Αυτόματη διόρθωση ορθογραφίας.

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Αν δεν κοπείς για τους τόνους, θα κοπείς για 'την βάση'. 'Τη βάση' λέμε, διότι δεν αρχίζει από κ,π,τ,γκ,μπ,ντ,ξ,ψ,τσ,τζ. Πλάκα πλάκα σε όλους μάς ξεφεύγουν, όμως ξεχωρίζει το συστηματικό απ' το τυχαίο σφάλμα. Κι εκείνο το παιδάκι δεν είχε πια τόοσα πολλά για ν' ακούσει όσα άκουσε!



σωστή!!!!!!!!!!!:clap:όμως το παιδάκι είχε πάρα πολλά,τόσα που θα πρεπε να τα δει το ΥΠΕΠΘ και να αξιολογήσει ανάλογα το εκπ/κό μας σύστημα!!!!!εκτός και αν παίζει δυσλεξία.:roll:
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Αν δεν κοπείς για τους τόνους, θα κοπείς για 'την βάση'. 'Τη βάση' λέμε, διότι δεν αρχίζει από κ,π,τ,γκ,μπ,ντ,ξ,ψ,τσ,τζ. Πλάκα πλάκα σε όλους μάς ξεφεύγουν, όμως ξεχωρίζει το συστηματικό απ' το τυχαίο σφάλμα. Κι εκείνο το παιδάκι δεν είχε πια τόοσα πολλά για ν' ακούσει όσα άκουσε!
η βαση, της βασεως η της βασης, την βαση, ω βαση.
η επιδειξη γνωσεων λοιπον μια και δεν ειμαι φιλολογος μου ειναι αδιαφορη και για μενα ειναι λαθος αιτιατικη ' τη βαση '. το αρθρο < τη > ειναι δοτικη, ετσι εμαθα εγω τα ελληνικα. ασε που τετοιον κανονα πρωτη φορα βλεπω στην ζωη μου. επισης εμαθα οτι αποστροφο οταν ξεκιναει η επομενη λεξη απο φωνηεν. ' συστηματικο απ' το τυχαιο' ? εγω θα το εγραφα ' απο το τυχαιο '.
 
Last edited by a moderator:

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
σωστή!!!!!!!!!!!:clap:όμως το παιδάκι είχε πάρα πολλά,τόσα που θα πρεπε να τα δει το ΥΠΕΠΘ και να αξιολογήσει ανάλογα το εκπ/κό μας σύστημα!!!!!εκτός και αν παίζει δυσλεξία.:roll:
το παιδακι εκανε την γραμματικη του τζαρτζανου. αφηστε λοιπον κατα μερος τις εξυπναδες. ναι μαλλον εχετε δυσλεξια
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
η βαση, της βασεως η της βασης, την βαση, ω βαση.
η επιδειξη γνωσεων λοιπον μια και δεν ειμαι φιλολογος μου ειναι αδιαφορη και για μενα ειναι λαθος αιτιατικη ' τη βαση '. το αρθρο < τη > ειναι δοτικη, ετσι εμαθα εγω τα ελληνικα. ασε που τετοιον κανονα πρωτη φορα βλεπω στην ζωη μου. επισης εμαθα οτι αποστροφο οταν ξεκιναει η επομενη λεξη απο φωνηεν. ' συστηματικο απ' το τυχαιο' ? εγω θα το εγραφα ' απο το τυχαιο '.
Δεν είμαι ο καλύτερος για το θέμα αυτό, καθώς δεν είμαι φιλόλογος, και κάνω και αρκετά λάθη.

Οστόσο, για τον κανόνα περί τελικού ν, δες στη wikipedia:
http://el.wikipedia.org/wiki/Τελικό_Νι_(γραμματική)
Μάλλον τον έχεις διαδαχθεί αλλά τον ξέχασες.

Επίσης, το "απ' το" είναι σωστό (το γλωσσικό φαινόμενο ονομάζεται αποκοπή, και μάλιστα το "απ' το" είναι το παράδειγμα που χρησιμοποιούν όλα τα βιβλία γραμματικής). Κι αυτό μάλλον το έχεις διδαχθεί αλλά το ξέχασες.
 
Last edited by a moderator:

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
το παιδακι εκανε την γραμματικη του τζαρτζανου. αφηστε λοιπον κατα μερος τις εξυπναδες. ναι μαλλον εχετε δυσλεξια
Θα μιλήσω και εκ μέρους της ANEL κι αν δεν την εκφράζω, με διορθώνει. Ευχαριστούμε για όσα μας στόλισες και όσα παρέθεσες κι αν δε θέλεις να μάθεις, μη μαθαίνεις. Αλλωστε δεν είναι αυτός ο σκοπός του forum και βέβαια δεν είναι σωστό να φοβόμαστε να γράψουμε. Για γραμματική και ορθογραφία δεν αξίζει να πούμε τίποτα άλλο. Επιπλέον εγώ τουλάχιστο δεν είμαι φιλόλογος, ούτε δασκάλα, αλλά ασκώ άκρως πρακτικό επάγγελμα, ανδροπρεπές θα έλεγα, άρα παίζω σε ξένα χωράφια. Σε σένα μια πλάκα κάναμε, την οποία μάλιστα σιγοντάρισες κι εσύ. Εφόσον σ' ενόχλησε, ζητάμε συγγνώμη. Όμως πρέπει να ξέρεις πως όταν μιλούσαμε για παιδάκι δεν εννοούσαμε εσένα, μα κάποιον που ο ίδιος δήλωσε το νεαρό της ηλικίας του και απ' τον οποίο ξεκίνησαν όλες οι σχετικές κουβέντες σήμερα.
Από μένα τέλος.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
και εγώ να προσθέσω πως παιδάκι εννοούσα τον aeiforo,ο οποίος έκανε τα λάθη για τα οποία έγινε τόσο ζήτημα!και την δυσλεξία την ανέφερα για να το υπερασπίσω και όχι για να τον κρίνω για τα λάθη του!μάλλον δεν κατάλαβες καλά φίλε σαίτα..
κατά τα άλλα συμφωνώ με την apodrasi.
 

ΧΡΥΣΑ

Member
Μηνύματα
76
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΟΣΚΑΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΗ ΤΗΝ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Εικάζω ότι για να γραφτεί κάποιος στο forum δεν είναι απαραίτητη προυπόθεση να είναι γνώστης ορθογραφίας και σώστου λόγου.ο άνθρωπος μια βοήθεια ζήτησε για τα ταξίδια που θέλει να κάνει.η ενδεχόμενη έλλειψη μορφωτικού επιπέδου δεν πρέπει να αποτέλλει τροχοπέδη στο να ζήτησει κάποιος την βοήθεια του forum.
 

constadia

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΣΧΑ-ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
κι' εγώ συμφωνώ να αφήσουμε τα λάθη του καθένα μας στην ορθογραφία γιατί υπάρχουν τα πιο σημαντικά λάθη της ζωής που τα επισκιάζουν έτσι κι' αλλιώς
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Δεν είμαι ο καλύτερος για το θέμα αυτό, καθώς δεν είμαι φιλόλογος, και κάνω και αρκετά λάθη.

Οστόσο, για τον κανόνα περί τελικού ν, δες στη wikipedia:
http://el.wikipedia.org/wiki/Τελικό_Νι_(γραμματική)
Μάλλον τον έχεις διαδαχθεί αλλά τον ξέχασες.

Επίσης, το "απ' το" είναι σωστό (το γλωσσικό φαινόμενο ονομάζεται αποκοπή, και μάλιστα το "απ' το" είναι το παράδειγμα που χρησιμοποιούν όλα τα βιβλία γραμματικής). Κι αυτό μάλλον το έχεις διδαχθεί αλλά το ξέχασες.
κωστα οπως εγραψα εχω διδαχθει την γραμματικη του τζαρτζανου. βεβαια εσυ εισαι αρκετα νεος για να ξερεις, σου λεω λοιπον οτι ηταν γραμματικη καθαρευουσας και τετοιοι κανονες δεν υπηρχαν, δεν εχω ξεχασει τιποτα. η εξελιξη της γλωσσας βεβαια ειναι συνεχης μεσα στα χρονια,, αλλα ποιο ειναι το σωστο τελικα ? τελος παντων δεν συνεχιζω μια τετοια συζητηση χωρις νοημα. κι αν απαντησα στις φιλες anel και apodrasi ειναι γιατι διορθωσαν και εγραψαν πανω στο δικο μου μηνυμα.
 

paparouna

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΙΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΧΑΒΑΗ!!
Όντως υπαρχουν λαθη που χτυπανε κοκκινο!Βγαζουν ματι βρε παιδι μου...Και τα στραβα ματια να κανεις, παλι τα βλεπεις!Δεν κρυβονται με τιποτα!:lol:
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Όντως υπαρχουν λαθη που χτυπανε κοκκινο!Βγαζουν ματι βρε παιδι μου...Και τα στραβα ματια να κανεις, παλι τα βλεπεις!Δεν κρυβονται με τιποτα!:lol:
Συμφωνώ! Μα πες μου ποιά αυτόματη διόρθωση θα απέτρεπε κάποιον συνομιλητή μας απ' το λαθάκι να καλωσορίσει μέλος δυόμιση χρόνων σαν νέο μέλος. Φαντάσου: 'Καλώς ήλθες Defkalion στο Ελληνικό Forum για Ταξίδια'! Παιδιά, δίνετε ψυχή σε ό,τι κάνετε!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Υπάρχει και κάτι απλούστερο...

Πριν από την υποβολή του μηνύματος, πατάμε το κουμπάκι "προεπισκόπηση", ρίχνουμε μια ματιά και διορθώνουμε τα οφθαλμοφανή, τουλάχιστον...;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.274
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom