Γερμανία Βαvaria trip - 9 ημέρες

Gunman

Member
Μηνύματα
7
Likes
14
Καλησπέρα παιδιά..
πριν δύο εβδομάδες επέστρεψα από ένα ταξίδι αναψυχής στο Μόναχο με την γυναίκα μου στο οποίο περάσαμε πολύ ωραία, και κρατούσα σημειώσεις για να γράψω μία ταξιδιωτική ιστορία για όποιον θέλει να αντλήσει πληροφορίες.

Το ταξίδι έγινε από 25/10-3/11, πετάξαμε πήγαινε-έλα με Lufthansa (περίπου 170 ευρώ το άτομο)
Ξημερώματα Παρασκευής 25/10 φτάνουμε στο Ελ. Βενιζέλος και αφήνουμε το αυτοκίνητο στο πάρκινγκ μακράς διαρκείας. Κάνουμε check in. (κάτι καινούργιο που δεν είχα παρατηρήσει σε προηγούμενα ταξίδια είναι ότι μου έβαζαν μέχρι και να ανοίξω τα καπάκια από έναν φακό μου (για dslr) για να το δουν προς το φως αν είναι καμιά βόμβα.. δεν τους έφτανε το scanner… γκρρρ..
Επιβιβαζόμαστε στο αεροπλάνο και όλα μια χαρά. Η πτήση μας ήταν στις 6:50 με μία μικρή καθυστέρηση.
Αν θυμάμαι καλά περίπου 8:30 ώρα Γερμανίας προσγειωθήκαμε στο αεροδρόμιο του Μονάχου.
Μετά από λίγο μπέρδεμα στο μηχάνημα κατάφερα να βγάλω ένα τριήμερο εισιτήριο για 2 άτομα για το inner zone του μετρό, και ένα μονοήμερο για την ίδια μέρα για όλες τις ζώνες ώστε να μπορέσω να φύγω από το αεροδρόμιο.
Πολύ καλοί οι υπόγειοι τους, και με έναν εκτυπωμένο χάρτη του δικτύου που είχα, φτάσαμε εύκολα στην στάση που ήταν το ξενοδοχείο μας.

Επειδή σκοπεύαμε να πάμε και στο dahau, και επειδή είναι σε εξωτερική ζώνη του μετρό, είπαμε να πάμε την πρώτη μέρα μιας και είχαμε εισιτήριο για όλες τις ζώνες.
Έτσι γρήγορα κάναμε check in στο ξενοδοχείο (μας έβαλε σε ένα δωμάτιο που ήταν έτοιμο αν και ήρθαμε νωρίτερα από την ώρα του check in) (το ξενοδοχείο ήταν το Golden leaf, 3 αστέρων και το κλείσαμε με περίπου 40 ευρώ την βραδιά χωρίς πρωινό) το οποίο ήταν πολύ ωραίο και μας άρεσε. Είναι στην στάση Neuperlach Sud, περίπου 15mins απόσταση από το κέντρο με το μετρό, και το μετρό απέχει 5 λεπτά με τα πόδια από το ξενοδοχείο.
Αφήσαμε λοιπόν τα πράγματα, πήραμε ό,τι χρειαζόμασταν και φύγαμε για το μετρό ώστε να πάμε στο dahau.
Περίπου σε 1 ώρα και κάτι με τις αλλαγές στο μετρό ήμασταν στην στάση dahau του μετρό.
Από εκεί, έξω από τον σταθμό πήραμε το λεωφορείο που περίμεναν οι περισσότεροι τουρίστες για να πάμε στο στρατόπεδο συγκέντρωσης.
Σε περίπου 10 λεπτά με το λεωφορείο φτάσαμε στο στρατόπεδο.
Κάναμε την ‘’βόλτα’’ μας με ανάμεικτα συναισθήματα για όσα είχαν συμβεί εκεί (περίπου 2-3 ώρες) και στην συνέχεια ξεκινήσαμε για επιστροφή στο κέντρο του Μονάχου.
Στην συνέχεια για να κλείσει ωραία η μέρα πήραμε το μετρό και πήγαμε σε ένα εμπορικό στο Messerstadt Ost επειδή ήξερα ότι έχει lego store εκεί .
Περάσαμε και κανα δύωρο εκεί και στην συνέχεια είπαμε να πάμε να φάμε στο κέντρο της πολης, για να πέρναμε και μία ιδέα για το τι θα βλέπαμε την επόμενη μέρα, έτσι φτάσαμε στην Marienplatz.
Βγαίνοντας το μετρό είδαμε το εντυπωσιακό νέο δημαρχείο. Πολύ ωραίο…. Στην συνέχεια κατηφορίσαμε τον δρόμο είδαμε τα μαγαζιά με τα ωραία ποτήρια μπύρας που πουλάνε (μερικά ήταν πολύ μεγάλα! Και ακριβά… ) και φτάσαμε στην μπυραρία augustiner για την οποία είχα διαβάσει και εδώ.
Είχε πολύ κόσμο αλλά βρήκαμε και κάτσαμε μέσα.Είναι κάπως χύμα η κατάσταση στις μπυραρίες μας έβαλαν σε ένα τραπέζι δίπλα σε άλλη παρέα και στην συνέχεια παραγγείλαμε.
Το φαγητό ήταν ωραίο, δοκιμάσαμε κότσι, μία σούπα με συκώτι που έμοιαζε πιο πολύ για γιουβαρλάκι, λουκάνικα και πρετζελ και φυσικά μπύρα. Στην συνέχεια βουρ για το ξενοδοχείο και ύπνο.



26/10
Ξυπνήσαμε φορτσάτοι για βόλτα στο κέντρο,(ξέχασα να αναφέρω ότι διάλεξα αυτήν την περίοδο για Μόναχο ώστε να το συνδυάσω με το tour της Tarja) πήραμε το μετρό και κατεβήκαμε στην στάση Karlplatz. (είναι στο τέλος του δρόμου με τα μαγαζιά που βλέπαμε εχθές που ξεκινούν από Marienplatz) και ξεκινήσαμε την βόλτα μας προς το νέο Δημαρχείο.
Φτάνοντας στο δημαρχείο συνεχίσαμε και περάσαμε μια υπαίθρια αγορά το viktualienmarkt (για το οποίο είχα διαβάσει αλλά περάσαμε τυχαία)στο οποίο είχε πολύ περατζάδα και όλοι άραζαν και έπιναν μπύρες και έτρωγαν λουκάνικα. Επειδή οι μέρες που θα καθόμασταν Μόναχο ήταν λίγες δεν καθήσαμε να χαλαρώσουμε γιατί πηγαίναμε προς το Γερμανικό μουσείο.
Μετά από κανα 20λεπτο ποδαρόδρομο φτάσαμε στο μουσείο, το οποίο ήταν από τα πιο ενδιαφέροντα μουσεία που έχω πάει γενικά… είχαν και επίδειξη με ρεύματα και είχε πολλά και ενδιαφέροντα εκθέματα. Μου έκανε εντύπωση ένα τεράστιο πιστόνι της ΜΑΝ που στην περιγραφή έλεγε ότι είχε κατασκευαστεί για να κινεί war machines αλλά νομίζω δεν είχαν χρησιμοποιηθεί τελικά.
Μετά τα μουσείο κάναμε ποδαρόβολτα δίπλα στο ποτάμι και θυμήθηκα μία κοπέλα που το είχε αναφέρει στην ιστορία της ότι αξίζει και είναι γραφικά. Όντως είχε δίκιο ήταν πολύ ωραία με τα πεσμένα καφετί φύλλα. Φτάσαμε σε μία στάση μετρό και ξεκινήσαμε να πάμε προς το μέρος που θα εμφανιζόταν η Tarja. Φτάσαμε με αρκετή ευκολία και στην συνέχεια τα λόγια είναι περιττά για την θεά Tarja. Μετά το show πήγαμε ξενοδοχείο για ύπνο με το χαμόγελο στα αυτιά.



27/10
Το πρωί πήγαμε στο κέντρο του Μονάχου και πρώτα επισκεφτήκαμε την Asamkirche. Ένα πολύ ωραίο εκκλησάκι στο οποίο πετύχαμε και για λίγη ώρα λειτουργία με τα όργανα που ακούγονται φοβερά. Άλλους τους ανατριχιάζουν αλλά εγώ ξετρελαίνομαι. Στην συνέχεια πήγαμε σε μία έκθεση της patek philippe για οφθαλμόλουτρο και στην συνέχεια συνεχίσαμε την βόλτα μας προς τις ολυμπιακές εγκαταστάσεις.Βγαίνοντας από το μετρό βλέπεις τα πολύ ωραία κτήρια της bmw. Συνεχίσαμε προς τις ολυμπιακές εγκαταστάσεις και ανεβήκαμε στον πύργο της τηλεόρασης, είχε ωραία θέα αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας, έβγαλα μερικές φωτογραφίες και κατεβήκαμε να πάμε στην bmw.
Ξεκινήσαμε με το μουσείο της bmw ( είχε και παράλληλη έκθεση rolls Royce) και μετά μπήκαμε στο bmw welt. Φεύγοντας είχε ήδη βραδιάσει και πήγαμε κέντρο για να πάμε στο hard rock. Χαλαρώσαμε τις καμένες πατούσες μας εκεί ήπιαμε από μια μπύρα και στην συνέχεια βουρ για το ξενοδοχείο (με το σφηνάκι μου μαζί χεχε)



28/10
Σήμερα ήταν η μέρα της ημερήσιας εκδρομής για Neuschwanstein. Βγάλαμε Bayern ticket για δύο άτομα και πήγαμε στον σταθμό των τραίνων. Περιμένοντας την ώρας αναχώρησης του τραίνου για fussen κάναμε μία βόλτα γύρω από τον σταθμό, τυχαία περάσαμε στα πλάγια του ανακτόρου resident (υποθέτω ότι ήταν αυτό, αλλά δεν το είχα στο πρόγραμμα να πάμε) ήπιαμε ένα καφεδάκι εκεί κοντά και στην συνέχεια ανεβήκαμε στο τραίνο.
Φτάσαμε λοιπόν στο fussen (πολλοί κινέζοι τουρίστες στο τραίνο) και από τον σταθμό πήραμε το λεωφορείο για hochenschwangau (κάπως έτσι) που είναι το χωριό κάτο από το κάστρο.
Βγάλαμε εισητήρια για την ξενάγηση στο κάστρο και κάναμε μία βολτούλα στο χωριό το οποίο είχε μία ωραία λιμνούλα. Στην συνέχεια πήραμε το λεωφορείο για το κάστρο και κάναμε την ξενάγησή μας με greek audio. Το κάστρο ήταν φοβερό, το εντυπωσιακότερο κάστρο/μεσαιωνικό κτίσμα που έχω πάει.
Μας άρεσε πολύ, μετά πήγαμε στην γέφυρα marienbrucke (15mins με τα πόδια από το κάστρο) που έχει θέα το κάστρο για να βγάλω φωτογραφίες. Στην συνέχεια πήραμε το λεωφορείο για να επιστρέψουμε κάτω στο χωριό και ο ήλιος είχε ήδη δύσει. Πήραμε λεωφορείο για fussen , τραίνο για Μόναχο και μετά ξενοδοχείο για ύπνο.



29/10
Επειδή οι κάρτες στην μηχανή γέμιζαν αναπάντεχα γρήγορα πριν ξεκινήσουμε την ημερίσα εκδρομή μας πήγαμε στο εμπορικό Pasing και αγόρασα καρτούλες, φορτιστή για την κάμερα και μερικά Lego επί τη ευκαιρία… χεχε..
Στην συνέχεια φύγαμε για Regensburg, πολύ όμορφο μέρος.Κάναμε βόλτα στην παλιά πόλη και μετά φάγαμε στην ξακουστή καντίνα του wurstkuche. Μετά επειδή είχαμε αρκετές ώρες περιθώριο είπαμε να πάμε στο landhout που πρότεινε ένας άλλος φίλος εδώ στο forum. Το μέρος ήταν φοβερό, το πετύχαμε απογευματάκι και τα σπίτια που είχε στο ιστορικό του κέντρο ήταν πανέμορφα. Ξεκίνησε να βραδιάζει και πήγαμε προς τα τραίνα και πήραμε το επόμενο τραίνο για Μόναχο. Στην συνέχεια στο ξενοδοχείο. Σκεφτήκαμε να πάμε και στο bamberg γιατί είχα διαβάσει καλά πράγματα, την επόμενη μέρα θα πηγαίναμε Νυρεμβέργη έτσι είπαμε να κλείσουμε και μία μέρα ξενοδοχείο στην Νυρεμβέργη ώστε την παραεπόμενη μέρα να πηγαίναμε bamberg το οποίο ήταν πιο κοντά στην Νυρεμβέργη. Έτσι και έγινε.



30/10
Σήμερα και πάλι η διάθεση στα ύψη γιατί θα έβλεπα ξανά την Tarja στην Νυρεμβέργη πήγαμε το πρωί στα τραίνα και φύγαμε για Νυρεμβέργη, κάναμε check in στο ξενοδοχείο Astoria το ποίο βόλευε πολύ λόγω θέσης. Κάναμε βόλτα στην παλιά πόλη, το μέρος ήταν πανέμορφο, πήγα στο lego store για να πάρω την δόση μου… και στην συνέχεια γυρίσαμε στο ξενοδοχείο για να αφήσουμε τα πράγματα και να φύγουμε για Tarja. Φτάσαμε στο μέρος που ήταν το show, και άλλη μία βραδιά πέρασε πανέμορφα. Μετά το show πήγαμε ξενοδοχείο γιατί την επομένη θα πηγαίναμε στο όμορφο Bamberg!



31/10
Το πρωί είπαμε να κάνουμε μία βολτούλα στην παλιά πόλη για souvenir αλλά τα μαγαζιά άνοιγαν στις 10 έτσι φύγαμε για τον σταθμό και ξεκινήσαμε για bamberg.
Φτάνοντας εκεί πήραμε χάρτη της πόλης και βουρ για την βόλτα μας… Η πόλη ήταν πανέμορφη.. τα λόγια είναι περιττά γι αυτό το μέρος. Πλακόστρωτο το παλιό κέντρο… μου άρεσε πολύ. Φοβερό μέρος.
Έχασα ένα Bayern ticket… κι αναγκαστήκαμε και βγάλαμε δεύτερο για την επιστροφή
Φάγαμε σε ένα μαγαζί κοντά στον καθεδρικό της πόλης, κάτι φοβερά snitzel μετά από παρότρυνση του πατέρα μου στο τηλέφωνο. Jagerschnitzel. Ήταν φοβερά. Και επίσης και rauchbier (καπνιστή μπύρα) Στην συνέχεια πήραμε μερικά souvenir και ξεκινήσαμε την επιστροφή. Στην Νυρεμβέργ κάναμε στάση και κάναμε απογευματινή βόλτα στην αγορά.. χαζέψαμε από τους πανέμορφους κούκους-ρολόγια αλλά και από τις τιμές.. στην συνέχεια πήραμε το τραίνο για Μόναχο φάγαμε στον σταθμό και στην συνέχεια ξενοδοχείο για ύπνο.



1/11
Τέλος λοιπόν οι ημερίσιες εκδρομές σήμερα θα μέναμε Μόναχο να δούμε και άλλα αξιοθέατα και να αγοράζαμε souvenir (επειδή όμως γιόρταζαν κάτι, νομίζω Halloween, όλα τα μαγαζιά ήταν κλειστά και δεν μπορέσαμε να αγοράσουμε ποτήρια μπύρας που ήθελα! )
Το πρωί λοιπόν πήραμε το μετρό και κατεβήκαμε στην Karlplats, και κάναμε ποδαρόδρομο προς την παλιά πινακοθήκη. Αν και δεν είμαι φαν του είδους αυτή η πινακοθήκη μου άρεσε πολύ, ίσως επειδή ήθελα να δω και από κοντά ένα puzzle που έχω και υπάρχει σε πίνακα εκεί χεχε.. δυστυχώς τον πάνω όροφο τον πήγαμε βιαστικά (απ’ότι αποδείχθηκε μετά δεν έπρεπε) γιατί έπρεπε να φτάσουμε στο Allianz arena πριν τις 1 το μεσημέρι για την αγγλική ξενάγηση. Φτάσαμε εκεί κυριολεκτικά τρέχοντας 1 παρά 5 αλλά μας είπαν ότι ήταν sold out (wtf!?) και η επόμενη αγγλική ξενάγηση ήταν στις 4 παρά 20.
Πήγαμε μόνο στην μπουτίκ και μετά φύγαμε. Στην συνέχεια πήραμε μετρό και κατεβήκαμε στην odeonsplatz κάναμε βόλτα και πήραμε παγωτό στο χέρι. Ύστερα ξανά μετρό και πήγαμε να φάμε σε ένα Ιταλικό στην γειτονιά του ξενοδοχείου μας, το φαγητό ήταν πεντανίστιμο, έπρεπε να είχαμε έρθει και άλλες μέρες πιο πριν… μετά ξενοδοχείο και νάνι



2/11
Σήμερα ξυπνήσαμε πολύ νωρίς για να φτάσουμε νωρίς στο Salzburg. Ήταν η σειρά του.. Προϊδεασμένος αλλιώς περίμενα περισσότερα αλλά κατά την γνώμη μου (και συγκρίνοντας το με τα άλλα μέρη που πήγαμε τις προηγούμενες μέρες) το Salzburg είναι και λίγο φούσκα.. ίσως με επηρέασε και το ότι οι κήποι στο παλάτι mirabell δεν ήταν πλήρως φυτεμένοι με φυτα χεχε..
Γενικά είχε αρκετά αξιοθέατα αλλά δεν ξετρελάθηκα, το θεωρώ πολύ εμπορικό μέρος και ακριβό.Το πρωί πήγαμε στο παλάτι του Hellburn που είχε συντριβάνια νερού, πάρα πολλά. Ο ξεναγός είχε φάση γιατί έβρεχε συνέχεια τα άτομα του tour με κρυφά συντριβάνια. Μετά από εκεί πήραμε λεωφορείο και πήγαμε στο κέντρο, και κατευθυνθήκαμε προς το κάστρο πάνω στον λόφο. Είχε ωραία θέα από εκεί πάνω αλλά οι ουρές για να μπεις στο tour στις αίθουσες ήταν πολύ μεγάλες και έτσι φύγαμε ξανά για κάτω για να μην φάμε την ώρα μας εκεί.
Το σπίτι που γεννήθηκε ο Mozart και που έζησε είχε 10 ευρώ το κάθε ένα και κατά την γνώμη μου ήταν πανάκριβο και πολύ φούσκα! Ευτυχώς υπήρχε και η Salzburg card γιατί αλλιώς σε καμία περίπτωση δεν άξιζε να δώσεις τόσα λεφτά σε όλα τα αξιοθέατα.
Στην συνέχεια κάναμε λίγη βόλτα στους εμπορικούς δρόμους και βουρ στα τραίνα για την επιστροφή.
Φτάσαμε ξενοδοχείο όπου ετοιμάσαμε τα πράγματα για την επόμενη μέρα της επιστροφής.



3/11
8:50 πετούσαμε για Αθήνα. Φτάσαμε νωρίτερα στο αεροδρόμιο και αγοράσαμε κάτι μεγάλα και ωραία μπουκάλια μπύρας για souvenir και κάτι όμορφα μπουκάλια brandy.
Ευτυχώς δεν μας ζύγισαν τις χειραποσκευές μετά τo duty free γιατί δεν περνούσαμε με τίποτα.. αλλά μου ξαναέλεγξαν εξονυχιστικά τα φωτογραφικά μου γκρρρ…
12:20 ώρα Ελλάδος προσγειωθήκαμε στην Αθήνα όπου μας περίμενε το getzaκι μας. Το πήραμε και φύγαμε για το σπίτι με φορτωμένα τα μπαγκάζια….

ΥΓ: ελπίζω να σας άρεσε η ιστορία μου (σύντομα θα ανεβάσω και φωτογραφίες)
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.841
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολύ ωραία η ιστορία σου.
Περιμένουμε και τις φωτογραφίες.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ευχαριστουμε για την ιστορια σου!Επιτελους και καποιος αλλος που δεν τον ενθουσιασε το Σαλτσμπουργκ!Ολοι γυριζουν μαγεμενοι,εμενα μ αρεσε αλλα δεν μ εντυπωσιασε οσο περιμενα.Ευχομαι συντομα κι αλλο ταξιδι!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Προϊδεασμένος αλλιώς περίμενα περισσότερα αλλά κατά την γνώμη μου (και συγκρίνοντας το με τα άλλα μέρη που πήγαμε τις προηγούμενες μέρες) το Salzburg είναι και λίγο φούσκα..
Πρέπει να πας πιο ζεστή εποχή και να κάνεις διανυκτέρευση για να το θαυμάσεις φωτισμένο το βράδυ. Το αδικείς το Σάλτσμπουργκ με ημερήσια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.615
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom