Ανασκαφές πλούσιες σε ευρήματα

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πλούσια δραστηριότητα



Θεϊκά κεφάλια αγαλμάτων και χρυσά αντικείμενα αποκάλυψαν οι αρχαιολόγοι
aassets.in.gr_dGenesis_assets_Content5_Photo_1054569_b.jpg



Το Βήμα​
Ένας από τους τάφους που ερευνήθηκαν στην Πέλλα και στον οποίο διακρίνεται το κράνος του θαμμένου πολεμιστή
Πλούσια σε ευρήματα αποδείχθηκε η ανασκαφική δραστηριότητα, το τελευταία διάστημα, στη χώρα μας. Στον ναό του Απόλλωνα στο Ακτιο οι αρχαιολόγοι βρήκαν δύο θεϊκά κεφάλια κολοσσικών αγαλμάτων, ενώ δεκάδες χρυσά αντικείμενα αποκαλύφθηκαν στο Αρχοντικό της Πέλλας.
Σύμφωνα με την Ελευθεροτυπία, τα θεϊκά κεφάλια -που πιθανολογείται ότι ανήκουν στον Απόλλωνα και την Αρτεμη- βρέθηκαν σε άριστη κατάσταση, ολόλευκα, σμιλευμένα από πεντελικό μάρμαρο...

ολόκληρο το άρθρο news in.gr -
 
Last edited by a moderator:

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
pandora,δικαιωματικά σου ανήκει το Υπουργείο Πολιτισμού!!!!:clap::clap:
με το σπαθί σου και το κράνος σου!!!!!!:haha::haha:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
pandora,δικαιωματικά σου ανήκει το Υπουργείο Πολιτισμού!!!!:clap::clap:
με το σπαθί σου και το κράνος σου!!!!!!:haha::haha:
:haha::haha::haha: εμ! τι νόμισες...Νααα, πλάκα τα γαλόνια ! Και είμαι αμείλικτη..."σκάψτε-σκάψτε" έχω δώσει εντολή...
(έχω και το Γιώργο στο νου μου, που είναι εθισμένος στις αρχαίες πέτρες, έτσι θα τον αφήσω, εκεί στην ξενητιά?)

Το Υπουργείο, κύριοι, παράγει έργο ! (Θα χρειαστούμε χορηγίες, οσονούπω, για να ετοιμάζονται οι σπόνσορες...:p)
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
:haha::haha::haha: εμ! τι νόμισες...Νααα, πλάκα τα γαλόνια ! Και είμαι αμείλικτη..."σκάψτε-σκάψτε" έχω δώσει εντολή...
(έχω και το Γιώργο στο νου μου, που είναι εθισμένος στις αρχαίες πέτρες, έτσι θα τον αφήσω, εκεί στην ξενητιά?)

Το Υπουργείο, κύριοι, παράγει έργο ! (Θα χρειαστούμε χορηγίες, οσονούπω, για να ετοιμάζονται οι σπόνσορες...:p)
Κοριτσια αν θελετε βοηθεια απο το υπουργειο δικαιοσυνης.....στη διαθεση σας....οχι να μη λέτε οτι η υπουργος αδιαφορει.....!!!!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Δικαστής χωρίς δικαστήριο;

Ενα ανέλπιστο «δώρο» στη δικαιοσύνη και τους δικαστές επεφύλασσε μια ανασκαφή ρουτίνας για τον έλεγχο θεμελίων κτηρίου στην περιοχή της Ακρόπολης.
as.enet.gr_resources_2009_09_26a_7_thumb_small.jpg Το δικαστικό έδρανο, ένα ορθογώνιο μαρμάρινο πόντιουμ, πίσω από το οποίο στεκόταν ο δικαστής και γύρω του ο κατήγορος, ο κατηγορούμενος και οι μάρτυρες Βρέθηκε μια αρχαία δικαστική έδρα. Εύρημα εξαιρετικό και σπάνιο, που ξαναζωντανεύει έναν από τους σημαντικότερους θεσμούς της αρχαίας Αθήνας, όπως ήταν η λειτουργία των δικαστηρίων, στα οποία μετείχαν και οι πολίτες.
Τα περισσότερα δικαστήρια ήταν συγκεντρωμένα στην αρχαία Αγορά, όπως αναφέρει ο περιηγητής Παυσανίας. Το πιο φημισμένο ήταν ο Αρειος Πάγος, στον οποίο δικάστηκε πρώτος ο θεός Αρης, γιατί είχε σκοτώσει τον Αλιρρόθιο, όπως και ο Ορέστης για τον φόνο της μητέρας του...

ολόκληρο το άρθρο Δικαστής χωρίς δικαστήριο; | Τέχνες | Ελευθεροτυπία
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δώσε πέτρες στο λαό! Ευχαριστώ πολύ για το ποστ, με τρελαίνουν κάτι τέτοια.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ο δρόμος με τις Νηρηίδες

Νέα συγκινητικά ευρήματα, η κεντρική λεωφόρος καθώς και οι πύλες του τείχους που ήρθαν στο φως συνθέτουν το πορτρέτο της Νικόπολης στην Ηπειρο, που είχε δημιουργηθεί με στόχο να θυμίζει τη νίκη του Οκταβιανού εναντίον του στόλου του Μάρκου Αντωνίου και της Κλεοπάτρας στο Ακτιο



aasset_tovima_gr_assetservice_Image_ashx_ef61f3a00ebf56386f96e9c29f7ae091._.jpg
1.,2. Το Παλάτι της Νικόπολης γνωστό και ως Βασιλόσπιτο ή Επισκοπικό Μέγαρο,οικοδόμημα με δαιδαλώδη κάτοψη που αναπτύσσεται κλιμακωτά σε ύψωμα,προ (ένθετη φωτογραφία) και μετά την ανασκαφή​




η συνέχεια του πολύ ενδιαφέροντος άρθρου Ο δρόμος με τις Νηρηίδες - TO BHMA
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ανεξάντλητο σε ευρήματα- εκπλήξεις, το κουτί της Πανδώρας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom