Βέλγιο Βέλγιο review

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Μετά από το πρόσφατο ταξίδι που έκανα στο Βέλγιο, σκέφτηκα να σας γράψω συνοπτικά μερικές πληροφορίες για την εμπειρία, τα αξιοθέατα και λοιπά, ώστε να βοηθήσω όσους ενδιαφέρονται να ταξιδέψουν εκεί, όπως αντίστοιχα και εγώ βοηθήθηκα αρκετά από το forum στην προετοιμασία αυτού του mini break. :xmas_smile:

Να ξεκινήσω λέγοντας ότι κάπως τυχαία αποφάσισα το συγκεκριμένο ταξίδι, καθώς το Βέλγιο δεν ανήκε στους προορισμός που με τράβαγαν. Άλλωστε είχα πάει παλιότερα Ολλανδία και σκεφτόμουν ότι "μία από τα ίδια θα είναι". Εν τέλει η χώρα άξιζε πολύ, ιδιαίτερα οι πόλεις της (το flat countryside δεν είναι του γούστου μου, αν και η αλήθεια είναι ότι είδα ό, τι είδα μόνο από το τραίνο). Επίσης, όπως ανέμενα και όπως ήταν λογικό, μου θύμισε πάρα πολύ Ολλανδία.

Πτήση

Πετάξαμε με Alitalia μέσω Ρώμης επειδή είχε καλή τιμή και καλό δρομολόγιο (φτάναμε 05/01 11 το πρωί Βέλγιο και πετούσαμε από Βρυξέλλες 09/01 στις 6 και τέταρτο το απόγευμα, οπότε ουσιαστικά είχαμε 4μιση μέρες να περάσουμε στη χώρα). Με όσα είχα διαβάσει εδώ είχα φρικάρει λίγο με την Alitalia, οπότε πήρα χειραποσκευή. Πραγματικά το ευχαριστήθηκα, καθώς δεν σκεφτόμουν καθόλου το αν θα φτάσουν on time οι βαλίτσες (την έχω πάθει πολλές φορές και πάντα αγχώνομαι), σκέφτηκα δε από εδώ και στο εξής όταν πηγαίνω ολιγοήμερο ταξίδι να περιορίζομαι σε χειραποσκευή για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο! Στην φίλη μου πάντως η βαλίτσα έφτασε κανονικά και στις δύο πτήσεις. :xmas_biggrin: Από εκεί και πέρα η Alitalia δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. Στην πτήση Ρώμη-Βρυξέλλες έκανε το απόλυτο κρύο, χρησιμοποιούν φυσούνες με μεγάλη φειδώ, το "φαγητό" περιορίζεται σε μπισκότα ή ξηροκάρπια, ενώ οι αεροσυνοδοί είναι τόσο μεγάλης ηλικίας που πραγματικά στενοχωριέσαι για το ότι δεν έχουν βγει σε σύνταξη ακόμα.

Να τονίσω, για να μην μου τα χώσουν οι πολυταξιδεμένοι, ότι η άποψη είναι τελείως υποκειμενική και περιορίζεται στα τέσσερα εντός Ευρώπης δρομολόγια που έκανα με την συγκεκριμένη εταιρεία. Δεν έχω ιδέα τι κάνει στα υπερατλαντικά, αλλά η όλη διαδικασία των εντός Ευρώπης πτήσεων με έκανε πολύ επιφυλακτική στο να δοκίμαζα κάτι πιο "βαρβάτο" από αυτούς. Αν πάλι ξαναβρώ καλή τιμή/καλές ώρες σε κοντινό προορισμό δεν με πειράζει να την ξαναεπιλέξω.

Διαμονή

Μείναμε στο Aloft Schuman Brussels και μας άρεσε πολύ! Πολύ ντιζαϊνάτο ξενοδοχείο με μοντέρνους χώρους, μεγάλα, όμορφα και πολύ καθαρά δωμάτια, ευγενικό και εξυπηρετικό προσωπικό (με εξαίρεση 1-2 "μαθητευόμενους" μάλλον που λίγο δεν το είχαν), free Wi-Fi, το οποίο βρήκαμε και σε πολύ καλή προσφορά (210 euros για τέσσερις διανυκτερεύσεις). Είναι 5' από το μετρό Schuman, κοντά στην Κομισιόν, ενώ 500 μέτρα μακριά κάνει στάση το express λεωφορείο για αεροδρόμιο. Η περιοχή μου άρεσε πολύ, ήταν ήσυχη, ασφαλής, με πολλά μαγαζάκια και bakeries τριγύρω. Αν πάλι κάποιος θέλει να μείνει στην τουριστική καρδιά της πόλης πιθανώς να ξενερώσει. Πάντως προσωπικά το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Βρυξέλλες

Αφιερώσαμε τυπικά 2μιση μέρες στις Βρυξέλλες, αν και η πρώτη ήταν πολύ κουτσουρεμένη (η φίλη μου ήταν γριπωμένη και εγώ ταλαιπωρήθηκα οικτρά από την "ασθένεια των ταξιδιωτών"-3 φορές πάνω η τιμή των Imodium στο Βέλγιο παρεπιπτόντως :xmas_cheesygrin: ). Ενδιαφέρουσα πόλη με εναλλαγές. Το ιστορικό κέντρο γραφικό και λαμπερό, η περιοχή κοντά στην Κομισιόν κάπως jet-set, ενώ δεν λείπουν οι φτωχογειτονιές. Υπάρχει βέβαια πολυεθνικότητα. Πέρα από τους άπειρους Ευρωπαίους που εργάζονται στην Κομισιόν υπάρχουν και πολλοί μετανάστες, κυρίως άραβες. Γνωρίσαμε και μερικούς Έλληνες μετανάστες όπως έναν ευγενέστατο κύριο 2ης γενιάς που εργαζόταν στο μετρό. Πραγματικά με εντυπωσιάζει κάθε φορά η αγάπη που αυτοί οι άνθρωποι έχουν για την "πατρίδα" ή μάλλον για την ιδέα της. Έρχεται σε πολύ αντίθεση με τον τρόπο που εγώ αντιλαμβάνομαι την έννοια του ανήκειν σε μια χώρα, καθώς αισθάνομαι περισσότερο "ελλαδίτισσα" και λιγότερο "ελληνίδα".

Anyway, η Grand Place είναι σίγουρα must με τα επιβλητικά κτίρια, την γραφικότητα και την τουριστική κίνηση. Τριγύρω υπάρχουν πολλά δρομάκια γεμάτα μαγαζάκια, τουριστάδικα και σοκολατάδικα που έχει πλάκα να περιδιαβεί κάποιος. Το Manneken Pis το είχαν γυμνό μες στο κρύο, χαριτωμένο ήταν! Σε κάποια φάση εκεί που τριγυρνούσα στα στενά που ήρθε στο αυτί ήχος ελληνικό μπουζουκοελαφρού άσματος (και ξενέρωσα τα μάλα!). Όπως ανακάλυψα έβγαινε από το γυράδικο "Θεσσαλονικιός", ενώ σε εκείνο το κομμάτι είχε διάφορα τέτοιου είδους ελληνικά μαγαζιά ("Σαντορίνη" και κάμποσα άλλα). Εν γένει περπατώντας στο κέντρο βλέπεις πολλά ωραία κτίρια, καταλήγοντας στην Place Royal στην οποία βρίσκονται και μερικά ενδιαφέροντα μουσεία!

Πήγαμε στα Musées Royaux des Beaux-Arts (αν και το μοντέρνας τέχνης είναι κλειστό και υπάρχει πρόσβαση μόνο σε δύο εκθέσεις του) και στο Musée Magritte. Πολύ ενδιαφέροντα και τα δύο, αν και πιο πολύ με εντυπωσιάσε η δουλειά του σουρρεαλιστή ζωγράφου, μάλλον καθώς η μοντέρνα τέχνη είναι περισσότερο του γούστου μου σε σχέση με την κλασσική. Επίσης την τελευταία μέρα πήγαμε στο Atomium το οποίο όμως ήταν κλειστό για λόγους συντήρησης. Βλακεία επειδή δεν μπορέσαμε να δούμε τη θέα, αλλά όσο να 'ναι ακόμα και από κάτω είναι εντυπωσιακό. Επίσης επισκεφτήκαμε και δύο πάρκα, αλλά ήταν αρκετά μίζερα και γυμνά, έτσι αποφασίσαμε να ξαναπάμε άνοιξη ή καλοκαίρι.






Αμβέρσα

Κάναμε ουσιαστικά μια εκδρομή της μισής μέρας καθώς δεν μας άρεσε πάρα πολύ. Ωραία κτίρια, δεν μπορώ να πω, απλά όχι κάτι το πολύ διαφορετικό. Μου άρεσε πολύ ο σιδηροδρομικός σταθμός, ενώ ο γοτθικός Καθεδρικός είναι πολύ εντυπωσιακό κτίριο και το εσωτερικό του έχει επίσης ενδιαφέρον (περιλαμβάνεται και έκθεση με σημαντικά έργα Βέλγων ζωγράφων όπως του Rubens). Η Αμβέρσα έχει πολύ καλή αγορά και χάρηκα που είδα μαγαζιά αγαπημένων μου βρετανικών μαρκών που δεν βρίσκω στην Ελλάδα. Επίσης είναι πολυεθνική πόλη με πολύ έντονο μεταναστευτικό στοιχείο. Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση ήταν τα άπειρα διαμαντάδικα, τα οποία μου έβγαζαν λίγο κιτσαριό. Από καθαριότητα δεν έλεγε πολλά, ενώ το αποχετευτικό σύστημα ήταν πολύ βρωμερό. Εν γένει δεν ενθουσιαστήκαμε, αν και πιστεύω ότι αν καθόμασταν στην πόλη περισσότερο πιθανώς να μας κέρδιζε λογω της ζωντάνιας της.



Μπρουζ

Now we're talking! Πανέμορφη μεσαιωνική πόλη. Ημερήσια κάναμε, αλλά σίγουρα δεν ήταν αρκετή. Πρέπει οπωσδήποτε να ξαναπάω, άνοιξη ή καλοκαίρι καλύτερα που θα είναι ανθισμένα και θα έχει boat trips και να είναι με boyfriend, όχι πάλι με φίλη. :xmas_cheesygrin: Η πόλη είναι απλά μουσείο με απίστευτα κτίρια, ενώ τα κανάλια και το υδάτινο στοιχείο εν γένει της προσδίδουν ηρεμία και γραφικότητα! Τα πιο κεντρικά σημεία είναι οι πλατείες Markt και Burg. Στην Markt βρίσκεται το Belfort με την ωραία θέα (δεν ανεβήκαμε), ενώ στην Burg μπήκαμε στην όμορφη και κατανυκτική Heilig Bloed Basiliek (Basilika of the Holy Blood), στην οποία φυλάσσεται ένα φιαλίδιο το οποίο υποτίθεται ότι περιέχει σταγόνες αίματος και νερού από το σώμα του Ιησού. Εκείνο που με εντυπωσίασε ήταν ότι την ώρα που πήγαμε πολλοί κοινωνούσαν ή έκαναν κάτι παρόμοιο (ευχαριστίες το έλεγαν-sorry δεν τα πάω καλά με τα εκκλησιαστικά) και λειτουργός ήταν μια γυναίκα ιερέας! Δεν είχε τύχει να δω ποτέ άλλοτε αν και ήξερα ότι υπάρχουν! Είναι γενικότερα προχώ οι άνθρωποι.

Επίσης, ως φανατικές σοκολατοφάγοι πήγαμε και στο Μουσείο Σοκολάτας Choco-Story. Χωρίς να με χαλάσει δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Είχα πάει πέρυσι στο Cadbury World έξω από το Birmingham στην Αγγλία και ήταν σαφέστατα καλύτερο. Το σοκολατάκι-πραλίνα που μας έδωσαν πάντως στην έξοδο μετά από ένα demonstration ήταν κολασμένο.

Τέλος, η Brugge είναι ιδιαίτερα ωραία το σούρουπο-βράδυ! Πραγματικά αξίζει διανυκτέρευση!






ΜΜΜ

Χρησιμοποιούσαμε καθημερινά μετρό. Πολύ καλό, τακτικά δρομολόγια, αν και κάπως βρώμικο. Τα εισιτήρια είναι στα 1.80 euros νομίζω, αν και εμείς βγάλαμε μία τριήμερη (γύρω στα 9.50 euros) και δύο ημερήσιες (4.50 euros) κάρτες. Το express λεωφορείο από το αεροδρόμιο είναι κάθε 20' και το εισιτήριο είναι 5 euros αν το βγάλεις μέσα στο λεωφορείο και 3 αν αγοράσεις από έξω. Τις ημερήσιες τις κάναμε με τραίνο το weekend που τα εισιτήρια είναι στη μισή τιμή (για Αμβέρσα πληρώσαμε 7.5 και για Μπρουζ 9.5 euros/άτομο πήγαινε-έλα). Τα τραίνα αξιοπρεπέστατα, κανένα πρόβλημα.

Φαγητό-Ποτό

Πολύ καλά φάγαμε, χωρίς να πάμε και σε κάποιο τρομερά ψαγμένο μέρος. Ακόμα και το junk food τους είναι γευστικό. Ευχαριστήθηκα θαλασσινά. Μια μέρα πήγα μόνη μου για φαγητό στο Chez Leon που είχα δει να προτείνεται και από εδώ και έφαγα τέλεια μύδια με τυρί, σκόρδο και μυρωδικά, συνοδεία τηγανιτών πατατών! Πολύ καλό! Άλλη φορά έφαγα γαρίδες, ενώ ενδιαφέρον ήταν και ένα κοτόπουλο με κάτι σαν πουρέ μήλου που παρήγγειλα σε ένα μαγαζί στυλ pub. Οι τηγανιτές πατάτες ήταν οι κλασσικές προτηγανισμένες, δεν είχαν κάτι το ιδιαίτερο, ενώ πολύ ωραίο ήταν ένα πικάντινο τηγανητό κοτοπουλίσιο junk το οποίο ονόμαζαν λουκάνικο. Βάφλα έφαγα με σοκολάτα (καλή, αλλά παραήταν γλυκιά), ενώ δύο φορές πήγα στο μαγαζί του Leonidas κοντά στην Grand Place και πήρα φράουλες περιχυμένες με σοκολάτα. Αμαρτία! Από μπύρες ήπια ελάχιστα, αν και είχα πάει με άγριες διαθέσεις. Εν γένει τις πρώτες μέρες ήμουν προσεκτική με το φαγητό λόγω των προβλημάτων που είχα, μετά του έδωσα και κατάλαβε.





Σχόλια

Οι Φλαμανδοί μιλούν καλύτερα αγγλικά από τους Γαλλόφωνους, οι οποίοι δεν είναι και σαϊνια στη γλωσσομάθεια. Σε αντίθεση με τους Γάλλους πάντως καταλάβαιναν ό, τι τους έλεγα με τα κουτσουρεμένα γαλλικά μου.

Το καινούριο ελληνικό πάσο με τους λατινικούς χαρακτήρες έγινε δεκτό όπου κι αν το χρησιμοποίησα, οπότε δε νομίζω ότι χρειάζεται να μπείτε σε περιττά έξοδα για ISIC.

Εν γένει θεώρησα τις τιμές σχεδόν παντού νορμάλ, εκτός από τα τουριστάδικα. Τα σουβενίρ είναι ψιλοάθλια, είτε μινατούρες του Atomium, είτε ανοιχτήρια κρασιού με το Manneken Pis, είτε σαχλαμαρίτσες αλά ΕΕ (μπλουζάκια με το πώς το κάνουν στην κάθε χώρα και άλλα παρόμοια)!

Πολύ αρτιστίκ χώρα! Ωραία και ντιζαϊνάτα μαγαζάκια παντού, ενώ συχνά βλέπεις πλανόδιους καλλιτέχνες να παίζουν μουσική ή να κάνουν θεατρικά δρώμενα. Δείχνουν να το ευχαριστιούνται αληθινά και όχι σε στυλ ζητιανιάς όπως συμβαίνει συνήθως στην Ελλάδα. Από την άλλη υπήρχε επαιτεία και φτώχεια και όχι μόνο στις ευπαθείς κοινωνικές ομάδες. Είδα πολλούς μεσήλικες Βέλγους να ζητιανεύουν. Καμία χώρα δεν είναι Γη της Επαγγελίας.


Για όποια άλλη απορία ρωτήστε με!
 

Attachments

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Καλώς ήρθες underwater! Σε πήραμε στο λαιμό μας για Αμβέρσα; Εγώ ενθουσιάστηκα, δε ξέρω τι να πω. Πάντως είναι όντως πολύ ζωντανή πόλη, με πολλά μπαράκια και ωραία εστιατόρια.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
εισαι σουπερ...
αλλη μια χρησιμη ιστορια με πληροφοριες για το βελγιο..
σχεδιαζω ενα 4ημερο στο βελγιο τελος μαρτιου αν ολα πανε καλα...
ηδη εχω κρατησει ολες τις απαραιτητες σημειωσεις που χρειαζομαι...
αληθεια τι καιρο ειχε?
και επειδη παντα το εχω απορια..τελικα οι τιμες των τρενων ειναι οντως διπλασιες απ οτι τα σαββατοκυριακα?γιατι απ το επισημο site τους δεν βρηκα τιμες για τις καθημερινες..αν παω πχ μπριζ την κυριακη και επιστρεψω δευτερα θα συμψηφιστει η εκπτωση αναλογικα?δηλαδη μονο για την κυριακη η δεν θα ισχυει καθολου?γιατι τα εισητηρια αυτα ονομαζονται weekend..
γνωριζεις?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Καλώς ήρθες underwater! Σε πήραμε στο λαιμό μας για Αμβέρσα; Εγώ ενθουσιάστηκα, δε ξέρω τι να πω. Πάντως είναι όντως πολύ ζωντανή πόλη, με πολλά μπαράκια και ωραία εστιατόρια.
Καλώς σας βρήκα και άντε και στα επόμενα! :xmas_wink:

Όχι μωρέ, δεν με πήρατε στο λαιμό σας, άλλωστε όλοι λέγατε ότι η Αμβέρσα είναι καλύτερη από τη Γάνδη και ούτως ή άλλως σε μια από τις δύο θα πηγαίναμε! Πάντως ναι, η Αμβέρσα είναι σίγουρα ζωντανή πόλη!

εισαι σουπερ...
αλλη μια χρησιμη ιστορια με πληροφοριες για το βελγιο..
σχεδιαζω ενα 4ημερο στο βελγιο τελος μαρτιου αν ολα πανε καλα...
ηδη εχω κρατησει ολες τις απαραιτητες σημειωσεις που χρειαζομαι...
αληθεια τι καιρο ειχε?
και επειδη παντα το εχω απορια..τελικα οι τιμες των τρενων ειναι οντως διπλασιες απ οτι τα σαββατοκυριακα?γιατι απ το επισημο site τους δεν βρηκα τιμες για τις καθημερινες..αν παω πχ μπριζ την κυριακη και επιστρεψω δευτερα θα συμψηφιστει η εκπτωση αναλογικα?δηλαδη μονο για την κυριακη η δεν θα ισχυει καθολου?γιατι τα εισητηρια αυτα ονομαζονται weekend..
γνωριζεις?
Από καιρό είχε σχετικό κρύο και έριχνε και 2-3 βροχούλες μες στη μέρα. Αλλά εγώ δεν είμαι και πολύ κρυουλιάρα οπότε δεν ταλαιπωρήθηκα!

Εισιτήρια ναι, τα weekends είναι μισές οι τιμές των τραίνων. Το έγραψα και παραπάνω. Οπότε αξίζει να κάνεις τότε τις ημερήσιες σου!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Πολύ καλό review! Η γνώμη μου είναι να μεταφερθεί στις ταξιδιωτικές ιστορίες για να το βρίσκουν πιο εύκολα οι ενδιαφερόμενοι..
Διαβάζοντας μου θυμισες σε πολλά σημεία το Σεπτέμβρη που ήμουν εκεί. Καταρχάς έμεινα και γω κοντά Schuman και όταν ξαναπάω πάλι σε αυτή τη γειτονια θα μείνω..Γενικά το Βέλγιο είναι απο τους προορισμούς που θέλω να ξαναβρεθώ..
Τον Έλληνα εργαζόμενο στο μετρό Schuman τον γνωρίσατε; Παιζει να'ναι ο ίδιος που γνωρίσαμε και μεις και πιάσαμε κουβέντα. Μας ακουσε που μιλούσαμε ελληνικά και μας βοήθησε σε πολύ καλά ελληνικα (με λίγη προφορα στο "ρ") για το που να πάμε επειδη είχε εργα και ήταν κλειστός ο σταθμος.
Με προβλημάτισες με την Αμβέρσα γιατί όταν ξαναπάω σκέφτομαι να μείνω εκεί μιας και δε πρόλαβα να την επισκεφτώ..Εσύ όταν ξαναπάς μην αφήσεις απέξω την Γάνδη!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
και επειδη παντα το εχω απορια..τελικα οι τιμες των τρενων ειναι οντως διπλασιες απ οτι τα σαββατοκυριακα?γιατι απ το επισημο site τους δεν βρηκα τιμες για τις καθημερινες..αν παω πχ μπριζ την κυριακη και επιστρεψω δευτερα θα συμψηφιστει η εκπτωση αναλογικα?δηλαδη μονο για την κυριακη η δεν θα ισχυει καθολου?γιατι τα εισητηρια αυτα ονομαζονται weekend..
γνωριζεις?
Αν πας Κυριακή και επιστρέψεις Δευτέρα θα πληρώσεις μισό εισητήριο τη Κυριακή και κανονικό τη Δευτέρα. Δε συμψηφίζετε, απλά έχεις την έκπτωση τη Κυριακή. Και νομίζω πως η εκπτωση ισχύει και για Παρασκευή απόγευμα από καποια ώρα και μετά.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Αν πας Κυριακή και επιστρέψεις Δευτέρα θα πληρώσεις μισό εισητήριο τη Κυριακή και κανονικό τη Δευτέρα. Δε συμψηφίζετε, απλά έχεις την έκπτωση τη Κυριακή. Και νομίζω πως η εκπτωση ισχύει και για Παρασκευή απόγευμα από καποια ώρα και μετά.
ευχαριστω..αυτο ρωτησα και αυτη την απαντηση ηθελα..
οποτε ουσιαστικα δεν εχεις 50% εκπτωση αλλα 25% που την παιρνεις απ την κυριακη..

και να σου πω οτι η ιστορια σου για το βελγιο ειναι απ τις καλυτερες εδω μεσα..δεν ετυχε να στο πω:xmas_wink:
πολυ χρησιμη για μενα..πηρα πολλες πληροφοριες που ηθελα..
και υπεροχες φωτογραφιες..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
ευχαριστω..αυτο ρωτησα και αυτη την απαντηση ηθελα..
οποτε ουσιαστικα δεν εχεις 50% εκπτωση αλλα 25% που την παιρνεις απ την κυριακη..

και να σου πω οτι η ιστορια σου για το βελγιο ειναι απ τις καλυτερες εδω μεσα..δεν ετυχε να στο πω:xmas_wink:
πολυ χρησιμη για μενα..πηρα πολλες πληροφοριες που ηθελα..
και υπεροχες φωτογραφιες..
Σ'ευχαριστώ πολύ Γιάννη! όταν επιστρέψεις να ανεβάσεις και συ ιστορία και photos να δούμε και το ανοιγιάτικο Βέλγιο!!
Γι'αυτο με τα εισητήρια νομίζω κατάλαβα πως το υπολόγισες, ναι για να'χεις -50% στο συνολικό κόστος πρέπει να πας και να γυρίσεις μέσα στο ΣΚ..
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Λιγα με την Αμβερσα,ε;!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Σ'ευχαριστώ πολύ Γιάννη! όταν επιστρέψεις να ανεβάσεις και συ ιστορία και photos να δούμε και το ανοιγιάτικο Βέλγιο!!
Γι'αυτο με τα εισητήρια νομίζω κατάλαβα πως το υπολόγισες, ναι για να'χεις -50% στο συνολικό κόστος πρέπει να πας και να γυρίσεις μέσα στο ΣΚ..
ναι το γραφουν και στο επισημο site τους..πρεπει να φυγεις παρασκευη απογευμα με επιστροφη κυριακη για να εχεις την εκπτωση 50%..απλα δεν ηξερα οτι ακομα και κυριακη να φυγεις με επιστροφη καθημερινη παλι θα εχεις εκπτωση...

βασικα η τελη φλεβαρη η τελη μαρτιου λογικα θα παω..αλλα το κοβω τελη μαρτιου ωστε να εχει μεγαλωσει και η μερα και να εχει μαλακωσει ο καιρος..
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Μεγαλη υποθεση,να νυχτωνει αργα,το καλοκαιρι.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Τον Έλληνα εργαζόμενο στο μετρό Schuman τον γνωρίσατε; Παιζει να'ναι ο ίδιος που γνωρίσαμε και μεις και πιάσαμε κουβέντα. Μας ακουσε που μιλούσαμε ελληνικά και μας βοήθησε σε πολύ καλά ελληνικα (με λίγη προφορα στο "ρ") για το που να πάμε επειδη είχε εργα και ήταν κλειστός ο σταθμος.
Ναι, ο ίδιος ήταν! Γλυκύτατος άνθρωπος.
Με προβλημάτισες με την Αμβέρσα γιατί όταν ξαναπάω σκέφτομαι να μείνω εκεί μιας και δε πρόλαβα να την επισκεφτώ..Εσύ όταν ξαναπάς μην αφήσεις απέξω την Γάνδη!
Καλά, γούστα είναι αυτά! Πάντως για ψώνια αξίζει! Και ναι, next time Γάνδη για μένα!

ευχαριστω..αυτο ρωτησα και αυτη την απαντηση ηθελα..
οποτε ουσιαστικα δεν εχεις 50% εκπτωση αλλα 25% που την παιρνεις απ την κυριακη..
Συγγνώμη, τώρα κατάλαβα τι ακριβώς ρώτησες. Εμείς είχαμε προβλήματιστεί μήπως να κάναμε την μία ημερήσια Παρασκευή επειδή είχε πει η Ευαγγελία ότι στην Μπρουζ γίνεται κακός χαμός τα weekends, όμως εν τέλει πήγαμε Κυριακή επειδή η φίλη μου ήταν πολύ σφιγμένη με το budget της λόγω πολλών ταξιδιών που είχε κάνει μες στον προηγούμενο μήνα. Πάντως δεν ήταν και ασφυκτικά στην Μπριζ, πόσο κόσμο να είχε όμως μες στο καταχείμωνο;

Λιγα με την Αμβερσα,ε;!
Μην βαράς κιόλας!:xmas_cheesygrin:

Μεγαλη υποθεση,να νυχτωνει αργα,το καλοκαιρι.
Δεν έχεις και άδικο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.663
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom