Αμοργός Αμοργός

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@Giannis-Olga Καλώς ήρθες.
Ρίξε μια ματιά εδώ γι αυτό που ψάχνεις: http://aegiali.gr/αμοργός-δρομολόγια-πλοίων/

Έχει λίγο ταλαιπωρία μέσα το ζήτημα, αλλά μια βόλτα στη Δονούσα αξίζει το κόπο. Ισως να το σκεφτόσασταν και για διανυκτέρευση!
 

Christosxds

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Καλησπέρα @psilos3 σκέφτομαι να αφιερώσω απο μια μέρα στο καθένα απλά προσπαθώ να βρω δρομολόγια και τιμές με το σκοπελίτη αλλά δεν έχω βρει κάτι.... Αστυπάλαια πάλι νομίζω θα προτιμούσα να τις αφιερώσω κάποιο απο τα επόμενα καλοκαίρια. πάντως διαβάζοντας εδώ όντως έχω πολλά να δω, ειδικά με τα μονοπάτια και τις διαδρομές έχω κολλήσει :p ελπίζω να έχουν καλή σήμανση!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σίγουρα έχεις πάρα πολλά να δεις στην Αμοργό.
Απλά για το ωραίο της όλης φάσης, και ειδικότερα αν έχεις επάρκεια σε μέρες, βάζεις και κανένα κοντινό νησάκι απο τις μικρές κυκλάδες με διανυκτέρευση πάντα.
Την Αστυπάλαια σωστά σκέφτεσαι να της αφιερώσεις κάποιες επόμενες διακοπές σου. Το αξίζει!
 

Christosxds

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
@psilos3 η διανυκτέρευση είναι κάτι που σκέφτομαι δε ξέρω κατά πόσο εύκολο θα είναι να το κάνω όμως με δεδομένο ότι σαν βάση θα είναι η Αμοργός και το να στήνω και ξεστηνω σκηνή μου ακούγεται λίγο ταλαιπωρία.... πρώτη μου φορά που κάνω καμπινγκ και ειδικά για τόσο διάστημα (13 μέρες). Από μικρές Κυκλάδες ποιες πιστεύεις ότι αξίζει να επισκεφθώ?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Αν έχεις 13 μέρες μπορείς άνετα πάντως να τις σπάσεις 7 Αμοργό - 6 Αστυπάλαια!
Αν αποφασίσεις ωστόσο να μείνεις όλες Αμοργό, θα σου πρότεινα να μείνεις τις μισές μέρες στην Αιγιάλη και τις άλλες μισές Κατάπολα. Έτσι θα εξερευνίσεις το νησί πιο εύκολα, γιατι οι αποστάσεις είναι μεγάλες για να πηγαινοέρχεσαι συνεχεια...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Συμφωνώ απολύτως. Με 13 μέρες τα επισκέπτεσαι και τα δύο άνετα!
Τώρα αν δε θέλεις, και κινηθείς προς μικρές Κυκλάδες, θα σου έλεγα Κουφονήσια αν δε τα χεις δει, αλλιώς Δονούσα. Φυσικά αυτό με το στήσε-ξέστησε είναι πρόβλημα, οπότε το βάζεις στην αρχή κατά προτίμηση των διακοπών και το προσαρμόζεις...
 

Christosxds

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Γειά σας και πάλι... :) βρήκα δρομολόγιο για Κουφονήσια από καταπολα... φτάνεις στις 8 το πρωί και αναχωρείς στις 9 το βράδυ. Πιστεύετε ότι αξίζει να το κάνω? Πέρα από τις παραλίες υπάρχει κάποιο άλλο αξιοθέατο που θα πρέπει να δω? Μια ολόκληρη μέρα είναι αρκετή για να γνωρίσει κάποιος καλά το νησί? Δεν είναι και ιδιαίτερα μεγάλο? Τι λέτε? Ισχύει το ίδιο και για τις υπόλοιπες μικρές Κυκλάδες?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γειά σας και πάλι... :) βρήκα δρομολόγιο για Κουφονήσια από καταπολα... φτάνεις στις 8 το πρωί και αναχωρείς στις 9 το βράδυ. Πιστεύετε ότι αξίζει να το κάνω? Πέρα από τις παραλίες υπάρχει κάποιο άλλο αξιοθέατο που θα πρέπει να δω? Μια ολόκληρη μέρα είναι αρκετή για να γνωρίσει κάποιος καλά το νησί? Δεν είναι και ιδιαίτερα μεγάλο? Τι λέτε? Ισχύει το ίδιο και για τις υπόλοιπες μικρές Κυκλάδες?
Αξίζει ναι!
Θα πάρεις μια πολύ μεγάλη γεύση απο τις παραλίες, και θα κανεις και τη βόλτα σου στη χώρα. Ετσι κι αλλιώς με το πόδι το γυρνάς όλο.
Στη περίπτωση σου που δεν επιθυμείς μετακινήσεις εξοπλισμού, είναι ιδανική ευκαιρία για βόλτα!
 

Nancoula1

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Καλησπέρα σε όλους! Με μεγάλη χαρά έκλεισα διακοπές με 2 καλές μου φίλες στην Αμοργό 13-17 Αυγούστου (μετά κλείσαμε για Κουφονήσι!!). Θα μένουμε στη Χώρα, στα δωμάτια της Μαρίας Χιωτίνη (80 ευρώ το 3κλινο, μια χαρά νομίζω για τέτοια περίοδο και για τελευταία στιγμή). Και οι 3 μας πηγαίνουμε για πρώτη φορά στο νησί και καταλαβαίνουμε ότι μάλλον χρειάζονται περισσότερες μέρες. Σε ποιες παραλίες θα μας προτείνατε να πάμε;; Το βράδυ μήπως είναι καλύτερα να βγαίνουμε στην Αιγιάλη για ποτό; (είμαστε 28 χρονών, αγαπάμε τα μπαράκια, τις ρακές, το νέο κόσμο, τις ιστορίες και τα γλέντια!) Ευχαριστώ πολύ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σε όλους! Με μεγάλη χαρά έκλεισα διακοπές με 2 καλές μου φίλες στην Αμοργό 13-17 Αυγούστου (μετά κλείσαμε για Κουφονήσι!!). Θα μένουμε στη Χώρα, στα δωμάτια της Μαρίας Χιωτίνη (80 ευρώ το 3κλινο, μια χαρά νομίζω για τέτοια περίοδο και για τελευταία στιγμή). Και οι 3 μας πηγαίνουμε για πρώτη φορά στο νησί και καταλαβαίνουμε ότι μάλλον χρειάζονται περισσότερες μέρες. Σε ποιες παραλίες θα μας προτείνατε να πάμε;; Το βράδυ μήπως είναι καλύτερα να βγαίνουμε στην Αιγιάλη για ποτό; (είμαστε 28 χρονών, αγαπάμε τα μπαράκια, τις ρακές, το νέο κόσμο, τις ιστορίες και τα γλέντια!) Ευχαριστώ πολύ!
Καλησπέρα.
Ξεκινάω απ το βράδυ, και τα δεδομένα που αναφέρεις. Έχεις κάνει φοβερή επιλογή με τη διαμονή σου στη χώρα, και θα το καταλάβεις το πρώτο βράδυ που θα βγεις. Όταν δεις ότι έχει αυτά που ψάχνεις και με το παραπάνω, θα με θυμηθείς!
Αν παίζει μεταφορικό μέσο τώρα, κάντε και τη βόλτα στην Αιγιαλη,πιείτε κι ένα ποτό στο the Que αξίζει!
Απο παραλίες, σίγουρα τα βασικά. Αγία Άννα σε συνδυασμό με τη Χοζοβιώτισσα, Μούρο οπωσδήποτε, Αγιος Παύλος σε συνδυασμό με Νικουριά, Λεμβρωσό σε συνδυασμό με τα χωριά πάνω απο την Αιγιαλή, κ τέλος καλοταρίτισσα-γραμβούσσα, είναι νομίζω τα ''πρέπει'' του νησιού!
Τυχερή που βρήκες δωμάτιο με τέτοια τιμή στη χώρα της τελευταίας στιγμής!
 

Nancoula1

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!! Η αλήθεια είναι ότι τόσο νάζι στο τηλέφωνο, αν δε μου έδιναν δωμάτιο, θα με προσκαλούσαν σπίτι τους..
 

newton

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Γεια χαρά! Πρωτη φορά στο φορουμ, όμως οφείλω να ομολογήσω ότι το διαβαζα τακτικα!Απλα αυτο ειναι το πρωτο μου post.Μπηκα στο πειρασμο να πω ότι και γω θαμαι αμοργο σε 5 μερες,αλλα βρηκα δωματιο μονο στην αιγιαλή μετα απο ενδελεχες ψαξιμο και μονο από ακυρωση!Μέσα στη χωρα ουτε για δειγμα!!

Και το ιδιο αντιμετωπισα κα για του κουφονησια!(παλι απο ακυρωση βρηκα..)

Δλδ εχει τοοσο πολύ κοσμο το νησι;; Τόοση ζητηση; Μπραβο..δε τους τόχα! :)

αα..και ξεχασα! Βασικη μου απορία,πόση ωρα ειναι το Αιγιαλη-Χωρα με ΙΧ?Γιατι βλεπω ότι η χιλιομετρικη απόσταση ειναι σχετικα μικρη!Αλλα ολη η νυχτεριμη ζωη από οτι διαβαζω ειναι στη χωρα,οπότε θα ανεβαινουμε συνεχεια εκει,αναγκαστικα δλδ :/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom