Τουρκία Αιβαλί, Δικελί, Σμύρνη

evripidis

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΑΪΒΑΛΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Στον επόμενο μήνα έχω σκοπό να βρεθώ σε αυτές τις 3 περιοχές. Η βάση μου θα είναι η Μυτιλήνη στην οποία θα βρίσκομαι. Δεν έτυχε να πάω 1 χρόνο που βρισκόμουν εκεί, όμως ήρθε η ώρα.
Οπότε έρχομαι να κάνω την ερώτηση σε όποιον έχει βρεθεί, εάν έχει να συμβουλέψει κάτι για το που να πάμε - δούμε κτλ. Επίσης υπάρχει μια σκέψη για διανυκτέρευση στην Σμύρνη.

Σας ακούω ;)
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Aπο τα παραπανω επισκεφτηκα για 3 μερες τη Σμυρνη. Μάρεσε πολυ σαν πολη, ειναι ομορφη και ευκολη και δε συναντησα κανεναν τουριστα, για μενα θετικο αυτο. Να πας στο ασανσερ της πολης χτισμενο γυρω στο 1850 που χρησιμοποιειται για να ανεβαινεις στις πανω συνοικιες! Εμενα μου αρεσε και η επισκεψη στο Καφινταλε ( καστρο σε λοφο μες τη πολη) , πας με αστικο λεωφορειο, αλλα να σαι προετοιμασμενος για τις συνοικιες με παραγκες απο κατω! Επισης πισω απο το παραλιακο δρομο , πριν το εμπορικο λιμανι βρισκεται μια ομορφη γειτονια με νεοκλασσικα κτιρια διατηρημενα που ειναι ολο ρακαδικα, καφετεριες και τετοια μαγαζια αρκετα ομορφα... Αυτα θυμαμαι ελπιζω να βοηθησαν λιγο!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Στον επόμενο μήνα έχω σκοπό να βρεθώ σε αυτές τις 3 περιοχές. Η βάση μου θα είναι η Μυτιλήνη στην οποία θα βρίσκομαι. Δεν έτυχε να πάω 1 χρόνο που βρισκόμουν εκεί, όμως ήρθε η ώρα.
Οπότε έρχομαι να κάνω την ερώτηση σε όποιον έχει βρεθεί, εάν έχει να συμβουλέψει κάτι για το που να πάμε - δούμε κτλ. Επίσης υπάρχει μια σκέψη για διανυκτέρευση στην Σμύρνη.

Σας ακούω ;)
Λέσβο ήμουν πριν 15 μέρες...λοιπόν στο Δεκελί θα πας με καραβάκι από το λιμάνι της Μυτιλήνης με 5 ευρώ πήγαινε -έλα είναι ελληνικών συμφερόντων
Προτίμησα να πάω στο Αιβαλί και υπάρχουν δύο επιλογές...ή πας με 15 ευρώ πήγαινε - έλα αυθημερόν ή πληρώνεις 35 σε περιμένει λεωφορείο στο Αιβαλί σε πάει Πέργαμο ξενάγηση στο μουσείο, φαγητό από μπουφέ και επιστροφή στο Αιβαλί για 3 'ώρες περίπου...για να περπατήσεις τη πόλη...και επιστροφή στις 6 στο καραβάκι για Μυτιλήνη
 

evripidis

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΑΪΒΑΛΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Λέσβο ήμουν πριν 15 μέρες...λοιπόν στο Δεκελί θα πας με καραβάκι από το λιμάνι της Μυτιλήνης με 5 ευρώ πήγαινε -έλα είναι ελληνικών συμφερόντων
Προτίμησα να πάω στο Αιβαλί και υπάρχουν δύο επιλογές...ή πας με 15 ευρώ πήγαινε - έλα αυθημερόν ή πληρώνεις 35 σε περιμένει λεωφορείο στο Αιβαλί σε πάει Πέργαμο ξενάγηση στο μουσείο, φαγητό από μπουφέ και επιστροφή στο Αιβαλί για 3 'ώρες περίπου...για να περπατήσεις τη πόλη...και επιστροφή στις 6 στο καραβάκι για Μυτιλήνη
Για τα καραβάκια και τις τιμές τα γνωρίζω διότι μένω στο νησί τον τελευταίο χρόνο. Αλλά αυτό για το 35ε κτλ ήταν πάρα πολύ χρήσιμο και δεν είχα ιδέα! Ευχαριστώ πολύ :D
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Για τα καραβάκια και τις τιμές τα γνωρίζω διότι μένω στο νησί τον τελευταίο χρόνο. Αλλά αυτό για το 35ε κτλ ήταν πάρα πολύ χρήσιμο και δεν είχα ιδέα! Ευχαριστώ πολύ :D
Τα περισσότερα γραφεία έχουν αυτό το πακέτο...απόφυγε να πας Πέμπτη στο Αιβαλί γιατί έχουν παζάρι...και χάνει η μάνα το παιδί και ο σκύλος τον αφέντη....έχει οικονομική αγορά μη φανταστείς τίποτα σπουδαίο αλλά στην επιστροφή περνάς από έλεγχο και απαγορεύεται να έχεις μαζί σου προϊόντα ζωικής ή φυτικής προέλευσης...π,χ γλυκά που περιέχουν τυρί κ.λ.π
Όλοι μιλάνε πολύ καλά την Ελληνική γλώσσα και είναι ευγενέστατοι......
 

apnea_xaos

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα...!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος Λ.Αμερικης
Αιβαλι και Δικελι για εμενα δεν λενε κατι... για Σμυρνη δεν ξερω.
Για μια ημερα καλα ειναι οχι για παραπανω. βεβαια πολλοι απο εδω (Μυτιληνη) πανε για διακοπες σε ξενοδοχεια πολυτελειας στο Αιβαλι, που ακομα εχουν πολυ, μα παρα πολυ καλες τιμες, με εναν σκασμο φαι, με μπουφε ολη μερα ανοιχτο, με οτι τραβαει η ορεξη σου και ολα αυτα μεσα στην τιμη!
βεβαια πανε για ξεκουραση και μενουν μονο στο ξενοδοχειο... πισινα-θαλασσα-δωματιο αντε και καμια βολτα στην πολη...
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Σας παρακαλώ να προσέχετε που ανοίγετε νέο θέμα.
Μεταφέρθηκε στην αναζήτηση πληροφοριών.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Αιβαλι και Δικελι για εμενα δεν λενε κατι... για Σμυρνη δεν ξερω.
Για μια ημερα καλα ειναι οχι για παραπανω. βεβαια πολλοι απο εδω (Μυτιληνη) πανε για διακοπες σε ξενοδοχεια πολυτελειας στο Αιβαλι, που ακομα εχουν πολυ, μα παρα πολυ καλες τιμες, με εναν σκασμο φαι, με μπουφε ολη μερα ανοιχτο, με οτι τραβαει η ορεξη σου και ολα αυτα μεσα στην τιμη!
βεβαια πανε για ξεκουραση και μενουν μονο στο ξενοδοχειο... πισινα-θαλασσα-δωματιο αντε και καμια βολτα στην πολη...
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...ούτε εμένα μου άρεσε το Αιβαλί αλλα ο.κ για την εμπειρία πήγα...
Απέναντι απο τη Λέσβο είναι και η Ασσος...ενα πολύ όμορφο ψαροχώρι θα δεις φωτο στο φόρουμ...είναι ακριβως απέναντι απο τη παραλία Τσονια στο Βορεια του νησιου...Τα Τσόνια είναι μετα το Μανταμάδο...Κλειώ ..Τσόνια αν θα πας εκεί πήγαινε για φαγητό στη ταβέρνα Ονειρο στο κύμα στο λιμανάκι και ζήτα το Χρήστο απλα....τέλεια με τραπεζάκια πάνω στο κύμα...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
5.678
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Μόλις λίγες μέρες πριν επέστρεψα από το Αϊβαλί και τα γύρω μέρη. Το ίδιο το Αϊβαλί δεν λέει και πολλά (για να μην πω τίποτα για την "περίφημη" παραλία στο Σαριμσακλί). Λίγες ώρες φτάνουνε για να κάνεις μια βόλτα στα πάνω στενά της πόλης και να δεις κάποια κτίρια του προηγούμενου αιώνα που δίνουνε λίγη γοητεία στην πόλη. Αυτό που αξίζει στην περιοχή είναι τα Μοσχονήσια (Alibey Ada). Τώρα το καλοκαίρι όλη η βραδινή ζωή της πόλης μεταφέρεται εκεί και είναι όμορφα για βόλτα στο χωριό το βραδάκι και για το πράσινο που έχει το δυτικό μέρος του νησιού.
Για την Άσσο δεν νομίζω να υπάρχει τρόπος να πας απευθείας από Μυτιλήνη, είναι όμως ένα πανέμορφο μέρος.
 
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Χώρα των Βάσκων
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βόρνεο
Η Σμύρνη ε΄΄ιναι πολύ όμορφη και αξίζει να πας μου θύμησε πολύ Σαλόνικα μπορείς να πας με οργανωμένη εκδρομή (που δεν το συστήνω γιατί θα σε τρέχουν σε ένα σωρό βλακείες του στυλ σε μαγαζιά για δερμάτινα κτλ) αλλά και μόνος δεν είναι δύσκολο Αιβαλι και Δικελί δεν αξίζουν τον κόπο. Περνάς απέναντι και πας Σμύρνη είτε με λεωφορείο είτε με ταξί. Το παζάρι της Σμύρνης είναι αρκετά μεγάλο και σκεπαστό όπως της Κων/λης. Εμείς μείναμε στο Anemon Hotel που ήταν κεντρικό και χλιδάτο στα δωμάτια. Το πρωινό του όμως δεν έλεγε και τίποτα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν βρεθεις Σμυρνη, παιρνεις εναν πολυ εξαιρετικο δρομο προς Τσεσμε και επισκεπτεσαι τα Αλατσατα, ενα πολυ ομορφο και γραφικο παλιο ελληνικο χωριο το οποιο το εχουν συντηρησει, εχουν πολυ ομορφες πανσιον, καφε κλπ.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισραήλ, Ειρηνικός
Διάβαζα τις προάλλες ότι υπάρχει και ένα μαγαζάκι στη Σμύρνη σαν καφενείο είναι και πουλάει και προιόντα από μαστίχα, το άνοιξε ένας Χιώτης πριν μερικά χρόνια και πλέον μαζεύονται και συχνάζουν εκεί οι λίγοι εναπομείναντες Έλληνες της Σμύρνης. Αν τυχόν το δεις, δε θυμάμαι ακριβώς πώς λέγεται ή κάτι με μαστίχα είναι το όνομά του ή κάτι με Χίο (ή και τα δύο, πάντως οι ντόπιοι ελληνόφωνοι το λένε απλά "χιώτικο καφενείο") ίσως θελήσεις να περάσεις να δεις τους ανθρώπους και πώς ζούνε σήμερα εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.820
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom