Βέλγιο Αποστολή σε Μπριζ και Γάνδη! "Ξενύχτι" μέχρι τις 9, σοκολάτες και ο....Μπέλφρυς!

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ωραια περιγραφή !

Πολυκοσμία βλέπω , σαν την Ινδία ενα πράγμα χαχα
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ωραια περιγραφή !

Πολυκοσμία βλέπω , σαν την Ινδία ενα πράγμα χαχα
Δεν ξέρω τι γίνεται. Μάλλον πέφτει σύρμα όπου και να πηγαίνουμε και κρύβονται όλοι! (Μπορεί να φοβούνται μην τους ζητήσουμε δανεικά).
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Αν και εχοντας παει δυο φορες στην Μπριζ σκεφτηκα να μην διαβασω την συγκεκριμενη ιστορια αφου δεν θα ειχε να μου δωσει κατι καινουργιο .....Τελικα λόγω τίτλου αποφασισα να την διαβασω !! Να εισαι καλα James και να μεταφερεις με τόσο χιουμορ τις ταξιδιωτικες σου εμπειριες για να μας κανεις να γελαμε :haha::haha:
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αποχαιρετήσαμε τον Μπέλφρυ (λες και θα αργούσαμε να τον ξαναδούμε)
P1110435.JPG


και κινηθήκαμε προς ένα σημείο από όπου ξεκινούν οι βαρκάδες στα κανάλια της πόλης. (μην γκρινιάζετε, έρχεται και το φαγητό).
Η βαρκάδα λοιπόν κοστίζει 8 ευρώ το άτομο, διαρκεί 30 λεπτά και περιλαμβάνει και ξενάγηση από τον οδηγό στα Αγγλικά, στα Γαλλικά και στα Φλαμανδικά (νομίζω). Διαλέγετε και παίρνετε.
Όσο περιμέναμε, ο οδηγός μας καθάριζε λίγο τα καθίσματα (κακήν κακώς) μιας και είχε ξεκινήσει ένα ψιλόβροχο
P1110440.JPG

Η συγκεκριμένη βόλτα μπορώ να πω ότι αξίζει τον κόπο και όντως βλέπεις κάποια σημεία της πόλης που δεν θα τα έβλεπες διαφορετικά. Σε κάποια σημεία γίνεται κομματάκι επικίνδυνη βέβαια....Σε κάποια από τις γέφυρες, ο driver μας ενημέρωσε να έχουμε τον νου μας γιατί είναι χαμηλή. Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία
P1110442.JPG

Στην επόμενη η ίδια προειδοποίηση αλλά και πάλι χαλαρός εγώ (συγκρατημένα χαλαρός όμως)
P1110453.JPG

Ε όταν στην επόμενη έσκυψε μέχρι και ο οδηγός ανησύχησα! Και η μόνη φώτο που πρόλαβα να βγάλω ήταν "κάπως" μακρινή μιας και έπρεπε άμεσα να σκύψω!
P1110456.JPG

Ας απολαύσετε και μερικές ακόμα επειδή είμαι στις καλές μου
Church of our Lady
P1110450.JPG

τέχνη
P1110448.JPG

πέρασμα έξω από το δωμάτιό μας (το κεντρικό παράθυρο)
P1110444.JPG

P1110454.JPG


Ύστερα από αυτή την...εξοντωτική βόλτα, ε λίγη σοκολάτα χρειαζόταν!
P1110459.JPG

Τις συγκεκριμένες βέβαια δεν τις συστήνω μιας και δεν με εντυπωσίασαν.

Μα αυτά και με αυτά, είχαμε καθυστερήσει και το φαγητό! Πρώτα όμως μια μικρή στάση (άαααντε πάλιιιι) στην πλατεία Burg για να επισκεφτούμε την Βασιλική του Ιερού Αίματος, η οποία διακρίνεται στριμωγμένη ανάμεσα σε άλλα κτίρια (είναι στην γωνία). Επίσης διακρίνεται και ο ήλιος πλέον(!).
P1110465.JPG


Εδώ λοιπόν βρίσκεται ένα φιαλίδιο όπου λένε (δεν ξέρω ποιοι) ότι περιέχει το αίμα του Χριστού....
Η είσοδος είναι ελεύθερη και είπαμε να ρίξουμε μια ματιά. Στο εσωτερικό επικρατεί ησυχία και οι περισσότεροι είναι στημένοι σε μια ουρά που οδηγεί στο φιαλίδιο. Περιμέναμε λοιπόν και εμείς. Αφού μας κάνανε παρατήρηση (περίεργο) επειδή μιλούσαμε, ήρθε η ώρα να ακολουθήσουμε το τελετουργικό το οποίο έχει ως εξής:

ένας ένας ανεβαίνει μερικά σκαλάκια για να βρεθεί μπροστά σε ένα γυάλινο κουτί, μέσα στο οποίο είναι το φιαλίδιο. Εκεί ακουμπάς τα δυο σου χέρια στο κουτί, κοιτάς, προσεύχεσαι, φεύγεις. (αυτές είναι οι οδηγίες/προτροπές που υπάρχουν γραπτώς, δεν τα βγάζω από το μυαλό μου). Πριν από αυτό βέβαια ρίχνεις και τον οβολό σου.
Ύστερα από κάθε επαφή χεριών με το κουτί, μια ηλικιωμένη κυριούλα σκουπίζει το σημείο. Και πάλι από την αρχή.
Πρώτη ανέβηκε η σύζυγος που έριξε και το κατιτίς της. Οπότε πήρε από την κυρία και ένα "δώρο" φυλλάδιο, που μη με ρωτήσετε τι έλεγε. Αποφασιστικά ακολούθησα. Το ίδιο αποφασιστικά προσπέρασα το παγκάρι και στάθηκα μπροστά στην κυρία. Της χαμογέλασα, αλλά τζίφος. Μάλλον δεν έπρεπε να προσπεράσω πριν. Απτόητος συνέχισα να παραβιάζω το πρωτόκολλο μην ακουμπώντας το κουτί, αλλά απλά να το κοιτάζω. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα είχα αρχίσει να νιώθω αμήχανα και απομακρύνθηκα.
Εννοείται πως δεν πήρα δώρο.
Προσωπικά δεν ενθουσιάστηκα, αλλά μην σας παρασύρω. Δεν ξέρω γιατί, αλλά περίμενα κάτι πιο ενδιαφέρον και ίσως να είχα λίγο περισσότερο χρόνο για να το επεξεργαστώ.

Πλέον δεν υπήρχε γυρισμός. Όλοι οι δρόμοι οδηγούσαν στο Cambrinus! Μετά από πολλή μελέτη είχαμε καταλήξει για μεσημεριανό στο συγκεκριμένο και δεν πέσαμε έξω. Το κατάστημα είναι πολύ όμορφο εσωτερικά, διαθέτει εκατοντάδες μπύρες και πολύ καλό φαγητό.
P1110468.JPG

Σε πρώτο πλάνο η επιλογή μου με κοτόπουλο και πατάτες (αυτό το περίεργο τετράγωνο δεξιά) μανιτάρια και κρεμμύδια, σούπερ. Σε δεύτερο πλάνο τα ζυμαρικά της συζύγου (δεν δοκίμασα) και η σαλάτα του αγρότη. Α και η μπύρα μου.
P1110467.JPG

Σκάσαμε στο φαγητό μιας και οι μερίδες ήταν μεγάλες, μείναμε αρκετά ικανοποιημένοι και από το σέρβις, αφήσαμε τα 50 μας ευρώ (δεν καταδεχόμαστε να πέσουμε πιο κάτω) και συνεχίσαμε για το περιβόητο Minnewaterpark.

Το πάρκο είναι αρκετά όμορφο, όχι όπως το φανταζόμουνα από τις περιγραφές όμως. Ίσως να μην ήταν και η κατάλληλη εποχή. Όπως και να έχει, υπάρχουν μερικά σημεία για ωραίες φωτογραφίες τις οποίες και θα δείτε (αν ανησυχούσατε)
P1110388.JPG

P1110394.JPG

P1110393.JPG

και λίγες από την γύρω περιοχή
P1110380.JPG

P1110401.JPG


Εξαιρετική η διαδρομή προς και από το πάρκο, αλλά και ποια δεν είναι τέτοια στην Μπριζ? Ευτυχώς πάντως που έχει προχωρήσει η τεχνολογία, γιατί σε παλαιότερα χρόνια θα χρειαζόμουν καμιά δεκαριά φιλμ για αυτό το μέρος....

Θα σας αφήσω προσωρινά με ένα ακόμα κουίζ. Τι απεικονίζει η παρακάτω φωτογραφία:
P1110404.JPG

α) Γαλατάκι για να δυναμώσουν τα κόκαλα?
β) Περίεργο είδος καφέ?
γ) Ψαγμένο βέλγικο κοκτέιλ?
δ) Τίποτα από τα παραπάνω?

Η συνέχεια περιλαμβάνει...ανεμόμυλους, σοκολάτα σουβλάκι (ή μήπως καλαμάκι), απάντηση στο κουίζ και φυσικά Γάνδη!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μετά και τον καταιγισμό απαντήσεων (0), θα προχωρήσω στην αποκάλυψη....Που δεν είναι άλλη φυσικά από το δ....
Η παραγγελία μας ήταν "two hot chocolates" και προσγειώθηκαν στο τραπέζι μας τα παραπάνω ποτήρια....Με λίγο ανακάτεμα πλησίαζε βέβαια στο νορμάλ χρώμα...Τα συνοδευτικά μου θύμισαν λίγο τα churros που είχα φάει κάποτε στην Μαδρίτη (στην Mayor συγκεκριμένα) αλλά ήταν κάτι άλλο, ελαφρώς απροσδιόριστο. Τα φάγαμε όμως (αλίμονο).

Έχοντας πλέον φάει, πιει σοκολάτα (ή ότι ήταν αυτό), είχαμε αποκτήσει αρκετές δυνάμεις για μία ακόμα βόλτα! Αυτή την φορά στο ανατολικό κομμάτι της πόλης το οποίο είναι και ελαφρώς λιγότερο τουριστικό.
Τα ενδιαφέροντα σημεία εκεί περιλαμβάνουν μία από τις παλιές πύλες της πόλης (συνολικά διασώζονται τέσσερις)
P1110471.JPG

αλλά και δύο ανεμόμυλοι!
P1110482.JPG

P1110493.JPG

οι οποίοι δυστυχώς είναι επισκέψιμοι μόνο κατά την καλοκαιρινή περίοδο. Έτσι μείναμε στην απέξω!
Και οι δύο είναι πάνω σε λοφάκια και προσφέρουν ωραία θέα προς το κέντρο (και φυσικά στον Μπέλφρυ)
P1110491.JPG

Η περιοχή δεν μας κέντρισε ιδιαίτερα το ενδιαφέρον, οπότε αποφασίσαμε να ξαναγυρίσουμε πίσω, ακολουθώντας διαφορετική διαδρομή αυτή την φορά. Δεν διαλέξαμε κανέναν κεντρικό δρόμο και εξερευνήσαμε κάθε απίθανο στενάκι σε αυτή την 20λεπτη περίπου βόλτα.
P1110495.JPG

P1110496.JPG

P1110498.JPG

πολύ μπροστά οι Βέλγοι έχοντας τοποθετήσει πάνελ πάνω στα παρκόμετρα (όχι ότι έχουν και καμιά τρομερή ηλιοφάνεια, αλλά και πάλι είναι αξιοπρόσεκτο)
P1110497.JPG

Και ξαφνικά εκεί που περπατάμε......τι συνέβη??? Βρέθηκαν στα χέρια μας αυτά
P1110499.JPG


Κρίμα ήταν να πετάξουμε, κάναμε την καρδιά μας πέτρα και τα φάγαμε. Αυτά τα καλαμάκια/σουβλάκια (αναλόγως από ποια περιοχή της Ελλάδος είσαι) ήταν βαφλάκια τα οποία πριν την κατανάλωση κάνανε βουτιά σε μια σοκολάτα της επιλογής σου, και μετά ένα πέρασμα από μια γαρνιτούρα. Οι επιλογές ήταν δεκάδες και χρειάζονται αρκετές δοκιμές για να καταλήξεις ποιο είναι το πιο νόστιμο. (δεν λέω για εμάς, για τους άλλους λέω, δεν τους ξέρετε).

Μα αυτά και με αυτά η ώρα είχε περάσει (χαλαρά μετά τις 8, το παρατραβήξαμε πάλι) και η νύχτα έκανε την Μπριζ ακόμα πιο μαγική. Ξανά απολαύστε υπεύθυνα
P1110505.JPG

P1110513.JPG

P1110514.JPG

Δημαρχείο
P1110517.JPG

(Πραγματικά απορώ γιατί να γράφω κείμενο όταν υπάρχουν ΤΕΤΟΙΕΣ φωτογραφίες!)

Παρένθεση:
Αφορά προηγούμενο κομμάτι της ιστορίας αλλά σκαλίζοντας το άλμπουμ της Μπριζ βρήκα και πιο κατατοπιστική φωτογραφία του υπερσύγχρονου τρόπου ζεστάματος κρεπών, που είχε το ξενοδοχείο μας!!
P1110518.JPG

Κουνημένη αλλά μπορεί να αποδώσει το μεγαλείο της εφεύρεσης.....

Κλείνει η παρένθεση.
 

Hatzimpek84

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
James θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσο έυκολο είναι να πάει κανείς από το αεροδρόμιο του Σαρλερουά στη Μπρύζ, κάθε λεπτομέρεια θα μου ήταν χρήσιμη και επίσης ποσες μέρες είναι καλό να κάτσεις στη Μπρύζ για να πάρεις μια καλή γέυση? Σκέφτομαι να κάνω αυτό το ταξίδι για αυτό και σε ρωτάω.
 

vanessachai

Member
Μηνύματα
44
Likes
94
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ
Μετά και τον καταιγισμό απαντήσεων (0), θα προχωρήσω στην αποκάλυψη....Που δεν είναι άλλη φυσικά από το δ....
Η παραγγελία μας ήταν "two hot chocolates" και προσγειώθηκαν στο τραπέζι μας τα παραπάνω ποτήρια....Με λίγο ανακάτεμα πλησίαζε βέβαια στο νορμάλ χρώμα...Τα συνοδευτικά μου θύμισαν λίγο τα churros που είχα φάει κάποτε στην Μαδρίτη (στην Mayor συγκεκριμένα) αλλά ήταν κάτι άλλο, ελαφρώς απροσδιόριστο. Τα φάγαμε όμως (αλίμονο).

Έχοντας πλέον φάει, πιει σοκολάτα (ή ότι ήταν αυτό), είχαμε αποκτήσει αρκετές δυνάμεις για μία ακόμα βόλτα! Αυτή την φορά στο ανατολικό κομμάτι της πόλης το οποίο είναι και ελαφρώς λιγότερο τουριστικό.
Τα ενδιαφέροντα σημεία εκεί περιλαμβάνουν μία από τις παλιές πύλες της πόλης (συνολικά διασώζονται τέσσερις)
View attachment 170270
αλλά και δύο ανεμόμυλοι!
View attachment 170271
View attachment 170272
οι οποίοι δυστυχώς είναι επισκέψιμοι μόνο κατά την καλοκαιρινή περίοδο. Έτσι μείναμε στην απέξω!
Και οι δύο είναι πάνω σε λοφάκια και προσφέρουν ωραία θέα προς το κέντρο (και φυσικά στον Μπέλφρυ)
View attachment 170281
Η περιοχή δεν μας κέντρισε ιδιαίτερα το ενδιαφέρον, οπότε αποφασίσαμε να ξαναγυρίσουμε πίσω, ακολουθώντας διαφορετική διαδρομή αυτή την φορά. Δεν διαλέξαμε κανέναν κεντρικό δρόμο και εξερευνήσαμε κάθε απίθανο στενάκι σε αυτή την 20λεπτη περίπου βόλτα.
View attachment 170288
View attachment 170289
View attachment 170291
πολύ μπροστά οι Βέλγοι έχοντας τοποθετήσει πάνελ πάνω στα παρκόμετρα (όχι ότι έχουν και καμιά τρομερή ηλιοφάνεια, αλλά και πάλι είναι αξιοπρόσεκτο)
View attachment 170295
Και ξαφνικά εκεί που περπατάμε......τι συνέβη??? Βρέθηκαν στα χέρια μας αυτά
View attachment 170298

Κρίμα ήταν να πετάξουμε, κάναμε την καρδιά μας πέτρα και τα φάγαμε. Αυτά τα καλαμάκια/σουβλάκια (αναλόγως από ποια περιοχή της Ελλάδος είσαι) ήταν βαφλάκια τα οποία πριν την κατανάλωση κάνανε βουτιά σε μια σοκολάτα της επιλογής σου, και μετά ένα πέρασμα από μια γαρνιτούρα. Οι επιλογές ήταν δεκάδες και χρειάζονται αρκετές δοκιμές για να καταλήξεις ποιο είναι το πιο νόστιμο. (δεν λέω για εμάς, για τους άλλους λέω, δεν τους ξέρετε).

Μα αυτά και με αυτά η ώρα είχε περάσει (χαλαρά μετά τις 8, το παρατραβήξαμε πάλι) και η νύχτα έκανε την Μπριζ ακόμα πιο μαγική. Ξανά απολαύστε υπεύθυνα
View attachment 170302
View attachment 170303
View attachment 170305
Δημαρχείο
View attachment 170306
(Πραγματικά απορώ γιατί να γράφω κείμενο όταν υπάρχουν ΤΕΤΟΙΕΣ φωτογραφίες!)

Παρένθεση:
Αφορά προηγούμενο κομμάτι της ιστορίας αλλά σκαλίζοντας το άλμπουμ της Μπριζ βρήκα και πιο κατατοπιστική φωτογραφία του υπερσύγχρονου τρόπου ζεστάματος κρεπών, που είχε το ξενοδοχείο μας!!
View attachment 170308
Κουνημένη αλλά μπορεί να αποδώσει το μεγαλείο της εφεύρεσης.....

Κλείνει η παρένθεση.
Όλα φαίνονται καταπληκτικά!! Θυμάσαι από πού πήρατε τα σουβλάκια-βαφλάκια;
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
James θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσο έυκολο είναι να πάει κανείς από το αεροδρόμιο του Σαρλερουά στη Μπρύζ, κάθε λεπτομέρεια θα μου ήταν χρήσιμη και επίσης ποσες μέρες είναι καλό να κάτσεις στη Μπρύζ για να πάρεις μια καλή γέυση? Σκέφτομαι να κάνω αυτό το ταξίδι για αυτό και σε ρωτάω.
Πανεύκολο. Έξω ακριβώς από το αεροδρόμιο του Σαρλερουά είναι η στάση των λεωφορείων της Flibco. Για τα ακριβή δρομολόγια θα πρέπει να μπεις στο flibco.com. Τα λέει αναλυτικά. Η απόσταση είναι 2 ώρες με μία ενδιάμεση στάση στην Γάνδη.

Για καλή γεύση που ρωτάς φτάνουν 2 μέρες. Εγώ την τρίτη την αφιέρωσα Γάνδη.
Αν και είναι τόσο όμορφο το μέρος που όσες μέρες και αν αφιερώσεις δεν θα μου φανεί παράξενο!

Όλα φαίνονται καταπληκτικά!! Θυμάσαι από πού πήρατε τα σουβλάκια-βαφλάκια;
Όχι, αλλά το έψαξα και το βρήκα τώρα! Ήταν στην Breidelstraat λίγα μέτρα πριν την Markt (όπως έρχεσαι από την Burg) στο δεξί σου χέρι.
 

Hatzimpek84

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες James. Διάβασα την ιστορια σου και μου αρεσε πολυ, ζήλεψα είναι η αληθεια (με την καλη ενοια). Σκέφτομαι να συνδιασω Βρυξέλλες-Γάνδη-Μπρύζ με τελευταίο προορισμό και διαμονή της βρυξέλλες. Για τυχόν περετέρο πληροφορίες ελπιζω να μην έχεις πρόβλημα να σε ξαναενοχλήσω.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά μην αγχώνεστε, δεν με έκλεψε ο Φάρελ. Απλά έπεσε πολύ δουλειά (και όμως).
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η τρίτη μέρα της παραμονής μας στα βελγικά εδάφη είχε αποφασιστεί να αφιερωθεί στην γειτονική Γάνδη. Το λεωφορείο που μας μετέφερε στον κεντρικό σταθμό της Μπριζ πέρναγε έξω ακριβώς από το ξενοδοχείο μας, και από εκεί με τρένο βρισκόσουν σε μισή ώρα στον προορισμό σου. Τα δρομολόγια είναι πάρα πολλά προς Γάνδη (απλά αλλάζει ο τελικός προορισμός τους) με συχνότητα κάποιες φορές ανά 30 λεπτά. Εμείς απλά πήγαμε στον σταθμό χωρίς καν να ξέρουμε τα ωράρια, και πήραμε το επόμενο. Δεν περιμέναμε ούτε ένα τέταρτο.

Τα εισιτήρια κόστιζαν 28 ευρώ και για τους δύο μπρος πίσω, τιμή που μου φάνηκε μια χαρά.
Η άφιξη στον κεντρικό σταθμό της Γάνδης ήταν ελαφρώς απογοητευτική λόγω μάλλον κάποιων έργων που γίνονται εκεί
P1110522.JPG


P1110523.JPG

αλλά πιστέψτε με, όταν βγείτε παραέξω θα αλλάξετε γνώμη....(υπομονή)

Από τον σταθμό αγοράσαμε το ολοήμερο πάσο για τα ΜΜΜ (6 ευρώ το άτομο) για να κινηθούμε κυρίως με το τραμ, το οποίο είναι πολύ εξυπηρετικό και καταλήγει στο κέντρο της πόλης.
Εδώ να πω ότι πρέπει να είναι η πρώτη φορά που φτάνω σε κάποιο προορισμό χωρίς ΚΑΝΕΝΑ απολύτως σχέδιο, κάτι που είναι εντελώς άγνωστο σε μένα, μιας και είμαι αρκετά οργανωτικός και θέλω να ξέρω το κάθε τι για την πόλη που θα επισκεφτώ. Ούτε χάρτη είχα, ούτε τα αξιοθέατα ήξερα, ούτε ποια είναι τα must. ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ. Μόνο ότι ήμασταν στην Γάνδη. Φτάνει.
Ήταν ομολογουμένως μια ευχάριστη αλλαγή. Οι διάλογοι με την σύζυγο ήταν κάπως έτσι:
- Ποια εκκλησία είναι αυτή?
- Δεν ξέρω! (με καμάρι όμως)

-Αυτή είναι η κεντρική πλατεία?
- Δεν έχω ιδέα! (καμαρωτός πάντα)

Αρκετή υπομονή κάνατε, ώρα για ανταμοιβή
P1110536.JPG

P1110540.JPG

P1110542.JPG

P1110546.JPG

να και ένα ψωροταξί. Προσπάθησα να του δώσω κανά ευρώ του κακομοίρη αλλά δεν τον πρόλαβα.
P1110544.JPG


Και τι είναι αυτό που όοοολοι παρατηρήσατε??? Ε?? (δεν ακούω).
Κόσμος! Ναι! Με την άφιξή μας στην κεντρική πλατεία (το είχα μάθει ενδιάμεσα) καταλάβαμε ότι εδώ κυκλοφορούσαν άνθρωποι (μπορεί και να μην ήξεραν ότι θα ήμασταν εκεί βέβαια).
Φοιτητούπολη η Γάνδη και αναμενόμενα συναντήσαμε πολύ νεαρό κόσμο, περισσότερα μαγαζιά, και γνωστών αλυσίδων, ικανοποιώντας την καπιταλιστική μας πλευρά! Επίσης άπειρα κανάλια, όπως ακριβώς και στην Μπριζ, προσφέροντας σε κάθε γωνία όλο και πιο όμορφες φωτογραφίες.
P1110556.JPG

P1110560.JPG


Παιδιά καλές οι βόλτες, καλά τα κανάλια, αλλά να πιούμε και ένα ιμπεριαλιστικό καφέ στα Στάρμπακς τώρα που τα βρήκαμε...
Μπαίνοντας μου τράβηξε την προσοχή το ωράριο που ήταν κολλημένο στην πόρτα
P1110581.JPG

Τα συμπεράσματά μου: α) μέχρι τις 7 παιδάκια ο καφές, μετά πάμε για ύπνο. Έλα που μου θέλετε και κρεπάλες β) ε άντε τα Σάββατα το ρίχνουμε λίγο έξω, το τραβάμε μέχρι τις 8 (κατάχρηση) γ) ε τις Κυριακές....(λογικά θα δουλεύουν ακόμα) δ) ωραίος φαίνομαι στο τζάμι (!)
Και η θέα όμως είναι όλα τα λεφτά
P1110582.JPG

Θα σας αφήσω με την εξής απορία. Τι ακριβώς κάνει το άγαλμα στην παρακάτω φωτογραφία? Να παρεξηγηθώ ή όχι?
P1110563.JPG
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom