Αμοργός Αμοργός

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Manelaki περίμενα να δω μήπως και σου απαντήσει κάποιος γτ κι εγώ φέτος ήθελα να κάνω το ίδιο ακριβώς!! Να κανονήσω μία μονοήμερη Δονούσα και μία Κουφονήσια από Αμοργό που θα είναι η βάση. Βολεύουν οι ώρες με το Σκοπελίτη να προλάβεις να δεις λίγο από τα νησάκια αυτά;; Γράψε λίγο την εμπειρία σου. Ευχαριστώ!!!:D :D
Απ' όσο θυμάμαι, ο Σκοπελίτης φεύγει από Αμοργό κατά τις 6 το πρωί, καταλήγει στη Νάξο και επιστρέφει Αμοργό το βραδάκι. Ιδανικά ωράρια για να σε πάει και να σε φέρει στα Κουφονήσια.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Επειδή το έκανα κι εγώ πέρσι το καλοκαίρι εύκολα από Κατάπολα μπορείς να το κάνεις ημερήσια. Ούτως ή αλλως το Κουφονήσι είναι τόσο μικρό που μπορείς εύκολα να το γυρίσεις
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Αγαπητοί συμφορουμίτες σας ευχαριστώ πολύ. Γενικά έχω μάθει πολλά απο εδώ μέσα για τον φετινό μου προορισμό(και επί της ευκαιρίας φοβερή η ταξιδιωτική σου ιστορία hudronetta πολλά μπράβο), αλλά έχω πολλές απορίες βρε παιδιά ως προς τις εξορμήσεις στις μικρές κυκλάδες. Κατ'αρχήν θα ήθελα να μάθω πόση ώρα είναι Αμοργός-Κουφονήσιον και Αμοργός-Δονούσα. Δεύτερον, επειδή θα έχω αυτοκίνητο μαζί μου απαραιτήτως για Αμοργό να το πάρω στο Κουφονήσι κ τη Δονούσα; Βάση του ότι θα έχω μισή μέρα στη διάθεση μου, το αυτοκίνητο θα μικρύνει τις αποστάσεις για να εξερευνήσω όσα περισσότερα μπορώ, ειδικά στο κουφονήσι που θέλω όπως και δήποτε να πάω σε τρεις παραλίες, αλλά να κάνω κ τη βόλτα μου στη χώρα.
Και πού να το πάω το μιτσουμπίσι L200 που είναι όσο είναι όλο το Κουφονήσι;; Θα γελάει ο κόσμος και δίκιο θα χει!!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Για Κουφονήσι, δεν χρειάζεται αυτοκίνητο. Είναι πολύ μικρό νησί και η "μαγεία" του είναι ακριβώς αυτό: ό,τι δεν χρειάζεσαι αυτοκίνητο και μπορείς να το περπατήσεις όλο σε λιγότερο από μισή μέρα. Έτσι κι αλλιώς το αυτοκίνητο θα σου χρησιμεύσει ελάχιστα, μόνο για μια παραλία, το Πορί.
Στη Δονούσα επίσης δεν χρειάζεται αυτοκίνητο, αλλά οι διαδρομές που μπορείτε να κάνετε, αν πάρετε, είναι περισσότερες. Γνώμη μου και εδώ, αφήστε το, αν και θα περιοριστείτε στο λιμάνι, που είναι η χώρα και στην παραλία του Κέδρου. Ούτως ή άλλως, στις υπόλοιπες παραλίες δεν υπάρχει πρόσβαση με αυτοκίνητο.
Κοιτώντας τα δρομολόγια της blue star βλέπω ότι η διάρκεια του ταξιδιού από την Αμοργό και για τα δυο νησιά είναι περίπου 1 ώρα. Και με τον Σκοπελίτη υπολογίστε περίπου τόσο. Έχω ταξιδεύσει από Δονούσα - Αιγιάλη με τον Σκοπελίτη, αλλά δεν θυμάμαι να σου πω πόσο κράτησε. Είχε κύμα και μου φάνηκε μια αιωνιότητα :bleh:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Συμφωνώ απολύτως με την προλαλήσασα για το Κουφονήσι. Για την Δονούσα δεν έχω ιδίαν άποψη
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Καλησπέρα παιδιά!!! Να'μαι πάλι!!!!!!!!!
Χρειάζομαι ξανά τη βοήθειά σας!!! Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο γραφείο ενοικίασης αυτοκινήτου οικονομικό όμως;;; Πήρα σήμερα στη blue star και το αυτοκίνητό μας, το χρεώνουν 195 ευρώ και άλλα τόσα γύρνα!!!! Κόντεψα να πάθω συγκοπή....
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Ευχαριστώ πολύ. Την έκανα κι εγώ αυτή την αναζήτηση, απλά θα προτιμούσα μία γνώμη με βάση τις δικές σας εμπειρίες, αν υπάρχει για παράδειγμα κάποιος που πρέπει να αποφύγω....
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα παιδιά!!! Να'μαι πάλι!!!!!!!!!
Χρειάζομαι ξανά τη βοήθειά σας!!! Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο γραφείο ενοικίασης αυτοκινήτου οικονομικό όμως;;; Πήρα σήμερα στη blue star και το αυτοκίνητό μας, το χρεώνουν 195 ευρώ και άλλα τόσα γύρνα!!!! Κόντεψα να πάθω συγκοπή....
Γιατί ρε συ; Εγώ τα είδα στο ίντερνετ πριν καμιά βδομάδα και έβγαιναν 307 ευρώ 2 άτομα με αυτοκίνητο πήγαινέλα. :rolleyes:
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Γιατί το αυτοκίνητό μας είναι ένα mitsubisi τζιπ που είναι 5 μέτρα. Και μου είπαν ότι οχήματα πάνω από 5 μέτρα πάνε 39 ευρώ το μέτρο δλδ 195 στην προκειμένη. Αλλά το καλύτερο είναι άλλο. Τους ρώτησα ότι έχουμε στην οικογένεια ένα Ι.Χ κανονικό το οποίο είναι και αυτό 5 μέτρα, πόσο θα μου κοστίσει να το περάσω απέναντι;; και μου απάντησαν κανονικά 76,5 και ας είναι 5 μέτρα. Τί βλακείες είναι αυτές......
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Γιατί το αυτοκίνητό μας είναι ένα mitsubisi τζιπ που είναι 5 μέτρα. Και μου είπαν ότι οχήματα πάνω από 5 μέτρα πάνε 39 ευρώ το μέτρο δλδ 195 στην προκειμένη. Αλλά το καλύτερο είναι άλλο. Τους ρώτησα ότι έχουμε στην οικογένεια ένα Ι.Χ κανονικό το οποίο είναι και αυτό 5 μέτρα, πόσο θα μου κοστίσει να το περάσω απέναντι;; και μου απάντησαν κανονικά 76,5 και ας είναι 5 μέτρα. Τί βλακείες είναι αυτές......

Να υποθέσω ότι θα πάτε με blue star?
Στο site τους, αν προσπαθήσεις να κάνεις online booking και φτάσεις στο βήμα επιλογής θέσης, θα δεις ότι στην επιλογή οχήματος έχει μόνο ΙΧ, χωρίς λοιπούς χαρακτηρισμούς: κανονικό, τζιπ και χωρίς δυνατότητα επιλογής μέτρων μήκους! Άρα κοινή τιμή για όλα τα ΙΧ περίπου 77 ευρώ το πήγαινε.
Γιατί δεν το ψάχνεις λίγο;
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
κι εγω αυτο ειχα δει πρωτα και χαρηκα!πιστευα κι εγω οτι αφου στο site δεν κανει το διαχωρισμο ολα καλα.αλλα πηρα τηλ για να το σιγουρεψω και μου ειπαν οτι σας εγραψα πιο πανω δυστυχως... και οχι τπτ αλλο ξεκιναω απο μακρυα και μου βγαινει πιο οικονονικο να παρω το δικο μου παρα να παω με κτελ μεχρι αθηνα κ μετα να νοικιασω... ασε που διαβασα οτι το οδικο δικτυο ειναι χαλια αρα θα με βολευε το δικο μου σε τετοιους δρομους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom