι παραλιες ειναι απαικτες!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Σε προκαλω πες μου ενα χωριο περαν της Αφυτου στο πρωτο ποδι...!!Οχι οτι στο δευτερο εχει ..αλλα τουλαχιστον οι παραλιες ειναι απαικτες!!!
Δε θα σου πω γιατι εγω ετσι κι αλλιως τα καλοκαιρια μου στην Αφυτο τα περνω... μακραν το ωραιοτερο παραθαλασσιο χωριο της Χαλκιδικης.

Η ζωη και η διασκεδαση του πρωτου ποδιου δεν συγκρινονται με το δευτερο, πως να το κανουμε;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Κλεό μου εγω αυτοκίνητο δεν έχω (με ένα ποδήλατο βολεύομαι) και έτσι δεν μπορώ να ξέρω τα έξοδα της μετακίνησης με αυτόν τον τρόπο. Υποθέτω ότι ΚΤΕΛ θα έρθει πιο οικονομικά, αλλά εξαρτάται βέβαια και απο το πόσα άτομα είναι οι επιβάτες.
Παρόλα αυτά, δεν θα μπορούσα παρά να σου προτείνω κατά την γνώμη μου το καλύτερο μέσο μετακίνσης και αυτό είναι φυσικά ΚΤΕΛ!
Μπαστακώνεσαι σε παράθυρο, χαζεύεις το τοπίο αλλά και τους συνεπιβάτες σου -διακριτικά πάντα μην φας κανα βρωμόξυλο- , λύνεις σταυρόλεξα, διαβάζεις, ακούς μουσική , τρως πατατάκια, πίνεις αναψυκτικά, κουτσομπολεύεις με τον διπλανό σου τον απο πίσω σου , τον μπροστινό σου και τον παραδίπλα του και όταν με το καλό φτάσεις Θεσσαλονίκη μένεις και εκεί μια ημέρα (ευκαιρία να δώσεις και ένα χεράκι να ασβεστώσουν τον Λευκό πύργο για να δικαιολογείται και ο χρωματικός προσδιορισμός του), διασκεδάζεις στα λαδάδικα και την επόμενη ημέρα χτυπάς Χαλκιδική. Νοικιάζεις μηχανάκι, διακοπάρεις, κάνεις τα μπάνια σου και επιστρέφεις κεφάτη και ωραία λες και είχες ψωνίσει στο Βερόπουλο (είμαι κεφάαατη, γυρίζω απο τον Βερόπουλοοοο).
Ζήτω τα ΚΤΕΛ!!
Προτιμω το τρενακι .. γιατι μπορει να πιαστεις βρε αδερφε τοση ωρα με τα sudoku,τα σταυρολεξα και τα αναψυκτικα .. να μην σηκωθεις να ριξεις μια βολτα στο τρενακι; :D
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καποτε μπορουσε κανεις να φορτωσει το αυτοκινητο του στο τρενο και να μετακινηθει απο Αθηνα προς Θεσσαλονικη και αντιστροφως. Τωρα με ολες αυτες τις αναδιαταξεις του ΟΣΕ δεν ξερω αν ακομη ισχυει κατι τετοιο. Κοιταξε το (και τι στοιχιζει οικονομικα).
Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο, εδώ πλέον ο ΟΣΕ δεν μεταφέρει δέματα, θα φορτώνει αυτοκίνητα?
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη!!!!!!
Δε θα σου πω γιατι εγω ετσι κι αλλιως τα καλοκαιρια μου στην Αφυτο τα περνω... μακραν το ωραιοτερο παραθαλασσιο χωριο της Χαλκιδικης.

Η ζωη και η διασκεδαση του πρωτου ποδιου δεν συγκρινονται με το δευτερο, πως να το κανουμε;[/q


Το αφηνω ασχολιαστο αυτο για την διασκεδαση..!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Αφησε το οπως θες. Εγω την αληθεια λεω.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Η Αφυτος είναι όντως το πιο γραφικό μέρος.
Για διασκέδαση είναι η Καλιθέα και το Πευκοχώρι.
Για ηρεμία το Ποσίδι.
Οικογενειακά μέρη είναι η Σίβηρη, το Πολύχρονο και η Φούρκα.
Το 2ο πόδι με αφήνει αδιάφορη. Το βρίσκω καταθλιπτικό.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Οπως τα λεει η fenia
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Για την Αμμουλιανή είναι αλλά είναι πολλά τα 3500 cc μέχρι εκεί........
Αμμουλιανή θα βαρεθούνε, δεν είναι για πάνω από 3 μέρες.
Ενώ αν πάνε πρώτο πόδι , άνετα μπορούν να γυρίζουν κάθε μέρα σε νέες παραλίες και τα βράδια να επισκέπτονται τα χωριά που όλα απέχουν 5 χιλιόμετρα μεταξύ τους.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
εχουμε και λεμε
αυτοκινητο καταναλωση με ηπιο οδηγημα 12 με 13 λιτρα επι τιμη βενζινης το λιτρο????1,6 1,7 1,8 1,9 ρουλετα χονδρικα 650χ2 1300+5% 1350 : 100 x 1,8 = 250 ευρω για βενζινες.

διοδια ηταν 39,6 τωρα με τις αυξησεις 45 λεω χ 2 90 ευρω

αισιως 340 για μετακινηση

δεν ειναι και ασχημα αν το πας αναλογικα για 3 ατομα και απαλλαγη απο τη διαδικασια μεταφορας πραγματων παιδιου ανεβα κατεβα περιμενε.

η αποζημιωση ειναι το τριτο ποδι αποπου θα βγαλετε καταπληκτικες φωτο θα κανετε φοβερο μπανιο

αφου θελετε να το κανετε θα το κανετε σωστα

φιλικα
Πολυ καλος!!!
Βενζινη ακριβουτσικα μου τη χρεωσες στα 2:haha:..anyway προσεγγιστικα μιλαμε παντα.
Κοντολογις βλεπω οτι η φαση με το δεδομενο αυτοκινητο δε διαφερει απο το να παμε στη Ναξο .Περσι για παραδειγμα τα ναυλα (3+αμαξι) ηταν 300 ευρω.
Χμ.....απλα δεν θελω να μπλεκω φετος με καραβια και να προπληρωνω εισητηρια γιατι η φαση με τις δουλειες μας ειναι μυστηρια και μπορει να χρειαστει να μην παμε ..οποτε θα εχω χασει τα εισητηρια.
Θελω να εχω ευελιξια με δικο μου οχημα ..ωστε αν κατσει μια στραβη ..να μην χασω τα εισητηρια.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Ειρηνη υμιν αδερφια:bleh:
με εκπλησεττε βρε σεις!Δεν περιμενα να ασκησετε κριτικη τετοιου ειδους στη Χαλκιδικη...ειδικα απο σενα τριπακια παιδι μου δεν το περιμενα αυτο...(και δεν εχω και κροκοδειλους προχειρους :D)
Λοιπον ..εχω γνωση οτι η Χαλκιδικη δεν εχει τα φοβερα χωρια ...αν καταληξω εκει θα ειναι για τις παραλιες ,τα τοπια ,το πρασινο κλπ
Το ψαχνω γενικοτερα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom