Ταϊλάνδη Ασία, η πρώτη επαφή....!

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ονειρεμένο Ταξίδι
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
η ιστορία και ο τρόπος, που γράφεις,πραγματικά, με καθηλώνουν, γι' αυτό και μεσάνυχτα μπήκα να διαβάσω τη συνέχεια, σκεπτόμενος οτι θα έχεις μπει στο αεροπλάνο πλέον! και τι να δω ο χριστιανός? Τα τίναξες όλα στον αέρα πάλι!!!

Αντε συνέχισε με το γράψιμο γιατί αγωνιούμε...
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
MANADO - INDONESIA
η ιστορία και ο τρόπος, που γράφεις,πραγματικά, με καθηλώνουν, γι' αυτό και μεσάνυχτα μπήκα να διαβάσω τη συνέχεια, σκεπτόμενος οτι θα έχεις μπει στο αεροπλάνο πλέον! και τι να δω ο χριστιανός? Τα τίναξες όλα στον αέρα πάλι!!!

Αντε συνέχισε με το γράψιμο γιατί αγωνιούμε...
Καλο.............!!!!!!! Αν ολα πανε καλα αυριο πεταω....
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
MANADO - INDONESIA
Οι στιγμές που πέρασαν, μου φάνηκαν αιώνας. Κατάλαβε αμέσως ότι το πήρα κατάκαρδα. Προσπάθησε αμέσως να διαλύσει τα μαύρα σύννεφα, ανασκευάζοντας την αρχική της ανακοίνωση.
Τώρα που το σκέφτομαι, μου λέει, η σωστή έκφραση δεν είναι:

τα εισιτήρια για Kuala – Lumpur που έκλεισες ακυρώθηκαν”, αλλά άλλαξαν.

Το πρόσωπό μου φωτίστηκε. Κρεμόμουν από τα χείλη της. Δεν χρειαζόταν να της πω, «για συνέχισε», το βλέμμα μου πρόδιδε την προσμονή. Πιο συγκεκριμένα, κάναμε μια μικρή παράκαμψη στο ταξίδι, αποκρίθηκε. Ήμουν εκ νέου γεμάτος έξαψη, περιέργεια και αγωνία. Θα μου άρεσε αυτό που θα ακούσω; Τι σημαίνει το άλλαξαν; Άλλαξαν ειδικά για Μαλαισία, για την ευρύτερη Ασία ή για Ευρώπη;

Συνεχίζει: «Όταν έμαθα για το ναυάγιο στην δουλειά σου και ειδικά μετά την επικύρωση, που ήρθε με το δεύτερο τηλεφώνημα, αφότου είχες ήδη φύγει, αποφάσισα ότι πρέπει να δράσω. Αυτές τις μέρες δεν έχεις καθαρό μυαλό, ενώ διακρινόσουν πάντα από δομημένη και αναλυτική σκέψη. Έπρεπε κάτι να κάνω. Δεν μπορούσα να μένω άπραγη και να σε βλέπω να φθείρεσαι. Έχεις κολλήσει και παλεύεις την εμμονή του πολυπόθητου ακυρωθέντος ταξιδίου της Ταϊλάνδης.»

Είχε δίκιο. Κάπως έτσι ήταν τα πράγματα και ας αρνούμουν να το παραδεχτώ. Είχα τυφλωθεί από την εμμονή μου. Επιδίωκα το τέλειο, αδιαφορώντας για δεδομένα των καταστάσεων.

Συνεχίζει: « Αμέσως μετά το δεύτερο τηλεφώνημα της Ελένης, σιγουρεύτηκα. Έπρεπε να επέμβω. Δεν μπορούσα να σε δω να επιστρέφεις μεμψίμοιρος και υπό κατάρρευση. Ούτε ήσουν ικανός να συζητήσεις εναλλακτικές. Κυνηγούσες το άπιαστο, το όνειρο, το ιδεατό. Έπρεπε να σε φέρω προ τετελεσμένων γεγονότων. Αφού δεν θα ήταν δυνατόν να εξασφαλίσω την συγκατάθεσή σου , σε οποιαδήποτε διαφορετική με αυτό που επιδίωκες, πρόταση. Κάλεσα αμέσως την Άννα στο ταξιδιωτικό γραφείο. Της εξήγησα την κατάσταση και συμφώνησε ότι θα πρέπει άμεσα να δούμε τις εναλλακτικές μας δυνατότητες & επιλογές. Της εξήγησα την εμμονή σου για την Ασία και της ζήτησα να μου πει τον φθηνότερο ναύλο για την Kuala Lumpur. Ο ναύλος για όλες σχεδόν τις ημέρες με εξαίρεση του Σαββάτου 27/12 ήταν 2150 € τα 2 άτομα. Οι ώρες πτήσεις το ίδιο χάλια, με αυτές που είχαμε κλείσει. Οπότε έκανα το προφανές. Άλλαξα τις ημερομηνίες των εισιτηρίων μας. Αντί να επιστρέψουμε Δευτέρα 29/12, θα επιστρέψουμε την Τρίτη 23/12 το μεσημέρι.»

Γουρλώνω τα μάτια, μην έχοντας ακόμη καταλάβει τι μου λέει.

Συνεχίζει : « Ακυρώσαμε τα υφιστάμενα, πληρώσαμε penalty 100 ευρώ το άτομο, σύνολο 200 ευρώ. Τα εισιτήρια κόστιζαν 2150 άρα 750 ευρώ ακριβότερα από τα αρχικώς αγορασμένα. Το κόστος δηλαδή των εισιτηρίων ανήλθε σε 2150 + 200 = 2350 ευρώ, δηλαδή 950 ευρώ ακριβότερα με αυτά που αρχικά είχαμε κλείσει. Εάν συνυπολογίσεις ότι πλέον το ταξίδι μειώνεται κατά 6 ημέρες, βγάλεις τα χρήματα του ξενοδοχείου, την διατροφή, πιθανές εκδρομές κ.τ.λ., οικονομικά είμαστε μια η άλλη.»

Δεν μπορώ ακόμη να πιστέψω τι μου λέει. Το αρχικό ταξίδι των 20 ημερών στην Ταϊλάνδη, το οποίο λόγο των καταστάσεων μετατράπηκε σε ταξίδι 17 ημερών στην Μαλαισία + 2 διανυκτερεύσεις stopover, στην τελική του μορφή γίνεται ταξίδι 11 ημερών στην Μαλαισία + 2 stopover. Σχεδόν το μισό. Και το κόστος το ίδιο και μπορεί και περισσότερο. Απελπίζομαι. Δεν μπορεί αυτό να είναι καλό deal.

Βλέπει την απογοήτευση στο πρόσωπο μου και συννεφιάζει. Για εσένα το έκανα, μου λέει. Αφού βλέπεις οι καταστάσεις δεν μας ευνοούν. Πρέπει να πάρεις τα πράγματα όπως έρχονται. Ο χρόνος πίσω δεν γυρνά. Ούτε τα γεγονότα μπορούν να αλλάξουν. Έχουν πάρει την τροπή τους.

Συνέχισα, να είμαι απαρηγόρητος. Την κοιτούσα, αλλά ουσιαστικά δεν την άκουγα. Άκουγα τις σκέψεις μου, τα σχέδια μου. Δεν ήμουν ακόμη έτοιμος να χωρίσω μαζί τους.

Οι επόμενες στιγμές πέρασαν, αδέξια. Δεν ήξερα τι να κάνω. Έπρεπε να την ευχαριστήσω ή να την επιπλήξω. Εάν είχε δίκιο;

Ήμουν πολύ κουρασμένος για να σκεφτώ. Θα ασχοληθώ με αυτές τις σκέψεις αργότερα. Όταν μου επιτρέψει ο εαυτός μου να σκέφτομαι καθαρά. Δέχθηκα την κατάσταση ως εξιλέωση. Φεύγαμε μεθαύριο το μεσημέρι. Δεν είχαμε ακόμη κλείσει ξενοδοχεία, αλλά ούτε και αεροπορικά εισιτήρια εσωτερικού. Είχαμε πολύ δουλειά να κάνουμε.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Eίναι πάρα μα πάρα πολύ καλή η γυναίκα σου!Καμιά φορά αποφασίζει το σύμπαν για μας χωρίς εμάς...δεν έχουμε άλλη λύση παρά να ακολουθήσουμε τις αποφάσεις του!Ελπίζω από δω και πέρα να έχει μόνο ωραίες στιγμές...ή μήπως τα στραβά θα συνεχιστούν???
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
MANADO - INDONESIA
Eίναι πάρα μα πάρα πολύ καλή η γυναίκα σου!Καμιά φορά αποφασίζει το σύμπαν για μας χωρίς εμάς...δεν έχουμε άλλη λύση παρά να ακολουθήσουμε τις αποφάσεις του!Ελπίζω από δω και πέρα να έχει μόνο ωραίες στιγμές...ή μήπως τα στραβά θα συνεχιστούν???
Επρεπε να το περιμενω. Γυναικεια αλληλεγγυη. Απο εδω και περα το πραγμα στρωνει. Η ιστορια θα ειναι ευχαριστη. Θα βαλω και τις σχετικες φωτο στην ιστορια. Καλο το κειμενο αλλα και η φωτογραφια κανει την δουλεια της.
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ονειρεμένο Ταξίδι
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Μια χαρά ξηγήθηκε η γυναίκα σου! Για συνέχισε!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Το αρχικό ταξίδι των 20 ημερών στην Ταϊλάνδη, το οποίο λόγο των καταστάσεων μετατράπηκε σε ταξίδι 17 ημερών στην Μαλαισία + 2 διανυκτερεύσεις stopover, στην τελική του μορφή γίνεται ταξίδι 11 ημερών στην Μαλαισία + 2 stopover. Σχεδόν το μισό.
Πάλι καλά. Αν χρειάστηκαν τόσα κεφάλαια και είμαστε ακόμα ΠΡΙΝ από το κλείσιμο των εισιτηρίων, αναλογικά θα χρειαζόμαστε μερικές ζωές για να περιγράψεις/διαβάσουμε ένα ολόκληρο 20ήμερο ταξίδι...
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
MANADO - INDONESIA
Πάλι καλά. Αν χρειάστηκαν τόσα κεφάλαια και είμαστε ακόμα ΠΡΙΝ από το κλείσιμο των εισιτηρίων, αναλογικά θα χρειαζόμαστε μερικές ζωές για να περιγράψεις/διαβάσουμε ένα ολόκληρο 20ήμερο ταξίδι...
Οχι....οχι.....δεν θα το αντεξω ουτε και εγω. Θα το παρω πιο γρηγορα. Θα κανω και τα αναλογα, shortcuts. Ειδαλως βλεπω να πιανει Ιουνιος και εγω να γραφω....
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
εν τω μεταξυ παιδια αυτος ο μυστηριος τυπος παλι Επομενο ταξιδι με ερωτηματικο εχει:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.813
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom