Αμοργός Αμοργός

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Επειδή υπάρχουν αρκετές πληροφορίες, από μένα ++ για τα παρακάτω:

- Στα Θολάρια, το μπαράκι Σελάδι.
- Στη Χώρα, ποτό στο Γιασεμί και στην Botillia, γλυκό στην Kαλυψώ. Από τη Λόζα απογοητεύτηκα φέτος.
- Επίσκεψη στη Μονή το απόγευμα 5-7 που δεν έχει ήλιο.
- Στα Κατάπολα τέρμα δεξιά, στον Γαβαλά για ψάρι.
- Στα Κατάπολα ποτό στο moon bar, φέτος ήταν και οι nouvelle vague.
- Γεωργαλίνης στο Βρούτση για φαγητό.
- Καφές στην Λαγκάδα, ωραία μαγαζάκια.
 

newton

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Δεν είχα όρεξη ούτε να γραψω για το νησι!Γενικως απογοητευτηκα!

Αν πάραυτα καποιος το επισκεφτει να βαλει στο προγραμμα τα χωρια Θολαρια και Λαγκαδα τα οποια αποτελουν όαση μπροστα σε ολα τα υπόλοιπα και ας ειναι και ορεινα! Ισως επανέλθω με καποια πιο αναλυτικη απαντηση αργότερα που θα χειμωνιασει, μηπως και νοσταλγησω τίποτα!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δεν είχα όρεξη ούτε να γραψω για το νησι!Γενικως απογοητευτηκα!

Αν πάραυτα καποιος το επισκεφτει να βαλει στο προγραμμα τα χωρια Θολαρια και Λαγκαδα τα οποια αποτελουν όαση μπροστα σε ολα τα υπόλοιπα και ας ειναι και ορεινα! Ισως επανέλθω με καποια πιο αναλυτικη απαντηση αργότερα που θα χειμωνιασει, μηπως και νοσταλγησω τίποτα!
Καλό θα ήταν να μας έγραφες κάτι τώρα που τα έχεις πολύ φρέσκα. Η χρονική απόσταση πολλές φορές αλλιώνει και -συνήθως- εξωραίζει τις αναμνησεις. Δεν σου κρύβω πως σκέφτομαι σύντομα να επισκεφθώ το νησί, επομένως εάν υπάρχει κάτι αρνητικό, μοιράσου το, ώστε να αποφεύγουμε και "κακοτοπιές"!;)
 

Marnik

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλώς ήρθες.
Θα βρείς πολλές πληροφορίες διαβάζοντας το φόρουμ σε αυτά που ρωτάς.
Ωστόσο θα σου πω τη γνώμη μου κι εγώ.
Η προτίμηση η δικιά μου είναι η χώρα. Όσες φορές και να ξαναπήγαινα Αμοργό, στη χώρα θα έμενα.
Επειδή όμως δε ξέρω τι θα βρείς και σε ποιά τιμή, και βλέπω οτι στρέφεσαι στο κάμπινγκ, οφείλω να πω οτι το κάμπινγκ στην Αιγιαλή είναι εξαιρετικό! Σκιερό, ήσυχο σχετικά και καθαρό. Το λέω επειδή το επισκέφτηκα και έχω άποψη.
Τώρα όσον αφορά τις μετακινήσεις σου, θα εξυπηρετηθείς με τα λεοφωρεία του νησιού όπως εμείς. Το μόνο θέμα είναι οτι έχουν στάνταρ ώρες αναχώρησης από/και πρός τους προορισμούς, και πρέπει να προσαρμοστείς με αυτό!
Ορίστε λοιπόν για να έχεις μια εικόνα απο πέρυσι τον Άυγουστο:
Καλησπερα στην αμοργο φτάνουν 3 δοανυκτερευσεις???
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπερα στην αμοργο φτάνουν 3 δοανυκτερευσεις???
Καλησπέρα.
Αν πηγαίνεις για πρώτη φορά όχι, είναι λίγες για την Αμοργό.
Τώρα αν δε γίνεται αλλιώς, τι να πω, το θέμα είναι να προλάβεις να δεις 2-3 πραγματάκια (Αγ.Αννα,Μουρο,Αιγιάλη).
Τα απολύτως βασικά.
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Καλησπέρα.... εχω έρωτα με την Αμοργό και επιτέλους μετα από δυο χρόνια έπεισα το αγόρι μου να πάμε.Θα κάτσουμε 6 βράδια και λέμε να νοικιάσουμε μιχανάκι. Είναι εύκολες οι μετακινήσεις η καλυτερα να νοικιάσουμε αμάξι? Επίσης ποιες παραλίες μου προτείνεται να επισκεφτώ?? Κ κάτι τελυταίο αυτα με τα μονοπάτια που λένε τι ακριβως είναι??Επειδι διαβάζω σκόρπια πραγματα και δεν εχω καταλάβει καλα. Οποιαδήποτε αλλη πληροφορία ευπροσδεκτη.Ευχαριστώ πολύ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα.... εχω έρωτα με την Αμοργό και επιτέλους μετα από δυο χρόνια έπεισα το αγόρι μου να πάμε.Θα κάτσουμε 6 βράδια και λέμε να νοικιάσουμε μιχανάκι. Είναι εύκολες οι μετακινήσεις η καλυτερα να νοικιάσουμε αμάξι? Επίσης ποιες παραλίες μου προτείνεται να επισκεφτώ?? Κ κάτι τελυταίο αυτα με τα μονοπάτια που λένε τι ακριβως είναι??Επειδι διαβάζω σκόρπια πραγματα και δεν εχω καταλάβει καλα. Οποιαδήποτε αλλη πληροφορία ευπροσδεκτη.Ευχαριστώ πολύ
Καλησπέρα.
Νομίζω ότι είναι θέμα ευκολίας & οικονομικών. Το οδικό δίκτυο δεν είναι τεράστιο, δεν είναι όμως και μικρό.
Τώρα απο παραλίες. Τοπ του νησιού ο Μούρος. Επίσης η αγία Άννα σε συνδυασμό με επίσκεψη στη Χοζοβιώτισσα.
Απο κει και πέρα, τη παραλία μετά το κόλπο της Αιγιάλης, Αγ.Παύλο, Νικουριά και Γραμβούσσα είναι τα υπόλοιπα που αξίζει να επισκεφτείς. Ναυάγιο μόνο για τη φωτογραφία.
Τέλος όσον αφορά τα μονοπάτια, μπορείς να αρχίσεις απο αυτά που ξεκινούν απο τη χώρα, και πάει λέγοντας.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Καλησπέρα.... εχω έρωτα με την Αμοργό και επιτέλους μετα από δυο χρόνια έπεισα το αγόρι μου να πάμε.Θα κάτσουμε 6 βράδια και λέμε να νοικιάσουμε μιχανάκι. Είναι εύκολες οι μετακινήσεις η καλυτερα να νοικιάσουμε αμάξι? Επίσης ποιες παραλίες μου προτείνεται να επισκεφτώ?? Κ κάτι τελυταίο αυτα με τα μονοπάτια που λένε τι ακριβως είναι??Επειδι διαβάζω σκόρπια πραγματα και δεν εχω καταλάβει καλα. Οποιαδήποτε αλλη πληροφορία ευπροσδεκτη.Ευχαριστώ πολύ
Αν τα πας καλά με το διάβασμα ιδού
Πεζοπορία στην Αμοργό
 

fonzareli

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Επειδή ψάχνουμε και εμείς για Αμοργό (μόλις τώρα καταφέραμε να εξασφαλίσουμε τις διακοπές μας) και θέλουμε να πάμε σε 3-4 μέρες μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει λίγο;
Βρίσκουμε διαμονή στον Άγιο Παύλο. Θα έχουμε αυτοκίνητο. Θα βολευτούμε ή είναι στη μέση του πουθενά; (Για χώρα ξεκινήσαμε αλλά δεν βρήκαμε κάτι... )
Λέμε για 6 μέρες και ίσως μετά καπάκι 2-3 μέρες Αστυπάλαια ή Κουφονήσι.
Δεν καιγόμαστε για θάλασσα Μας αρέσουν οι ωραίες χώρες και η θέα της θάλασσας από ψηλά.
Ζευγάρι που λατρεύει Κυκλάδες!
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
399
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Άγιο Παύλο θα είστε στη μέση του πουθενα. Αστυπάλαια μην πάτε είναι λίγες οι μέρες καλύτερα κουφονήσι. Χώρα δεν έχει θέα καθολου αλλά είναι τρομερά. Θολάρια λαγκαδα ωραία χωριά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.796
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom