Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Καλημερα παιδια πρωτο μου μηνυμα καλως σας βρηκα

Δεν εχω ταξιδεψει ποτε εξωτερικο και σκεφτομαι να το κανω ξεκινωντας απο την αγαπημενη Κουβα. Για καποιον σαν εμενα που βαριεται να ψαχνει απο πριν και να σχεδιαζει που θα παει και τι θα δει, θεωρειται οτι αξιζει να παω με γκρουπακι απο καποιο ταξιδιωτικο γραφειο;

Δε θελω να κανω διαφημιση οποτε δε βαζω λινκ, αλλα εχω βρει καποιες προσφορες γυρω στα 1800 ευρω για 9 μερες με διαμονη στο Melia cohiba πχ

Θεωρειτε οτι μπορω να γλυτωσω πολυ σε εξοδα αν το ψαξω παραπανω μονος μου;

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
Θεωρητικά ναι,μπορεις να γλυτώσεις έξοδα.Εξαρτάται βέβαια ποτέ θα πάς και αν έχεις το χρονικό περιθώριο να βρείς φθηνά αεροπορικά.Από εκεί ξεκινάμε.Και μετά διαμονή και αυτοκίνητο.
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.447
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
Λοιπόν ετοιμαζόμαστε για ταξιδάκι!!! Η καλύτερη στιγμή αφού βγάλαμε εισιτήρια είναι ο προγραμματισμός!!! Οπότε σύμφωνα με τις οδηγίες του ThanasisU2 νομίζω είμαι έτοιμη να μου δώσετε τα φώτα σας!!!!

1. Αγοράζουμε έναν οδηγό
2. Διαβάζουμε
3. Φτιάχνουμε ένα πρόγραμμα
4. Διαβάζουμε ιστορίες στο φόρουμ, για να καλυτερέψουμε το πρόγραμμα
5. Ποστάρουμε το πρόγραμμα, και περιμένουμε προτάσεις.
Αγόρασα οδηγό, διάβασα πολλεεεεεεεεεες ώρες- μέρες, έφτιαξα ένα πρόχειρο προγραμματάκι, διάβασα ό,τι πληροφορία υπάρχει εδώ μέσα για Κούβα κ περιμένω προτάσεις!!!!

Λοιπόν!!! Πετάμε 19/2 από Μαλπένσα κ φτάνουμε Αβάνα στις 17:00 περίπου κ επιστροφή στις 4/3 κατά τις 20:00 αν θυμάμαι καλά....
Το πρόχειρο προγραμματάκι είναι το εξής.
19-23/2 Αβάνα
23-25/2 Vinales
25-27/2 Cienfuegos
27/2-1/3 Trinidad
1-3/3 Camaguey
3-4/3 Havana

Ερωτήσεις:
1. Να μου πείτε εννοείται τη γνώμη σας!!
2. Θεωρείτε ότι αξίζει να πάω μέχρι Camaguey ή να προσθέσω άλλες 2 μέρες στην Αβάνα;;
3. Να ξεκινήσω με Αβάνα όπως γράφω ή να κάνω πρώτα το tour στα υπόλοιπα κ να επιστρέψω στο τέλος Αβάνα;;
4. Η απόσταση Vinales- Cienfuegos είναι εφικτό να γίνει σε μια μέρα ή είναι σκότωμα;;
5. Υπάρχει κάποια ¨ανεπίσημη¨ εκδήλωση αυτό το χρονικό διάστημα σε κάποια από τις περιοχές που σκοπεύω να επισκεφτώ;; Το μόνο που έχω βρει είναι αυτό... http://festivaldelhabano.com/
6. Δε μου έρχεται αυτή τη στιγμή κάτι... αλλά εδώ είμαστε!!

Α! Να αναφέρω ότι κλείνω στο να μη νοικιάσουμε αυτοκίνητο αλλά να κινούμαστε με Viazul, ταξί κ τέτοια...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 
Last edited by a moderator:

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.235
Ονειρεμένο Ταξίδι
Venezuela
Μπορούμε να κλείσουμε αεροπορικά για Κούβα χωρίς να βάλουμε αριθμό διαβατηρίου στην κράτηση; Έχω βρει μια πολύ καλή τιμή από travelgenio, gotogate. Αν για παράδειγμα κλείσω τα εισιτήρια, παρέχουν ασφάλιση (υπάρχει σαν επιλογή κατά τη διάρκεια του booking) ή θα χρειαστεί να βγάλουμε μετά μόνοι μας;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Μπορούμε να κλείσουμε αεροπορικά για Κούβα χωρίς να βάλουμε αριθμό διαβατηρίου στην κράτηση; Έχω βρει μια πολύ καλή τιμή από travelgenio, gotogate. Αν για παράδειγμα κλείσω τα εισιτήρια, παρέχουν ασφάλιση (υπάρχει σαν επιλογή κατά τη διάρκεια του booking) ή θα χρειαστεί να βγάλουμε μετά μόνοι μας;
Μπορείς να κλείσεις εισιτήρια χωρίς τον αριθμό διαβατηρίου στην κράτηση.
 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.235
Ονειρεμένο Ταξίδι
Venezuela
Αθήνα-Φιουμιτσίνο με Alitalia 05:50->07:00
Φιουμιτσίνο-Παρίσι με AirFrance 10:00->12:15
Παρίσι-Αβάνα με AirFrance 13:15->17:15

Η πρώτη πτήση είναι ανεξάρτητη, οι επόμενες δύο είναι connecting. Πιστεύω οι ώρες είναι καλές, αλλά ο συνταξιδιώτης μου προτείνει να πάμε μία μέρα νωρίτερα Ρώμη ώστε να αποφύγουμε τυχόν απρόοπτα με την πρώτη πτήση. Οι 3 ώρες αναμονής θεωρώ είναι υπεραρκετός χρόνος ώστε και καθυστέρηση να έχει το αεροπλάνο, να προλάβουμε να πάρουμε την πτήση στις 10 για Παρίσι. Για την 1 ώρα αναμονή στο Παρίσι θεωρώ ότι είναι μια χαρά. Τι προτείνετε εσείς;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αθήνα-Φιουμιτσίνο με Alitalia 05:50->07:00
Φιουμιτσίνο-Παρίσι με AirFrance 10:00->12:15
Παρίσι-Αβάνα με AirFrance 13:15->17:15

Η πρώτη πτήση είναι ανεξάρτητη, οι επόμενες δύο είναι connecting. Πιστεύω οι ώρες είναι καλές, αλλά ο συνταξιδιώτης μου προτείνει να πάμε μία μέρα νωρίτερα Ρώμη ώστε να αποφύγουμε τυχόν απρόοπτα με την πρώτη πτήση. Οι 3 ώρες αναμονής θεωρώ είναι υπεραρκετός χρόνος ώστε και καθυστέρηση να έχει το αεροπλάνο, να προλάβουμε να πάρουμε την πτήση στις 10 για Παρίσι. Για την 1 ώρα αναμονή στο Παρίσι θεωρώ ότι είναι μια χαρά. Τι προτείνετε εσείς;
Πρέπει να παραλάβετε τις βαλίτσες σας και να κάνετε τσεκ ιν. Με καθυστέρηση πτήσης καμιά ώρα, την κάτσατε. Εκτός κι αν δεν έχετε βαλίτσες παρά μόνο χειραποσκευές, οπότε είστε κάπως πιο άνετοι.
Η μια ώρα στο ΠΑρίσι είναι φαβορί για να χαθεί η βαλίτσα πάντως... Καλά, θα σας τη φέρουν την επόμενη.
 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.235
Ονειρεμένο Ταξίδι
Venezuela
Πρέπει να παραλάβετε τις βαλίτσες σας και να κάνετε τσεκ ιν. Με καθυστέρηση πτήσης καμιά ώρα, την κάτσατε. Εκτός κι αν δεν έχετε βαλίτσες παρά μόνο χειραποσκευές, οπότε είστε κάπως πιο άνετοι.
Η μια ώρα στο ΠΑρίσι είναι φαβορί για να χαθεί η βαλίτσα πάντως... Καλά, θα σας τη φέρουν την επόμενη.
Αυτό που σκέφτομαι είναι να πάμε με backpack και να τα χουμε μαζί μας πάνω στο αεροπλάνο. Σε περίπτωση που πάρουμε βαλίτσα εσύ προτείνεις διανυκτέρευση στη Ρώμη για καλό και για κακό; Για Παρίσι, η εναλλακτική είναι να αλλάξουμε τις ημερομηνίες κατά 1 ή 2 μέρες και να έχουμε αναμονή 3 ώρες και 45 λεπτά στο αεροδρόμιο. Έτσι όμως, φτάνουμε 8 το βράδυ στην Αβάνα, ενώ η αλήθεια είναι ότι θα θέλαμε να φτάσουμε νωρίτερα γιατί από ότι διάβασα στο Jose Marti μπορεί να κάτσουμε και κανα 2ωρο μέχρι να ξεμπερδέψουμε με ελέγχους κλπ. Αβάνα θεωρείς ότι όσο νωρίτερα φτάσουμε τόσο καλύτερα είναι ή και αργά να φτάσουμε δεν υπάρχει πρόβλημα; Γιατί ναι μεν θα κοιτάξω να κλείσω ηλεκτρονικά σπίτι, αλλά αν προκύψει πρόβλημα, να ψάχνουμε 10 το βράδυ για σπίτι;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό που σκέφτομαι είναι να πάμε με backpack και να τα χουμε μαζί μας πάνω στο αεροπλάνο.
Αυτό είναι πάντα το καλύτερο.
Σε περίπτωση που πάρουμε βαλίτσα εσύ προτείνεις διανυκτέρευση στη Ρώμη για καλό και για κακό;
Αν δε ζορίζεστε χρονικά ή οικονομικά, γιατί όχι;
Για Παρίσι, η εναλλακτική είναι να αλλάξουμε τις ημερομηνίες κατά 1 ή 2 μέρες και να έχουμε αναμονή 3 ώρες και 45 λεπτά στο αεροδρόμιο.
Πολύ πιο άνετα έτσι.
Έτσι όμως, φτάνουμε 8 το βράδυ στην Αβάνα, ενώ η αλήθεια είναι ότι θα θέλαμε να φτάσουμε νωρίτερα γιατί από ότι διάβασα στο Jose Marti μπορεί να κάτσουμε και κανα 2ωρο μέχρι να ξεμπερδέψουμε με ελέγχους κλπ.
Αν πετάτε με Air France, αποκλείεται να καθυστερήσετε ένα δίωρο. Σίγουρα περισσότερο. Προσέξτε στο online checkin να πάρετε όσο πιο μπροστινές θέσεις μπορείτε, ώστε να βγείτε από το αεροπλάνο όσο πιο γρήγορα γίνεται. Ο πρώτος επιβάτης από τον τελευταίο έχουν μια διαφορά χρονοκαθυστέρησης στον έλεγχο διαβατηρίων της τάξης της μιάμισης ώρας.

Αβάνα θεωρείς ότι όσο νωρίτερα φτάσουμε τόσο καλύτερα είναι ή και αργά να φτάσουμε δεν υπάρχει πρόβλημα;
Αν έχετε δωμάτιο κλεισμένο, ποιο είναι το πρόβλημα;
Γιατί ναι μεν θα κοιτάξω να κλείσω ηλεκτρονικά σπίτι, αλλά αν προκύψει πρόβλημα, να ψάχνουμε 10 το βράδυ για σπίτι;
Αν προκύψει πρόβλημα (overbooking) θα σας έχει βρει αλλού δωμάτιο ο ιδιοκτητης, δεν είναι χαζός, 5-8cuc προμήθεια παίρνει κι από αυτό...
Τι ημερομηνία πηγαίνετε καταρχήν; Γιατί η διαθεσιμότητα εξαρτάται κατά πολύ από αυτό.
 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.235
Ονειρεμένο Ταξίδι
Venezuela
Αυτό είναι πάντα το καλύτερο.

Αν δε ζορίζεστε χρονικά ή οικονομικά, γιατί όχι;

Πολύ πιο άνετα έτσι.

Αν πετάτε με Air France, αποκλείεται να καθυστερήσετε ένα δίωρο. Σίγουρα περισσότερο. Προσέξτε στο online checkin να πάρετε όσο πιο μπροστινές θέσεις μπορείτε, ώστε να βγείτε από το αεροπλάνο όσο πιο γρήγορα γίνεται. Ο πρώτος επιβάτης από τον τελευταίο έχουν μια διαφορά χρονοκαθυστέρησης στον έλεγχο διαβατηρίων της τάξης της μιάμισης ώρας.


Αν έχετε δωμάτιο κλεισμένο, ποιο είναι το πρόβλημα;

Αν προκύψει πρόβλημα (overbooking) θα σας έχει βρει αλλού δωμάτιο ο ιδιοκτητης, δεν είναι χαζός, 5-8cuc προμήθεια παίρνει κι από αυτό...
Τι ημερομηνία πηγαίνετε καταρχήν; Γιατί η διαθεσιμότητα εξαρτάται κατά πολύ από αυτό.
Οι ημερομηνίες που κοιτάω είναι 10-25 Ιουλίου. Οπότε για Αβάνα το πρώτο 5ήμερο πάνω-κάτω. Οι εταιρίες είναι Alitalia μέχρι Ρώμη και AirFrance για Ρώμη-Παρίσι-Αβάνα. Κατ' αρχάς, υπάρχει περίπτωση να χρειαστούμε τόσα πολλά πράγματα για 13-14 βράδια ώστε να μην μας φτάνει το backpack και να θέλουμε βαλίτσα; Για να κλείσουμε μπροστινές θέσεις, εννοείς από τώρα που όταν πας να κλείσεις εισιτήρια σου βγάζει την επιλογή "επιλογή θέσης", διαλέγεις και πληρώνεις παραπάνω; Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα για το ότι θα φτάσουμε 8 το βράδυ στο αεροδρόμιο, απλά αν φτάσουμε νωρίτερα θα έχουμε το περιθώριο χρόνου σε περίπτωση που συμβεί κάτι ή αργήσουμε υπερβολικά στο αεροδρόμιο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οι ημερομηνίες που κοιτάω είναι 10-25 Ιουλίου. Οπότε για Αβάνα το πρώτο 5ήμερο πάνω-κάτω.
Σχετικά χαλαρά τα πράγματα εκείνη την εποχή για κατάλυμα στην Αβάνα.
Κατ' αρχάς, υπάρχει περίπτωση να χρειαστούμε τόσα πολλά πράγματα για 13-14 βράδια ώστε να μην μας φτάνει το backpack και να θέλουμε βαλίτσα;
Για μένα όχι. Αλλά εγώ πήγα και 4 μήνες στη Νότιο Αμερική με 11 κιλά σάκο (δεν έχω κι άλλα ρούχα... τόσα είναι όλα μου τα υπάρχοντα). Και ήρθε ο κολλητός μου για δυο εβδομάδες με 30 κιλά. Αυτό είναι στον άνθρωπο, δεν ξέρεις τι θέλει να κουβαλάει ο καθένας μαζί του.

Για να κλείσουμε μπροστινές θέσεις, εννοείς από τώρα που όταν πας να κλείσεις εισιτήρια σου βγάζει την επιλογή "επιλογή θέσης", διαλέγεις και πληρώνεις παραπάνω;
Κι αυτό γίνεται, αν και δεν το έχω κάνει ποτέ. Όταν μπαίνω να κάνω online checkin 1-2 μέρες πριν την πτήση, σχεδόν πάντα βρίσκω θέση παράθυρο (που μου αρέσει για να γέρνω και να τον παίρνω) και μπροστά.
Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα για το ότι θα φτάσουμε 8 το βράδυ στο αεροδρόμιο, απλά αν φτάσουμε νωρίτερα θα έχουμε το περιθώριο χρόνου σε περίπτωση που συμβεί κάτι ή αργήσουμε υπερβολικά στο αεροδρόμιο
Ιούλιο μήνα δεν έχει Αμερικάνους, οπότε θα έχετε το πολύ 2-3 ώρες καθυστέρηση. Το πολύ.
 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.235
Ονειρεμένο Ταξίδι
Venezuela
Σχετικά χαλαρά τα πράγματα εκείνη την εποχή για κατάλυμα στην Αβάνα.

Για μένα όχι. Αλλά εγώ πήγα και 4 μήνες στη Νότιο Αμερική με 11 κιλά σάκο (δεν έχω κι άλλα ρούχα... τόσα είναι όλα μου τα υπάρχοντα). Και ήρθε ο κολλητός μου για δυο εβδομάδες με 30 κιλά. Αυτό είναι στον άνθρωπο, δεν ξέρεις τι θέλει να κουβαλάει ο καθένας μαζί του.


Κι αυτό γίνεται, αν και δεν το έχω κάνει ποτέ. Όταν μπαίνω να κάνω online checkin 1-2 μέρες πριν την πτήση, σχεδόν πάντα βρίσκω θέση παράθυρο (που μου αρέσει για να γέρνω και να τον παίρνω) και μπροστά.

Ιούλιο μήνα δεν έχει Αμερικάνους, οπότε θα έχετε το πολύ 2-3 ώρες καθυστέρηση. Το πολύ.
Κι εμείς τέτοιοι τύποι είμαστε, οπότε θεωρώ ότι θα 'μαστε μια χαρά με backpack. Ο συνταξιδιώτης βέβαια θέλει να πάρει κανένα μπουκαλάκι ρούμι για ενθύμιο. Μπορεί όμως στο γυρισμό να δώσουμε το ένα backpack κάτω. Στο online check in και εγώ αυτό κάνω, απλά επειδή το κάνω καθυστερημένα βρίσκω παράθυρο αλλά πιο πίσω. Οπότε αν πάω να κάνω check in κατευθείαν όταν θα είναι διαθέσιμο, θεωρώ ότι θα βρω θέσεις μπροστά. Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Θα επανέλθω σύντομα με πολλές ερωτήσεις, μιας και είσαι ο κατάλληλος άνθρωπος για βοήθεια σε θέματα Κούβας.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλημερα σας, επειδη αρχισαμε να ψαχνουμε κι εμεις για Κουβα για Δεκεμβριο ηθελα να ρωτησω αν ειναι καλη περιοδος και εχει ζεστη ουτως ωστε να κανουμε και τα μπανακια μας.
Επισης για ενδιαφερομενους που δε θελουνε πολλες ενδιαμεσες πτησεις, εχω βρει εταιρια που πεταει κατευθειαν απο Φρανκφουρτη για Αβανα, την Condor!
Μαλιστα για την περιοδο που με ενδιαφερει το κοστος ανα ατομο βγαινει 720 με 750 ευρω. Πως σας φαινεται η τιμη, αξιζει η υπαρχουν και φθηνοτερες προσφορες;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.783
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom