Απαγορεύσεις laptop και tablet στην καμπίνα

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Καλημερα, συγνωμη δεν προσεξα οτι υπηρχε ηδη τοπικ. Αν υπαρχει θεμα μπορει να σβηστει το δικο μου.

Κι εγω φοβαμαι οτι θα γενικευτει. Οποτε ας ειμαστε προετοιμασμενοι.... Ειναι κατι που εμενα με εχει κανει εξαλλο. Ποιος μου εγγυαται εμενα οτι το λαπτοπ κτλ κτλ που θα βαζω κατω δεν θα υποστει καποια ζημια ή τι θα γινει αν χαθει/καθυστερησει για μερικες μερες η βαλιτσα μου?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Καλημερα, συγνωμη δεν προσεξα οτι υπηρχε ηδη τοπικ. Αν υπαρχει θεμα μπορει να σβηστει το δικο μου.

Κι εγω φοβαμαι οτι θα γενικευτει. Οποτε ας ειμαστε προετοιμασμενοι.... Ειναι κατι που εμενα με εχει κανει εξαλλο. Ποιος μου εγγυαται εμενα οτι το λαπτοπ κτλ κτλ που θα βαζω κατω δεν θα υποστει καποια ζημια ή τι θα γινει αν χαθει/καθυστερησει για μερικες μερες η βαλιτσα μου?
Φυσικά και δεν υπάρχει θέμα για το ποστ...

Το θέμα είναι ότι δημιουργείται ένα καινούριο δεδομένο...Και ίσως αντιμετωπίζεται μόνον με επιπλέον ασφάλιση..Τα προβλήματα που θα δημιουργηθούν από απώλεια ή καθυστέρηση στην παράδοση(ιδιαίτερα αν κάποιος ταξιδεύει για επαγγελματικούς λόγους) μάλλον είναι μεγάλα και δεν λύνονται με την ασφάλεια.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αναπαράγεται μία είδηση (ελλιπώς; λανθασμένα; σκόπιμα; ) και δημιουργείται θέμα μεγαλύτερων διαστάσεων απ' ό,τι είναι πραγματικά: Η απαγόρευση αφορά απ'ευθείας πτήσεις προς Η.Π.Α. ΜΟΝΟΝ από δέκα αεροδρόμια, σε χώρες πιθανές υποψήφιες για πηγή τρομοκρατικών ενεργειών. Τα 10 αεροδρόμια είναι:
  • Queen Alia International Airport (AMM) – Amman, Jordan
  • Cairo International Airport (CAI) – Cairo, Egypt
  • Ataturk International Airport (IST) – Istanbul, Turkey
  • King Abdul-Aziz International Airport (JED) – Jeddah, Saudi Arabia
  • King Khalid International Airport (RUH) – Riyadh, Saudi Arabia
  • Kuwait International Airport (KWI)- Kuwait, Kuwait
  • Mohammed V Airport (CMN) – Casablanca, Morocco
  • Hamad International Airport (DOH) – Doha, Qatar
  • Dubai International Airport (DXB) – Dubai, UAE
  • Abu Dhabi International Airport (AUH) – Abu Dhabi, UAE
Προσωπική μου άποψη είναι ότι η απόφαση είναι επιεικώς βλακώδης. Εάν θέλει ένας τρομοκράτης που ταξιδεύει στις Η.Π.Α, από ένα απ' αυτά τα αεροδρόμια, να περάσει κάποιο εκρηκτικό μηχανισμό μέσα σε συσκευή απ' αυτές που απαγορεύονται, την δίνει σ' ένα φίλο του που ταξιδεύει κάπου αλλού, και μόλις περάσει τον έλεγχο, την ξαναπαίρνει πίσω!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Φυσικά η απόφαση αφορά απευθείας πτήσεις.Αρχικά ήταν για ΗΠΑ και ακολούθησε αμέσως μετά η Μεγάλη Βρετανία για 6 χώρες(Τουρκία, Λίβανος, Ιορδανία, Αίγυπτος, Τυνησία και Σαουδική Αραβία).Φοβάμαι,και μακάρι να βγώ ψεύτης,οτι θα ακολουθήσουν και άλλες.Και πιθανόν σιγά σιγά να προσθέτουν και άλλα αεροδρόμια.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Αν ταξιδεύεις με χειραπόσκευή τι γίνεται?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Αν ταξιδεύεις με χειραπόσκευή τι γίνεται?
Μάλλον θα πρέπει να δώσεις αναγκαστικά αποσκευή.Πιθανόν να μειώσουν τις τιμές των αποσκευών(όσες τις χρεώνουν επιπλέον).Σημερινό ενημερωτικό της ETIHAD αναφέρει ότι απαγορεύονται οι συσκευές που είναι μεγαλύτερες από 16 Χ 9.3 εκ.
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
και να συμπληρωσω εγω.... οταν ενας τρομοκρατης θελει να "σου" την κανει. Παει Ευρωπη, καθεται μια μερα εκει και μετα ταξιδευει για ΗΠΑ με το λαπτοπ του μαζι και γινεται η ζημια. Κατι αλλο συμβαινει.. δεν μπορει να ειναι τοσο χαζοι. Απλα αδιανοητο.

Και θα το ξαναπω. εγω διαθετω ενα λαπτοπ το οποιο εχει ενα κοστος, αν γενικευτει ολο αυτο (λογικα ειναι θεμα χρονου)..... με τι καρδια θα το βαζω στις αποσκευες μου???
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο να γενικευτεί και ξαφνικά να μη μπορεί κανένας να κουβαλάει το λάπτοπ ή το τάμπλετ του στο αεροπλάνο, ειδικά σε long haul.
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Μην παιρνουμε και ορκο με τον Τραμπ!!! Καπου διαβασα οτι το σκεφτεται και η Γερμανια.

ΥΓ. Θελω να δω τα πιτσιρικια σε πτηση 10+ ωρων χωρις ταμπλετ!!!! Οσοι ταξιδευουν συχνα ξερουν τι εννοω!

Η Turkish προσπαθει να αλλαξει γνωμη στις ΗΠΑ
http://www.airnews.gr/2017/03/23/προσπάθειες-της-άγκυρας-για-άρση-της-α/
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom